Heming hunting
dnes je utorok,  23. apríl 2024,  meniny má Vojtech,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:43,  dnes západ slnka: 18:46
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Petícia za legalizáciu tlmiča hluku na poľovné a športové účely - diskusia

autor: off perinded0
pridané: 10.2.2019 16:33
Vážení páni poľovníci, dovolil som si pripraviť pre Vás tento aktuálny prehľad, aká je legislatíva inde na svete, v tejto problematike. Ďalej som si dovolil pripraviť petíciu za legalizáciu tlmiča hluku na poľovné a športové účely. Sám som obeť tohto zastaralého zákona, policajti mi robili raziu a našli mi tlmič hluku výstrelu, na malorážku, v trezore. Aktuálne som vyšetrovaný na slobode, ale reálne mi hrozí 3-8 rokov odňatia slobody za tento \"hrozný\" trestný čin. Modlím sa, aby z toho bola podmienka, kedže som nikdy ešte súdne trestaný nebol. Upozorňujem, že najväčšia možná podmienka je aktuálne 3 roky na 5 rokov, čiže spodná hranica tohto paragrafu, akonáhle sa sudca rozhodne, že si zaslúžim viac ako 3 roky, idem sedieť na tvrdo, nepodmienečne. Samozrejme som prišiel o zbrojný preukaz a všetky zbrane, napriek legálnej držbe. Prosím o podporu, aj keď mne to už nepomôže, aj keby sa zajtra zmenil zákon, len sa prosím poučte z toho ako ľahko sa dá prísť o všetko, aspoň v poľovníctve. Dopredu upozorňujem, že som nikdy nepytliačil, bol som členom niekoľkých poľovných združení dlhé roky, kde sa lovila zver prevažne z guľovnicou, malorážku som, ako bol rok dlh,ý ani len z trezora nevytiahol a raziu mi robili z úplne iného dôvodu, ktorý na tejto platforme nebudem rozoberať. fakt je, že ten dôvod pominul a trest dostanem iba za držbu tlmiča, doma v trezore - 3-8 rokov.rnrnŽiadame, aby bol tlmič hluku výstrelu legalizovaný ako povolený doplnok na poľovné a športové účely. Nákupné povolenie by bolo vystavené len osobe, ktorá je majiteľom zbrojného preukazu D, alebo E, po vzore Nemecka a Rakúska. Používanie tlmiča na poľovné účely je zo zákona povolené v 56 štátoch sveta, z toho v 11tich Európskych. V žiadnej z nich nebolo preukázané rozšírenie pytliactva, alebo zvýšená miera kriminality páchanej so strelnými zbraňami, po zavedení povolenia. Pytliak, alebo kriminálnik si tlmič vyrobí, alebo zoženie, či je zákonom zakázaný, alebo nie. Účel pre nás, poľovníkov a športových strelcov je ochrana sluchu strelca, poľovného psa a všeobecne životného prostredia v revíroch a v okolí strelníc. Tlmič hluku nefunguje tak ako sa nám ho snažia prezentovať hollywoodske filmy. Výstrel z pušky vyvolá akustický tlak 160-170dB a ten je priam deštruktívny pre naše ušné bubienky. Záleží ako často a za akých okolností ste takémuto hluku vystavovaný, ale skôr, alebo neskôr, môžete prísť o sluch vo vysokých frekvenciách, prípadne ohluchnúť. Stačí sa spýtať starých lesníkov, takmer všetci majú problém so sluchom, nehovoriac o poľovných psíkoch, ktorí majú niekoľko násobne citlivejší sluch a trpia pri výstrele o to viacej. Tlmič hluku výstrelu tento akustický tlak dokáže zredukovať o 20-30dB, takže stále je výstrel počuť a to aj v diaľke, ale už nie je tak škodlivý našim ušiam. Nemenej podstatný aspekt tejto problematiky je spätný ráz. Dnes je pomerne moderné poukazovať na etickú úroveň usmrtenia divej zveri, správny poľovník sa snaží vždy o umiestnenie strely tak, aby došlo k čo najrýchlejšej smrti, aby sa zver netrápila. Tlmič hluku toto výrazne zlepšuje pretože do značnej miery redukuje spätný ráz, čo v praxi znamená presnejšie strieľanie. Každý štát má iné podmienky legalizácie, napr. vo Francúzku alebo Fínsku sa tlmiče predávajú na pultoch, alebo na dobierku, bez ďalšieho dokladovania. V Nemecku, ktoré povolilo používať tlmiče v roku 2015, si ho musíte dať zapísať do zbrojného preukazu. V Rakúsku je táto možnosť od 1.1.2019 pre všetkých majiteľov zbrojného preukazu. V Čechách je takáto zmena zákona už v medzirezortnom pripomienkovom konaní a v Poľsku je síce tlmič podľa zákona ako zakázaný doplnok, ale zákon ho nepovažuje za súčasť zbrane a tým pádom nespadá pod nedovolené ozbrojovanie, tak ako u nás, a tým je takto ticho tolerovaný. 40 štátov v USA nejakou formou dovoľuje použitie tlmiča na poľovné účely. Väčšina veľkých Európskych výrobcov prestížnych poľovných zbraní už ponúka pre poľovníkov svoje modely tlmičov a niektorý dokonca predávajú aj pušky zo zabudovaným tlmičom - Blaser R8 Silence a Steyr Mannlicher Breeze. Prečo by sme my, Slovenskí poľovníci, nemohli mať taktiež možnosť chrániť sluch sebe a našim psíkom? Podľa platnej legislatívy u nás za držbu tlmiča hluku výstrelu hrozí trest odňatia slobody na 3-8 rokov, pretože tlmič je aktuálne považovaný za zbraň kategórie A. Do tej istej kategórie spadá nelegálny automatický kališníkov! Podporte petíciu, šírte, zdieľajte, vysvetľujte... zmena, bez verejného tlaku, neprejde. Petícia za legalizáciu tlmiča na poľovné účely: odkaz krajín, kde je tlmič na poľovné účely povolený, k 10.2.2019 - 56 štátov, 17 krajín, 11 európskych: DánskoFínskoFrancúzsko Lotyšsko ÍrskoŠpanielskoNemeckoNórsko Spojené Kráľovstvo Švédsko Rakúsko BotswanaGrónsko Island Južná Afrika Nový ZélandUSA(40 z 50 štátov)odkaz
počet zobrazení: 4 035
počet hlasov: 1
Petícia za legalizáciu tlmiča hluku na poľovné a športové účely - diskusia
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 11.2.2019 o 9:11

Petícia ako nástroj je len formou žiadosti, návrhu alebo sťažnosti smerovaný na orgány verejnej moci. V tomto prípade, keďže by išlo o zmenu zákona, a to podlieha hlasovaniu v NRSR je jej záväznosť nulová, keďže povinnosť prerokovať petíciu aj pri získaní dostatočného počtu podpisov sa nevzťahuje na Národnú radu Slovenskej republiky a vládu Slovenskej republiky. A treba naviac dodať, že v zmysle zákona ( Zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práve) ak petíciu podporí aspoň 10 000 osôb, prerokuje ju príslušný orgán verejnej moci s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky, iný vecne príslušný orgán verejnej moci prerokuje petíciu so zástupcom a petičným výborom vtedy, ak petíciu podporilo najmenej 1000 osôb alebo aspoň 8 % osôb oprávnených voliť do orgánov samosprávy obce. Tu príslušným orgánom však opäť vzniká len povinnosť prerokovať ju, nie schváliť. Čiže petícia popísaná v tejto téme je prakticky len prieskumom verejnej mienky smerom k legalizácii tlmičov, zatiaľ so 137 podpismi :), ja osobne si nemyslím, že táto petícia zákon zmení. A súhlasím s tebou, že spoločnosť, ale najmä slovenské poľovníctvo v súčasnosti bojuje s oveľa rozsiahlejšími a závažnejšími problémami ako je legalizácia tlmiča, škoda, že aspoň takáto petičná iniciatíva nevzniká zo strany poľovníkov aj v iných oblastiach ako je management veľkých šeliem, dopady agrobiznisu na poľovnícke obhospodarovanie či ochrana niektorých druhov živočíchov ako je napríklad hlucháň. Ale aj tu pekne, ilustratívne vidno, aké "problémy" v skutočnosti niektorých slovenských poľovníkov trápia...tlmič na zbrani.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

komentáre

zoradiť
off Hekler, 24.1.2021 o 15:53

... v novele zákona o poľovníctve bude používanie tlmičov na poľ. aj športové účely navrhnuté, ak to prejde bude sa musieť novelizovať aj zákon o zbraniach a strelive ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 24.1.2021 o 11:03

Reakcia na príspevok od apache770, 23.1.2021 o 21:49 :
nechápem zmysel tvojho príspevku? nikde som nenapísal že som proti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apache770, 23.1.2021 o 21:49

Reakcia na príspevok od lubenko, 12.3.2019 o 8:02 :
rok 2021 a ty si stále v rokoch 1965 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apache770, 23.1.2021 o 21:43

Reakcia na príspevok od perinded0, 10.2.2019 o 20:04 :
Osobne som zato aby to prešlo .Opodstatnenie ! Ako všetko ma to aj svoje výhody .Ale to si prečítajte prípadne zavolajte odborníkom v kruhoch a krajnách kde je to povolené . Su premúdrelci čo neuznávali A POUKAZOVALI na nočne videnia a predsa ich dnes používajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 13.3.2019 o 19:24

Reakcia na príspevok od citulik, 13.3.2019 o 18:28 :
citulík tebe už to sluch nezachrání:):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off citulik, 13.3.2019 o 18:28

Už aby to schválili ,aby som si ho nekúpil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 12.3.2019 o 13:46

Tak ma naucil strngat si dlhorocny chatar na Kubinskej holi Eduard Schelling. Vzdy s tlmicom :-o)) PS- bol to oslahany, nezlomny, tvrdy chlap, horal, aj zniesol toho popit, aj urobil robotu chatara a to aj ked bol velakrat odrezany nepriaznou pocasia! Cest jeho pamiatke! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 12.3.2019 o 10:37

Polovnictvo treba chranit a aj z tohto pohladu si myslim, ze ked sa polovnictvo v tychto turbulentnych casoch trosku „stíši“, polovnictvu to nemoze uskodit, ale naopak, skor pomoct. PS- aj pit by sa malo v krcme s tlmicom, aby sme neboli pocutelni a stredobodom pozornosti, zavisti nepriatela.. Cize nie hlasito strngat „buchnutim“ dvoch poharov o seba, ale strngnut si s priatelom -/ mi/ tak, ze obaja drzime poharik v ruke a rukou si strngneme potichu – s tlmicom len vzajomnym dotykom - hornou castou dvoch - troch prstov – hánkami :-o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 12.3.2019 o 8:02

Reakcia na príspevok od perinded0, 12.3.2019 o 2:49 :
tak teraz už je mi jasné,prečo na spoločných poľovačkách je toľko neposlušných psou,oni sú vlastne hluchý,nepočujú svojho pána a ten je vlastne hluchý tiež pretože keď mu to povieš,tak sa tvárí že nič,tak to je ten dôvod,streľba. Na strelnici sa používajú výkoné sluchátka,tak potom v čom je problém,naučte sa poľovať píršom a nie v zo zateplených posedov,nebudete hluchý. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off WolfHunter, 12.3.2019 o 7:30

Reakcia na príspevok od perinded0, 12.3.2019 o 2:48 :
chces chraniť sluch kup si sluchadla a kup ich aj psovi...skupinka pokrokových si ide petíciami čosi zjednávať?...už som tu písal poľovníctvo na slovensku ma ine problemy ktore sa neriesia paci sa ti ako sa poluje inde tak chod polovat do rakuska nemecka s nasou mentalitou tu uz boli skusane aj nocaky a ako to dopadlo ... urazas tu polovnikov ktory lovia so zbranami po predkoch je to kazdeho osobna vec ta tvoja arogancia o niečom svedčí ...tu peticiu si strč niekam prispevok s najvecsím počtom lajkov hned hore v tejto diskusii prezentuje zdravy pohlad na vec na ukor vasich chutok ...nepoznam ta nesudim ale bud najprv pokrokovy v hlave prejav trochu ucty k ostatným a potom prispievaj zaujimave ze nevidim haldy hluchych polovnikov a ich psov ak mas na stare kolena ohluchnut tak ohluchnes aj keby si mal tych tlmicov 10ať... dajne do ruky tlmice tým pre ktorých uz nase polovnictvo vyzera ako vyzera zbohatlíkom a zazobancom nerespektujucim pravidla a uz len toto hocikde chýba ku stastiu vsak ... este raz ta upozornujem ze tradicne polovnictvo je nie o to kto s cým alebo ako poluje ale o x y veciach ktorým sa vraví polovnicka osveta tradície a trocha vedenia od starsích veci ktore ty mas na vrtuli lebo chces tlmic ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off perinded0, 12.3.2019 o 2:48

200 ludi za, 5 proti... celkom uspesna peticia, DAKUJEM. Pre Vas piatich - nikto Vas nenuti si tlmic kupovat, kludne si polujte zo svojou flintou po dedovi dalej, pripadne aj optiku mozte zhodit, aby to bolo viac eticke to Vase "tradicne polovnictvo", ale neobmedzujte prosim ludi, ktory o takuto ochranu sluchu maju zaujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Vladoh1, 1.3.2019 o 14:07

Dlho som rozmýšľal, či na tento príspevok a "petíciu" vôbec reagovať, pretože po prečítaní vo mne skypela žlč. Ako sa hovorí "Božie mlyny melú pomaly ale isto". To, že si tlmič nikdy nepoužil, ako uvádzaš beriem ako Tvoju pripravenú obranu pred súdom, no len pevne dúfaj, aby takáto chabá výhovorka zabrala! Podstatné je, že Ti našli nedovolený komponent zbrane. To ak u niekoho nájdu napr. granát urobíme petíciu za používanie granátov na lov? To snáď nie! Tlmiče a iné nedovolené komponenty zbraní sú zakázané práve kvôli takýmto jedincom, ktorí si myslia, že im patrí celý svet a môžu si robiť čo si len zaumienia. Veľký omyl! Poľovníctvo a poľovnícka etika je o niečom úplne inom, ale na prednáškach si asi chýbal, tekže to nemôžeš vedieť. Preboha, spamätajme sa konečne a vráťme sa všetci ku krásnemu poslaniu poľovníctva a nie iba k nekonečnej honbe za zverinou, za každú cenu, ktorá v súčasnej dobe poľovnícke tradície, etiku a samotné poslanie poľovníctva úplne potláča. Je mi z niektorých "kvázi poľovníkov" naozaj zle! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

off michalj222, 24.2.2019 o 16:25

Prečo si si neprihlásil ten tlmič? Policajná razia?- iná káva... Súhlasím iba s tým, že tlmič by nemusel byť v tej istej triede, ako kalašnikov... a ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vychod, 18.2.2019 o 12:13

K tomý tlmiču len toľko, nie som jeho zástancom. Je však len otázkou času, kedy sa bude predávať, bez to aby bol povolený. Zakázanou zbraňou v zmysle zák. č. 190/2003 Z. z. je zbraň vybavená zakázaným doplnkom § 4 ods. 2 písm. e. Zakázaným doplnkom zbrane je podľa § 4 ods. 4 písm. a, b cit. zákona /tlmič hluku výstrelu, zameriavač zbrane skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie/. Z uvedeného vyplýva, že zbraň takto vybavená spadá do kategórie zbraní kateórie A. A ak bol niekto odsúdený za to, že držal doma tlmič hluku výstrelu, tak sa mi priam núka otázka, prečo neodsúdia všetkých čo predávajú takéto doplnky, veď spadajú do jej istej kategórie? Zainteresovaným však nemusím vysvetšovať čo dokáže tlmič hluku výstrelu v kombinácii s nalaborovaným alebo kúpeným subsonickým strelivom a vo výbave s infrákom alemo tremovíiou... Kam to spejeme, celé zle. Jarabica, hlucháň končí. Prečo sa nezaoberáme tlmičmi na ušiach, ktoré laicky povedané tichý zvuk zosiľnujú a výstrel tlmia, sú ich plné popľovnícke vídea. Takúto diskusiu som nepostrehol. A náhle nám neskutočne záleži na sluchu psov, lebo Blaser dal natočiť komerčné video. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off cagi, 16.2.2019 o 22:45

Reakcia na príspevok od dede, 15.2.2019 o 21:12 :
Jemu o usi, niekomu o krk. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 15.2.2019 o 21:12

Reakcia na príspevok od cagi, 15.2.2019 o 21:09 :
Ano ... veď v petícii ide aj o jeho uši. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 15.2.2019 o 21:09

Reakcia na príspevok od dede, 12.2.2019 o 6:45 :
Myslis prava toho usateho fesaka? :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 12.2.2019 o 6:52

Reakcia na príspevok od perinded0, 10.2.2019 o 21:18 :
V petícii je uvedené Adam polovník... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 12.2.2019 o 6:45

ADMIN - mňa by zaujímalo, či tým Blaser obrázkom niesú porušené autorské práva ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 12.2.2019 o 6:44

Možno si robí niekto diplomovku ( aspoň oficiálne, nekopíruje ) ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 11.2.2019 o 9:11

Reakcia na príspevok od WolfHunter, 11.2.2019 o 7:28 :
Petícia ako nástroj je len formou žiadosti, návrhu alebo sťažnosti smerovaný na orgány verejnej moci. V tomto prípade, keďže by išlo o zmenu zákona, a to podlieha hlasovaniu v NRSR je jej záväznosť nulová, keďže povinnosť prerokovať petíciu aj pri získaní dostatočného počtu podpisov sa nevzťahuje na Národnú radu Slovenskej republiky a vládu Slovenskej republiky. A treba naviac dodať, že v zmysle zákona ( Zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práve) ak petíciu podporí aspoň 10 000 osôb, prerokuje ju príslušný orgán verejnej moci s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky, iný vecne príslušný orgán verejnej moci prerokuje petíciu so zástupcom a petičným výborom vtedy, ak petíciu podporilo najmenej 1000 osôb alebo aspoň 8 % osôb oprávnených voliť do orgánov samosprávy obce. Tu príslušným orgánom však opäť vzniká len povinnosť prerokovať ju, nie schváliť. Čiže petícia popísaná v tejto téme je prakticky len prieskumom verejnej mienky smerom k legalizácii tlmičov, zatiaľ so 137 podpismi :), ja osobne si nemyslím, že táto petícia zákon zmení. A súhlasím s tebou, že spoločnosť, ale najmä slovenské poľovníctvo v súčasnosti bojuje s oveľa rozsiahlejšími a závažnejšími problémami ako je legalizácia tlmiča, škoda, že aspoň takáto petičná iniciatíva nevzniká zo strany poľovníkov aj v iných oblastiach ako je management veľkých šeliem, dopady agrobiznisu na poľovnícke obhospodarovanie či ochrana niektorých druhov živočíchov ako je napríklad hlucháň. Ale aj tu pekne, ilustratívne vidno, aké "problémy" v skutočnosti niektorých slovenských poľovníkov trápia...tlmič na zbrani. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

off WolfHunter, 11.2.2019 o 7:28

Reakcia na príspevok od perinded0, 10.2.2019 o 21:18 :
to nemáme v poľovníctve daleko väčšie a adektvatnejšie problémi ako snaha byť pokrokový tiež preberáme taktiku ekoteroristov cez peticie si následne nasilu pretlačat kadejaku roztopaš?...nemam nič proti tvojim argumentom ale miesas tu krajiny ktore su s polovnictvom niekde uplne inde tu mame jeden velky problem a to je to že si každy už vysvetluje zakon ako mu pasuje a robi si čo chce pre pocit akože moderna to zrusme rovno vsetky pravidla nakupme gulomety dynamity a budeme efektivny ... vdaka tomu ze pocujes vystrel sa da este ako tal udrzat nejaky ten poriadok v revíri a hoc to vyznie naivne krotia sa aj pečienkari ak to presadis vraj na zakalde chces nechces mozes nemusis čo potom?! ber v úvahu tunajsie pomery a mentalitu tak typicky slovensku a ak pises klady zváž aj zapory ak je cosi nedovolene asi je na to dovod a neurazaj tu ako polovali nasi predkovia vtedy este bolo polovnictvo o tom o čom dnes je len sporadicky taka je realita či sa ti pači alebo nie načo je zakon ked ho peticia zrusi obíde pozmení to nie je o demokracii ale o chutkach jednotlivcov to uz sme taky zhyckany?...nič proti nikomu pišem sam za seba ale naozaj si myslím ze zas sa riesia iba klady a zabuda sa na dosledky ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off dede, 10.2.2019 o 22:35

Reakcia na príspevok od perinded0, 10.2.2019 o 21:18 :
Ja som vyjadril svoj slobodny nazor !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off perinded0, 10.2.2019 o 21:18

Reakcia na príspevok od dede, 10.2.2019 o 20:21 :
Celé moje meno je uvedené pod petíciou, stačí si na ňu kliknúť, pán "dede"... ďakujeme ti za vyjadrenie názoru, určite bude veľa ľudí aj proti, len si treba uvedomiť, že toto nie je hlasovanie o Robertovi Ficovi za ústavného sudcu, ak si proti, proste si tlmič nekúpiš a môžeš strieľať, tak ako si strieľal doteraz, tak ako strieľal tvoj dedo a jeho otec a kľudne k tomu veď aj svoje deti, ak si myslíš, že je to OK. Alebo im kúp sluchátka, či štuple, nech sa páči, len ťa chcem poprosiť o jedno, nechaj, nám, iným, tu možnosť si vybrať tlmič, v prípade, že o neho máme záujem. Sľubujem, že to tvoje poľovníctvo nijako neobmedzí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 10.2.2019 o 20:21

Najskor si uved meno, priezvisko . Ja NIE... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off perinded0, 10.2.2019 o 20:04

75 podpisov za 4 hodiny, dakujem za podporu :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov