Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Diviačia zver - Poprosím o pomoc s Vašimi názormi, postrehmi ohľadom problematiky rozmachu diviačej zveri kvôli mojej Bc. - diskusia

autor: off D4N13L
pridané: 12.2.2016 23:09
Som študentom TU vo Zvolene programu Apl. Zoológia a poľovníctvo a píšem bakalársku prácu na tému : Analýza populačnej dynamiky diviačej zveri vo vybraných subjektoch okresu Tv. Ten okres je nepodstatný z hľadiska mojej otázký na Vás skúsených poľovníkov. Poprosím vaše postrehy z praxe, či už individuálnych či spoločných poľovačkách, pozorovaním diviačej zveri a pod. Mám pár zaujímavých postrehov na správanie sa tejto našej majestátnej zveri, a chcel by som to posunúť na vyššiu úroveň a dať dokopy nejaké závery čo sa týka či už plánu lovu / ochrany, obhospodarovania. Zameriavam sa na správanie diviačej zveri v rôznych situáciach, spolunažívaniu či už v čriede, alebo voči inej zveri, takisto aj škody nimi spôsobované či už na poľnohospodárskych kultúrach, lesných plochách a pod. Budem rád za každý postreh a určite zohľadním každý komentár. Dúfam v plnohodnotnú debatu. Kľudne sa vyjadrite na hociakú problematiku čo sa týka diviačej zveri. Rád by som prebral aj problematiku rozmachu populácií diviačej zveri, aký nato máte názor, postrehy??? Ďakujem
počet zobrazení: 2 890
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off miso111, 13.2.2016 o 19:18

Zdá sa že to bude celkom zaujímavá téma. Je zbytočné to z akejkoľvek strany vyhrocovať. Diviačia (a aj jelenia zver) je na vzostupe. Veľkoplošné hospodárstvo je zavedené už dosť dlho ale stavy sa rapídne dvíhajú len posledných cca 6-7 rokov. Jedným z faktorov je bezo sporu vakcinácia populácie a tým odstránenie najväčšej brzdy - KMO. Ďalším, podľa mňa podstatným faktorom je ZÁSADNÁ zmena prístupu k lovu diviačej zveri. Aj napriek neobhospodarovanej pôde v horských oblastiach sa početnosť diviačej zveri zvyšuje. Prečo? No preto, že má po celý rok prakticky neobmedzený prístup k potrave. Neviem si predstaviť, že by mal niekto pred 20 rokmi celoročné vnadisko! Dnes ich je v každom revíri skoro taký počet, ako je členov PZ!!! Neustále sú do revírov vyvážané tony krmiva a to sa samozrejme prejaví aj na správaní zveri, jej fertilite a možnosti reprodukcie. Ak v minulosti mala zver potravu v prirodzenom množstve, sezónne dostupnú v nevyrovnanej nutričnej hodnote..atď... potrebovala určitú dobu, aby získala takú kondíciu, že bola pripravená na párenie. Dnes je v kondícií po celý rok a pári sa prakticky bez problémov ako ošípaná a mladé jedince oveľa skôr pohlavne dospievajú. Stačí sa pozrieť do oblastí, kde bol diviak v minulosti vzácny úlovok. Po zavedení vnadísk sa populácia zdvihla natoľko, že sa loví miesto 3-4 kusov ročne 20-30 ks ročne. Opýtajte sa chlapov napríklad z Východných Karpát, Polonín, prípadne iných horských oblastí. Pamätám si aj podmienky na Liptove z mojich stredoškolských čias, keď sa v 4000 ha revíroch lovilo sotva 10 diviakov do roka. Dnes je tam úlovok diviaka bežný ako kdekoľvek inde napr. južných dubových oblastiach SR. Na Liptove to však spôsobila aj zmena poľnohospodárskych kultúr z napr. zemiakov na repky a kukuricu. V minulosti bol obraz kriváňa v pozadí rozkvitnutého repkového alebo kukuričného poľa nemysliteľný. Samozrejme tých faktorov je oveľa viac ale tieto spomenuté prispeli nemalou mierou!!!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
off apple, 15.2.2016 o 18:24

smetko, poprosím vysvetliť, či to myslíš vážne, alebo irónia... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 15.2.2016 o 18:21

smetko,keby som tušil že vyplodíš taku kokotinu tak ten príspevok nedam,samozrejme že som to myslel ironicky,s tým lýkožrutom si to zabil uplne o kormoranovi radšej ani nehovorím,to ti niekdo poradil,lebo to maš z vlastnej hlavy,pokial to myslíš tiež ironicky tak sa ospravedlnujem:):):):),prepačte je to mimo temu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off smetko, 15.2.2016 o 17:35

lubenko, trafil si to presne a nemusí to byť ani irónia. Chránené kormorány pomohli našim umelo prerybneným vodným plochám. Pomaly (či skôr rýchlo) sa to normalizuje, stavy sa dostávajú až na nulu a môže sa začať prirodzená obnova v súlade s prírodou. Uchránená nespracovaná kalamita v smrekových monokultúrach v priestoroch s najvyšším stupňom ochrany podporí lykožrúta, ktorý sa postará o nové prirodzene obnovené lesy v budúcnosti. Čo asi sledujú tou nekompromisnou a húževnatou snahou o ochranu vlka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 15.2.2016 o 17:04

a preto treba chovat vlkou:)):):):),ale nie u nas v Tatrach,ale na dolniakoch a poslat tam aj medvede,ked do Tatier vedeli poslat kukuricu a repku treba im to vratit touto formou,nech si užiju,neviem,že to tých pseudoochranárov ešte nenapadlo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Rimo, 15.2.2016 o 12:01

Sme srncia oblast o vymere cca 2400 ha. Kde väcsinu tvorí polnohospodársky ohbospodárovaná plocha. Cize máme lány obilia a obrovské lány kukurice. Este asi pred 4 rokmi sme mali odstrel na úrovni 9 ks diviacej zveri. Pred 2 rokmi bo bolo 11 ks a po velkych staznostiach od polnohospodárov nám minulý rok navýsili odstrel na 25 ks. Odstrel bol splnený ale po pochôdzkach sa mi nezdá zeby boli znicené plochy mensie. Ano diviakov je z roka na rok viac. Ja vidím ako hlavnú prícinu potravu dostupnú celý rok (najskôro obilniny a potom kukurica az do neskorej jesene) a ako druhý faktor slabé zimy. Diviacia zver je po lete a jeseni v polnohospodárskych plodinách v top forme a slabé zimy len napomáhajú vysokým prírastokm diviacej zveri. Nie je výnimka ze diviacice majú po 8 - 11 ks diviacat. Ale nie som zástancom celorocného lovu tejto zveri. Potrebná kvóta nech je akokolvek vysoká sa dá odlovit od juna do januara. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off vlciaskala, 14.2.2016 o 14:35

ved ked tam maju vela diviakov treba ich lovit inak sa to neda a ked maju problem z odlovom treba dat moznost mladim polovnikom aby sa zapajali do lovu diviakov treba zvisit aktivitu navstevnosti reviru ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 14.2.2016 o 8:10

vlciaskala, vo veľa združeniach začínajú mať veľké problémy s náhradou škôd. a myslíš, že boľševická štátna správa sa o to stará? maximálne dá vedieť novým záujemcom... alebo si myslíš, že ak nezačneme o tom hovoriť my a žiadať riešenia, že to za nás spraví niekto iný??? nemyslíš, že kvôli hlúposti niektorých prídu mnohí o revíry? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 13.2.2016 o 22:47

Apple lenze vo vela zdruzeniach to funguje tak ze prasce sa skoro nelovia lebo su male a podobe hlúposti ja osobne mam zauzivane ze prasce lovim od 1.9. be zretelu na telesnu velkost ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.2.2016 o 22:01

dokonca som našiel nejaké video z berlína... odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 13.2.2016 o 21:04

no nemusíme sa merať zo zemepisu... :-D je to normálny dopad pri premnožení, to je to širšie okolie, čo vravím. poviem ti prílad, neveril som vlastným očiam. v berlíne mi kamarát vraví: poď ideme kuknúť diviaky, ale si daj športovú obuv. v štvrti, kde sú aj rodinné domy, aj nejaké paneláky, nejaké parčíky zastaví a poďme... v prvom parčíku, na pohľad trošku zanedbaný neklamné znaky - tunely, ale nezoplo mi. kukám na neho, že čo??? až keď vykukla bachyňa, došlo mi! majú v berlíne kukuricu, repku??? no nie, ale diviakov cca 8 000. to je to, čo vravím. my tu tiež toho nemáme bohviečo, ale diviakov požehnane. pred 30-40 rokmi? streliť diviaka bola pomaly okresná udalosť. proste to tak funguje, ja za to nemôžem. ani nemci. ale zakrátko bude musieť štátna správa počuť na toto a uvidíš, že bude ako vravím. vedľa v čecháchsa už pohli, no nedostatočne, ešte dôjde k posunu. kým si budú poľovníci myslieť, že strieľať na bachyňu a menšie prasce sa nesmie, tak sa skonsolidujú vlastníci a sa nedoplatíme!!! treba sa zobudiť, už nie je socializmus, zmenili sa podmienky chovu. vyčkávanie nám bude škodiť viac a viac! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off miso111, 13.2.2016 o 20:37

JARO ty tuším nečítaš čo píšem :)))!!! Skús to prosím ešte raz! Kukurica a repka na Gemeri ma nezaujíma, pretože tam bolo diviakov vždy dosť...aj kukurice a repky :) Ale odporúčam ti návštevu Kysúc, Oravy a oblastí od Medzilaboriec po Poloniny (najmä okolie Stariny) Ukáž mi tam tie repkové a kukuričné lány. A diviakov je viac ako voľakedy...a čítaj už poradne čo píšem :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.2.2016 o 20:26

ach, konflikt nieeeee! :-D veľký vplyv na plošné zvýšenie stavov má migrácia za potravou, celkové oteplenie... preto hovorím o širšom okolí. a pokukaj po gemeri,, koľko je tam kukurice a repky, to samé aj pod tatrami, pomaly v tatranskom lieskovci, ostatok to samé. neviem teraz dohľadať mapu, ale výpovednú hodnotu má aj graf tu odkaz kukurica je qaj tam, kde sa darilo len zemiakom... to čo "tvrdím" mám zodpovedne overené, dokonca mám aj ofic uznanie za popis. pravdou je tiež, že zadubencom sa toto nepáči... no je to tak a platí to aj inde.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 13.2.2016 o 20:23

A ešte jeden dovetok Jarko: reálne merateľný vplyv nemá konkrétne absolútne žiadny faktor...kde sú potom slabé zimy(= lepšia kondícia), neprítomnosť KMO a iných chorôb priamo ovplyvňujúcich denzitu(= priam geometrický nárast počtu)...atď...atď...atď...ja by som bol s tou generalizáciou a jednoznačnosťou príčin určite opatrnejší! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 13.2.2016 o 20:19

Sú 3 hlavné dôvody rozmachu diviačej zveri: dnešná doba - mrav poľovníkov, spôsob lovu tejto zveri, spôsob poľnohospodárčenia ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso111, 13.2.2016 o 20:10

Jaro myslím, že nemáš celkom pravdu, ale nebudem ťa o tom presviedčať. Pohybujem sa po celej SR od Záhoria po Poloniny už 15 rokov a vidím praktický nárast reálne. Ale priznávam, že hlavne v horských oblastiach. Nie na rovinách v poliach. Ale v horách, kde sa poľnohosp. výroba nerozvinula iným smerom ako v chove hosp. zvierat je ten nárast veľmi výrazný. Čím to potom je? Migrujú diviaky zo Zemplína do Východných Karpát? Alebo z Gemera na Spiš a Liptov? Z Poľska to určite nebude :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 13.2.2016 o 19:57

miso: stavy 2000 16 851 2001 18 691 2002 23 933 2003 20 891 2004 23 421 2005 22 462 2006 18 490 2007 25 208 2008 30 106 2009 31 351 2010 38 903 Stavy diviačej zveri k 31.3.2014 vykázané užívateľmi poľovných revírov dosiahli celkovú výšku 40 405 jedincov (o 536 jedincov menej ako v roku 2013). Hlásený odstrel bol vo výške 54 406 ks, čo je o 11 014 ks ulovenej zveri viac ako v predchádzajúcom roku. kde dochádza k skokovému nárastu? diviaky sú plodné pomaly ako myši, a vek bachyniek klesá... vplyv zavedenia vnadísk nemerateľný... treba porovnať stavy s poľnohospodárskou výrobou v regiónoch a naraz to dáva zmysel. priamo úmerné a v širšom okolí... dôsledok prebytku potravy je rozpad sociálnych štruktúr. zanikli ako nepotrebné!!! boli, kým ich diviačia využívala k získavaniu potravy a zároveň slúžila ako brzda premnoženiu - čriede by hrozil nedostatok potravy. kým bolo treba, vedúca diviačica si robila poriadky. diviak je inteligentný, je to naučené sociálne správanie na zachovanie v štandartných podmienkach. zmena podmienok = zmena správania, zmena štruktúry. jednoduché, netreba špekulovať nad ničím iným. akési navážanie potravy do revírov nemá žiadny vplyv, alebo nemerateľný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 13.2.2016 o 19:18

Zdá sa že to bude celkom zaujímavá téma. Je zbytočné to z akejkoľvek strany vyhrocovať. Diviačia (a aj jelenia zver) je na vzostupe. Veľkoplošné hospodárstvo je zavedené už dosť dlho ale stavy sa rapídne dvíhajú len posledných cca 6-7 rokov. Jedným z faktorov je bezo sporu vakcinácia populácie a tým odstránenie najväčšej brzdy - KMO. Ďalším, podľa mňa podstatným faktorom je ZÁSADNÁ zmena prístupu k lovu diviačej zveri. Aj napriek neobhospodarovanej pôde v horských oblastiach sa početnosť diviačej zveri zvyšuje. Prečo? No preto, že má po celý rok prakticky neobmedzený prístup k potrave. Neviem si predstaviť, že by mal niekto pred 20 rokmi celoročné vnadisko! Dnes ich je v každom revíri skoro taký počet, ako je členov PZ!!! Neustále sú do revírov vyvážané tony krmiva a to sa samozrejme prejaví aj na správaní zveri, jej fertilite a možnosti reprodukcie. Ak v minulosti mala zver potravu v prirodzenom množstve, sezónne dostupnú v nevyrovnanej nutričnej hodnote..atď... potrebovala určitú dobu, aby získala takú kondíciu, že bola pripravená na párenie. Dnes je v kondícií po celý rok a pári sa prakticky bez problémov ako ošípaná a mladé jedince oveľa skôr pohlavne dospievajú. Stačí sa pozrieť do oblastí, kde bol diviak v minulosti vzácny úlovok. Po zavedení vnadísk sa populácia zdvihla natoľko, že sa loví miesto 3-4 kusov ročne 20-30 ks ročne. Opýtajte sa chlapov napríklad z Východných Karpát, Polonín, prípadne iných horských oblastí. Pamätám si aj podmienky na Liptove z mojich stredoškolských čias, keď sa v 4000 ha revíroch lovilo sotva 10 diviakov do roka. Dnes je tam úlovok diviaka bežný ako kdekoľvek inde napr. južných dubových oblastiach SR. Na Liptove to však spôsobila aj zmena poľnohospodárskych kultúr z napr. zemiakov na repky a kukuricu. V minulosti bol obraz kriváňa v pozadí rozkvitnutého repkového alebo kukuričného poľa nemysliteľný. Samozrejme tých faktorov je oveľa viac ale tieto spomenuté prispeli nemalou mierou!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

off apple, 13.2.2016 o 18:54

ešte raz: ak si diviaci zrušili sociálnu štruktúru vďaka dlhodobému nadbytku potravy, tak všetky plány chovu okrem redukcie celkového počtu sú hlúposť!!! až pochopíš toto, môžeme diskutovať ďalej. lebo zatiaľ tomu nerozumieš. premysli si, a až sa s tým vysporiadaš, môžeme pokročiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off D4N13L, 13.2.2016 o 18:43

Apple ospravedlnujem sa za tykanie, az teraz som si pozrel vas profil takze urcite mate tych skusenosti hodne tak budem urcite rad za kazdy prispevok pod touto diskusiou. A samozrejme co sa tyka planu chovu a lovu mam iba jednu vetu : papier znesie vela! Robili sme tieto plany chovu a lovu a ked som si na obvodnom lesnom urade prechadzal statistiky revirov ktore osobne poznam tak som sa presvedcil ze to nieje a nikdy nebude stopercentne! Ako mozem ja z kancelarie podla Slteciek a nejakych navrhnhtych koeficientov vypocitat niekomu plan chovu a lovu, alebo ho schvalit po prijati od hospodsra ked nepoznam kazdy jeden revir osobne a.nedokazem vediet v akych podmienkach uzivnosti sa nachadza ? Tieto vypocty sme si zvolili ako nejaku pribliznu cifru v ktorej sa vieme alebo mozeme pobybovat no skutocnost je csstokrat skutocnost niekde inde. Radi by sme malo vsetko pod kontrolov no prirodu to nezaujima a nikdy ani nebude ! A potom cudujme sa svete ststistiky su neuplne kde tu sa nieco neprizna a ideme s toho vychadzat ? Ci mi chcete povedat ze aj toto su iba nejake moje vymysli ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off D4N13L, 13.2.2016 o 18:05

apple tak v prvom rade za to ze mam iba 24 myslis ze mam malo poznatkov nato ? Nikto uceny z neba nespadol a snazim sa preto vzdy tuto temu rozoberat..... rad sa dozviem nove veci a ocom hovorim to nie je zo skoly ale z vlastnych skusenosti a poznatkov! Nemam kategorizovat polovnikov ? Nevravim ze kazdy je zly a podobne sprostosti a zase opakujem nie je to iba kvoli nam!!! ale dnesny manazment polovnictva je jeden z faktorov ovplyvnujuci tento stav populacie! a ano maju v tom vyznamnu ulohu aj polovnici..... Presne taketo ohlasy zbavenia sa akejkovlek zodpovednosti a poukazania na druhych nam nepomozu. Z celej polovnickej komunity na slovensku je tu na tomto portali minimum ludi nato, aby sa mohla spravit nejaka statistika! Citam tu vela diskusii kde sa casto medzi sebov ludia napadaju a kazdy sa tu hra na najmudrejsieho! ja sa medzi nich neradim, dal som tu tento prispevok nato aby som mohol zhodnotit pohlad na tuto problematiku v sirsom zmysle.... Ohladom skoly sa tu nejdem bavit je tam vela toho co by sme mali dohanat no aj tak mi to dava dost iny pohlad na celkove polovnictvo. A napisal som ze do velkej miery zato moze polnohospodarenie!!! tak si to skus precitat znova ! Ak sa nedostaneme k nejakym rieseniam tak to bude len a len horsie... Ak mi niekto chce povedat ze kazdy jeden polovnik dodrziava striktne zakony tak ho mozem iba vysmiat! Nesnazim sa tu niekoho obvinit, prave naopak hladam moznosti riesenia ...... Skuste natom vsetci pouvazovat a nie sa stale ohanat tym ze to nie je nikoho vina a nikoho sa to netyka! Samozrejme ze ho treba selektivne redukovat v kazdej vekovej triede ved to je mzslim kazdemu jednoznacne no ak budeme iba strielat hlava nehlava tak tento problem nevyriesime! Pozoroval som criedy kde chybala vodiaca bachyna a dospele kanci oplodnovali lanstiacky a diviacata samicieho pohlavia! Bol som na spolocnej kde boli strelene dve lanstiacky v decembri a jedna v sebe mala 5 plodov a druha 6! A takych ze boli tesne pred vrhnutim ! Na polovacke v auguste mi prisla lanstiacka na ktoru som nevystrelil lebo mi nieco vrtalo hlavou a nato sa za nou vynorilo 6 pasikavych diviacat ! Teraz mi vysvetli ako je to mozne ????? Ako vsetci dobre vieme tak chrutie maju v decembri ze?! Lenze to uz davno neplati a paria sa celorocne! Kde mame hladat chybu ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 13.2.2016 o 18:05

vlastne máš pravdu. na ostrove oravskej priehrady je to stabilizované. tam sa nepestuje ani kukurica, ani repka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 13.2.2016 o 18:01

Apple mas pravdu v tom ze populacia narasta ale neni to tak vsade ber do uvahi cele slovensko ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.2.2016 o 17:48

vlciaskala, to je ďalšia debilina, diviaky vo výkazoch! a akýsi debilný plán lovu v štruktúre... stavy sú alarmujúce, rastú geometrickým radom a debilná štátna správa sa ide odbavovať na pohlaví a veku - názorný príklad, kam sa poľovníctvo dostalo za posledné roky! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 13.2.2016 o 17:42

D4N13L ma v niecom pravdu vela zdruzeni nedodrzuje ani plan chovu a lovu ked sa dospele diviaky vikazuju ako lanstiaky a tim sa staistiky dost skreslene ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.2.2016 o 17:33

D4N13L, oíbávam sas, že tých skúseností a poznatkov máš príliš málo na to, aby si vyhodnocoval a kategorizoval poľovníkov. a robíš to opakovane, takže tu ti poradím: zabudni na to! druhá rada: pýtaj sa v škole, kedy budú učebnice postihujúce zmeny, ktoré nastali, a to nielen tu, ale i európe všeobecne. chceš si pobehať pred diviakom? zájdi si do berlína... alebo do žiliny, alebo do mnohých dedín, kde diviaky veselo pobehujú. to je dané tou zmenou, o ktorej sa v škole akosi nič nedozvieš... lebo keby áno, tak nebudeš potrebovať takéto zdroje... príde sem niekto menej rozkukaný, prečíta si tvoje "múdrosti" a je mu jasné, že poľovníci sú banda nezodpovedných lovcov, idúcim za ranou a za kusom mäsa. cez dvadsať rokov sa tu menia podmienky v poľnohospodárstve. zver na to adekvátne reaguje: rozpad sociálnych štruktúr v dôsledku prebytku potravy. takže nemontuj tu do toho poľovníkov, prosím. my sme takéto poľnohospodárstvo nespáchali!!! a môj názor som prezentoval už viackrát, takže si asi moc diskusiu neštudoval. diviak je na úrovni škodnej, treba redukovať bez ohľadu na pohlavie a vek až do nejakých únosných počtov. ináč na to doplatíme všetci!!! pozri si stavy za posledných 30 rokov a niečo ťa napadne: že akí sú tí poľovníci múdri, keď diviaka odchovali do takých vysokých stavov... je to hlúposť, taká istá, ako tvoje tvrdenia o nedisciplinovanosti, o mäskároch atd. je tu veľ a ľudí, ktorých si moc vážim, možno sa ti i niektorý ozve, ale tvoje komenty naozaj nie sú motivačné... porozmýšľaj nad tým. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off D4N13L, 13.2.2016 o 16:46

Apple, v prvom rade som tak isto polovnik ako kazdy iny. Nie som si vedomy toho ze som sa vyjadril ,, ze polovnici nieco posrali'' Ano je to jeden z dovodov co sa tyka tejto problematiky. Pohybujem sa denno denne v polovnickej verejnosti a snazim sa stale naviazat debatu na tuto temu okrem ineho samozrejme. X krat pri polozenej otazke ohladom chovnosti diviacej zveri pocujem zapornu odpoved.... Spolocne polovacky neberiem az tak do uvahy kedze tam je malo casu na posudenie..... No aj tak pri zakaze lovu napr. dospelej diviacice koncia na vyradoch(som trubac a zucastnujem sa rocne na x spolocnych)..... Co sa tyka dospeleho diviaka tak isto by som volil induvidualne polovacky na odlov trofejovych kusov.... Za dalsie povedzme si pravdu kde je dnesne polovnictvo ? Vela polovnikov si nedokaze odpustit vystrelit na diviaka ked ho vidi !!! Otom ma nikdy nikto nepresvedci ze to tak nie je ! Dalsia kategoria su polovnici ktory to robia kvoli masku.... Samozrejme to bol hlavny dovod polovaciek v minulosti, lovilo sa kvoli obzive.... Ja si takisto rad doprajem divinu, no dokazem si odpustit vystrel a niesom za kazdu cenu nieco ulovit! A tu sa rozdelujeme na vela kategorii! Nechcem sa nikoho dotknut o to mi vobec nejde a nedavam tento narast populacie za vinu iba polovnikom to urcite nie, ved aj ja som polovnikom, no hra to tak isto dolezitu ulohu v ramci rozmachu populacii. Stretol som sa s xyz nazormi na tuto citlivu temu preto som navrhol tuto diskusiu.... Nasiel som uz jednu no ta.bola s polednym komentarom z roku 2008 a odvtedy sa toho dost zmenilo. Preto sa teraz opytam teba, vyjadri svoj nazor na tieto polozene otazky a rad to preberiem... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.2.2016 o 15:51

D4N13L, najprv ti dám otázku: ako si prišiel na to, že poľovníci zas niečo posrali??? kde berieš veľmi malé percento ... ??? dúfam, že máš rozumnú odpoveď podopretú faktami ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off D4N13L, 13.2.2016 o 15:33

Presne tak, otom ze diviacia zver je velmi inteligentna niet pochyb vela krat som sa otom presvecil a myslim ze aj to im hra velmi do karat z hladiska ich populacnej dynamiky. Dalsou dolezitou skutocnostou je dnesne novodobe polnohospodarstvo. Pri kulturach kde je na stovky hektarov kukurice a vedla toho repka olejna je obrovsky uspech zit tajuplnym opatrnym sposobom zivota aj na tzv. Otvorenej ploche co sa tychto obhospodarovanych ploch tyka. V minulosti ked pestovanie tychto kultur nebolo takymto hitom bola populacia zastupena v ovela mensej miere ako je tomu teraz. Ak diviak vyjde z lesa alebo zarastenej plochy kde sa zdrziava v ukryte a rovno pritom je lan kukurice tak nema polovnik ziadnu sancu mu nejako uskodit alebo selektivne ho odlovit. U nas sa najprv diviacia stahuje do repky ktora ked podrastie dava jej plnohodnotny ukryt, mozno pozorovat obrovsle tunely ktore si tam robia a neskor ked kukurica vyrastie do pozadovanej vysky a dava im dostatocnu ochranu hned sa stiahnu tam a su tam az do kosenia. Je to casto od leta az do konca roka pretoze vacsinou sa u nas kukurica kosi az zaciatkom dalsieho roka. Maju tam dostatok potravy ziadny predacny tlak a hospodari im pomahaju aj tym ked kukuricu seju az po prve stromy lesnych porastov, kedze vymulcuju okraje. Myslim si ze to je obrovsky problem kedy nie je mozne vobec zasiahnut do populacie selektivnym odstrelom. Je to aj na vzajomnej dohode s hospodarmi, ktora vsak casto viazne. A diviaky to vyuzivaju vo svoj prospech priam ukazkovo. O skodach ktore tam sposobuju ani nehovorim to je o dalsej kapitole. Dalsou problematikou je odlov vodiacich diviacic a takisto sa v minmalnej miere posudzuje diviacia zver podla chvonosti. Velmi male percento polovnikov si dokaze odpustit vystrelit na diviaka ktory pride sam na krmenie alebo na nejaku otvorenu plochu. Vo vacsine pripadov ide o dospeleho diviaka v tretom - stvrtom roku zivotu. Takyto kus sa povazuje za najchovnejsieho no v podstate nikto nanto neberie ohlad. Mozme si za tento stav populacie vo velkej miere sami. Je vela faktorov ktore ovplyvnuju ich populacnu dynamiku a presne otom chcem rozviest tuto temu..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 13.2.2016 o 11:43

No s tou inteligenciou mas pravdu, minulý rok ako sme chodili v júli rano na diviaky na hranicu lesa a polí, strelilo sa par lanstiakov a prasiatok a potom uz diviacice chodili do lesa z poli zasadne ked videli ze auto odchadza z lesa. 15-20 min po odchode auta viedli criedy do lesa. Ako sme na to prisli a cakali sme dlhsie, bud sli po hustých potokoch alebo az okolo 8 hodiny rano, co uz na posede nesedel nikto. Raz darmo, neregistrovali odchod. Skusená diviacica zachráni vela potomstva :) podobných zázitkov so skúsenými diviacicami má myslím kazdý polovník ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off D4N13L, 12.2.2016 o 23:51

Na zaciatok zabrdnem napr. do intigencie diviaka. Pozoroval som isty cas vodiacu diviacicu ktora pred tym nez prisla na krmovisko vzdy presne vedela kde je sedacka a najprv sa musela uistit ci na nej niekto nesedi a pekne ju obchadzala po vetre s prestavkami v tichosti kazdych par minut zmenila stanovisko.... Ked tam niekto z nas sedel nikdy nepriviedla diviacata na krmovisko, iba ak sme mali dobry vietor. Poculi sme ich, vedeli sme o nich ze tam su no na krmenie neprisli. Prisne sme dodrziavali doby lovu a diviacice sme nemali dovolene strielat takze sa tam nemusela nicoho bat. Par krat sa jej to stalo osudnym ak nam prial vietor a podarilo sa nam sem tam odlovit par ks diviacat no zakazdym bola opatrnejsia. Neskor uz prisla az popod sedacku vyckavala no aj pri najmensej pochybnosti opustila krmovisko. Bolo krasne ju pritom pozorovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov