Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Aký kaliber? 30-06 alebo 308 Win - diskusia

autor: off proALPHA99
pridané: 15.1.2024 21:27
Zdravím, mám dilemu. Idem si kúpiť opakovaciu guľovnicu. Keďže som ľavák na výber je len 30-06 alebo 308 Win. Viete mi poradiť, ktorý kaliber zvoliť. Poľujem len sviatočne keďže nemám vlastný revír čiže len ako hosť. Som zo západu SR. Ktorý kaliber je viac univerzálnejší? 30-06 má veľké množstvo streliva a 308 Win snáď ešte viac. Aké sú vaše skúsenosti? Vopred ďakujem
počet zobrazení: 3 471
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off lysk, 17.1.2024 o 11:23

Ahoj! Podľa môjho skromného subjektívneho názoru ide predovšetkým o to po čom túži tvoje poľovnícke srdce, a zároveň o podmienky v ktorých sa to tvoje poľovnícke srdce bude nachádzať. Vysvetlím; ak si niekto kto rád (napr. ako ja) poľuje v lese na prechodoch, zo zeme, na kratšie vzdialenosti. Páči sa mu ku zveri nepozorovane priblížiť. A v tom cíti lovecké zadosťučinenie. Tak v takom prípade je úplne zbytočné na povedzme 50-70 metrov strieľať do zvieraťa Springfieldom. Taktiež sú poľovníci, ktorí sa nad 150 alebo aj 200 metrov už necítia v triafaní pohodlne. Je dobré keď o tom vedia, a nech si za tým aj stoja. Je to ich zodpovednosť a jednoduchý spôsob prevencie pred trápením zveri, aj poľovníka pri dohľadávaní. Ani v takomto prípade nebude potrebný Springfield. Druhý typ pociťuje zadosťučinenie (alebo potrebu) v tom, že je schopný zasiahnuť aj na väčšiu vzdialenosť a má možnosť využiť väčšie množstvo príležitostí. Sedí povedzme na posede a ten si nevie posúvať. Takže nevie prispôsobovať svoju polohu voči prechodom zveri, ktoré sa prirodzene môžu meniť. Ani sa ku zveri počas lovu priblížiť. A tak sa môže alebo aj bude hodiť o čosi "lepšia" balistika. (Ona v skutočnosti nie je lepšia, len je jednoducho iná.) Springfieldom sa dá získať niekoľko centrimetrov k dobru. Toto sa dá ale aj pri 308ke riešiť k spokojnosti ľahšími strelami, alebo aj prebíjaním. 308ka je viac špecifická pre konkrétne využitie. (To znamená bežný väčšinový lov. Tuším nejakých 70% zveri sa uloví do 200 metrov.) Springfield je viac univerzálny. Ale zase nie je tak špecifický ako napríklad 300 Win Mag, ktorý by sa hodil možno niekomu, koho srdce prahne hlavne po vzdialenosti a Springfield by zase nebol pre neho to pravé orechové.. ("dostatočný"). Ja mám narpíklad väčší pôžitok aj z toho keď prídem k ulovenej zveri a nie je v nej diera ako dlaň. Pôsobí to na mňa estetickejšie. Ale to píšem len ako príklad, čo môže tiež vplývať (možno aj podvedome) na výber ráže a streliva. Dôležité je ako to cítiš. Ak sa ti bude páčiť 308ka a kvôli argumentom budeš mať Springfielda. Aj tak si po rokoch, podľa mňa, zadovážiš 308ku. Alebo si zamiluješ Springfielda :D. Nuž.. pre ktorékoľvek sa rozhodneš bude to v poriadku. Len tej ráži a strelivu, ktoré budeš používať treba rozumieť. Aby sa potom neopakovalo sklamanie z toho ako to v praxi funguje. PS: Diaľkomer sa dá kúpiť za menej ako dve stovky a zmestí sa do vrecka. PS2: Ak by som si mal teraz kúpiť jedinú opakovaciu guľovnicu, veľmi pravdepodobne by to bola 308ka (to preto, lebo sa mi páči 7mm-08Rem. :D) Momentálne som však majiteľom 30-06Sprg. a nechystám sa to nijako meniť. Lovu Zdar!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

komentáre

zoradiť
off lukas01315, 7.2.2024 o 17:28

Mam 308 CZ 557 a som spokojný jedine co mi chyba je zásobník a ze to není celopazba to je môj sen inak by som nemenil strieľa stoho v pohode aj žena a úplne bez problémov. A myslím si ze je to celkom šetrné keď dobre strieľas a máš dobre strelivo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 2.2.2024 o 14:06

ADMIN - ja by som navrhol zrušiť túto bezbrehú tému, podobných je tu ,, x y ,, ..... už je to..,, kto ďalej doští, kto má vatšieho .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Peter10, 1.2.2024 o 13:25

Reakcia na príspevok od klastorcan, 31.1.2024 o 19:25 :
Kto sa bojí strieľať s pušky, nech si kúpi gumipušku. 30 06 - štandardný kaliber so štandardným spätným rázom. Za mňa ,, number one ". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off klastorcan, 31.1.2024 o 19:25

Ja sa prikláňam k Zbojníkovy1 308Win načo viac, načo, každý jeleň mi ostal v ohni alebo 50m strelil som aj líšky žiadne brutálne poškodenie s 30-06Sprg skôr niekoho uvidíš že má rozbite obočie a môže sa stáť že budeš sa báť pušky strhávať žmúriť pri výstrele vidím to stále. A balistika 308win nenastreľovať na 100m ale na optimálnu nestrelnú vzdialenosť a potom ci 50m alebo 200m stále do 4cm.Na naše poľovanie v drvivej väčšine až až. TOP rada bola 6,5 x55 SE to by som si kúpil dnes ja mooožno 308WIN ale 30-06 určite nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off wato, 28.1.2024 o 20:52

Cauko, ja mam kaliber 30-06 a som spokojny. Ale každá líška svoj chvost chváli...strieľam RWS profesional, žial uz len zo zasob. Ak sa rozhodujes o zbrani .. ja mám cz557lux, ale teraz by som siel do slovenskej super zbrane AE precision hunter lux (alebo ine modely) skus pozriet...v podstate fake blaser za polovicnu cenu. LZ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off proALPHA99, 26.1.2024 o 10:33

Pozdravujem páni. Skutočne veľmi pekne ďakujem za váš čas, za každú odpoveď a vaše postrehy. Ako vidím je tu viac zástancov kalibru 30-06. Pomaly ste ma presvedčili. Práve dnes si idem pozrieť novú nestrieľanú CZ 557 American LH v kalibri 30-06. Tak som zvedavý. Neviem čo je na tom pravdy, ale asi pred 3 rokmi mi predavač u Fraňa v Nitre povedal že posledné dobré guľovnice CZ boli z rady CZ 550. Toto mi ostalo v pamäti. Má niekto skúsenosť? Vraj na CZ 557 praskali závery. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Juraj65, 19.1.2024 o 15:06

Podľa mňa určite kaliber 30-06 môžem doporučiť. Treba zvoliť vhodné strelivo! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on cagi, 18.1.2024 o 22:45

Ak mas volit len jeden z tychto kalibrov tak urcite 30-06. Preco? Lebo mnohe laboracie su identicke s 308, ale ked budes jednoho dna potrebovat pridat vykon tak tu Ti prave 30-06 ponuka viac moznosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off nivo, 17.1.2024 o 12:39

Za mě 30-06Spr. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lysk, 17.1.2024 o 11:23

Ahoj! Podľa môjho skromného subjektívneho názoru ide predovšetkým o to po čom túži tvoje poľovnícke srdce, a zároveň o podmienky v ktorých sa to tvoje poľovnícke srdce bude nachádzať. Vysvetlím; ak si niekto kto rád (napr. ako ja) poľuje v lese na prechodoch, zo zeme, na kratšie vzdialenosti. Páči sa mu ku zveri nepozorovane priblížiť. A v tom cíti lovecké zadosťučinenie. Tak v takom prípade je úplne zbytočné na povedzme 50-70 metrov strieľať do zvieraťa Springfieldom. Taktiež sú poľovníci, ktorí sa nad 150 alebo aj 200 metrov už necítia v triafaní pohodlne. Je dobré keď o tom vedia, a nech si za tým aj stoja. Je to ich zodpovednosť a jednoduchý spôsob prevencie pred trápením zveri, aj poľovníka pri dohľadávaní. Ani v takomto prípade nebude potrebný Springfield. Druhý typ pociťuje zadosťučinenie (alebo potrebu) v tom, že je schopný zasiahnuť aj na väčšiu vzdialenosť a má možnosť využiť väčšie množstvo príležitostí. Sedí povedzme na posede a ten si nevie posúvať. Takže nevie prispôsobovať svoju polohu voči prechodom zveri, ktoré sa prirodzene môžu meniť. Ani sa ku zveri počas lovu priblížiť. A tak sa môže alebo aj bude hodiť o čosi "lepšia" balistika. (Ona v skutočnosti nie je lepšia, len je jednoducho iná.) Springfieldom sa dá získať niekoľko centrimetrov k dobru. Toto sa dá ale aj pri 308ke riešiť k spokojnosti ľahšími strelami, alebo aj prebíjaním. 308ka je viac špecifická pre konkrétne využitie. (To znamená bežný väčšinový lov. Tuším nejakých 70% zveri sa uloví do 200 metrov.) Springfield je viac univerzálny. Ale zase nie je tak špecifický ako napríklad 300 Win Mag, ktorý by sa hodil možno niekomu, koho srdce prahne hlavne po vzdialenosti a Springfield by zase nebol pre neho to pravé orechové.. ("dostatočný"). Ja mám narpíklad väčší pôžitok aj z toho keď prídem k ulovenej zveri a nie je v nej diera ako dlaň. Pôsobí to na mňa estetickejšie. Ale to píšem len ako príklad, čo môže tiež vplývať (možno aj podvedome) na výber ráže a streliva. Dôležité je ako to cítiš. Ak sa ti bude páčiť 308ka a kvôli argumentom budeš mať Springfielda. Aj tak si po rokoch, podľa mňa, zadovážiš 308ku. Alebo si zamiluješ Springfielda :D. Nuž.. pre ktorékoľvek sa rozhodneš bude to v poriadku. Len tej ráži a strelivu, ktoré budeš používať treba rozumieť. Aby sa potom neopakovalo sklamanie z toho ako to v praxi funguje. PS: Diaľkomer sa dá kúpiť za menej ako dve stovky a zmestí sa do vrecka. PS2: Ak by som si mal teraz kúpiť jedinú opakovaciu guľovnicu, veľmi pravdepodobne by to bola 308ka (to preto, lebo sa mi páči 7mm-08Rem. :D) Momentálne som však majiteľom 30-06Sprg. a nechystám sa to nijako meniť. Lovu Zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off lorgarius, 17.1.2024 o 7:35

Ahoj ani jednym neurobis chybu. Na aku zver a ake vzdialenosti budes polovat ? Ak to nie je prevazne vysoka na vzdialenosti 200m tak odporucam 308W - siroky vyber a dostupnost streliva, prijemna strelba. Takze nie je problem na strelnici vypukat cvicne krabicku aby si potrenoval strelbu a nemal obuchane plece, zaroven mozes vybrat "jemnejsie" strelivo na srnciu/danieliu/lanstiaky a nieco "razantnejsie" na vysoku. ak budes polovat prevazne na vysoku na vacsie vzdialenosti tak 30-06, ak by prilis kopal tak osadis ustovou brzdou resp tlmicom.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Martin270, 16.1.2024 o 15:24

Pokud z těch dvou zmiňovaných tak 30 06!Zpětný ráz zanedbatelný oproti 308W.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off schmetterling, 16.1.2024 o 9:48

Ahoj! Máš vybranú už konkrétnu zbraň, ktorú chceš? Lebo v LH prevedení sa dá nájsť spústa kalibrov a nie len .308 a 30-06. , záleží len od výrobcu zbrane. Lebo na Slovensku majú skladom Tikku v LH a v kalibri 8x57 IS, 6,5x 55 SE alebo 9,3x62 :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zbojnik1, 16.1.2024 o 6:54

tieto kalibre sú dosť podobné 308 je energeticky slabšia ale to už asi vieš. jediné čo by podľa mňa rozhodovalo je komfort streľby. 308 je príjemnejšia na strieľanie. 30 00 06 viac kope inak množstvo streliva a účinnosť sú porovnateľné aj keď 30 06 je silnejšia ja mám 308 som sňou spokojný mal som aj 30 06 všetko v poriadku len na môj v kus dosť kopala a rozbíjala zverinu 308 mi príde oveľa šetrnejšia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM