Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Ľudové poľovníctvo - definícia - diskusia

autor: off vlavar
pridané: 10.11.2020 8:41
Teraz značne skloňovaná téma. Samé petície a iniciatívy na zachovanie ľudového poľovníctva. Je dnešné poľovníctvo ľudové? Toto chceme zachovať? Alebo sa niekam vrátiť? Ako by podľa Vás malo vyzerať ľudové poľovníctvo - dedičstvo naších otcov a dedov.
počet zobrazení: 3 886
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off laco11, 11.11.2020 o 13:55

"Poľovníctvo je životný štýl, ktorý stelesňuje pôžitok a životnú radosť, ...je to funkčná a estetická integrácia osobnosti v spoločnosti...Životný štýl je úplne iný level ako záľuba, koníček či niečo získané...POĽOVNÍCTVO JE VRODENÉ (GENETICKY PODMIENENÉ) PRESVEDČENIE". ...páni (aj Vv dámi) dajte si ruku na srdce a skúste úprimne každý pre seba si povedať či sa v týchto slovách vidíte. Nemienim nikoho z Vás presviedčať či ľudové poľovníctvo bolo, je alebo nebolo a ani nie je. Podľa mňa nikdy nebolo a ani nebude, a to je dobre. Keď som si robil v bývalom systéme poľovnícky kurz tak som tam bol tuším najmladší. Keď dnes už dávno nebohý pán Pindroch vedúci kurzu robil prezentáciu tak všetkým čítal najskôr tituly pred a za menom, iba ja čerstvý maturant som nemal žiaden. Vždy som sa čudoval, že kde všetci boli doteraz keď nechodili do kurzu, ja som sa nemohol dočkať 18 narodenín, aby som splnil tento základný predpoklad na zaradenie do kurzu (ono mi to aj tak nepomohlo lebo som musel narukovať na vojenčinu) a po jeho skončení (myslím, že to aj s praxou trvalo dva roky) mohol sa postaviť vedľa otca na nástup už nie ako honec, ale ako strelec a vôbec som neriešil či mám na pleci brokovnicu alebo guľovnicu... Tí s tými titulmi si najskôr riešili svoju životnú existenciu a až potom zistili, že sa patrí byť poľovníkom. Ja som najskôr "musel" byť poľovníkom tak ako moji predkovia a až potom ma trápilo niečo ostatné. Myslíte, že sa okrem politického usporiadania spoločnosti niečo zmenilo? Akurát to, že dnes tých čo si myslia, že sa patrí byť poľovníkom je podstatne viac. Na prvom nástupe mi ako strelcovi od šťastia, hrdosti, zodpovednosti a ... tiekli slzy ... nechal som sa uniesť. To veľa z Vás nepochopí. Bojím sa, že mi tie slzy znova začnú tiecť keď sa bude poľovníctvo ďalej vo všeobecnosti uberať pod vedením dvojjedinej poľovníckej organizácie a za riadenia "poľovníckych" nevzdelancov v štátnej správe smerom k samo deštrukcii. Ja už mám za tie roky svoje odpoľované, odpoľované plnohodnotne a ono aj tá prozreteľnosť ako by predvídala takýto vývoj a nebol som obdarený mužským potomkom, ktorý by pokračoval v rodinnej tradícií ozajstného poľovníctva (nie ľudového), ...ale klamem veď vnuk už má štrnásť rokov.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 26

komentáre

zoradiť
off laco11, 16.11.2020 o 21:20

...ešte si neodpustím otázku, ktorú mi položil predseda komisie na skúškach poľovných hospodárov "... a Vám načo bude takáto skúška keď nie ste členom žiadneho poľovníckeho združenia?" svojou odpoveďou som ho určite zaujal, lebo si ma pamätá ešte aj po viac ako tridsiatich piatich rokoch. Aj o tom je ozajstné poľovníctvo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on xwolf, 16.11.2020 o 19:44

Mierne mimo témy, pohľad k rakúskym susedom do Burgenlandu. Po posledných legislatívnych zmenách bolo zrušené povinné členstvo v tamojšom poľovníckom zväze. Týmto si poľovníci ušetria 70€ ročne. Zväz samotný týmto prakticky zaniká, legislatívne môže ešte existovať do roku 2022. Na margo toho bol uvedený komentár, že to pripomínalo Čínu, alebo Severnú Kóreu, pretože stále si volili iba delegáti spomedzi delegátov a pripomínalo to začarovaný kruh. Odkaz na článok, je to v nemčine, kto neovláda tak pomôže aspoň preklad cez Google - odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Huskyman, 14.11.2020 o 8:42

Poľovníctvo má zmysel- príde mi to ako pokus o zachovanie komory. Poprosím ak má niekto viac info nech to rozpíše. Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off goret, 13.11.2020 o 8:41

Reakcia na príspevok od Peter10, 13.11.2020 o 8:24 :
Našej spoločnej veci viac pomôže, ak ju budeme prezentovať vyvážene, teba nevidieť len to dobré a ani len to zlé. Ľudia nie sú hlúpi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Peter10, 13.11.2020 o 8:24

Reakcia na príspevok od WolfHunter, 12.11.2020 o 7:37 :
Neobhajujem dnešnú dobu, ale pýtam sa ,ty v akom svete žiješ ? Veď je demokracia. Rozhoduje väčšina. Je jedno či kúpená, alebo loajálna. Problém o ktorom píšeš nie je problém poľovníctva, ale všetkých odvetví na Slovensku. Všade je to o demokracii a moci peňazí. Nerozhodujú zmysluplné názory, ale tie ktoré podporí väčšina. Ako je to v zdravotníctve, školstve či hocikde inde ? Ideálne ? Asi ťažko. A reforma z dola ? To vážne ? Ryba smrdí od hlavy to vie hádam každý. A hlava nastavuje smer cesty. Tak pokiaľ to v tej hlave nebude v poriadku, nohy budú dupotať po nesprávnej ceste. Tak počkáme na voľby, ktorá hlava nám čo narozpráva, vyberieme si nejakú zo sympatií, presvedčenia či zo zúfalstva a zas budeme nariekať kadiaľ kráčame. Žijeme v ťažkej dobe, ale pokiaľ neprídu ľudia, ktorí budú mať seriózni záujem udať správny smer, tak to bude stále naprd a my s tým nič nespravíme. A vlastne môžeme. Prezentovať to pozitívne čo nám v poľovníctve zostalo. Pretože verejnosť nás/ poľovníkov/ hodnotí aj podľa príspevkoch na takýchto fórach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hornet22, 12.11.2020 o 15:17

Reakcia na príspevok od WolfHunter, 12.11.2020 o 7:37 :
jaj ... ešte že Ťa nenapadlo každé tri týždne ako Matoviča (: ale teraz vážne, ináč zo všetkým ostatným súhlasím ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 12.11.2020 o 7:37

Máte na mysli to ľudové...ja predseda člen výboru boh potom mi ostatný?...po tatkovi po synovi po zaťkovi?...alebo že svet zacina na zaciatku revíru a končí na jeho konci?...a nás sa nič netýka čo nas po zbytku slovenska...nejakych peticiach za udrzanie zelenho cechu...toho posexujme lebo sa previnil toho nie lebo je nas...mäsko tu mäsko tam...načo je nam mrazak...nejake amo to budeme riesit ak budeme zbierat kadavery diviakov...plan sak hospodar urobí jelenica nema parohy nie je atraktivna len s tym praca...čo tak zamysliet sa ze to treba inač efektivnejsie len vyuzit možnosti ktore vyplyvaju z 21.storočia?...neviem co znamená byt ludove...urobit kurz v 80 rokoch a viac na sebe nperacovat...prehnite funkcie kedy sa kazdy kazdemu serie do remesla...uroven v prdeli...lebo mozno kedysi to ozaj bolo ako sa prezentuje životne poslanie...dnes to je prestiz sposob ako sa po slovensky vytahovat jeden pred druhym...a uroven?...ved nas biju z kazdej strany nasy oponenti preco ?...lebo kontrolne strelby daj papier nebudeme koli tebe predsa otvarat vrhac holubov je zima napiseme...tak prejdu mozno zdravotne nesposobily a technicky vadne zbrane...len zaplat ...chovatelska?...kamos toho nepoto osemrocny sesnastorak dame jedenast sak tristvrte zucastnenych o tom vie prd...alebo sak zamenime za uhyn nejaky len aby dobre bolo...naco sa to potom deje?...realita triedy vek?...len daj povolenku lebo predseda skaredo pozera ... chovnost posudime ako sa vyjadril jeden nemenovany clen...ak ma jelen chvost hore chovny ak dole lovny... uroven riesme páni nie zaslu slavu dob minulych...je nas 60 000 máte pocit ze to ma nejaku vahu silu?...niekto s nami nesuhlasi bum roznesu nas na kopytach v mediach zmeni sa legislatíva a my vyzeram ako banda mumakov...nemozeme si za to aj samy ze sme sa dlho schopvavali za pnikom a dnes nestihame efektivne bojovat proti problemom ktore máme...co ak sa tých 100 000 podpisov nevyzbiera to vazne si musime peticiou dokazovat nasu dolezitost?...rataju OPK z alternativou ze dnes mozno ludia maju vecsie starosti alebo doslova na to nasi pohlavari kaslu ako nejake peticne harky...leju sa peniaze no načo hoc by som krividil je vidno poslednu dobu aktivitu SPK klobuk dole ale nie je neskoro?...nam netreba v globale menit ale zacat od zakladov v jednotlivych pz tie zabomysie vojny prehnite problemy ktore pretrvavaju a trusia nasu zakladnu...preskusaval by som to kazdych 5 rokov nie ako buzeraciu ale aby sa vyfiltrovali rychlokvaseny zlepsovaci siutacie ortodoxne zadubeny jedincy ktorych sa toleruje pre na oko pokoj ...lebo cele je to o nicom vidiet to citit to ...závidim tým ktorý zazili casy kedysi kedy nas bolo mozno menej ale tej hore sa viac dalo viac sa z nou zilo ...dnes je nutna reforma ...ale nie len zhora dole najme z dola hore lebo polovnictvo sme mi vseci ...a nech mi nik netvrdi ze on to ma idealne lebo nema ...ludia su dnes iny niekde chyba disciplina niekde rozum niekde ludska sila...lenze ak sa neurobí poriadok v malych kuskoch skladacky neurobí sa ani v skladacke celej...niet priestoru discipliny respektu...zavist nenazratost pazravost... preco...kazdy by si mal vstupit do svedomia a zamysliet sa ako to robím ci vyuzívam moznosti ktore mozno niekto nema a chcel by ci som prinos ci len dalsi kto berie a mozno nedá...plnim si povinosti som reprezentant pomaham?...ci skoncením kurzu pada povinost pracovat na sebe?...nesnivam o ludovom polovnictve ale o tom ze sa zase zacneme navzajom tahat k lepsiemu pretoze je najmenej ukazovat prstom a kritizovat treba potiahnut tych slabsich a obmedzit neprisposobivych cestou kompromisu ...vykorenit ten individualizmus lebo to je cesta na smetisko dejin!...zdruzenia nie su o jednotlivcoch ale o partiach a len dobra partia a ma dobre vysledky! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 18

off vlado59, 11.11.2020 o 21:20

Lubo máš pravdu je to o peniazoch to nezaradenie treba zažiť viem o čom to je sam som to prežil PLmám od r.1981 a kurz štyria neurobyli bez možnosti zopakovať skušku iba začať odznova celý kurz tak to bolo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 11.11.2020 o 16:16

Reakcia na príspevok od Ondrik, 11.11.2020 o 15:20 :
a zas je to len o peniazoch Poľovník= kurz cena ,brokovnica ,guľovnica 2 až 10 ks, náboje, výbava ,nezaradení väčšinou poplatkové lovy i majetní poplatkové lovy a mohol by som pokračovať ,čím viacej poľovníkov tím viacej sa míňa a plnia niekomu vrecká a kde je potom poľovníctvo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Ondrik, 11.11.2020 o 15:20

Reakcia na príspevok od Jager68, 11.11.2020 o 14:22 :
Možno je na čase, aby sa zmenil systém výučby a hlavne skúšania uchádzačov o PL. Pretože to, ako sa táto činnosť robí teraz, tak mierne inteligentnejší šimpanz by sa naučil odpovede naspamäť tak ako so to učia uchádzači o PL. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Jager68, 11.11.2020 o 14:22

Reakcia na príspevok od rys2, 10.11.2020 o 23:24 :
urcite nejaki nezaradeni boli. Ale nerobilo sa tolko skusok na PL. V podstate na skusky isli ludia,ktori viac menej vedeli,ze budu v PZ.......A nebola to taka moda ako teraz.....nie je normalne na krajinu ako SK ,aby bolo 60 tis drzitelov PL... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 11.11.2020 o 13:55

"Poľovníctvo je životný štýl, ktorý stelesňuje pôžitok a životnú radosť, ...je to funkčná a estetická integrácia osobnosti v spoločnosti...Životný štýl je úplne iný level ako záľuba, koníček či niečo získané...POĽOVNÍCTVO JE VRODENÉ (GENETICKY PODMIENENÉ) PRESVEDČENIE". ...páni (aj Vv dámi) dajte si ruku na srdce a skúste úprimne každý pre seba si povedať či sa v týchto slovách vidíte. Nemienim nikoho z Vás presviedčať či ľudové poľovníctvo bolo, je alebo nebolo a ani nie je. Podľa mňa nikdy nebolo a ani nebude, a to je dobre. Keď som si robil v bývalom systéme poľovnícky kurz tak som tam bol tuším najmladší. Keď dnes už dávno nebohý pán Pindroch vedúci kurzu robil prezentáciu tak všetkým čítal najskôr tituly pred a za menom, iba ja čerstvý maturant som nemal žiaden. Vždy som sa čudoval, že kde všetci boli doteraz keď nechodili do kurzu, ja som sa nemohol dočkať 18 narodenín, aby som splnil tento základný predpoklad na zaradenie do kurzu (ono mi to aj tak nepomohlo lebo som musel narukovať na vojenčinu) a po jeho skončení (myslím, že to aj s praxou trvalo dva roky) mohol sa postaviť vedľa otca na nástup už nie ako honec, ale ako strelec a vôbec som neriešil či mám na pleci brokovnicu alebo guľovnicu... Tí s tými titulmi si najskôr riešili svoju životnú existenciu a až potom zistili, že sa patrí byť poľovníkom. Ja som najskôr "musel" byť poľovníkom tak ako moji predkovia a až potom ma trápilo niečo ostatné. Myslíte, že sa okrem politického usporiadania spoločnosti niečo zmenilo? Akurát to, že dnes tých čo si myslia, že sa patrí byť poľovníkom je podstatne viac. Na prvom nástupe mi ako strelcovi od šťastia, hrdosti, zodpovednosti a ... tiekli slzy ... nechal som sa uniesť. To veľa z Vás nepochopí. Bojím sa, že mi tie slzy znova začnú tiecť keď sa bude poľovníctvo ďalej vo všeobecnosti uberať pod vedením dvojjedinej poľovníckej organizácie a za riadenia "poľovníckych" nevzdelancov v štátnej správe smerom k samo deštrukcii. Ja už mám za tie roky svoje odpoľované, odpoľované plnohodnotne a ono aj tá prozreteľnosť ako by predvídala takýto vývoj a nebol som obdarený mužským potomkom, ktorý by pokračoval v rodinnej tradícií ozajstného poľovníctva (nie ľudového), ...ale klamem veď vnuk už má štrnásť rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 26

off ypsilon, 11.11.2020 o 7:19

Každý si definíciu vysvetlí po svojom. Môj názor je, že je to hlavne o starostlivosti, poznaní revíru, stretnutiach kamarátov, spoločnej radosti a uctenia si úlovku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off rys2, 10.11.2020 o 23:24

Inac sa mi zda, ze sa od prispevku 1solim, dnes o 11:49 odklaname od predmetu temy, takze treba asi najskor napisat definiciu, co bolo vlastne ludove polovnictve, co bolo jeho naplnou a zamerom, jeho klady, pripadne zapory a potom dalej... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off rys2, 10.11.2020 o 23:24

Aj ja mam taku vedomost ako dede, ze do roku 1989 neboli "nezaradeni polovnici". Podla mojich vedomosti bola brokovnica na dva roky, teda nie tri a tiez si myslim, ze to bolo dobre. Ak v tom obdobi "dva roky" nespachal clovek nejaky precin, trestny cin ale myslim aj nejaky vaznejsi priestupok, dostal nakupne povolenie. Tiez si nemyslim, ze podmienkou bolo clenstvo v KSČ. Nemam ziadnu vedomost o tom, ze by boli gulove zbrane limitovane v pol. zdruzeniach po roku 1980, teda ze by nemohol mat polovnik gulovu zbran. Samozrejme suhlasim s tym, ze ak by clovek chcel mat povedzme tri-styri gulove zbrane, tak s tym v tych casoch bol problem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 10.11.2020 o 22:52

Reakcia na príspevok od lanus, 10.11.2020 o 14:54 :
lanus a Jager68, dal som Vám hlas a týmto príspevkom len chcem zdôrazniť dôležitosť toho, čo ste napísali. Dnes je to viac ako aktuálne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 10.11.2020 o 20:31

Reakcia na príspevok od stetien, 10.11.2020 o 19:17 :
Ja nechytráčim - ja mám poľovný lístok od r. 1987 , teda 4 roky neskôr po Tebe, teda podmienky k vydaniu Poľovného lístka a iné rovnaké. Ty si tu začal písať o malorážke, tak som sa len k tomu vyjadril. Prečo komu žiadosť schválili alebo nie v tom čase to bolo tak ako to bolo. Myslím, že v percentuálnom vyjadrení k celkovému počtu poľovníkov bol určite vyšší počet držiteľov guľovej zbrane. Aj tak neviem čo mala malorážka spoločné s ľudovým poľovníctvom. K poľovníctvu ako takému si sa nedostal alebo si to opomenul ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stetien, 10.11.2020 o 19:17

Dede ,zase chytračíš ....Ja polujem od roku 1983 a som ti len napísal ako to bolo vtedy s držbou malorážky .Nikdy som ju nemal a ani ju nemám .Takže nikdy som po nej nepásol .A nikto tu nič nehovorí o love s malorážkou .Ja som len vtedy spomenul ako a kto sa mohol dostať k malorážke do roku 1989 .Nič viac nič menej .A poloval som v revíre kde v tom období boli v okrese čo som spomínal limitované gulové zbrane. O tom ma nepresviedčaj a samozrejme bola v tom období aj zaujímavá politická príslušnosť..... Viem o viac žiadostiach o vydanie nákupného povolenia ktoré boli zamietnuté.Tí starí jágri asi neboli vtedy pre komančov asi dôveryhodný ...... A neboli to žiadny ožrani .Len nemali vtedy tých správnych ludí za sebou . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 10.11.2020 o 18:21

Do r. 1989 podľa mojej skúsenosti neboli nezaradení poľovníci ( ako teraz poslanci )vtedajšom našom starom PZ poľovali ľudia z rôznych kútov slovenska ( ČSSR ). Je pravdou, že sa prvé 3 roky lovilo brokovnicou, čo myslím malo racionálny dôvod aspoň sa naučil každý začínajúci poľovník zaobchádzať zo zbraňou, pokiaľ nebol skôr na základnej vojenskej službe. V našom starom PZ vlastnil všetci guľové alebo kombinované ( česť výnimkám kvôli požívaniu alkoholu ) zbrane. Neviem prečo sa tu omieľajú malorážky ..? Nechcem sa vyjadrovať ku tomu čo sa dá malorážkou uloviť, mne osobne nechýba a ani nechýbala. Vo vtedajších streleckých kluboch a Zväzarmoch ste sa mohli zasrať koľko sa mohlo strieľať malorážkou.Do r. 1989 a po roku 1989 sa druh lovnej zveri nezmenil ktorý sa malorážkou môže loviť. Alebo áno ( ofiko ) ? Za ľudového poľovníctva sa všetko stihlo odloviť od 16. mája ako sa začal loviť srnec do myslím 15. januára, neboli sprosté predlžovania, mimoriadne lovi. V horách sa pohybovali aj jelene ,, reálne ,, IV vekovej nie umelo vykazované... Zo škodami spôsobenými zverou sa nik nezaoberal... atď ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Jager68, 10.11.2020 o 15:33

Reakcia na príspevok od lanus, 10.11.2020 o 14:54 :
S tym suhlasim... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 10.11.2020 o 14:54

Reakcia na príspevok od Jager68, 10.11.2020 o 13:33 :
Peter - Nielen súdruhovia , ale aj celá EÚ sa bojí a nielen guľovníc , ale všetkých zbraní ,lebo veľkomožní páni veľmi dobre vedia ako idú svojimi nápadmi obmedzujúcimi osobné slobody drvivej väčšine ľudí na nervy !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jager68, 10.11.2020 o 13:33

Reakcia na príspevok od stetien, 10.11.2020 o 12:40 :
Limitovany bol...sudruhovia sa bali,gulovnic medzi ludmi a okrem toho ich aj bol problem vobec kupit. Ludove polovnictvo tu nikdy nebolo a nebude. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off stetien, 10.11.2020 o 12:40

veru tak , a bol limitovaný počet gulových zbraní v rámci okresu o malorážke si mohol snívať .....keď si nebol PH ,PS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 1solim, 10.11.2020 o 11:49

A do 89 platilo?.. Ak si nebol straník nemal si nárok na guľovnicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 10.11.2020 o 10:40

tento rok neoslavujeme STO rokov ľudového poľovníctva, ale organizovaného ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 10.11.2020 o 10:36

Reakcia na príspevok od vlavar, 10.11.2020 o 8:43 :
Od r. 1989 to neplatí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off vlavar, 10.11.2020 o 8:43

Bez ohľadu na legislatívu a ochranárske loby. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM