Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

S-ball plastic - diskusia

autor: off Rado2404
pridané: 2.6.2009 12:37
mozem strielat s pevnym zahrdlenim 0,5?a 1,0?
počet zobrazení: 14 746
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
on lanus, 25.2.2021 o 8:55

Polivka - Plast sa rokmi i teplotami mení ;takže pre "zicher" radšej len pri teplotách nad 0°C . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 24.2.2021 o 23:22

Reakcia na príspevok od Polivka, 24.2.2021 o 22:35 :
Ano, bez obav. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Polivka, 24.2.2021 o 22:35

Reakcia na príspevok od mototroll, 7.6.2009 o 18:36 :
Prosim o radu. Mam po otcovi brokovnicu ZH121, 16-16, tiez mi ostali po nom tzv. s-baly. Su pouzitelne v tejto zbrani? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos1milos, 20.1.2018 o 13:32

Otvorený.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovnik666, 20.1.2018 o 11:35

čoky - aky čok potrebujem na strelbu jednotlivej strely - sball ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 13.10.2010 o 8:50

tajfi , pri kúpe pušky som dostal čoky aj s plným úžením a používam ich dosť často , a tých breakov už bolo cez dvesto a zatial v pohode .chyba sa stáva keď si to polovníci nekontrolujú a nemajú tie čoky dostatočne zatiahnuté ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 12.10.2010 o 23:27

nemáš na hlavniach nič vyrazené? dve čísla desatinná čiarka(bodka)a jedno číslo. Ak nie tak potom kalibrom zmerať priemer vývrtu.Ja to vidím voľným okom do svetla. Majko ako si zistil čokovanie , že máš plné. bežne sa to na brok. nerobí. Inak s tými breakmi pri plnom opatrne sto ich vypáliš a stoprvý ťa bude mrzieť. to len na okraj. je to každého osobná vec. trebárs aj drvené sklo s ložiskovými guličkami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 12.10.2010 o 13:34

ja používam CGT break a strielam to aj z plného zahrdlenia , a mám aj čoky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bradacik, 12.10.2010 o 12:28

tajfi praveze neviem ake mam zhrdlenie. nemam to ani vyrazene na hlavniach. Vies mi poraadit ako by som to zistil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 9.10.2010 o 22:05

Podľa toho aké máš hrdlenie. S DDupleksom je to jedno. môžeš ich lúskať aj pri full choke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bradacik, 7.10.2010 o 20:28

IZ-12, nemam vymenne cocky. A ake naboje by ste odporucali? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 7.10.2010 o 19:40

keď máš ruskú brokovnicu tak môžeš , aj keď má čoky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on maros17, 7.10.2010 o 19:34

A akú máš brokovnicu?? s vymeniteľnými čokmi??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bradacik, 7.10.2010 o 19:02

Chcel by som poradit v podobnej problematyke. Ako zistim zhrdlenie hlavni na brokovnici. Nie je tam o zhrdleni nic podstatne vyrazene, jedine vyrobne cislo, 12, a na jednej strane je vyrazene 10 a na druhej strane 7. Ked som posuvnym meral ustie hlavne tak jedna od druhej bola zmensena o 0,5 mm (alebo tak nejako nepamatam sa). Neviete mi poradit ako by som zistilci mam zhrdlenie a ak ano, tak ake? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Elmer, 20.11.2009 o 13:12

mam členky na engleskom IAA Journal Issue, od maj/jun 2007
S-Ball Plastik - Czech Shotgun Slug by Vit Krčma
prečitajte:
The fruitfulness of the cartridge design shows in the fact that these bullet werw oftwn copied. For example, in Ukraine these bullets werw factory-manufactured in Gauges 12, 16 and 20 and their production without any license from Sellir & Bellot continues till now. These bullets are different in some details and are not marked on the front as are those that wewrw made by S&B. Hunting experience in Ukraine with these has been judged very positive and they are ale always in demand by both dealers and their customers. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hyncik, 20.11.2009 o 8:23

Hlavný dôvod- bol ten že zákon zakázal používať strely s "oceľovým jadrom" (ako strely z vyšším prierazným účinkom). I keď nieje prieraznosť ako prieraznosť .Sbal mal malú rýchlosť a veľký priemer strely nato aby dokázal prestreliť vestu vyššej triedy určenú proti útočným puškám. Tiež boli zakázané vojenské náboje 7,62x39 do ktoré obsahovali oceľové jadro! ale tu tiež nieje jadro ako jadro - lebo tieto náboje neboli označené ako prierazné a vnútri náboja bol oceľový valček a naokolo olovo - bolo to tak riešene za účelom šetrenia olova a toto obyčajne jadro zvýšilo prieraznosť strely len o 22% čo je zanedbateľné - ale na priek tomu to je tiež zakázané strelivo. Toto je druhý príklad hlúposti zákona . No jasne že hladký vývrt nezanechá žiadne stopy na strele oplášťovanej plastom - ale je tiež viacero striel podkaliberných v plastových kontajneroch čo sú u nás dovolené ako aj Hornady a Sauesre. Ináč tieto zákony môžu platiť asi len tu- veľmi dobre su recenzie na jednotné DUplex ktoré su tiež oceľové s prídavkom plastu .-ale u nás ich zohnať asi bude nemožné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 19.11.2009 o 22:58

Hyncik - ako čo zanechávanie stôp z hladkého vývrtu hlavne na plastovom plášti strely? nebol práve toto dôvod, prečo nebolo možné ďalej balistickou expertízou skúmať, z ktorej bol tento plastový projektil vystrelený ? pardon - plastom oplášťovaný projektil . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hyncik, 19.11.2009 o 22:17

S tým že to dokázalo prestreľovať nepriestrelné vesty je tam veľa teplej vody okolo a určite to nebol vhodný dôvod aby sa stal zakázaný. Sú 4 triedy balistickej ochrany 1-3 pre pištole a 4 pre výkonnejšie kalibre a s použitím prieraznej strely . Takže 1-3 ESabl v pohode prefičí a 4 určite nie a na porovnanie 1-3 prefičí v pohode každá lovecká guľovnica(aj s poloplášťom ) ale 4 nedá žiadna guľovnica ani keby mala strela oceľové jadro. Tak potom ked zakázali Esbal tak mali zakázať aj všetky ostatné naše lovecké náboje do dlhých zbraní :) inak to ich tvrdenie nemá logiku :) A k hornadyho jednotným strelám - no neviem nemal som ich ale sú stavané prioritne pre drážkované hlavne takže by som si ich stabilitou nebol moc istý a mohli by padať na cieľ bokom čo sa aj dosť často stáva - tak by som volil osvedčenú kvalitu do hladkých hlavní a to Brenekeho alebo Sauesré - obe sú špičkové strely len tá cena :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miko, 19.11.2009 o 19:13

chlapi nasetrite si a kupte Hornady SST-bomba odporucam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kettner11, 19.11.2009 o 17:16

Lebo sa jednalo o podkalibrovanu strelu, ktora ako jedina dokazala prestrelovať aj nepriestrelne vesty ozbrojených zložiek..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Elmer, 19.11.2009 o 11:33

Prečo sa prestala virabat jednota strela S-Ball Plastic. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 8.6.2009 o 23:35

No tak to je podstatný rozdiel,S-ball plastik bol špecifický,od ostatných konštrukcií jednotných striel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rado2404, 8.6.2009 o 16:53

takže kupil som novu IZ 27 baikal 12/12-76 a nejde o to či je to S-ball mal som tym samozrejme na mysli akukolvek jednotnu strelu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.6.2009 o 13:46

Všeobecne platí pravidlo, že zo zahrdlených zbraní neslobodno strieľať jednotnou strelou a tak je na každom, čo urobí a aké k tomu zaujme stanovisko. Určite pri tomto existuje isté riziko havárie zbrane, prípadne aj možnosť ohrozenia zdravia.
Cylindrické hlavne sú určené na streľbu jednotnou strelou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 8.6.2009 o 13:00

No ani neviem,prečo sa zapodievate s touto strelou ked je zakázaná,už sa nevyrába peknú desiatku rokov,to musia byť asi prudké zásoby. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 8.6.2009 o 10:40

Ak sa nemýlim, tak plastic má oceľové jadro. Nie som odborník na zbrane, tak ma opravte ak sa mýlim. Ale ak je tam oceľové jadro, tak platí §2, písm. d), bod 6. a §4, ods. (3), písm. a). zákon 190/2003 Z.z. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 7.6.2009 o 21:04

oprava : dimenziami ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 7.6.2009 o 21:03

mototroll: na čo ho tu nahováraš .... Mrzí ťa že drží zbraň dvoma rukami. Ak chseš vedieť tak výrobcovia sa k jednotnej strele nevyjadrujú k oblasdtiam zahrdlenia.... Píšu: najbezpečnejšie je strieľať s cilyndrom a ostatné je na Vás......udajú iba veľkosť zahrdlenia. To nemám s kníh ale od konštruktírov a vývojárov. Ty nemáš ani predstavu o tom s akými dimenziasmi je spojený brokový vývrt. A S&B už dávno nevedia čo je poriadny náboj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mototroll, 7.6.2009 o 18:36

mozes, ale... Treba mat na mysli niekolko veci: pri vyssich teplotach je s-ball mozne strielat aj pri plnom zahrdleni ( 1 mm) pri minusovych teplotach plast svrdne natolko,ze ti roztrhne hlaven. Vyrobcovia udavaju (mam na mysli hlavne pri gulobroku ZH), ze mozes strielat pri 3/4 zahrdleni ( 0,75mm). Par fundovanychludi z oboru strelactva ma vsak toho odhovaralo ,takze teraz pouzivam jednotnu strelu od zahrdlenia 1/2 (0,5mm) nadol. Pokial stojis o dalsie info napis konkretne aku mas zbran,ale rozhodne sa poobzeraj po inom druhu jednotnej strely. Mozem vrelo odporucit slug od SB - kvalita za rozumnu cenu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rado2404, 5.6.2009 o 16:58

tajfi. jasne ze zakon to neurcuje ,neviem ako to myslel kurt ale som rad ze si ma pochopil spravne na mojej zbrani je spodna 0,5 a horna 1,0 cize viacmenej stndard dnesnych kozlic takze diki... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 2.6.2009 o 19:10

Zabudol som dodať že zákon nezaujíma či nabiješ do plného zahrdlenia jednotnú strelu alebo nie. Je to tvoj problém. Vystrelíš 20 nábojov a dvadsiati prvý ti skráti ruky alebo sa ti to podarí hneď na poprvé... :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 2.6.2009 o 19:08

S plného zahrdlenia sa nesmie strieľať jednotná strela. Nezálezí na tom či je plastik alebo olovo. S polovičného môžeš. Takže keď budeš nabíjať do jednej komory jednotná strela a do druhej hrubý brok... :))) OK...:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rado2404, 2.6.2009 o 17:05

mne ide o to ci sa neznicia hlavne po pouziti tohoto streliva ak je tam to spominane zahrdlenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 2.6.2009 o 14:13

Technicky áno. Prečítaj si zákon o zbraniach a strelive. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM