Heming hunting
dnes je nedeľa,  28. apríl 2024,  meniny má Jarmila,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:34,  dnes západ slnka: 18:53
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Balistická kalkulačka 30-06 sprg. - diskusia

autor: off hunter2010
pridané: 3.1.2019 13:13
Dobrý deň, môžete mi prosím niekto napísať odkaz na balistickú kalkulačku, ktorú používate pri love a dá sa stiahnuť do mobilu? Poprípade vypočítať balistické údaje pre kal. 30-06 sprg., strelivo Federal Power shok 180 grain soft point, dĺžka hlavne 520 mm. Poprípade, aké \"nadupanejšie\" strelivo by ste mi odporučili pre tento kaliber a dĺžku hlavne? Ďakujem!
počet zobrazení: 4 281
počet hlasov: 1
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off mibe74, 4.1.2019 o 11:36

Nadupane strelivo do 52 cm hlavne v 30-06 hladas??? No ty vyhras cenu roka....predaj to a ked chces kratku hlaven 52cm, tak rozhodne 308 win. 52 cm hlaven v 30-06 je nestastna volba, nikdy nevyuzijes potencial toho kalibru a zbytocne je degradovany v tak kratkej hlavni. Nechapem, preco to vobec niekto s takou dlzkou hlavne vyraba v 30-06.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

komentáre

zoradiť
off Hirko2, 10.1.2019 o 7:49

Skús Strelok Pro je síce platený ale spoľahlivý ale samozrejme potrebuješ mať presné údaje ktoré boli spomenuté nižšie reálna rýchlosť strely, nadmorská výška z toho samozrejme aj atmosferický tlak, teplota ovzdušia a v prípade nastavenia balistickej veže aj vzialenosť osi puškohľadu od osi hlavni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 5.1.2019 o 14:14

Reakcia na príspevok od hunter2010, 5.1.2019 o 10:02 :
Balistických kalkulátorov sú na nete tony. Stačí použiť Google. Aby výpočet z toho kalkulátora mal aspoň nejaký zmysel, tak potrebuješ vedieť reálnu rýchlosť strely z tvojej hlavne a aspoň najzákladnejšie parametre okolia, kde strieľaš, čiže teplota a nadmorská výška. Potom dostaneš nejaký rozumný výstup z toho ktorého kalkulátora. Detto je xy neplatených aplikácii do smartfónu od rôznych firiem - pýtaš sa na náboje Federal. Zadal som si v mobile v App Store heslo Federal, vyhodilo mi appku Federal Ammunition. Zabralo mi to 10 sekúnd. Stiahol som si ju a vyskúšal. Určite ti bude stačiť. Jediné čo potrebuješ, je niekde zmerať skutočnú rýchlosť streliva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dolfi, 5.1.2019 o 13:01

Že by to až tak zle fungovalo z 52cm hlavne?odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lukas30-06, 5.1.2019 o 12:34

Prepáč, no kúpiť si pušku s 520mm hlavňou v kalibri 30-06... Nejako nechápem, čo si tým sledoval. Ak ti ide o čo najvačší hluk a svetelnú show, tak si trafil presne. Ale, ako už mibe spomínal, touto kratkou hlavňou degraduješ potencial tohto kalibra. Do 520mm hlavne určite skôr 308win, ktorý bol na streľbu z krátkych hlavní vyvinutý. Výrobcovia streliva svoje produkty optimalizujú pre obvyklé dĺžky hlavní. Napríklad firma Lapua na svojej stránke uvádza parametre streliva v kalibri 30-06 Springfield pre 600mm hlaveň. Pre magnumové kalibre Európske muničky 650mm, americké 660mm (26"). Čiže, najprv kúpiť pušku v kalibri 30-06 s krátkou hlavňou a tak zistiť, že to nelieta ako má a hľadať "nadupané strelivo" je ako začať od konca. Najprv režeš, potom meriaš. Avšak.... RWS vyvinulo strelivo "SHORT RIFLE", teda na strelu z krátkych hlavní. Ako sa dočítaš v linku, ktorý prikladám na konci komentáru, je to strelivo optimalizované na dľžku hlavní od 420mm do 550mm pre spomínaný 30-06 Springfield, oproti klasickej dľžke hlavne 600mm a to bez strát na výkone ! Dosiahnuté to bolo samozrejme rýchlejšie horiacim prachom .. atď Toto strelivo bolo vyvinuté najmä pre nemecký trh, kde je možné v niektorých Bundeslandoch legálne používanie tlmičov. Samozrejme kvôli manipulácii sú to práve zbrane s kratšími hlavňami. ALE... Strelivo SHORT RIFLE som zatiaľ nenašiel ani Frankonia.de, na Slovensku detto. Čiže, tvoje možnosti: Buď si necháš strelivo prebíjať, Alebo si odniekiaľ to strelivo zoženieš/poprípade počkáš až bude dostupné(no nečakaj, že krabička ťa bude stáť 30-40€), alebo predáš pušku a zožeň si niečo iné, kde prispôsobíš dĺžku hlavne kalibru, alebo kaliber dľžke hlavne. Už podla toho, či je pre teba prednejší 30-06 Springfield, alebo 520mm hlaveň. Pretože mať pušku, do ktorej môžem s istotou dať iba jeden náboj od jednej firmi, pretože to zatial nik iný nerobí je veľmi obmadzujúce.Hlavne,ak sa ani ten jeden jediný náboj zatial nedá zohnať. Ďalšia možnosť je pokračovať v akusticko-svetelnej show. Prosím! LaL zdar. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off hunter2010, 5.1.2019 o 10:02

Ďakujem všetkým za príspevky! Lenže stále som sa nedozvedel, okrem toho čo napísal HYPERON, ako a kde si vypočítam balistickú krivku pre daný druh streliva a dĺžku hlavne. Poprípade aké iné strelivo by bolo vhodnejšie pre hlaveň dĺžky 520 mm v danom kalibry. Napríklad také, kde by stihol vyhorieť prach aj napriek kratšej hlavni. Ďakujem! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tthunt, 5.1.2019 o 8:59

Reakcia na príspevok od dolfi, 5.1.2019 o 7:24 :
30-06 potrebuje min. 58cm idealne 60cm hlaven. Kratsie hlavne pre 30-06 su nezmysel. Pre kratsiu hlaven je vhodny kal. 308,8x57. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 5.1.2019 o 8:35

Ja pouzivam v mobile Norma Ballistics. Je tam cela produkcia zn. Norma, ale aj moznost nadefinovat vlastne strelivo plus pekny graf drahy strely. Jedine co mi (nielen) v tychto klkulatoroch chyba je moznost zvolit dlzku hlavne. a twist. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 5.1.2019 o 8:08

Reakcia na príspevok od dolfi, 5.1.2019 o 7:24 :
Mam ZKK 600 aj Browning X-bolt mal som aj CZ537 vsetko v 30-06 a vsetky mali stupanie 1:10.A ab& sa stupanim kompenzovala rychlost pri kratsej hlavni tak to pocujem prvy krat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolfi, 5.1.2019 o 7:40

Este som si spomenul ,ze v brode mi povedali že aj cz 550lux a Fs je rozdiel v stupani vyvrtu,kedze FS ma kratku hlaven a rozdiel vo vykone je nepatrny,ked som si vyberal flintu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolfi, 5.1.2019 o 7:24

Ja mam cz 550 30-06 ma twist1:12 a hlaven 60cm ,moja celopazba 557 s 52 hlavnou ma preco 1:10twist?Aj zkk 600 je 1:12 a tazke gule mi uz isli naplocho.Tolko moja skusenost ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 4.1.2019 o 21:50

dolfi - Cit.: ...kratka hlaven ma ine stupanie vyvrtu ako dlha .. ; uveď príklady nech sa poučíme . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolfi, 4.1.2019 o 18:56

Dnes uz dlzka hlavne nema taky vplyv na energiu strely,ved kratka hlaven ma ine stupanie vyvrtu ako dlha ,aby ten dlzkovy deficit vykompenzovali tym stupanim.Stare celopažby 50cm laufy a 8x57js vôbec neboli slabe a nezaostavali za inymi kalibrami.A co 308win s 50cm rurou je potom delo?podla vsetkeho ma silu 7x57-mičky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mibe74, 4.1.2019 o 11:36

Nadupane strelivo do 52 cm hlavne v 30-06 hladas??? No ty vyhras cenu roka....predaj to a ked chces kratku hlaven 52cm, tak rozhodne 308 win. 52 cm hlaven v 30-06 je nestastna volba, nikdy nevyuzijes potencial toho kalibru a zbytocne je degradovany v tak kratkej hlavni. Nechapem, preco to vobec niekto s takou dlzkou hlavne vyraba v 30-06. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

off dolfi, 4.1.2019 o 10:25

Ja mam 52cm ruru a federal power shock sa mi zdal slaby aj na papiery padal oproti sb o 12cm nižšie.Za mna Geco plus,pecka aspon z mojej flinty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov