Heming hunting
dnes je nedeľa,  28. apríl 2024,  meniny má Jarmila,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:34,  dnes západ slnka: 18:53
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Výber zbrane - diskusia

autor: off Luto
pridané: 16.6.2023 14:11
Dobrý deň Začínam s polovníctvom a poprosil by som vás o cenú radu pri výbere guľovej zbrane podla čoho vyberať kaliber a značku Ďakujem.
počet zobrazení: 3 983
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 22.6.2023 o 16:38

Ach jaj toto mi je zasa za debata že ... . Neviem ako môže niekto položiť takúto otázku a nedopíše potrebné údaje. Veľmi rozhodujúce sú : kto? kde?načo na akú vzdialenosť s akým strelivom? a za koľko? Bez tohoto ti nik nemôže adekvátne poradiť! Jedine od čoho ohovárám hneď na prvú že začínajúcemu poľovníkovi neodporúčam ani nič ako 6,5 creedmoor a ani magnumové ráže. Pre to prvé je vysvetlenie aj keď si nadpriemerný strelec ale začínajúci poľovník neoklameš vzrušenie a príval adrenalínu. Tebou spomínaný 243w je dokonalá raz pre veľmi skúseného strelca a poľovníka. Každá komorova rána s dobrým strelivom sa rovná úspech ale akonáhle ta rána nieje v hrudnej dutine ale je na hrane bráničného piliera alebo na mäkko tak je problém. Je to síce smrteľný zásah ale s neistotu dohladavkou. Pri takýchto ranach ti nepomôže ani to najlepšie strelivo. Tam je už len spoliehat sa na šťastie alebo zázrak! tu ti môže pomôcť len prebytok energie akú má napr 30-06 alebo 9,3. Magnumovu ráž nedoporučujem začínajúcemu poľovníkovi iba ak je už skúseným strelcom tu je to asi upne zbytočne vysvetľovať prečo či? Skôr v tvojom prípade hladaj niečo ako je stara klasika 7x64 308w a podobne. Keď už budeš pár rokov polovat a budeš mat strelených XY ks potom môžeš začať pátrať aj po iných hraniciach co ti ten lov inak okorení a to záleží už len na tvojich schopnostiach ktorím vektorom sa uberieš či plus ci mínus. Poprosím len nezabudni na jedno dôležité príslovie. Bez tréningu nieto majstra. Tak sa nauč na svoj nástroj hrať co najlepšie doma tráv hodiny suchým tréningom a na strelnici strieľajú koľko ti len tvoj finančný limit dovolí a potom v terene budeš môcť zberať svoje úspechy. Muzika majstro ;)

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

komentáre

zoradiť
off Mysho22, 29.6.2023 o 14:20

Reakcia na príspevok od schmetterling, 28.6.2023 o 8:15 :
Niekedy ti porozprávam príhody práve s SB v 243win ale v skratke. Ano s tým čím strielali naši dedovia bola kvalita to potvrdzujem ,ale to čo som kupil ja už kvalitu obchádzalo. Stačilo položiť naboje na stôl a už si videl rozdiel v dlžke. Aj som s nimi ulovil až 2 ks škodnej a 2 ks srnčej ktorú som potom rozoberal a bolo to fakt to najhoršie čo som v 243 mal a to som mal aj lacnejší PPU. Nakoniec som ich vybuchal nastrelnici v rámci treningu na 150m aj to som krútil hlavou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Peter10, 29.6.2023 o 12:14

Najlepšie to vystihol Ondrík vo svojom prvom príspevku. Všetko to začína pri peniazoch. Len Luto asi zle položil otázku. Skôr mala otázka znieť ,, vie niekto poradiť lacnú pušku a strelivo " a dočkal by sa relevantnejších príspevkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso243, 28.6.2023 o 18:23

Reakcia na príspevok od MMasska, 28.6.2023 o 12:59 :
ZKK by malo mať štandardných 1:10. To na 100 gr flat base v pohode stačí. Inak to nadupané strelivo nechápem, vyššia rýchlosť pomáha stabilizácii. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jerry976, 28.6.2023 o 17:01

Reakcia na príspevok od rys2, 27.6.2023 o 22:16 :
Nepísal son to pre tých ktorý si myslia ze kecam ..ja nemám dôvod kecat písal som len to co sa stalo a kto neverí Budiš nemám ktomu žiadne dokazi . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 28.6.2023 o 12:59

Pani pozor ZKK môže mať technické problémy ustabilizovat nadupané alebo ťažké strely Jej twist to proste nedá hlavne keď ten barel ma už niečo za sebou stretol som sa s tým už veľa krát. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

správca MMasska, 28.6.2023 o 12:56

Reakcia na príspevok od Luto, 27.6.2023 o 11:51 :
Vieš čo kecáme tu o ničom a škoda je na teba reagovať. Nechcel si si nechať poradiť ale si len čakal ze ti to niekto potvrdil už vopred tvoj výber. A ako to viem? Jednoducho ved keď ti tu väčší a píše čo je pre začínajúceho poľovníka najvhodnejšie a ty si tu hneď napíšeš 243w napíšu ti jej mínusy a ty si ideš naďalej to svoje a teraz hľadáš to najlepšie strelivo do zkk 601 243w o com to tu potom je?? Ved aj tak už sám dobre vieš ze ideš strieľať S&B SP TOP najlepšie a najlacnejšie strelivo a aj to len 3 rany na strelnici ktorými kvázi nastrelíš zbraň a hotovo , ďalších 17 čo ti ostane to bude bohato stačiť na 2 roky poľovnania. Na čo je toto dobre!? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off miso243, 28.6.2023 o 8:29

Reakcia na príspevok od Mysho22, 28.6.2023 o 7:18 :
Iste CDP tiež. Lapua podľa ich webu už SP do 243 nerobí a ani tá pôvodná 100 gr strela nebola Mega ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off schmetterling, 28.6.2023 o 8:15

Reakcia na príspevok od Mysho22, 28.6.2023 o 7:18 :
Michal, prečo nie S&B? veď s tým strieľali naši dedovia, pradedovia a dokonca aj možno báťuška cár a nikto z nich si nesťažoval. Nezavádzaj novoty, veď chuť olova je esenciálnou náležitosťou každého starého receptu, bez ktorej to nie je ono :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Mysho22, 28.6.2023 o 7:18

Reakcia na príspevok od Luto, 27.6.2023 o 11:51 :
Ked už si kúpil starú rárohu tak snáď je tam aspoň hlaveň ok. Pokial chceš cena výkon tak obyčajná Lapua Mega, pokial chceš asi to najlepšie tak Blaser CDP. Len na lov nepoužívaj sračky od SB ako ti radia niektorí odborníci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Mysho22, 28.6.2023 o 7:13

Reakcia na príspevok od miso243, 27.6.2023 o 15:21 :
Kde si nechal Blaser CDP? :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 27.6.2023 o 22:16

Reakcia na príspevok od jerry976, 27.6.2023 o 16:27 : Pocuj, keby si aspon nekecal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off jerry976, 27.6.2023 o 16:27

Reakcia na príspevok od Luto, 27.6.2023 o 11:51 :
Zdravím aj keď nevlastnim takúto raz ale poznám dobre dvoch starých jagrov ktorý maju presne tebou spomínanú pušku aj ráž a nic iné ako selier belot strela SP nepoužívajú a na vlastné oči som videl načo strelili to spadlo bud v ohni alebo do desiatich krokov. Raz som bol prekvapený keď na asi 150kg kanca vystrelil zhruba na 100 metrov zo standu na spoločnej poľovačke kanec po rane zastal a vyvrátil sa na bok rana na komoru. Po tom neskôr na ine spoločnej som bol stým strelcom durit v hone a vhustom poraste vystrelil maximálne na 3-4 metre na 80 kg diviaka rána bola na stred tela v okolí bránice diviak sa vyvalil ani sa nepohol takéto reakcie zveri po rane som nevidel ani u iných razí ako je napr. 8x57 alebo 30-06. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso243, 27.6.2023 o 15:21

Keď si sa už rozhodol takto, tak vzhľadom na lov vysokej potrebuješ zo zákona strely ťažšie ako 6 g/ cca 93 gr. Hotové strelivo asi v tomto poradí: 1. Federal Premium 100 gr Nosler Partition 2. Norma Oryx 100 gr 3. Vinchester Super-X Power Point 100 gr Na obyčajné poloplášte by som vzhľadom na vzdialenosti radšej zabudol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Luto, 27.6.2023 o 11:51

Reakcia na príspevok od klastorcan, 23.6.2023 o 16:54 :
Ahoj tak nakoniec som sa rozhodol pre Zkk601 243win už len strelivo zladiť rád si dam poradiť od skusených Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off klastorcan, 23.6.2023 o 16:54

ahoj Martin BERGARA B-14 EXTREME HUNTER .308win Tikka T3x Hunter, kal. .308Win neurobíš žiadnu chybu zbrane sú presné a spolahlivé ak máš viac penazí na zbraň Blaser R8 Professional Steyr Mannlicher SM 12 .308win používam je to naozaj universal ráž či srnec či jeleň či 50m alebo 300m k tomu dobrú optiku ,dobrú montaž ,rovnako nalaborovanu muníciu trenovať trenovať a do 1 MOA sa dostanes ako nič :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 23.6.2023 o 9:21

9,3x62, ale ty si kup dialkomer, pretoze zjavne mas zly odhad vzdialeností. 50 s 100 metrov je velmi blizko, to jedine ze strielas v hustejsom lese, co zasa neverim, ze nemate luky, kde sa da dosiahnut dalej. 9,3 mas take kladivko na vsetko. A da sa s tym bez problemov dosiahnut slusny rozptyl aj na 300 metrov s fabrickym strelivom. Bola to tusim steyr mannlicher cl ll ale nie som si isty, uz nepametam. Spust velmi dobra, spatny naraz prekvapivo nizky a rozptyl sice len 2 rany, ake kuk obrazok. Viem, ze z dvoch ran na 300 metrov sa neda spravit vzorka vypovednej hodnoty, ale majitelovi zbrane dosli naboje. Výber zbrane - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Luto, 22.6.2023 o 20:59

Reakcia na príspevok od MMasska, 22.6.2023 o 16:38 :
Ďakujem velmi pekne za rady. Lov postrieškou vzdialenosť 50-100 zver jekenia a srnčia s úctou Luto. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 22.6.2023 o 16:38

Ach jaj toto mi je zasa za debata že ... . Neviem ako môže niekto položiť takúto otázku a nedopíše potrebné údaje. Veľmi rozhodujúce sú : kto? kde?načo na akú vzdialenosť s akým strelivom? a za koľko? Bez tohoto ti nik nemôže adekvátne poradiť! Jedine od čoho ohovárám hneď na prvú že začínajúcemu poľovníkovi neodporúčam ani nič ako 6,5 creedmoor a ani magnumové ráže. Pre to prvé je vysvetlenie aj keď si nadpriemerný strelec ale začínajúci poľovník neoklameš vzrušenie a príval adrenalínu. Tebou spomínaný 243w je dokonalá raz pre veľmi skúseného strelca a poľovníka. Každá komorova rána s dobrým strelivom sa rovná úspech ale akonáhle ta rána nieje v hrudnej dutine ale je na hrane bráničného piliera alebo na mäkko tak je problém. Je to síce smrteľný zásah ale s neistotu dohladavkou. Pri takýchto ranach ti nepomôže ani to najlepšie strelivo. Tam je už len spoliehat sa na šťastie alebo zázrak! tu ti môže pomôcť len prebytok energie akú má napr 30-06 alebo 9,3. Magnumovu ráž nedoporučujem začínajúcemu poľovníkovi iba ak je už skúseným strelcom tu je to asi upne zbytočne vysvetľovať prečo či? Skôr v tvojom prípade hladaj niečo ako je stara klasika 7x64 308w a podobne. Keď už budeš pár rokov polovat a budeš mat strelených XY ks potom môžeš začať pátrať aj po iných hraniciach co ti ten lov inak okorení a to záleží už len na tvojich schopnostiach ktorím vektorom sa uberieš či plus ci mínus. Poprosím len nezabudni na jedno dôležité príslovie. Bez tréningu nieto majstra. Tak sa nauč na svoj nástroj hrať co najlepšie doma tráv hodiny suchým tréningom a na strelnici strieľajú koľko ti len tvoj finančný limit dovolí a potom v terene budeš môcť zberať svoje úspechy. Muzika majstro ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

off lorgarius, 22.6.2023 o 9:14

stale riesime to iste. kaliber s lahkou rychlou strelou vs kaliber s tazsou pomalsou strelou. oba maju vyhody/nevyhody resp vlastnosti dane fyzikou. Lahka rychla strela - bude na dlhsiu vzdialenost rychlo stracat energiu. bude nachylenjsia na vonkajsie vplyvy ako vietor, slaby dazdik, prekazky ako sucha trava mozu vyrazne znizit ucinok a ovlpyvnit drahu letu. silnejsie kusy nemusi prestrelit, slabsie farbenie, dlhsie unikove vzdialenosti - narocna dohladavka/resp neuspesna dohladavka. Tazsia pomalsia strela - bude viac kopat, ale bude menej nachylna na vonkajsie vplyvy. nie je to ale zaruka dobreho vysledku. najdolezitejsim faktorom je strelec, ktory spravne odhadne vzdialenost a umiestni zasah/ resp situaciu zhodnoti tak, ze nestriela. rozhodnutie je na Lutovi po zvazeni toho na aku zver, v akom prostredi a na ake vzdialenosti bude polovat. Ak by mu ci uz 243 alebo 308 , pripadne iny kaliber nevyhovoval, tak nie je az taky problem dokupit/vymenit kaliber za iny. nakoniec ja som tiez k 308W dokupil 6,5Grendel -nie preto ze by som bol s 308 nespokojny, ale proste som chcel nieco ine, na iny sposob polovacky. Otec cely zivot na vsetko poluje so 7x64 a je spokojny. brat ma pre zmenu 4 pusky v roznych kalibroch......a stale cosi vymysla. zda sa ze v dohladnej dobe pribudne dalsia v 6,5Creedmore. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 22.6.2023 o 9:06

Reakcia na príspevok od Luto, 21.6.2023 o 9:09 :
Daj aspoň info akú zver chceš lovit a na aké dialky. 243 som mal a mám aj 308win. Osobne som si povedal ,že ked už budem blbo zvladat rany na staré kolená tak sa k 243 vrátim. Horšie že tento kaliber zlé rany neodpúšta po dobrých ranách som ju volal vypínač. Zver lovená od 50m do 370m (moje maximum) a padalo to. Len teraz s novšími modernejšími kalibrami trebars 6,5 Creedmor by som povedal ,že už pôjde do zabudnutia. Ale to je môj skromný názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 22.6.2023 o 6:23

ja som si kupil zo zvedavosti 243w a ,,univerzalna´´ 270w stoji tretiu sezonu v skrini ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off patrac00, 21.6.2023 o 21:40

Reakcia na príspevok od Luto, 21.6.2023 o 13:02 :
To sa pýtaš vážne? Univerzál v našich podmienkach je +- 7 a viac. Ak tomu nerozumieš, nič v zlom ale odporúčam doštudovať, alebo sa dať na akvaristiku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off rys2, 21.6.2023 o 15:36

Preto, lebo... PS: pozri si napr. v odkaze odkaz tabulku na konci a tam je odpoved. Inac ja som mal v kal. 243W /6,2x52/ dve flinty a tak potvrdzujem nazor patrac00. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Luto, 21.6.2023 o 13:02

Reakcia na príspevok od patrac00, 21.6.2023 o 11:48 :
Dôvod? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off patrac00, 21.6.2023 o 11:48

Reakcia na príspevok od Luto, 21.6.2023 o 9:09 :
ak to má byť univerzál, 243 určite nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lorgarius, 21.6.2023 o 10:31

Reakcia na príspevok od Luto, 21.6.2023 o 9:09 :
osobne viac by som preferoval 308Win. ale to asi len preto ze ho mam a 243Win som nikdy nemal moznost vyskusat. pre ispiraciu k puskam odkaz na nemecku Frankoniu. ceny u nas sa budu lisit, ale pre nejaky vseobecny prehlad kde sa aka znacka pohybuje. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Luto, 21.6.2023 o 9:09

Reakcia na príspevok od lorgarius, 19.6.2023 o 14:07 :
Ďakujem za radu rozmýšľam o winchester 234 alebo 308. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lorgarius, 19.6.2023 o 14:07

doplnil by som do zoznamu este aj znacku Bergara na ktoru som zabudol. Na vystave v Brne pred nejakym tym rokom mali vystavene svoje pusky. Celkom dobre vyzerali aj celkom slusne ohlasy su na ne. Keby som zhanal pusku dnes tak by som sa pozeral asi na nieco take : BERGARA B-14 EXTREME HUNTER. kanelovana hlaven, zavit na ustovu brzdu/tlmic - ale vyber kalibrov zatial slaby iba dva- 308Win a 6,5Creedmore. V kazdom pripade odporucam osahat na zivo pusky od viacerych vyrobcov ci uz v obchode, na vystave polovnictva alebo s cim poluju kolegovia v zdruzeni. idealne aj do terca pustit par ran, aby si vedel co ti vyhovuje/nevyhovuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lorgarius, 18.6.2023 o 12:14

Kaliber vyberas podla zvery na ktoru budes polovat, podla reviru v akom budes polovata podla toho akym sposobom budes polovat Podla zveri -teda je vreviry prevazne srncia, vysoka ci diviaky ? Podla reviru - je rovinaty, kde je mozna strelba na dlhsiu vzdialenost, ci lesnaty kde Bude strelba max do 100metrov? Podla sposobu lovu - posliedka s lahkou flintickou, alebo postrezka z kazatelne? Kalibre by som delil na lahke -na srnciu, danieliu, obcas nejaky lanstiak - nieco v rozmedzi od 5.5 do 6.5 Ako 223rem, 243win, 6.5x55swe ci nove dost vykonne kalibre ktore sa tlacia z usa Ako 6.5creedmore, 6.5prc. Na strednej/univerzalne Ako 308win,270win, 7x64, 7x57 ci 8x57 - postacujuce na ulovenie akehokolvek druhu zveri unas. Na kanony Ako 300winmag ci 7remmag.....neodporucam, pred par rokmi bol v mode 300winmag vacsinou sa ho kolegovia co kupili zbavovali kvoli spatnemu razu. Co sa znacky tyka tam ta dnes limituje Len obnos penazi co mas k didpozicii.ak je to okolo 30tisic tak ti nemecky puskar urobi flintu s kanelovanou hlavnou a karbonovou pazbou mieru. Ked sa vratime na zem tak drahsie znacky Ako Merkel, Blazer,Sako sa v zavislosti od modelu pohybuju okolo 2-4tisic. Znacky medzi 1-2tisic Cz, Tikka, Haenel, Weatherby. Osobne odporucam spocitat kolko max si ochotny dat za pusku a podla tho vyberat. Nezabudni na kvalitnu optiku, to nie je lacny spas a moze ta stat viac Ako puska. Osobne by som dnes kupoval pusku so zavitom na hlavni na tlmic. Sam mam dve pusky Cz550 v 308win. Musel sa s noupohrat puskar kedze chod zaveru a chod poistky boli nic moc. Rovnako bol urobeny glass bedding. Som s nou celkom spokojny oresnost 1-1,5moa na 100metrov je postacujuce. Rovnako dostupnost streliva a laboracii je dobra. A potom mam lahku karabinu Cz527 v kalibri 6,5 grendel na posliedku- prijem y klaliber s takmer neexistujucim spatnym razom na srncie, lanstiaky pri strelbe na rozumnu vzdialenost. Nevyhodou je slaba dostupnost streliva. V kazdom pripade zelam vela stastia pri vybere prvej pusky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off dede, 16.6.2023 o 16:06

Si tu nalogovaný od 2016 r.. Klikni na tému ( v ľavej časti ) Diskusia, je tam vyhľadávanie, do kolónky text: napíš slovo ,, výber zbrane ,, , potom klikni vyhľadať, ďalej si prečítaj tému Výber pušky - guľovnice... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

on Ondrik, 16.6.2023 o 15:07

Značku podľa toho koľko máš peňazí na účte. Kaliber, tam je trochu viac faktorov, ktoré sú dôležité. Najprv ale vybrať kaliber a potom sa rozhodovať nad výrobcom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov