Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vývrh - čo s ním? - diskusia

autor: off ktoasi
pridané: 20.1.2020 12:35
Dobrý deň, pozná niekto právny predpis ako nakladať s vývrhom, kožou, raticami, prípadne hlavou z ulovenej zveri? Osobitný prípad bude zrazená zver. V nariadení EU 1069/2009, bod 13 sa píše... sa môžu bezpečne odstrániť na mieste. Ale čo to znamená bezpečne, aby som sa neporezal? :-)
počet zobrazení: 2 347
počet hlasov: 1

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off findula, 22.1.2020 o 17:48

U nás ho nechám dvě hodiny na luke a za ty dvě hodiny tam není nic.Krkavec sežere všechno

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

komentáre

zoradiť
off miso111, 25.1.2020 o 19:04

Mňa napadlo, že ho skôr zadusím tou igelitkou. To by aj Vinetou čumel. Videl som to v nejakom mafiánskom filme...Ale to ma napadlo až doma po troch poldecoch slivovice. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off findula, 25.1.2020 o 16:39

Miso a to prečo si neskusil tým nožíkom? Já viděl jak Vinetou to zvládnul ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off miso111, 25.1.2020 o 15:21

Rudo ja som raz chrapúnsky ponechal vývrh pod koreňovým koláčom buka a keď som sa po pol hoďke zodpovedne vrátil po vzorky, nechápavo až urazene na mňa čumel maco. Na základe jeho nevrlej reakcie som usúdil, že to bral dosť osobne. Argumentácia z mojej strany bola veľmi vlažná, keďže som mal pri sebe len malý Victorinox a Tesco igelitku. Napriek tomuto som vzorku tvrdohlavo odobral... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off findula, 25.1.2020 o 9:58

Dede raz sa mi stalo,že jsem šel po dvou hodinách k vývrhu.Skákajlápky běžely předemnou.Než jsem vytočil zákrut lesní cesty vídím jak ženou zpět s očima na vrch hlavy a nad nima cca 25 krkavců v bojové pozici.Tenkrát jsem zakročil rázně.Apropo několikrát jsem pozoroval jak se snaží srazit narozená muflončata ze skal takže je jen otázkou času kdy napadnou aj polovníka jako virus z Wu-chanu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off dede, 24.1.2020 o 22:14

Reakcia na príspevok od miso243, 24.1.2020 o 14:59 :
Pokiaľ pišem na mobilnej klávesnici je realny problém docieliť čistotu najma u interpunkčných znamienok ktore su v mojom i phone absentovane. Myslim, ze termin ,, mrchožrút,, nepoužil ani pracovník ktorý prednášku realizoval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso243, 24.1.2020 o 14:59

Na takého strážcu čistoty slovenského pravopisu by si mal dbať v prvom rade na ten svoj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 24.1.2020 o 11:37

Reakcia na príspevok od miso243, 24.1.2020 o 8:55 :
Ja googl nepotrebujem použit, postačuje písat po slovensky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso243, 24.1.2020 o 8:55

Reakcia na príspevok od dede, 23.1.2020 o 13:55 :
Mohol si požiť google. Nie je to odborný výraz ale je to synonymum pre nekrofág, zdochlinár. Vzťahuje sa to k slovu mršina. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 23.1.2020 o 13:55

Reakcia na príspevok od miso243, 23.1.2020 o 12:33 :
miso 243 - čo je ,, mrchožrút ,, ? Termín ,, mrcha ,, poznám . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso243, 23.1.2020 o 12:33

Ešte som zabudol. Na zakopávanie musí byť povolenie ŠVPS ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hurky, 23.1.2020 o 9:54

Reakcia na príspevok od dede, 23.1.2020 o 8:29 :
Aj so zálomkom :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso243, 23.1.2020 o 9:47

Na poslednom pokračujúcom školení kde som bol sa na túto tému vyjadril školiaci veterinár asi takto: Pri raticovej zvery okrem diviakov vývrh zanechať na mieste(samozrejme s rozumom - nie vedľa cesty, turistického chodníka a pod.). Na kadávery sú totiž naviazané celé ekosystémy a tie potrebujú z niečoho žiť. U diviako vzhľadom na AMO preventívne povápniť a zakopať. Jamu najlepšie pripraviť dopredu aspoň 1 m hlbokú. Nemusí sa zasýpať po každom kadávery ale povápniť treba každý hneď( vraj to odrádza aj mrchožrútov. Pozor ale v oblasti kde je už mor potvrdený - tam sa nič nezakopáva ale všetko ide do kafilérky. Na to treba mať kontajner ako sú tie bežné veľké na smeti v mestách (autá kafilérky majú na to prispôsobený dopravník čo to vyklopý z vrchu korby) Čo sa týka našej jedinej (a súkromnej) kafilérky som zvedavý ako to budú stíhať ak to vypukne naplno. Už teraz mi len blbé ŠRM trčí občas na dvore aj týždeň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 23.1.2020 o 8:29

Reakcia na príspevok od findula, 22.1.2020 o 17:48 :
Rudolf - ak sa dlho motkáš okolo vyvrhu krkavce sú schopné zožrat aj polovníka ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off bibik, 22.1.2020 o 20:54

Niekde sa pisalo ze sa ma zakopat do 1m a zavapnik kazdy vyvrh a odpad. Ale neviem si to vobec ale vobec predstaviť.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off findula, 22.1.2020 o 17:48

U nás ho nechám dvě hodiny na luke a za ty dvě hodiny tam není nic.Krkavec sežere všechno ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

off ktoasi, 22.1.2020 o 7:59

Reakcia na príspevok od Sager, 21.1.2020 o 11:14 :
Ďakujem za odpoveď. Áno, všetci odporúčajú spáliť, alebo zakopať. A áno bezpečne sa rozumie aby sa choroby nezozširovali (ale ak je "choré" malo by sa spáliť v kafilérke). Narážam ale nato, kolko je to hlboko aby to medved nevyhrabal? (chcem vidieť v zime ako niekto kope do zamrznutej zeme...), pri more diviakov pri väčšom množstve treba súhlas vlastníka pozemku? Nehovoriac o zakladaní ohníkov kade tade po hore... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Sager, 21.1.2020 o 11:14

Ja osobne žiadny taký právny predpis nepoznám, ktorý by určoval ako nakladať s vývrhom a pravdepodobne v SR ani neexistuje. Veterinári doporučujú pri uhynutej zveri a pri vedľajších živočíšnych produktoch z ulovenej zveri tieto neškodne odstrániť na mieste a to zakopaním, spálením alebo odovzdaním do kafilérie. Dokonca pri KMO u diviakov nariaďovali uhynutých diviakov na mieste zakopať. Pre nás poľovníkov je najdostupnejší spôsob vývrh, kožu, ratice, prípadne hlavu z ulovenej zveri zakopať do zeme pokiaľ možno čo najhlbšie. V tomto prípade "bezpečne" znamená zvoliť taký spôsob aby sa zabránilo rozširovaniu nákazlivých chorôb z uhynutých tiel a zvyškov zvierat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov