Heming hunting
dnes je streda,  24. apríl 2024,  meniny má Juraj,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:41,  dnes západ slnka: 18:47
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Poľovnícky klobúk, či šiltovka - diskusia

autor: off Belgie
pridané: 12.5.2017 8:46

Zdravím vás vážení kolegovia, chcel by som vás požiadať o vaše názory (slušnú diskusiu bez osočovania) ohľadom pokrývky hlavy poľovníka, klobúk či šiltovka. Ako všetko, aj poľovníctvo začalo trpieť "preamerikanizovaním" a čím ďalej tým viac mladých poľovníkov stretavať už len v šiltovkách..... Vytlačia plastové pušky, fľakaté maskáče a šiltovky tradície zo slovenského poľovníctva? Zdá sa mi, že v ČR kladú na tradície väčší dôraz a na mnohých spoločných poľovačkách by mali takého šiltovkára za šaša....

počet zobrazení: 5 192
počet hlasov: 2
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off jaro1, 12.5.2017 o 22:43

Belgie - sice nerad, ale musim konstatovat, ze nasi ceski bratia a kolegovia mali vzdy viac rozumu, ucty k odkazom, tradiciam. Ich narodna hrdost,povedomie, zomknutost su prislovecne.Slovaci maju prednost zas v tom, ze sa triestia a su majstrami vyhovoriek,prekrucaciek co ale v konecnom dosledku nepomaha, ale skor skodi. Osobne som za klobuk, v zime za lesnicku ciapku s kozusinou.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 16

komentáre

zoradiť
off michal89, 3.12.2018 o 11:11

Miroorim to predomnou napisal celkom vystizne, ale nosenie niecoho ineho ako klobuka na hlave pri polovacke uznavam len v mrazoch na postriezke, tam aj ja zo zdravotneho hladiska volim ciapku pekne na usi. Inac na spolocnej vzdy klobuk a ustrojeny v polovnickom zelenom obleceni, pre polivnika by mala byt spolocna polovacka urcita udalost, raky maly sviatok :) v pohone samozrejme vesta reflexna, na stande reflexna paska na klobuku alebo ruke. A este k tym tradiciam, ano pokrok nejde zastavit, ale tradicie si treba ctit a pametat na to, ze aj zver ma mat svoju sancu a cas na klud a odpocinok. Takze nocaky, svietidla na flintach a podobne srakory by mali byt polovnikmi netolerovane a takito jedinci polovnici urcite nie su, su to iba lovci, co za kazdu cenu potrebuju nieco ulovit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off 357AS, 29.11.2018 o 17:50

Reakcia na príspevok od jaro1, 29.11.2018 o 17:19 :
V hore tradične na veľkú pod smrek a prdel si vytrieť lístím z liesky,nikdy nie toaleťákom a na chate spať tiež v tradičnom a polovníckom pyžame či nočnej košeli :-) Poľovnícky klobúk, či šiltovka - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off miroorim, 29.11.2018 o 17:37

Reakcia na príspevok od jaro1, 29.11.2018 o 17:19 :
doba ide dopredu a nie len v vyzbroji ale aj vystroji. Keby sme sa mali drzat vsetkeho co bolo kedysi napisane a zauzivane tak napriklad pri striktmon dodrzovani tejto vety "Není vhodné, přijde-li někdo na hon v bundě křiklavé..." by sme sa dopustili nedodrzania zakona, ktory sa od roku 2007 kedy ten clanok bol publikovany zmenil a vystrazna vesta ci odev je pri ucasti na "hone" vytana dokonca v urcitych situaciach pozadovana. Ano klobuk je tradicna pokryvka hlavy polovnikov v nasich zemepisnyh polohach, ale doba sa meni a moznosti pribuda, a raz ked niekomu viac vyhovuje siltovka a tato je vkusna, vyrobena ako polovnicka pokryvka hlavy alebo v lete aj sportova ciapka v polovnickych farbach tak na tom nevidim nic zle. Doba sa posuva a tak ako nasi dedovia puzivali puskohlady 4x32 ci 6x42 lebo ine nebolo alebo pevne mieridla, co vtedy bol standard a tradicia, tak dnes vyuzivame modernejsiu a dostupnejsi vyzbroj a aj vystroj, predsa len materialy aj pri obleceni sa posunuli niekam inam a uz nechodime len v presivakoch ci lodenovych veciach (aj ked lodenove veci su stale velmi elegantne a velmi pekne). Podla mna nie je ani tak dolezite ci ma clovek na hlave klobuk alebo siltovku ale ci vie ako s nim ci s nou narabat. Nie je nic otrasnejsie ako ked na nastupe niekto kto sice ma klobuk lebo dodrziava "tradicie" si ho pri prihovore nevie dat dole (ak nebolo vseobecne oznamene ze pokryvka hlavy ostava na hlave kvoli zime, snimanie pokryvky neplati pre zeny), alebo ked v lese stretnete kolegu, ktory ma na hlave klobuk a tento pri podani ruky si ho nesnime z hlavy. Tradicie, zvyky a obycaje nie su len o tom co clovek ma na sebe alebo na hlave ale hlavne o tom ako sa sprava, ako prejavuje svoju uctu a pod. Takze na zaver len tolko, komu vyhovuje nech nosi klobuk a komu klobuk nevyhovuje nech nosi siltovku, ciapku pletenu, baranicu ci pokrivku hlavy aka mu vyhovuje ale hlavne sa spravajme tak aby sme sa za svoje spravanie nemuseli hanbit. Klobuk este z nikoho neurobil lepsieho cloveka bez toho aby nim sam bol a aby sa to prejavovalo na jeho spravani. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off jaro1, 29.11.2018 o 17:19

Nazov: Osobnost myslivce a jeho odívaní, cast: pokracovanie, zdroj: odkaz + myslivecke odivani odkaz + odkazy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off schmetterling, 28.11.2018 o 10:13

Ja to robím nasledovne: Ak je skutočne zima, tak na spoločnej poľovačke mám pri nástupe aj pri výrade klobúk, v pohone nosím zo zdravotných dôvodov čiapku. A podobne to robím aj pri individuálnom love- klobúk hrá vždy prioritu, len v prípade veľmi nepriaznivého počasia volím šiltovku s membránou, respektíve zimnú čiapku. A ak idem do revíru len zakrmovať, prípadne niečo porobiť dávam si šiltovku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Ondrik, 28.11.2018 o 8:29

Ja osobne som dosť citlivý na prievan. Takže keď napríklad v zime fúka silný vietor v záujme vlastného zdravia si dám čiapku alebo baranicu (nie však nejaké z vojenského či policajného skladu ale poľovnícku znacku) zdravie mi je presnejšie ako to čo si o mne pomyslí poľovník v klobúku s obmrznutymi ušami ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off goret, 28.11.2018 o 7:04

Reakcia na príspevok od Belgie, 27.11.2018 o 22:52 :
Mnohé šiltovky slúžia zároveň ako reflexné prvky a vo vetre lepšie držia na hlave. Klobúk zas spravidla lepšie chráni pred dažďom. Odsudzovať jednu, či druhú pokrývku hlavy a modliť sa k tej druhej je detinské, či skôr dedkovské. Rozumný poľovník nosieva aj vlnenú čiapku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Belgie, 27.11.2018 o 22:52

Niektorým sa tu riadne stúpilo na odtlak, tak okolo seba hryzú a najradšej by prepísali dejiny a diktovali dnešné šiltovkárske trendy-). Ondrik vôbec s Tvojim vyjadrením nesúhlasím "každý nech si dá na hlavu čo sa mu páči a v čom sa cíti pohodlne". Práve pre tieto názory vyzerá spoločnosť tak, ako vyzerá..... Pavian, Findula, Lubenko pred vami dole klobúk -) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Ondrik, 27.11.2018 o 22:13

Klobúk ešte z nikoho poľovníka nespravil. Každý nech si dá na hlavu čo sa mu páči a v čom sa cíti pohodlne. Dnes je toho toľko na výber, že každý deň môžeme mať na "kotrbe" niečo iné .. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off lubenko, 27.11.2018 o 20:40

Reakcia na príspevok od miso111, 27.11.2018 o 20:00 :
každého osobná vec ako sa ku tomu postaví a čo si oblečie,je to len polovníkov obraz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off miso111, 27.11.2018 o 20:00

Nuž neviem čí predkovia poľovali pri -30 v klobúku, môj dedo pri už pri -10 sedel doma pri krbe, mastil kolená alpou, borsučím šmalcom a zvnútra slivovicou. Na fotkách z mladosti mal v ľútych mrazoch, keď sa po chotári meluzína preháňala, na pleci Kruppku brokovnicu nabitú nulášmi, na nohách kapce a na hlave hrubú ovčaciu baranicu ako blonďavý Jimmy Hendrix. Toť moje poznatky o poľovníckych tradíciách v polovici minulého storočia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 27.11.2018 o 19:45

Reakcia na príspevok od pavian, 27.11.2018 o 19:35 :
nosím klobuk už od lesnickej učnovky a ešte som s mrazom nemal problém a ked je velký mráz zoberiem baranicu ,tiež nemám problém,ale šiltovku si zoberiem tak akurát na brigádu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pavian, 27.11.2018 o 19:35

Ako to potom tí naši predkovia dokázali vydržať pri -30°C? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 27.11.2018 o 17:34

Miro plne súhlasím. Toto je lesnícka čiapka. Medzistupeň medzi šiltovkou a baranicou :) Všetkým pravoverným výstrojovo tradície dodržiavajúcim poľovníkom odporúčam zásadne klobúk!!! Najmä na kolektívnej poľovačke na diviačiu zver pri -15 a nárazoch vetra 25km/s. Lesu a lovu ZDAR! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off miroorim, 27.11.2018 o 17:27

tak ak toto je najvacsi problem slovenskeho polovnictva tak potom.... a okrem toho co je toto klobuk alebo siltovka? Poľovnícky klobúk, či šiltovka - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 27.11.2018 o 17:22

Reakcia na príspevok od jaro1, 27.11.2018 o 16:37 :
ano Jarko toto je ten správný výklad ,ktorého by sa mali polovnici držať to čo citoval Lubo je len povrchné a nedokonale a nectí si tradicie i ked vlastne kto už tu tie tradicie dodržuje,je to smutné ,ale je to tak ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 27.11.2018 o 16:37

Ked uz poukazujeme na clanok 23 a ak sme si ho SPRAVNE VYLOZILI, citujme aj clanok 1 polovnickeho poriadku a ten uvadza: Povinnosťou každého poľovníka je dodržiavať tradičné poľovnícke zvyky a obyčaje, zoznámiť s nimi začínajúcich poľovníkov a dbať, aby si ich osvojili. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 27.11.2018 o 16:03

lubenko, žiaľ nemáš pravdu, článok 23 platného Poľovníckeho poriadku znie : "Na výkon práva poľovníctva sa poľovník oblieka slušne a účelne. Za poľovnícku farbu sa považuje farba zelená a hnedá. Za nepoľovnícke sa považuje používanie vojenského alebo policajného maskovacieho oblečenia." Ako si sa z tohto znenia dopracoval k presvedčeniu že to platí len na spoločných poľovačkách ? Spoločná poľovačka je len jednou z foriem a možností výkonu práva poľovníctva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 27.11.2018 o 14:21

Reakcia na príspevok od Hekler, 26.11.2018 o 16:47 :
ahoj Edko no vitaj,len ku tomu klobuku,všade podotýkam všade na Slovensku je v poriadkoch uvedený klobuk a nie len na Slovensku ,ale i v Čechach,len podotýkam na spoločných polovačkach na individualnych si môžte zobrať do hory aj pižamo:):):):):):),ale som rád že si tu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 27.11.2018 o 10:26

Edu kšiltovku si vezmi na golf a ne do lesa.Tam to nepatří.Jinak vítaj.Myslel jsem,že už je po Tobě nebo,že máš novou mladou babu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off jaro1, 26.11.2018 o 23:37

Reakcia na príspevok od Edu, 26.11.2018 o 14:32 :
Vitam Ta Eduard!! a som naozaj rad, ze si sa aj zapojil do diskusie! Ps- Ty ked nieco "zavalis", tak to ma naboj, jednoducho to nema chybu :-o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 26.11.2018 o 16:47

Edu ahoj a vitaj, súhlasím hlavne s poslednými dvoma vetami : ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.11.2018 o 14:32

Každý nech si zakúpi takú čiapku aká sa mu páči . Či bude kamo , reflexná , šiltovka alebo to bude klobúk je na každom poľovníkovi . Poľovnícky poriadok určuje že by to nemala byť čiapka ozbrojených síl a polície . Nič viac . Netreba mať bubákov z ruskej baranice ani šiltovky . Je rok 2018 . Šiltovky nenosia len poľovníci v USA ale na celom svete . Komu sa nepáči nech si kúpi klobúk . Na druhej strane si neviem predstaviť Findulu v šiltovke . To by bolo barbarstvo :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off hunter73, 23.11.2018 o 21:04

Pavian- bohužial vo vyhladávači v diskusii mi to nenašlo..ani opätovne... :) Goret- ďakujem :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 23.11.2018 o 18:53

Reakcia na príspevok od goret, 23.11.2018 o 18:01 :
Aké je to jednoduché, keď má človek prehľad a vie hľadať! Alebo chce... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 23.11.2018 o 18:01

Reakcia na príspevok od hunter73, 23.11.2018 o 16:51 :
tu odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hunter73, 23.11.2018 o 16:51

Trochu mimo témy ale nechcem zakladať novú diskusiu a nikde to neviem nájsť..chcel by som vedieť aký je postup pri výrobe diviačej štetiny za klobúk...od "diviaka až po klobúk"...(aký velký kus vyrezať,ako srsť vybrať z kože,viazať atď..za postrehy ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off filda, 9.11.2017 o 21:51

Můj názor je jednoznačný a přikláním se ke klobouku, popř. k zimní čepici. Kšiltovka je ryze sportovní záležitost = baseballová čepice a k myslivosti nepatří! Navíc při nošení kšiltovky nastává problém, kam umístit úlomek. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Igor43, 5.11.2017 o 14:58

Úplne súhlasím s goretom, andy8 a Stagstalkerom. Na začiatku som používal klobúk, ktorý vo mne vždy evokoval a stále evokuje slávnostnú atmosféru akou lov bezpochyby je, tradície a estetiku. Musím však priznať, že do lesa (individuálny lov , dohľadávka, do honu ) je praktickejšia šiltovka. Samozrejmosťou je klobúk na hosťovacej poľovačke. V poslednom čase však na hosťovských poľovačkách registrujem stále častejšie používanie poľovníckych baretiek. Podľa mňa je to skôr tradičná pokrývka hlavy v stredomorí, na Apeninskom polostrove,vo Francúzsku, Španielsku a Portugalsku. Viď odkaz Osobne proti ním nemám nič, celkom sa mi pozdávajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off caky, 5.11.2017 o 11:35

jednoznacne klobuk..aj ked je uz vela polovnikov ktori nosia siltovky no klobuk je klobuk.mne siltovka nejako nepasuje k polovnickemu obleceniu.no je to zasa kazdeho vec co si da na hlavu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Esty, 14.5.2017 o 14:18

Podla mna oboje ma svoje vyuzitie ale na spolocenske akcie urcite patri klobuk.Pre mna je najhorsi pohlad ked vidim niekoho v maskacoch a rupne na hlavu klobuk (vtedy neviem ci mam plakat alebo sa smiat).Dufam ze som nikoho neurazil tak sa radsej vopred ospravedlnujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off vipo, 14.5.2017 o 14:09

Vzdy keď sa obleciem do zeleneho je to pre mna sviatok a česť. Nikoho nesúdim, ale u mna je klobuk samozrejmosť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Merkel201E, 13.5.2017 o 8:42

Takze z ktoreho konca zacat? Ako mlady polovnik som nosil klobuk/siltovka v pomere 1:1. Som stvrtou polovnickou generaciou v nasej rodine a ako som si prezeral polovnicke albumy nikoho som v inom na fotkach nevidel, ako v klobukoch. Takze teraz, asi nejakou "polovnickou vyzretostou":) nosim na 95% klobuk. Suhlasim s "Jaro1", ze niekde to moze byt zakorenene aj v tom narodnom povedomi..., ako keby sme sa stale niekde hladali. Aj tu v kategorii fotografie/retro maju stari jagri na 90% klobuky, na mnohych z nich vidiet, ze je to pychou ich oblecenia..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off pavian, 12.5.2017 o 22:53

Jedine kalab! ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off jaro1, 12.5.2017 o 22:43

Belgie - sice nerad, ale musim konstatovat, ze nasi ceski bratia a kolegovia mali vzdy viac rozumu, ucty k odkazom, tradiciam. Ich narodna hrdost,povedomie, zomknutost su prislovecne.Slovaci maju prednost zas v tom, ze sa triestia a su majstrami vyhovoriek,prekrucaciek co ale v konecnom dosledku nepomaha, ale skor skodi. Osobne som za klobuk, v zime za lesnicku ciapku s kozusinou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 16

off Stagstalker, 12.5.2017 o 22:13

U mna ma klobuk slavnostnu prichut. Od aprila do septembra je mojim spolocnikom vacsinou "polovnicka siltovka" s loveckym motivom, je prakticka, neurazi a viem za nu dat zalomok v pripade, ze sa mi zadari :) na brigady mam inu, pracovnu. Od septembra zacina jelenia ruja, pre mna a v nasom reviri je to sviatok. Ranne hmly a prve prizemne mraziky ma zastihnu s klobukom na hlave, na krala nasich hor siltovku nekladiem. Rovnako ju nemam ani na svatohubertskej omsi ci inych polovnickych sviatkoch. Tam patri pan klobuk. Batoh, klobuk, rucadlo, dalekohlad a flinta su moji spolocnici na jesennych potulkach. Vecer dobra partia a kalistek niecoho dobreho. Uz teraz sa tesim na prve septembrove rucania a dvojtyzdnovy unik z reality vsednych dni. Na kamaratov, nedospate noci, briezdenia na kraji lesa. Mam klobuk, ktory vie zhrnut vnutornu plstenu cast na usi a cast krku, pouzivam ho prakticky az do konca roka aj pocas chladnejsich dni, na spolocnych ho obcas nahradim obojstrannou siltovkou. Siaham po nom az ked citim, ze nastal ten spravny cas, chvile polovnickej zatvy a hlavnej sezony. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off miso111, 12.5.2017 o 19:36

Všetci členovia našej rodiny majú klobúky...na spoločenské poľovnícke udalosti! Na lov klobúk vôbec nenosím...odkedy mám kvalitnú šiltovku :) Ale v domácnosti majú naše klobúky veľmi praktické využitie! Sú pokvačkané na očniciach jeleních trofejí v chodbe aby sme si na nich nepovypichovali oči :) Navyše sa mi klobúk k nevkusnej fľakatej pažbe na puške, s ktorou teraz poľujem absolútne nehodí :))) Inak nikde som sa v knižke o poľovníckych tradíciách nedočítal o použivaní plastových pažieb! Zrejmä preto, že tí ktorí ju písali o takých ohyzdnostiach ani nechyrovali... :))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Ondrik, 12.5.2017 o 17:16

Ja v poslednej dobe nenosím nič ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off andy8, 12.5.2017 o 10:27

Ako píše goret,podľa potreby a vhodnosti jedno i druhé.Nie sú to nákladné položky.Snažím sa často nosiť klobúk no určite je šiltovka niekedy praktickejšia,pri dohľadávke v húštinách so psom alebo na spoločnej poľovačke v pohone by som mal klobúk častejšie na zemi ako na hlave.Ak zas idem niekde na poľovačku ako hosť,prípadne so psom na skúšky(najčastejšie SD) zvykol som si brať obe veci a meniť podľa potreby,v ruksaku to toľko miesta nezaberie.Šiltovka (rátam tam aj obojstranné zeleno/oranžové čapice so šiltom) majú na hromadných akciách čo sa viditelnosti,tým pádom aj bezpečnosti týka výhodu a sú určite praktickejšie a elegantnejšie než cestárske vesty.Oranžovú stuhu za klobúkom totiž nie vždy kvoli jeho tvaru vidieť.Tradície zo slovenského poľovníctva vytláčajú iné javy a elementy,nie šiltovky,pretože ide v prvom rade o to ako sa správam ,až potom v čom sa správam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

off goret, 12.5.2017 o 9:03

do poľa a lesa praktická pokrývka hlavy, na spoločenskú udalosť estetická ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM