Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Náboj v komore - diskusia

autor: off volis
pridané: 24.9.2023 9:19
Na guĺovnici je možné spustiť bicí mechanizmus na závere tak ,že kĺuku záveru dáme hore ,držíme ju ,stlačíme spúšť a dáme do dolnej polohy. Bicí mechanizmus na zbraní je tým pádom spustený.OTAZKA : v prípade že by sa mechanizmus spúšťať ak je v komore náboj ,mohlo by dôjsť k nežiadúcemu výstrelu?lebo v takomto stave je úderník povysunutý a tlačí na zápasu.
počet zobrazení: 1 926
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off miso243, 27.9.2023 o 11:04

Reakcia na príspevok od volis, 27.9.2023 o 9:07 :
Nie tému som nenazval hejkel, ale ťahy ktoré v nej popisuješ som nazval kejkle. V češtine sú to kúzelnícke triky. Inak tvoje zámery okolo osvety v bezpečnosti možno len pochváliť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off volis, 27.9.2023 o 9:07

Mišo 243 - túto tému,čo nazývaš hejkel som založil pre to,lebo poznám pánov čo to praktizujú a takisto si myslím že je to nebezpečné.potreboval som názor odborníkov ,aby som dotyčným mohol argumentovať že je to nebezpečné a nech radšej neryskujú ...A možno že teraz po tvojom komentáre to prestane robiť ďalších x ĺudí.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso243, 26.9.2023 o 21:43

Reakcia na príspevok od lanus, 26.9.2023 o 18:46 :
Volá sa to odskok. Je to mechanizmus, ktorý po dopade bicieho kladivka alebo kohúta na zápalník ich vráti na prvý bezpečnostný ozub. V tejto polohe sa nie je kladivko al. kohút v kontakte s úderníkom a ten sa vplyvom vratnej pružiny posunie do zadnej polohy a teda zápalník nie je v kontakte so zápalkou náboja. V tejto polohe spravidla ani nie je možné stlačením spúšte uvolniť kladívko al . kohút a v rámci pádovej istoty ani nemôže dôjsť k výstreku pokiaľ je náboj v komore. Zároveň to umožňuje bezpečné zlomenie a nabitie al. vybitie zbrane. Opäť sú výnimky. Napr. staršie lacnejšie lankasterky nemali odskok a na prvý zárez sa museli kohúty natiahnuť ručne. Ak tak človek po výstrele neurobyl, vysunuté zápalníky úpne zabránili al. značne sťažili zlomenie hlavní. Volis. Čo s týka zadania témy takéto kejkle by som vôbec nerobyl. Ak aj nedôjde okamžite k odpáleniu zápalky, zápalník je stále v kontakte s ňou a tlačí naň bicia pružina. Stačí prudšia manipulácia so zbraňou al. jej náraz a zápalka môže odpáliť. Záleží od okolností ako tvrdosť zápalky sila pružiny atď. ale je to veľmi nebezpečný stav. Môžeš si to na vlastné nebezpečenstvo vyskúšať s delaborovaným nábojom (vyberieš strelu a vysypeš prach) ale nechápem načo by to bolo. Takýto stav úplne odporuje bezpečnej manipulácii so zbraňou. Nemalo by sa náhodou toto učiť v kurzoch? Čo sa týka oneskoreného výstrelu - občas sa to stáva. Preto po zlyhaní náboja treba dodržať základné pravidlá. Pokiaľ po stlačení spúšte nedôjde k výstrelu okamžite, treba zbraň namieriť do bezpečného priestoru a počkať minimálne 30 sekúnd lepšie dve minúty. Až potom, ak stále nedôjde k výstrelu, otvoriť záver a vybrať zlyhaný náboj. Zbraň a náboj treba prehliadnuť pre zistenie možnej príčiny. Ak je na zápalke zreteľný otlačok zápalníku, náboj nezahadzovať, možno ho znovu nabyť a pokúsiť sa ho opäť vystreliť ak znovu nedôjde k výstrelu opakovať postup a neodpálený náboj bezpečne uložiť mimo ostatných nábojov alebo delaborovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off volis, 26.9.2023 o 21:04

lanus - tak to som nevedel ,že na zlamovačkách je to tak .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 26.9.2023 o 18:46

volis - Zlamovačky majú na rozdiel od opakovačiek odpružený zápalník (úderník), ktorý sa vplyvom pružiny po odpálení vracia do pohotovostnej polohy . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rys2, 26.9.2023 o 15:43

Reakcia na príspevok od mibe74, 25.9.2023 o 18:14 :
ok. Inac o "oneskorenom" vystrele sa zmienuje viac polovnickych knih a presne popisuje stav, ze pri neodpaleni naboja, / najcastejsie chyba prachu, mozno zapalnika, spruziny, mozno zaveru/ teda ked zapalnik neodpali ranu, treba nechat ustie hlavne v smere neohrozujucom ludi, okolie a az potom otvorit zaver a vybrat naboj. Ale existuje aj "priskory vystrel", kedy puska vystreli este pri neuzavretom zavere - zaverovej kluky. Vacsinou sa to stava pri prudsom zasuvani naboja zaverom do komory, kedy je vacsinou na vine prilis zjemneny odpor spuste. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off volis, 26.9.2023 o 15:25

Potom na zlamovacích kozliciach, ktoré majú hangspannung to ako funguje ? Tam je bicí mechanizmus spustený a natiahne sa ,keď potlačite poistku do predu. Tam úderník netlačí na zápalku ? Alebo tam je to prepracované že je skrytý? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 25.9.2023 o 18:14

To som ken tak doplnil, ze aj take sa stava a pri manipulacii so zbranou je bezpecnost na prvom mieste ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 25.9.2023 o 18:05

Reakcia na príspevok od rys2, 24.9.2023 o 23:21 :
Rys, stalo sa to na strelnici a doslo k oneskorenemu vystrelu. Mozno zlepene zrna prachu, alebo neviem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 25.9.2023 o 15:39

Reakcia na príspevok od volis, 24.9.2023 o 9:25 :
Vyjadrim sa len k otazke zadavatela temy. Aj ked je to len moj nazor, nie tvrdenie nemyslim si, ze by mohlo pri tebou popisovanom sposobe dojst k vystrelu. P.S.- rad uvitam nazor puskara. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 24.9.2023 o 23:21

Reakcia na príspevok od mibe74, 24.9.2023 o 15:56 :
Ahoj. Nerozumiem celkom dobre, co popisujes v tvojom prispevku na konci v poslednych dva a pol riadkoch. Mozes prosim popisat, CO PRESNE si robil so zbranou, ked doslo k vystrelu? Mali tie flinty hornet a springfield napinacik? Ak ano , aky? Aky odpor spuste, ak vies mali spuste? Boli upravovane? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 24.9.2023 o 15:56

Je to nebezpecne, pretoze je sustavne vyvijany tlak na zapalku. Moze sa stat, ze tymto tvojim popisanym sposobom zatvoris rychlo zaver a udernik udrie na zapalku prudsie, uzamykacie zuby este niesu uzmknute po celej ploche a rychlo sa stane nestastie. Pre tvoju predstavu tu mas foto narychlo som to spravil, spusteny udernik a pozri, kolko sa vystrkuje von. Nedoporucujem to robit a kebyze si videl niekoho v tvojej blizkosti takto spustat zaver s nabojom v komore, tak rychlo od dotycneho utekaj cim dalej. Ono sa nic nemusi stat, ale aj moze, je to 50:50. A kazdy clovek so zdravym rozumom take nieco nespravi. So zbranou sa MUSI vzdy manipulovat bezpecne, aby nik neohrozoval seba a svoje okolie. Ostatne kazdy, co ma zbrojak sa ucil bezpecnej manipulacii so zbranou. Ta je na prvom mieste. A nezalezi, aku znacku zbrane alebo model mas. Aj keby ta zbran mala X bezpecnostnych prvkov, tak 100% poistku kazdy z nas nosi na krku. Ci uz ju vie aj pouzivat, to je uz nazvazeni kazdeho sudruha. Este doplnim, aj mne uz sa stalo, ze mi vysiel oneskoreny vystrel, cize udernik udrel na zapalku a vystrel vysiel cca 2 sekundy po tom. Stalo sa mi to na 22 hornet, naboje sellier bellot poloplaste a raz na byvalej 30-06 stke so strelivom geco. Náboj v komore - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off volis, 24.9.2023 o 9:25

(oprava):Tlačí na zápalku ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM