Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

so statívom alebo bez? - diskusia

autor: off MARTINER
pridané: 9.12.2008 8:09

rad by som sa spytal skusenejsich fotografov ci pri foteni zveri pouzivaju stativ a kedy a v akych situaciach?

počet zobrazení: 2 976
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Margot, 25.1.2012 o 14:37

Statív je samozrejme super vec,z krytu na čakanej je to viacmenej samozrejmosť,kvalita fotiek ide použitím statívu rapídne hore-použitie menšieho isa,malé riziko roztrasenia.Pokiaľ ide však o fotenie posliedkou-šúlačkou tak je statív na obtiaž,zver sto krát ujde dokiaľ sa človek nastaví,a aj vtedy keď som ho používal na účel kvázy monopodu,mám to odskúšané.Pokiaľ má objektív stabilizátor tak jednoznačne v tom prípade bez statívu,človek je hneď v akcií a v sekunde je pripravený fotiť.Treba si len spraviť oporu z ruky,stromu atď,nastaviť sériové snímanie a viacmenej vždy vyjde z toho jedna obstojná foto.Najmä teraz v zime je v lese vcelku dobré svetlo,so snehom ani nehovorím a dá sa takto fotiť bez problémov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 24.1.2012 o 10:43

v takom prípade pomôže monopod ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duch, 24.1.2012 o 10:34

ja stavív vlastním dokonca 2 ale moc ich nevyuzívam kým by som sa nastavil zver by bola fuc kedze oblubujem sa pri fotení riadne prejst ale pokial by som isiel cakat na jedno miesto sto pro statív je to velký pomocníík :)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubo125, 25.12.2011 o 22:15

Tomatito je macher vo vštkom co sa tika fotografie inšpiroval som sa jeho makrom a podarilo sa mi vytvorit takôto daco odkaz bolo by zaujimave vyrobit si aj svoj vlastny makač odkaz čo vy nato ? :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 24.12.2011 o 23:40

ja som začínal s Tomatitom fotit viackrat sme sa navštívili pokecali :-D najmä o makre vymenili si objektívy a píšeme si dodnes . Mal v tom čase také male sony fotáčik :-D On je v Anglicku profi fotograf s atelierom a jeden z najlepších makristov tejto planety . No a ja som kde ? :-D haha je to o vytrvalosti ! Tomáš je naozaj už iný level :-D odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 24.12.2011 o 16:49

Edu veru maš pravdu teraz bude učiť on nás:D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 24.12.2011 o 15:17

bandita pridaj nejake fotočky nech vidíme ako Ti to fotí ak teda môžeš . Ten jeleň v ikonke je kde fotený ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bandita, 24.12.2011 o 13:33

To mas ako pri strielani, s oporou lepsie trafis :-) Na vychadzke do lesa sa velmi osvedcil monopod, na vahe ani tak nezalezi.Vsetky v tej istej triede vazia rovnako, +/- par desiatok gramov. Hlavne aby nebol ohybny ako udica. Co sa tyka stativu, mam Velbon Sherpa 600R odkaz ,precitaj si tam poslednu recenziu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 23.12.2011 o 18:31

Martiner toto staré vlákno troška vyznelo ako vtip :-D Svet sa mení :-D Teraz nech sa pýtatajú teba :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.9.2011 o 20:27

ano monopod je fajn v kombinacii s gulovou hlavou je to super vec. Na znacke stativu tak nezalezi niekto chce lahucky kevlar stativ inemu staci tazsi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 17.9.2011 o 14:47

Admin ked statív tak manfrotto ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 17.9.2011 o 1:23

Bolo obdobie, kedy som bral statív vždy so sebou. Teraz mám obdobie, kedy statív zostáva doma ;-) ale dobrú fotku som si tento rok ešte nepriniesol ;-) čiže budem asi musieť zase nosiť so sebou i statív ;-) Viete poradiť nejaký dobrý monopod? Používate to? - alebo klasický 3nohý statív? ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ferio, 8.8.2010 o 18:05

odkaz to by ti malo stacit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on adam70, 8.8.2010 o 17:50

no tak do 100E ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off parohac222, 8.8.2010 o 17:03

aka je podla teba rozumna cena? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on adam70, 8.8.2010 o 16:25

chcel by som sa vás opýtať či by ste mi nevedeli poradiť nejaký statív za rozumnú cenu , nepotrebujem nejaký profesionálny . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.7.2010 o 2:29

fito99881 je spravne že si sa zapojil a povedal svoju skusenosť . Prajem dobre svetlo a povedal si to velmi spravne . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on fito99881, 16.7.2010 o 19:36

ja niesom profesionalni fotograf ale aj tak sa zapojím..... použivam stativ lebo niekedy ked fotím v horších podmienkach tak potrebujem stabilitu a vruke to dobre neudržím.....ale aj vtedy sa používa ked fotíš napr. s 500 objektiv.... a neudržis fotoaparaát a objektiv s velkym zoomom pevne a chces aby foto bolo kvalitné... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.7.2010 o 13:11

ten istý statív používam i ja . Je kvalitný a pevný . Tá hlava tú nepoznam ale vypada super. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 15.7.2010 o 9:55

Edu, čo povieš na toto? odkaz Je to dobrá voľba pre mňa? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.7.2010 o 19:45

Pomôže aj monopod ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.7.2010 o 19:45

Ked sa dá jednoznačne statív a gulovú hlavu . Čím väčšia tým menej kajlavá ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 13.7.2010 o 12:48

Mám NIKON D5000 a objektív AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6 G IF-ED. Ale plánujem kúpiť niečo s väčším ohniskom cca do 500mm. No najskôr asi ten statív, lebo tento objektív si chcem nechať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hejkal, 13.7.2010 o 12:34

admin a aký máš objektív ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 13.7.2010 o 11:37

Presne ako píšeš, ani ja nemám statív. No stále viac a viac o kúpe uvažujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off petere, 13.7.2010 o 9:19

ked som zacal s fotenim, tak som nemal stativ a fotil som z ruky. mal som objektiv s IS ale ako tu uz bolo napisane, tak je mnoho situacii, ked zapasime s nedostatkom svetla, cize dhlhsie expozicne casy su samozrejmost. a pri tak dlhych casoch ako je povedzme 1/100s pri ohnisku 400 alebo 500mm ani IS toho vela nezmoze. nebudem teoretizovat,len z vlastnej skusenosti napisem, ze pouzivanie stativu vrele doporucujem. ja uz bez neho nefotim. je to sice zataz naviac,ale stoji to za to. Admin - ja pouzivam Manfrotto 055XPROB so stativovou hlavou Manfrotto 494RC2. ked som ho kupoval mal som dve moznosti, kupit hlinikovy, alebo karbonovy, ktory je o 0,7kg lahsi ako ten hlinikovy. nakoniec som kupil hlinikovy, pretoze ten karbonovy je raz tak drahy. a da sa ta vaha prezit, nie je az tak tazky.som s nim spokojny, je to velmi dobry stativ za dobre peniaze.nepochybujem o tom, ze povedzme stativy Gitzo su mozno naj co sa daju kupit,ale tam je ta cena uplne niekde inde. ta gulova hlava ktoru pouzivam je ok v kombinaci s objektivom canon 100-400mm f/ 4-5.6 L IS USM , no potom co som si kupil novy objektiv, tak budem musiet kupit aj novu hlavu s vacsou nosnostou, lebo zostava ktoru teraz najviac pouzivam je na nu uz moc tazka. zaverom chcem za seba dodat, ze pouzivanie stativu vrele doporucujem. proste sa to oplati. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 13.7.2010 o 8:46

Aký statív odporúčate? - konkrétnejšie (značku, ...) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off RICI, 22.12.2008 o 13:15

SUHLASIM s martinom.radsej investujem do stativu ako do objektivu s optickym stabilizatorom.potom ten objektiv je viac citlivejsi na nechcene udery a pdobne.A utratit max 700 Sk za kablovu spust si myslim ze sa oplati. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martinhodon, 10.12.2008 o 23:18

No ja napr, pouzivam stativ stale, neviem si predstavit ako by som fotil bez neho.a ktomu dialkova spust aby sa zbytocne nechvel fotak a neni treba ani stabilizator,takze pokial mozno ten stativ si kup, neolutujes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo, 9.12.2008 o 22:38

Este aby to nebolo iba o teorii ... niektori fotografi bez stativu vobec nefotia, ale viem ze aj niektori tu na stranke stativ vobec nepouzivaju. Treningom sa da udrzat aj uz pouckovo neudrzatelny cas, pomoze stabilizacia, nahoda, alebo jednoducho statistika ze z viacerych zaberov zopar bude ostrych ... ak sa to neprezenie ... Ak chces stativ, tak radsej poriadny, vzdy je pri nom uvadzana nosnost, tak si treba vybrat radsej s rezervou, lebo sa moze stat, ze bude nepouzitelny. A este ma napadlo, ze stativ samozrejme pomoze iba na nepohyblivy objekt (rovnako ako opticka stabilizacia). Na pohyblivy len kratky cas alebo sledovanie pocas fotenia, le to chce uz trosku viac cviku ... inac to bude opat pohybovo rozmazane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martinhodon, 9.12.2008 o 22:00

Uplne suhlasim zo Samom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo, 9.12.2008 o 10:23

Skuseny wildlife fotograf nie som ale fusujem do toho ... ;)
Pouzitie stativu je jasne: ked je prilis malo svetla na to aby si kvalitnu fotku urobil z ruky. To nemusi byt iba rano alebo vecer ale kludne aj cez den. Dlhe ohniska pouzivane pri fotieni zvierat skracuju bezpecny cas na udrzanie. Plati zasada ze bezpecny cas je priblizne prevratena hodnota ohniskovej vzdialenosti teda napriklad pri foteni s 300mm obejktivom to je 1/300s pri digi este nesmieme zabudnut na crop factor na x1.5 cize 1/450s. Dalej kedze teleobjektivy ani vacsinou nemaju vysoku svetelnost (300/2.8 je uz celkom drahy objektiv) a navyse je velakrat potrebna velka hlbka ostrosti ktora sa docieli prave vacsim zaclonenim, vysledne casy velakrat podstatne prekracuju udrzatelne hodnoty. Cize ak chces fotit na ohnisko 300 mm pripadne viac a mat nastavenu clonu F8 pripadne viac, vysledny cas moze byt kludne ovela menej ako 1/100 s co v rukach urcite jednoducho neudrzis. Skus si pozriet exif na niektorych fotkach ako boli fotene ... velakrat tam mas ohnisko 500 mm a clonu F11 - to si bez stativu neviem predstavit.
Takze na to Ti pomoze stativ (alebo stabilizacia, ale tiez iba do urcitej miery) alebo mozes zvysovat citlivost ISO na ukor sumu.
Samozrejme ten stativ nie dvakrat pohodlny a treba sa ho naucit flexibilne pouzivat ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov