Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Čo používate na čistenie ďalekohľadov - diskusia

autor: off borgeo
pridané: 9.1.2016 16:44

Ako ošetrujete ďalekohľad (pogumované časti, pohyblivé časti ) čím a ako čistite sklá na ďalekohľade, aby ste ich nepoškriabali? Celková údržba optiky.

počet zobrazení: 5 239
počet hlasov: 0
okruh tém: ďalekohľady
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off jan2222, 1.2.2016 o 23:24

... a ešte by som dodal: ak je zablatené, alebo inak zašpinené telo ďalekohľadu, tak očistiť čistou vlažnou vodou, ak to nejde, tak saponatom a potom to zotrieť čistou vlažnou vodou. Niečo ako silikonový olej, teflon, alebo hocičo iné by som nepoužíval. Veď to nie je pneumatika na aute. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jan2222, 1.2.2016 o 22:30

Poľovnícka optika je zaťažená zvýšeným nebezpečím znečistenia viac ako akákoľvek iná a pritom môže dosahovať značne vysokú cenu. Jej neodborné čistenie ju môže nenávratne poškodiť. Preto jej čisteniu je potrebné venovať maximálnu pozornosť, ako hoci akej inej fotografickej technike. Pri čistení optiky postupujem následovne: - najprv vyčistím optiku od hrubých nečistôt. K tomu použijem štetček fotografického pera (odkaz), alebo stlačený vzduch (odkaz). - ak je šošovka znečistená mastnotou, vyčistím ju pomocou čistiaceho roztoku (odkaz), ktorý sa dobre odparuje. Na čistenie použijem obrúsky (odkaz) - po čistení roztokom zostanú obyčajne šmuhy, ktoré dočistím grafitovou koncovkou hore spomenutého fotografického pera. Pozor! Túto koncovku použiť iba po naozaj dobrom vyčistení šošovky, nakoľko ak by zostalo na skle čo by len zrnko piesku, tento by sa dostal pod čistiacu plôšku pera a poškrabal sklo šošovky. Možno sa zdá že je toho veľa a materiál niečo stojí, ale verte mi, že spotreba je minimálna a vydrží vám dlho. A samozrejme sa vám to vráti v podobe dlhoročného stavu perfektných šošoviek vašej optiky a vašej spokojnosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hyperon, 1.2.2016 o 20:54

pre lukas01: alza. momentalne som si kupil cely set odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off shoogo, 1.2.2016 o 19:09

Ja som kupil lenspen na alze za cca 6e. Je to super vec ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lukas01, 1.2.2016 o 16:25

Hyperon kde kupuješ lenspen ???? Lukas ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 1.2.2016 o 15:12

DUSO 2 - od Teba som nečítal žiadny príspevok len v téme NOčné videnie, ty sa najradšej pohybuješ nocou ako BATTMAN. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hyperon, 31.1.2016 o 21:47

lenspen - pouzivam ho na fotak, dalekohlady aj puskohlady. super vec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 31.1.2016 o 19:57

ten silikonový olej je predurčený na gumu, ale skôr alebo neskôr sa na sklo dostane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 31.1.2016 o 19:37

Silikon olejcek? Len sa nesmie na skla dostat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 31.1.2016 o 18:24

volis skús glycerin ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off volis, 31.1.2016 o 16:13

dalekohlad - Čím je vhodné ošetrovať pogumovaný povrch na ďalekohlade? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 11.1.2016 o 1:47

Ja mam tiez lenspen z Alzasoftu a cistim s nim nocne videnie. Je to premyslena pomocka a nedoskrabe sklo a odstrani vsetku moznu masnotu,kedze to obsahuje uhlik.Najprv precistim mikrovlaknovou handrickou a potom docistim s Lenspen. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Vinci, 9.1.2016 o 19:22

Už dlhšiu dobu používam Lens Pen. Praktická vec , mám ich viacero vždy po ruke. Na usadeniny vodného kameňa, tampón s kvapkou octu. odkaz