Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Ruská jednoraná kulovnice v ráži 30-06 Sprg. - diskusia

autor: off janpro
pridané: 27.2.2009 19:16
Dobrý den máte prosím někdo zkušenosti s touto ruskou kulovnicí IŽ18MN a v této ráži?Mám strach z velkého zpětného rázu a následného strhávání rány.Mockrát děkuji
počet zobrazení: 5 631
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off iboo, 7.4.2009 o 1:34

bodo1948 - áno urobil som takú chujovinu, dokonca dvakrát, ale tá prvá tá stála za to, s druhopu som sa donekobnečna natrápil a so slovami nikdy viac držím slub. už nijaká gulovnica bez napináčika, už niajaká gulovnica, ktorá potrebuje minimálne dvojnásobok svojej ceny na úpravy, aby ako tak strielala. amen :DD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rysTR, 6.4.2009 o 13:30

Pro iboo:pokud bych věděl o IŽ to co vím dnes, asi bych se zařídil jinak.Ale ke střelivu se dá říct pouze to, že je nejlacinější díky tomu, že Rusové ho zřejmě nedovedou dráž prodat.Naše Meopta patřila svého času talé mezi ty laciné a dnes? Cena vylítla a srovnala se s puškohledy, co mají známou značku.Je třeba se ptát,co z té které flinty lítá dobře a je současně účinné . Něco má sice značku, ale flinta na to není stavěná a dělá pak psí kusy.Jen tolik pro doplnění.Mohu tě ujistit, že také nechodím do lesa jen střílet, ale vše směřuji k tomu, aby byl vždy výsledek a ne nějaké střelení někam.To abych zjistil, který náboj u IŽ jak lítá a kam mě stálo bohužel hodně síly a času.Je to jen výsledek této laborace. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 6.4.2009 o 12:54

Iboo,ved ty si takú chujovinu už spravil,ako viem tak si Ižku mal,nie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 6.4.2009 o 11:02

rysTR - nemám proti 308W a barnaul SP absolútne nič verejne, súkromne je tam toho. Ja ťa nenútim riadiť sa podla mojich názorov, ale ja mám trocha iné myslenie ako kúpiť najlacnejšiu pušku na trhu, do toho to najlacnejšie strelivo aké je. Niesom človek milionár a príležitosti na lov sa mi nesypú z neba.Risk podobného charakteru ma už dávno prešiel... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rysTR, 3.4.2009 o 10:37

Pro iboo:Nechápu, co máš proti W308 a barnaul na naháňkách.V Rusku s tím zcela určitě loví kde co-věřím, že i těžkou zvěř, jako je los atp.Sám jsem s tímto nábojem už střílel prasata,muflony a lišky.Vše v ohni a ke všemu střela nerozbíjí, jako některé jiné.Potřebnou energii má a zastavuje spolehlivě.S porovnáním se 7x57 se to nedá srovnat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 1.4.2009 o 2:20

kasari - jaaaaj, tak s komerčnými ja moc skúseností nemám, u nás funguje ešte ludové polovníctvo :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 31.3.2009 o 21:51

iboo - při komerčních natláčkách se v tlaku nechce moc ran, někdy se i zakazuje v tlaku střílet. A při dohledávce taky dostřeluju. i když je pravda, že nějaká optika by se mi kolikrát šikla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 31.3.2009 o 21:49

iboo - ty co za tu natláčku platí :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 31.3.2009 o 21:17

kasari - dostrelné rany? kto potom u vás striela diviaky keď ty ich dostreluješ ? :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 31.3.2009 o 20:42

iboo - ještě k těm údajům - Barnaul .308 Win, 9,1 g Vo - 843m/s, Eo - 3233 kg*m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 31.3.2009 o 20:22

iboo - tak jsem zjistil, že mám rok 2002. Jestli to má vliv na přesnost, to nevím.
A jinak k těm naháňkám - záleží jestli je to v tlaku, nebo na " štontu" a taky v jakým terénu se koná. Tam, kde se zúčastňuju já je Barnaul opravdu v pohodě. Střílí se v tlaku na pár metrů a málokdy. Spíš jde o dostřelné rány. Stejně tak u dohledávek ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 31.3.2009 o 17:16

rysTR - zaujímalo ťa niekedy, akú energiu má ten barnaul do 308W s 9 gramovou strelou ? Lebo píšeš tu že to máš na "naháňky" a ja si sakra vyberiem čo beriem na takýto typ polovačky. Mnohí kašlú na výber streliva pre tieto polovačky, veď striela sa na blízko, tam ti vyhovie hocičo(údajne).... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 31.3.2009 o 16:30

Csefy 72- moje skusenosti su navlas rovnake. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rysTR, 31.3.2009 o 16:11

U nás Barnaul W308 stojí něco mezi 7-10 Kč,takže i cenově to jde.Je to na úrovni ceny brokového náboje.Pokud s tím lovím více škodnou a mám ji na naháňky, tak není co řešit.Pořídil jsem si na ni ještě kolimátor Bushnell.Dá se s tím střílet do 70m i v běhu a slušně-kočka atp.Na naháňky to nemá chybu a tak je jen "na den, na couračku".Kromě toho jsem odpiloval u IŽ rašplí asi 4 mm dole na předpažbí, kde se stýká hlaveň s dřevem a přilepil tvrdou pryž.Přesnost se zlepšila a i tak to nyní stačí.
Na prasata,srnčí aj.používám dál osvědčenou starou a přesnou7x57R. Z ní střílím odjakživa SPCE 11,2g SB a za celých 40 let jsem nezpozoroval rozdíl-a to střílím poměrně hodně kusů za rok(divočák,srnčí,muflon, jelen a taky liška aj.) .Takže nevím, co bych řekl o jejich kvalitě.Zde se mě jeví jako stabilní a dobrá.Možná jiné náboje a do jiných ráží.
Ještě celkově k nábojům-je fakt, že vystřelit se dá z flinty jakýkoliv náboj.To máte pravdu, že zežere kde co.Ovšem důležité je, abych zvěř střelil tak,aby se netrápila-tedy co nejpřesněji.Kromě toho chodím do lesa lovit a ne střílet. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 31.3.2009 o 14:44

rys : ja som hovoril o kvalitnom strelive. Do tejto kategórie Bellot už dávno nepatrí. S Bellot je dávno hnoj aj ked to ešte drvivá väčšina polovníkov neprizná a to hlavne starších. Je jedno či súhlasíš alebo nie ...pravda je taká ako som napísal. A to neviem či rusi nábehový kužeľ aj robili do hlavní. čo som mal doma ja ten ho nemal alebo bol veľmi krátky na kal. 308W ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 31.3.2009 o 14:25

rysTR : emdzi nami prebíjačmi je bežne známy fakt, že celková dľžka náboja má vplyv na presnosť pre tú ktorú zbraň, nakolko aj pri rovnakých kalibroch neplatí pravidlo že jedna zbraň žerie to isté čo druhá. Bavíme sa tu samozrejme o prestnostiach rôznych velkostí. JE názor, že najdlhší náboj aký vlezie dom komory tak, aby bola gula tesne na hranici dotyku s drážkami v nábehovom kuželi bude najpresnejšia, no nemusí to vždy tak byť.Napríklad do mojej do mojej kozlice 308win nevôjde náboj hornady interlock 190gr prui doporučenej celkovej dľžke náboja. Dá sa ladením náboja zbrani na mieru dosiahnuť lepší výsledok, ale neplatí to donekonečna. pokial máš vyslovene "hnoj" tak mu pomôže len jedno...;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off csefy72, 31.3.2009 o 12:30

Mám tiež Iž 18- 7,62x39 a asi sa mi podarila kúpa lebo po úpravách spúšťa a pažby docela presne striela.Používám ju na škodnú. Doteraz som kupoval náboj KOPP asi za 7sk/kus ale vyskúšal som s magnetom a zistil som že obsahuje oceľ. Tak aby som si šetril hlaveň povedal som si že radšej kúpím Sellier/Bellot. Kúpil som to asi za 15eur čo za kus vychádza okolo 22sk. No doma som zistil že magnet strelu priťahuje tak isto. Brat mal doma S/B 7x57R a tak isto obsahujú oceľ. Druhú flintu mám 30-06 a mám do toho náboje PMC a P.Partizan a zázrakom je že neobsahujú žiadný bordel. Tak ako to je, drahší Sellier/Bellot je na nič??? Alebo tá finančná kríza??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rysTR, 31.3.2009 o 11:27

Ještě k nábojům.Kamarád koupil starší troják, kde byla kule 6,5 a už nevím jaká ráže.Bohužel to rozhazovalo, jak brokovnice.Každá rána jinam.Puškař mu poradil povytáhnout malinko kuli a změřit délku,pak střílet.Napoprvé se mu to podařilo a flita má rozptyl okolo 2 cm. Proto si myslím, že délka nábojové komory a délka náběhu hodně ovlivňuje balistiku.Proto asi jdou Ruské náboje -tj. originál, na který byla zřejmě IŽ v Rusku zkoušená-lépe, než nějaké jiné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rysTR, 31.3.2009 o 11:19

Pro tajfi:Nechci tvrdit, že IŽka je nějaký zázrak.Moc se jim tedy nepovedla, ale pokud někdo má tu trpělivost a chce to risknout, tak si ji může koupit.Já ji v žádném případě nechválím-jenom ji bohužel vlastním a tak musím udělat,co jde,aby to střílelo přesně.
S náboji ale musím nesouhlasit.Léta (přes 40 let) střílím s 7x57R.Vyzkoušel jsem různé typy nábojů a nejlépe mě chodí 11,2g.Ostatní kuličky s různou gramáží buďto hodně rozbíjely zvěřinu, nebo stačila někde malá trávka a bylo to někde jinde.Tato kule je stabilní.To samé s IŽ a Barnaul.Vyzkoušel jsem 9,5SPCE a z mé flinty byly velice nestabilní.Létaly jak kdy a lišče v trávě si mohlo být jisté, že ho netrefíte.Kule se otáčela naplocho.To Barnaul nedělá.Ale asi záleží na každé kulovnici jak je udělaná hlaveň-s tím souhlasím.IŽky jsou v tomto ohledu silně odfláknuté.Navalili jich asi hromadu a bez řádného odzkoušení začali prodávat.Bohužel! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 30.3.2009 o 23:05

prepáč Laik to sa týka rysTR. a musím ešte doplniť so 17.3. : je jedno či SP alebo SPCE nakoľko ako si napýsal ty strela nábeh nepotrebuje aby nabiehala do drážok, nábeh je pred nábojovou komorou a musí byť dosť presný inak vzniká problém s vnútornou , prechodovou a vonkajšou balistikou a celkove to môže mať dopad na rozptyl a veľa dalších vecí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 30.3.2009 o 22:41

Laik- to sú veľmi špatné informácie. radšej sa ich nedrž. problém spočíva v samotnej technológii výroby a ty s tým nenarobíš nič. jedna ide perfektne a ďalších desať môžeš zapichnúť do plota..nepomôže ti oddialenie predpažbia od hlavne, ani oprava ústia, či zmena typu streli proste nič....môže sa to len zlepšiť. Ak ti dobrí odborník a tým myslím ozaj dobrého odborníka urobí výmennú hlaveň , kde použije kvalitnú hlavňovinu, nepreberie komoru ale ju presne zlícuje lapovacou pastou, urobí správnu dĺžku a uhol nábehového kužela na drážky, stopercente sa pohrá s ústim , potom bude jedno aké strelivo nabiješ tým mám na mysli kvalitné strelivo, zožere ti tá puška všetko rozdiel bude v dopade streli a nebude jej vadiť ani to že sa drevo dotýka hlavne. Samozrejme že tá hlaveň ťa bude stáť ako tri či štyri celé IŽ-18. no garantujem ti že puškára uvidí až ked bude vystrieľaná hlaveň alebo ked budeš meniť optiku či montáž. To je s mojej strany všetko a majte názor na mňa aký chcete...ale inak problém nevyriešite. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 30.3.2009 o 21:44

kasari - daj dolu predpažbie, zalom flintu (odober hlaveň od baskule) a na spodnej časti toho velkého čapu pod nábojovou komorou hneď pri výrobnom čísle je znak a rok prvej tlakovky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 30.3.2009 o 21:35

Možná se ptám hloupě, ale jak jste zjistili rok výroby? Koupil jsem jí z druhé ruky a nikde na zbrani jsem rok nenašel. Je pravda, že to kdovíjak přesná zbraň asi není, ale na to určitě není určená. Na dostřelení prasete po 24 hodinové dohledávce ve vánici a mrazu byla dobrá.:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 30.3.2009 o 20:24

laik - akú podobnú? so strižnou hranou, alebo s ruskými ižkami ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laik, 30.3.2009 o 20:02

Podobné skúsenost majú kamaráti. Jeden ju vrátil, druhý s tým nedokáže poriadne trafiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 30.3.2009 o 0:59

KTO TI NAKUKAL TAKÍTO NEZMYSEL :střílíte střelivem, které nemá střižnou hranu(viz 9,5gSPCE) ale třeba Barnaul 9,75 aj podobné, tak by to mělo střílet dobře.Střižná hrana najíždí někdy asi zešikma,protože nemá náběh pak kule někdy také uhýbá a člověk se diví, jak je to vůbec možné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rysTR, 17.3.2009 o 18:50

A ještě dodatek: IŽ W308 nemá napínáček, ale dá se k tomu přikoupit.Já ale střílím přes 40 let bez něho a ani mi to nepřijde.Ránu nestrhávám.Člověk si musí dát z počátku velký pozor - a pak to už jde.U ˇIŽ jde ale spoušt docela slušně, to mají vyřešeno dobře a dá se sní střílet i hodně daleko.Lovu! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rysTR, 17.3.2009 o 18:43

První IŽ W308 jsem musel vrátit.Rozhazovala o 20 i více cm nahoru nebo dolů.Vývrt "upravoval" "puškař" tak, že odvrtával a odvrtával a odvrtával.... Pak jsem koupil jinou, ale před koupí jsem si ji na sobotu a neděli půjčil.Nastřílel jsem jen přes hledí 5 ran, rychle za sebou a pak zase 5 , vždy po zchladnutí hlavně.Rozptyl vždy na 50m asi 5 cm - a to už ani pořádně nevidím na hledí.Přes dalekohled 2 cm.Střílení mě připadá jako ze vzduchovky-tedy nekope ani náhodou.Z volné ruky jsem dostřeloval loni poraněného srnce na 250m a přesně na komoru.Už nebylo jiné řešení. Mám s ní střelené nějaké divočáky, muflony,srnčí, lišky i kočky a vše většinou v pohodě a v ohni.Takže , když to shrnu-z odpovědí diskuse z jiného fóra jsem se dozvěděl, že výroba IŽ rok 2006 a 2007 byla od některých nákupců zcela vrácena pro nepřesné, vyosení hlavní, klínů atd.Já mám výrobu 2008.Pokud před každou střelbou ještě VŽDY silně utáhnete spodní pákou klín a střílíte střelivem, které nemá střižnou hranu(viz 9,5gSPCE) ale třeba Barnaul 9,75 aj podobné, tak by to mělo střílet dobře.Střižná hrana najíždí někdy asi zešikma,protože nemá náběh pak kule někdy také uhýbá a člověk se diví, jak je to vůbec možné.Jinak je to velice lehká a ovladalelná flinta s poměrně dlouhou hlavní-a hlavně velice levná.Také nesnese kdejaký dalekohled pro svou rasanci.Podmínkou je ocelové pouzdro a silnější vnitřní mechanismus(viz meopta,Hako a dražší).Nebo si pořiďte kolimátor(např.Bushnel)-zase musí odolat větší razanci.Nemůžete ale od ní chtít nějaké zázraky-za tu cenu.Je to taková levná flinta především "na couračku".Proto Vám s ní přeji hlavně hodně úspěšných zážitků.Lovu! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 10jager10, 28.2.2009 o 20:56

Moj kamarat vlastni IZ v tomto kalibri a tiez ho to velmi kope...este s tym nic netrafil... Ale zase ked ju zobral do ruky moj otec tak na sto metrov s tym v pohode trafil vicko zo 7dcl pohara... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Frederik, 28.2.2009 o 13:49

solimkenaj .. šak som napísal že každý si kúpi to na čo má .. a tú flintu som si nekúpil ja ale bol to dar .. by som na ňu možno tak za 5 rokov našporil :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 28.2.2009 o 13:44

frederik pokial viem tak tebe tiez jezisko doniesol peknu flintu ?! a ta cena ? no pocitam ze od blasera moc asi nebude ze ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Frederik, 28.2.2009 o 13:35

Mal som česť strielať z takejto IŽ-ky .. kope ako kôň :D .. keď už tak radšej 7,62 x 54r

Blaser300Wm nie každý ma peniaze na drahé pušky každý si kúpi to na čo má peniaze ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miko, 28.2.2009 o 13:19

Mam kamaratov co maju iz-18 308 Win a nemaju s nou problem,vsetko zalezi na stasti co kupis,bud sa ti vydari alebo nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miko, 28.2.2009 o 13:18

ja mam iz-18 prerobenu mam tam rakusku hlaven s kalibrom 8x57 JS,jeden zbrojar mi to spravil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 27.2.2009 o 21:44

Moj zaver je, ze IZ-ku v ziadnom kalibri a v ziadnom pripade ani omylom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 27.2.2009 o 21:29

V 308 kalibri je to ešte horšie,nie ako na spaný ráz,ale v tomto kalibri Ižky rozhadzujú ako.....No strašné.miko vo svojom profile uvádzaš,že máš Ižku 8x57 JS,ale ako mi je známe a ak nemáš vymenenú hlaveň od iného výrobcu,Ižka v tom kalibri neexistuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miko, 27.2.2009 o 19:47

radsej 308 alebo 7,62x54r to bude lepsia volba ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 27.2.2009 o 19:26

S tým kalibrom pri tejto zbrani máš úplnu pravdu,tam pomože len kvalitnejšie zapažbenie,upravená spúšť a ustová brazda,no len pri zbrani tejto kategorie,sa to neoplatí,čiže moj záver:Ižku v tomto kalibri-nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM