Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Komorove tlaky jednotlivych kalibrov - diskusia

autor: off polovnikrv
pridané: 5.7.2020 10:50
Dobry den, nemate nahodou niekto z vas tabulku tlakov jednotlivych kalibrov posobiacich na komoru zbrane? Mam staru Lancasterku z ferlachu v super stave ale chcel by som si na nu dat vyrobit zvazok hlavni. Teraz je kalibru 8x57/360 rozmyslam nad kalibrami 8x57jrs alebo 8x75rs myslite si ze je to real a ze by to vydrzala ? Za pochopenie dakujem.
počet zobrazení: 1 874
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Belson, 10.7.2020 o 16:03

Výpočet a porovnanie síl pôsobiacich na záverový uzol zbrane je tá jednoznačnejšia a jednoduchšia stránka veci. Z normalizovaných maximálnych tlakov a geometrie jednotlivých nábojov vyplýva, že oproti tristošesťdesiatke môže pôsobiť JRS-ka na záver silami o cca 55% a 75RS až o cca 80% väčšími. Ale nastupuje fáza posudzovania s vyšším stupňom nejednoznačnosti a to: posúdenie konštrukčného riešenia záveru a jeho technického stavu. Nehovoriac o materiálových konštantách použitej ocele, ktoré sú obvykle „španielskou dedinou“. Povedzme, že takáto inovovaná zostava prejde tlakovou skúškou. Ak taká zbraň je „prevetraná“ - ako sa povie - raz za ruský rok, asi niet čo riešiť. Ale pri intenzívnejšom používaní by asi bolo vo vlastnom záujme užívateľa – aj keď to nemusí – ju dať občas odborne prehliadnuť, resp. rovno podrobiť tlakovej skúške. Moja opatrnosť sa môže zdať niekomu prehnaná, ale už som mal v ruke záver guľovnice ČZ z osemdesiatych rokov, ktorý mal v ozuboch trhliny aj bez relevantného prekračovania namáhacích síl. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dede, 5.7.2020 o 13:44

Reakcia na príspevok od miso243, 5.7.2020 o 13:36 :
Miso 243 - ja som to uvadzal ako moznu alternativu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso243, 5.7.2020 o 13:36

Chce dať vyrobiť nový zväzok tak pôvodné stúpanie je irelevantné. Rozmery pre kalibre a tlaky sú na stránkach C.I.P.: odkaz Sila pôsobiaca na záver ale nezávisí len od tlaku ale aj od geometrie náboja. Skúsený puškár by to mal vedieť posúdiť (alebo prepočítať). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 5.7.2020 o 11:28

Poznam polovnika ktory si kaliber 8x57 R/360 dal este v minulom rezime v Zbrojovke Brno z dovodu nedostatku streliva prekalibrovat na 8x57 JR. Pre Tvoje info, stupanie vyvrtu je urobene pre mensiu rychlost ( ak si dobre spominam ked som mal zbran v tomto kalibre 9 rokov 560-570 m/s ) porovnaj si rychlosti. V praxi to znamenalo, ze po prekalibrovaní strielala ,, puška ,, hore. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov