Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Puškohlad a zamerna osnova. - diskusia

autor: off orim
pridané: 28.5.2009 17:18
Aké mate skúseností,aký druh zámernej osnovy je najvýhodnejší na lov srnčej zveri.
počet zobrazení: 12 234
počet hlasov: 1
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off orol, 13.6.2009 o 14:27

Guľovú kozlicu - pardón. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 13.6.2009 o 14:21

Tajfi, sa nezdáš. Podľa toho, čo vidím, máš skvelú prácu - gratulujem. Ten GD 6,5x65/6,5x65 - ( z ČZ ) sa mi tiež veľmi páči. Nech sa darí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 13.6.2009 o 14:08

Klikni a podrž ľavé tlačidlo na zámernej osnove a tú premiestni na zver - primier si. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 13.6.2009 o 14:05

odkaz />
(optika) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.6.2009 o 6:02

xwolf kľudne pridám 10 kartonov na vrch ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 12.6.2009 o 22:43

orim: Nech sa paci,snad som trosku pomohol.

pucikt: Preco je so mnou skoda sa bavit o strelbe? Ked si stojis za slovom,stretneme sa na strelnici,ty 5x odpalis na 150 metrov zapalkovu skatulku,ja ti odovzdam karton sampanskeho a tu napisem,ze si to dokazal. A vraj Edu tiez prida druhy karton. Mne keby niekto nukal tolko sampanskeho......tak sa neurazaj zbytocne a povedz ako chlap - ides do toho ci nie. Alebo je to maly vklad do stavky? Pridam flasu niecoho fajnovejsieho? Ved nejde o zivot..... :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.6.2009 o 18:29

Taký, ktorý bude vyhovovať hlavne tebe. Mám aj nitku, aj téčko. Téčko používam hlavne na posede zavčasu ráno, večer a v noci, pretože dobre vidím zámernú osnovu. Nitkový kríž, jeho osnovu v noci nevidím a nie len v noci. Aj za zhoršenýcj svetelných podmienok. Pretože nepoužívam svetlo pri love zveri, pre mňa je zaujímavý T kríž - hrubé téčko s dobrým hrotom. Čo sa týka presnosti streľby, nevidím žiadny rozdiel, či je nitková osnova, alebo T osnova. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pucikt, 12.6.2009 o 18:10

xwolf skoda sa s tebov bavit o strelbe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orim, 12.6.2009 o 16:11

XWOLF dakujem za informacie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 12.6.2009 o 13:51

Tak ako pises Edu...LZdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.6.2009 o 11:51

dusab komu vyhovuje T nech striela len tým . Koľko ľudí toľko chutí . Zvyk je železná košela. Určite nemáš dôvod prečo meniť osnovu keď Ti tá ktorú máš vyhovuje . LaL zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 12.6.2009 o 7:10

K tym odstrelovacom z 2.svetovej: Uviedol som to iba ako prirovnanie k tomu, ze aj s Teckom sa da dobre a presne strielat...s dnesnymi odstrelovacmi to nema absolutne nic spolocne.
A samozrejme ze nieje nitka ako nitka.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.6.2009 o 23:10

xwolf napísal si to super . To že pred 60 rokmi nejaký odstrelovač používal T nič neznamená . Proste nemal iné . Treba sa zamyslieť prečo asi neponuka swarowsky a zeiss T . Kto sa zamyslí pride na to .
pucikt Ti nepovedal že ti to nastriela strelivom S&B SPCE :)) Obyčajne takýto ostrostrelci používajú práve toto zo strižnou hranou :) Na stavku pridám i ja jeden karton šampusu . Keď nenastriela tak samozrejme nemusí dať nič . Ono sa to totiž nedá nastielať ani zo stojanu :))) A to ani RWSom. Takže trocha súdnosti chalani . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 11.6.2009 o 22:29

dusab: Pisal som na konci toho prispevku,nech si kazdy striela tym,co mu vyhovuje a nech sa nezblazni,ze ja Tecko zavrhujem.Mozno si to potial nedocital a len si na zaciatku videl,ze utocim na Tecko. Ja ti to Tecko fakt neberiem. Objektivna skutocnost je taka,ze vyvoj ide dopredu. Ty si spomenul odstrelovacov z druhej svetovej-preboha kolko je to desatroci.......ked to bolo take super tak naco maju dnesny odstrelovaci puskohlady s velkym zvacsenim a nitkovymi krizmi,korekciou paralaxy,integrovanymi naklonomermi atd.,atd.? Dovolim si ta upozornit na publikaciu s nazvom "Snipers of WWII",nakladatelstvo ti mozem zistit - traja zo znamych nemeckych odstrelovacov povedali priblizne toto: Dvaja strielali s 4x na postavu (kdeze hlavu....) do 300-350 metrov,treti potvrdil,ze mal zasahy postavy s optikou 6x do 450-500,vynimocne 600metrov. Hovorime o cieli s plochou priblizne kolko? 40x60cm?

Ale toto sem prilis nechcem pliest,ked tebe vyhovuje Tecko a mas s nim uspech - nech sa paci. Dnes sme inde a a existuje kopec rozlicnych zamernych osnov. Orim chcel vediet o nejakej vhodnej na srnca - volal mi ,takze viem,ze chce polovat na otvorenych priestranstvach polnych komplexov. Preto podla mna potrebuje jemnu osnovu a dostatocne zvacsenie. Ake velke by malo byt, to si uz zvazi sam podla seba. Stara Jena 4x,alebo 6x s Teckom a podobne zial nie je to prave. To nie je urazka,ani kydanie,jednoducho je to tak.

Je to moj nazor,pokial ma niekto iny - nech sa paci.Nikoho neurazam,len sa snazim pomoct,prip. vysvetlit a predist naslednemu sklamaniu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 11.6.2009 o 21:54

pucikt - rad ti budem verit,v nedelu idem do Martina na sutaz,neprides mi to predviest? Ponukam karton sampanskeho Hubert a potlesk pred plne nastupenou palebnou liniou. Uplne vazne,ked chces napis mi spravu a dohodneme sa.

Ber to tak,ze existuju aj puskohlady kde nitkovy kriz prekryje na 100 metrov plochu 5mm,alebo na max.zvacseni len 2,5mm.
Nie iba osnovy od Meopty,kde na 12x zvacseni prekryju pomaly hektar na cieli.

Ale opakujem,5 zasahov standartna zapalkova skatulka na 150 metrov (ziadne "rodinne" balenie,ziadne kozubove zapalky a podobne vtipy) a mas u mna toho Huberta 6x. Polohu a oporu si mozes vybrat aku chces. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 11.6.2009 o 21:45

orim: Pokusim sa upozornit na par zaujimavych modelov podla tohto kriteria: Zeiss Victory Diavari s osnovou c.60 sa ako novinka ponuka s "nezvacsujucou sa osnovou" - modely 2,5-10x50 a 3-12x56. Vsetky modely Z6/Z6i od Swarovski. Velmi dobry je aj Zeiss Victory Varipoint s osnovou c.60,kde je svietiaci bod umiestneny v druhej rovine-konstantna velkost a velmi jemny nitkovy kriz v prvej rovine-sice sa zvacsuje,ale aj pri zvacseni 12x je absolutne jemny (u mna je momentalne Varipoint 3-12x56 najlepsi puskohlad na polovanie,ma velmi dobru osnovu a senzor,ktory meria okolite svetelne podmienky a prisposobuje im intenzitu osvetlenia bodu). Schmidt&Bender,rada Zenith,kriz sa sice zvacsuje,ale zase....nie je kriz ako kriz,aj na max.zvacseni je dostatocne jemny.Svietiaci bod ma konstantnu velkost,technologia FlashDot je velmi atraktivna tym,ze tento bod nevidis,kym ho nezapnes.Velmi dobre pri polovani cez den,prakticke na vecer.

Z lacnejsich ma napada Meopta 3-10x50,osnova c.4 je velmi jemna a precizna,ale nema osv.bod. Meoptaci sice slubuju Meostar 3-12x56 s osvetlenou osnovou v druhej rovine,ale kedy to bude.....dobry je aj Meostar 4-16x44 (robi sa uz aj s osv.bodom!!!),tiez sa nezvacsuje osnova a nitka je velmi jemna. (mam taky,ale starsi model bez osv.bodu). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 11.6.2009 o 20:34

Edu: Ja som nic o gulobrokoch nepisal ani sa k tomu nevyjadroval. A nemyslim si, ze ZH je najhorsi gulobrok na svete. Poznam polovnikov co ho pouzivaju cely zivot a su spokojni. Urcite to ludove zbrane v kratkosti povedane...tolko k tomu.
Co sa tyka zamernych osnov. Zeiss a Swarovski (nie swarowsky ako si to napisal ty...vidno ze sa vyznas...) uz pokial viem v najnovsich modeloch osnovu T neponukaju. Schmidt a Bender ale ano. Tak tu nezavadzaj. A aj ostatni dvaja TOP vyrobcovia donedavna Tecko ponukali. Ja som vo svojom prispevku pisal o tom co vyhovuje mne...kazdemu vyhovuje nieco ine. Ked niekomu vyhovuje nitka tak mu to neberiem, je to jeho vec. Mne (a nielen mne) vyhovuje Tecko a nielen preto ako tu vypisuje Edu ze som azda nic ine v ruke nemal len Tecko so starym Zeissom. Tak budme trochu tolerantni, lebo niektore prispevky mi tu lezu na nervy.
Co sa tyka odstrelovacov, hovoril som o umeni odstrelovacov 2.sv.vojny, ktori nemali k dispozicii ziadne 10, alebo 12x zvacsenia a svetelnosti 50 a 56,...nehovoril som o dnesnych odstrelovacoch a ich vybaveni.
Edu len aby si bol v obraze mal som moznost vyskusat rozne puskohlady od Zeiss, Swarovskeho modely Habicht cez Schmidt a Bender s Teckami aj nitkami, ale MNE najviac vyhovuje Tecko a nedovolil by som si nakydat na nejaku inu osnovu len preto, ze som "kilavy" strelit s nou presne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.6.2009 o 14:45

K bodkám červeným poviem toľko všetko zaleži či si kupiš blbovinu Tasco alebo trapný katastrofický edemberg lebo nam v časakoch reklama vymazala zdravý rozum . Tam naozaj neni bodka ale červená guľa na 100m . Mal som možnosť pozerať cez swarowského a môžem skonštatovať perfekto to je naozaj na 100m bodka ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.6.2009 o 14:42

dusanb to že kopa ludi ma ZH čko ešte neznamena že to neni najhoršia guľobrokovnica na svete . Ja som členom klubu ŠKP . Ani jeden odstrelovač nepoužíva hrube T čko . Vieš prečo ? Lebo strielajú nitkou . Nie je však nitka ako nitka belarus zo zahmlenými sklami ma nitku na 100 m 6ocm :))) Moja nitka tipujem že zakríva pár mm na sto m . Hrubé T sa používalo v dobe pred rokom 1989 preto lebo proste iné nič nebolo . Práve preto najpredstížnejšie značky ako sú swarowsky,zeiss,smit&bender, atď vôbec nemajú hrubé T v ponuke . Ak si myslíš ,že ho nevyrábajú pre to lebo je to tá najlepšia osnova na svete mýliš sa . Nerobia to preto lebo je proste nahovno !!! Meopta ho robí preto lebo je to najlacnejšie riešenie osnovy a ešte preto lebo dobre pozná mentalitu v česku a na slovensku sa bude stale dobre predávať konzervatívcom a ich vnukom . Na duhej strane komu vyhovuje T osnova nech s nou striela koľko ľudí toľko chutí . Ja som mal zmenil som nitku a nikdy sa k T čku už nevrátim to viem na 100%
To že si väčšina na Slovensku myslí že najlepšie auto je škodovka a osnova T neznamená že musí byť tento názor správny ! Treba sa zamyslieť prečo si to nemyslia špičkový svetový výrobcovia optiky kam žial meoptu nemožno radiť ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dusab, 11.6.2009 o 7:31

xwolf...hrube tecko je pre presnu strelbu najhorsia osnova aka existuje??? To nemyslis vazne...kopa ludi tu striela hrubym Teckom a su spokojni vratane mna. Nemenil by som za nitku a ak tak urcite nie za Meoptacku, na tom sa zhodneme. Tak radsej napis, ze ty& nevies strielat Teckom a nie ze je to blbost. Alebo sa opytaj odstrelovaca z 2.sv.vojny ked nejakeho poznas ci potreboval zvacsenie 10-12 a pod...bezne nemali problem zasiahnut ciel (hlavu) na 300m s optikou 4x32 s Teckom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pucikt, 10.6.2009 o 21:09

xwolf z teckom mastrielam na 150 metrov zapalkovu krabicku aj 5 krat po sebe a staci mi zvatsenie max. 6x,a skus toto s nitkov alebo s bodkov ktora ti tu krabicku viacnasobne prekrije a nevies kde ju mas a nastrielas to tak do 20 cm kruhu ale ked si myslis ze nitka je lepsia ja ti to vyhovarat nebudem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orim, 10.6.2009 o 20:33

XWOLF vyznáte sa v puškohladoch, možte nam napisat u ktorých značkách a typov puškohľadov sa pri vačšom pribížení nezvačšuje zamerna osnova. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 10.6.2009 o 20:30

Conquest s palcovym tubusom a ochudobnenymi sklami o kvalitne antireflex vrstvy su vyhodene prachy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.6.2009 o 18:20

kúp si toto a máš pokoj : Nikto ti neponukne takúto šlehu za 300€ takže popozeraj je tam slušný výber osnov i značiek . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orim, 10.6.2009 o 17:51

Vie niekto u ktorých značkách a typov puškohľadov sa pri vačšom pribížení nezvačšuje zamerna osnova. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.6.2009 o 17:14

Mal som tenke T potom hrubé T teraz mam nitku a nikdy by som nemenil je ohraničena hrubou čiarov asi od polovice . Ked nevidíš na nitku nevidíš ani na špičku . Takže to je moja skúsenosť . červený bod mi nevyhovuje tiež ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 10.6.2009 o 16:41

Hrube tecko je najhorsia osnova na presnu strelbu,aka existuje. To iste plati aj o osnovach,ktore sa zvacsuju - vid Meopta Meostar a pod. Najvhodnejsi by bol puskohlad s zvacsenim aspon tych 10x - 12x,aby si toho srnca aspon videl. Nie ako v 4x alebo 6x,ze na 150 metrov len tusis,co to vlastne ma na hlave, a Tecko ti prekryje pol komory. Takze zamerna osnova bud nitkovy kriz,alebo osnova s bodkou ktora sa nezvacsuje. Tecko je pouzitelne,ale len na bezprostredne vzdialenosti. Moj nazor! Aby sa zase niekto nezblaznil,ze on ma Tecko a ja mu nan kydam. Na druhej strane ked to niekomu vyhovuje,preco nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 10.6.2009 o 14:31

Mne vyhovuje tiez hrube Tecko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pucikt, 10.6.2009 o 13:21

Hrube klasicke tecko je najpresnejsie,bodka je nepresna-zober si ze s bodkov prekrijes na sto metrov solvinovu krabicku a presnost je prec,ale s teckom zamieris na sto metrov pekne do stredu solvinovej krabicky,takze jednoznacne tecko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jano43, 10.6.2009 o 13:15

No pre nás starších asi hrubé T-čko, ked nepočítam zameriavaci svetelný bod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 8.6.2009 o 23:00

To nie je o zámernej osnove,ale o lovcovi samom,a z tých chmatatelných viac o kalibri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bhellion, 8.6.2009 o 17:46

pozri sa na odkaz a na odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM