Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

zoštíhlenie varmintu - diskusia

autor: off Lysec
pridané: 25.3.2024 12:41
Má niekto skúsenosti so zoštíhlením 22 mm varmintovej hlavne a jej pretvarovaním z valca na približne kužeľový profil (legislatíva, ovplyvnenie presnosti ...a pod. ? Je mi totiž na nosenie v revíri príliš ťažká ...
počet zobrazení: 832
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off dede, dnes o 0:00

Lysec - túto múdrosť, keď budete mať hotovú, dajte vedieť, rád sa prídem pozrieť . Na dôchodku je dlhá chvíľa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, včera o 16:29

Reakcia na príspevok od Belson, 24.4.2024 o 16:42 :
Veľmi pekne ďakujem za to, že si sa mi venoval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 24.4.2024 o 16:42

Priemer 18 mm na ústí je v poriadku aj pre výkonnejšie kalibre než spmínané 6,5-ky. Písal som vo všeobecnej rovine a keďže kmitanie hlavne pri výkonnejších kalibroch môže mať negatívny dopad na presnosť zbrane, spomínal som kaneláciu (kanyla je niečo úplne iné). Grendel namáha hlaveň dokonca o niečo menšími silami než Creedmoor, takže pokojne môžeš odľahčovať súčasne “pod obojím” - na spôsob zbrane, ktorú spomínaš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 23.4.2024 o 15:41

Reakcia na príspevok od Belson, 12.4.2024 o 10:11 :
Ďakujem za stanovisko . Vychádzam totiž aj z výkonu kalibra , ktorým je 6,5 mm Grendel . Som totiž presvedčený , že zaťaženie týmto ľahkým kalibrom zoštíhlená hlaveň bez problémov znesie . Videl som napr. výborne strieľajúci 6,5 Creedmoor ( Bergara) s kužeľovitou a dokonca kanylovanou - hlavňou s vonkajším priemerom hlavne pri ústí len 18 mm. A ja viac nechcem ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 12.4.2024 o 10:11

Keďže s praktickými skúsenosťami sa ti zatiaľ nikto nehlási, tak prispejem aspoň teoreticky: Z legislatívneho hľadiska prekážku nevidím. Podľa §28 1h) Zákona o zbraniach a strelive si povinný nahlásiť zmenu kalibru, zmenu výrobného čísla zbrane, výmenu hlavne, jej skrátenie, úpravu jej vývrtu a opravu alebo jej úpravu na zbraň inej kategórie alebo podkategórie. Samotnú zmenu tvaru hlavne tam nevidím (a logicky ani nie je dôvod), takže kvalifikovaný puškár so zbrojnou licenciou ti zoštíhlenie hlavne môže urobiť bez predchádzajúcich povinností (kriminalisticko-expertízne skúmanie). Ostatné dopady (bezpečnosť, presnosť) závisia od miery zoštíhlenia a kvality konkrétneho vyhotovenia úpravy. V danom prípade by som ja osobne pri odľahčovaní hlavne pred jej “kužeľovaním” uprednostnil kanelovanie (kvôli zachovaniu tuhosti). Toto je už ale záležitosť vysoko subjektívna (nejeden konzervatívny jáger by si asi odpľul :-) ). Ale tak či onak, pevnostný výpočet hlavne po úprave ti asi neurobí ani puškár “s červeným diplomom” a aj keby, bez následnej tlakovej skúšky v autorizovanej skúšobni by som takú zbraň do používania neuvádzal. Takže už zostáva len to porátať….. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM