Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Tribeč - stavy zveri - diskusia

autor: off Hoxo
pridané: 13.2.2023 10:37
Ahojte, dobry den. Pochadzam z oblasti Tribeča a Pohronkého Inovca, ktore navstevujem pomerne casto, a skor chodim na miesta, kde bezni turisti velmi nechodia. Mojim konickom je sledovanie zivota v prirode, pozorovanie zveri, takze tomu prisposobujem aj vyber lokalit. Posledne roky registrujem, ze konkretne v lesoch Tribeča je stav velmi biedny... Neviem, co sa tam deje, kto prevadzkuje vykon polovnictva, alebo pricina je niekde inde (mozno nejaka specificka etologia zveri?), ale tej zveri tam registrujem velmi malo. Napr. pocas dancej ruje, ked inde v okoli vrcholila, bolo na Tribeci uplne ticho a to som presiel pomerne velky kus uzemia. O tom, ze by som tam niekedy zazrel nejakeho pekneho parohaca, ani nehovorim... V zime, kedy v sirsom okoli vidavam pomerne dost zveri, je Tribec uplne iny svet a som rad, ked tam vobec zazrem par kusov niecoho... Ti z vas, ktori sa tam pohybujete, neviete ake tam vladnu pomery? Alebo je to len moj dojem, ze tie stavy su tam hlboko poddimenzovane? Kedysi som cital v casopise Polovnictvo a Rybarstvo kriticky clanok "Kam miznu tribecske jelene?", ale to bolo uz davno. Ze by ta mizeria stale pretrvavala? Vdaka za postrehy
počet zobrazení: 1 682
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off traper2, 11.3.2023 o 9:10

Toľko zveri, ako tam som dávno nevidel. Chodil som po lesných cestách a či to bolo ráno, obed, večer, stále bolo čo vidieť. A to podotýkam nebolo za účelom poľovania. Len ako turista. Všetku raticovú zver, Líška, jeden krát Mačka divá. Keď v Topoľčiankach strelia 280 ks Diviačej zveri, tak hádam niekto bude pochybovať o hojnosti zveri? Skúšal som si tam vybaviť odlov Diviaka, no odmietli, že už je splnený plán. A teraz, Mor, no čo už, bude zdravšia populácia..,hádam nejaká prežije. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zalesak888, 18.2.2023 o 8:47

Zveri je dosť len treba vedieť kde a kedy.. čo sa týka trofejovej kvality problém treba hľadať asi v "odbornom" manažmente podaktorích združení.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 13.2.2023 o 21:20

Citujem autora temy: V zime, kedy v sirsom okoli vidavam pomerne dost zveri, je Tribec uplne iny svet a som rad, ked tam vobec zazrem par kusov niecoho... PS: zeby bermudsky trojuholnik podla teba? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 13.2.2023 o 12:04

Pohorie Tribeč, to je cca 500 km2. Takže tie stavy budú v jednotlivých častiach rôzne. Viem združeniach kde je zveri pomenej a na druhej strane zase o takých kde je zveri viac ako dosť. Sú časti, kde kedysi boli silné jelene a dnes už nie sú. Dôvody na pohľad nižších stavov môžu byť rôzne. Niekde si tú zver doslova zožrali, inde sa zver počas roka zrdžuje v poľnohospodárskej krajine a lesné revíry sa môžu zdať prazdnejšie. Ono to bude asi z každého niečo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM