Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

8.5x63 reb - diskusia

autor: off zevlik
pridané: 26.9.2015 13:01
Přemýšlím nad touto ráží do nové kulovnice, dlouho jsem byl rozhodnutý pro .300 WM, ale nakonec jsem došel k tomu, že bych ji do našich podmínek nevyužil a tak jsem se začel zajímat o tuto ne zrovna typickou ráži. Navíc jsem začínal se Zetkou 8x57js, takže mě to k osmičkám pořád táhne, i když mám teď springfielda v automatu na naháňky a Brno super v 7x65 r na čekanou a šoulačky.
Plus vidím v jeji přesnosti, menším zpětném rázu než u magnum ráží, menší hilzně, takže výhoda jednoho náboje navíc v zásobníku oproti .300
minus bude drahé střelivo a jeho malý výběr, chci se tedy zeptat má s touto ráží někdo tady na foru zkušenosti?
Chtěl bych ji koupit v Blaser R8 se semiweight laufem o pruměru 19mm a délce 650 mm
počet zobrazení: 7 028
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off xwolf, 27.12.2015 o 15:16

Ja len okrajovo k tomu Blaseru, môj plastový R8 Professional v kal. 9,3x62mm so semiweight 58cm laufom, montážou, šínovým puškohľadom Zeiss V8 1,8-14x50 ASv, látkovým návlekom na náboje na pažbe, remeňom Niggeloh, nenabitý váži 4,7kg. Zbraň vyvážená na stred je z hľadiska pohodlia a komfortu streľby horšia, ako zbraň, ktorá má ťažisko vpredu. Ťažšia hlaveň do určitej miery obmedzuje zdvih zbrane pri výstrele, najmarkantnejšie to je pri streľbe z voľnej ruky. Zbraň s ľahkým predkom a váhou v strede, alebo dokonca vzadu, má z pohľadu strelca vnímateľne horšie správanie pri výstrele.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

komentáre

zoradiť
off Belson, 3.1.2016 o 15:10

Citujem: "Ano - v pohode zvláda, je nadsadené ako tvrdenie že max 100 m .".... Obidve nadsadené tvrdenia tu pochádzajú od teba (mimochodom, obidve sú vzhľadom k danej téme od veci), prosím, mňa do toho neťahaj..... Len som potreboval utvrdiť nielen seba, ale aj ostatných čitateľov, že s týmto kalibrom tebou uvádzaných 500m na lov je lotéria a nie pohoda, ako píšeš. A to nie kvôli zdatnosti strelca, ale kvôli technickým parametrom propagovaného kalibru. Už aby tu bola tá jar a menej času na diskusie v podobnom štýle. zevlik sa pýtal na praktické skúsenosti s Rebom, dozvedel sa hovno, už od prvej reakcie išla diskusia pomimo, ale aspoň sme sa tu viacerí vydristali ..... :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 3.1.2016 o 10:45

Ano - v pohode zvláda, je nadsadené ako tvrdenie že max 100 m . Ano mal som na mysli teba. :-) Mne JM v S 202 nechodil tak genialne, ale na 300 m sa dalo pohrať - ešte ich mám cca 100 tak z jari sa pôjdem zase pobaviť. K téme 8,5 reb si myslím je dobrý práve na ten štandardný stredoeurópsky lov do 300 m a súhlas keď som to pozeral tých 16 g je optimum, a s ťažšou strelou trochu znižovať vzdialenosť lovu. xwolf to vystihol. Na dolných zemiach kde je 300 m niekedy aj nutnosť, by som volil 338 Blaser, k nám do hôr pasuje skôr ten reb, len škoda toho výberu streliva. Je to krásne umiestnené medzi 323 a 366 a podľa mňa spája výhody rýchlych a ťažkých do jedného kalibru, pri zachovaní plnej funkčnosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 3.1.2016 o 6:51

Igor, v podstate si mi potvrdil môj názor, asi by sa to už dalo aj uzavrieť. Ináč do tej mojej 338-06 som kedysi dávnejšie ládoval Accubondy 225 grains a fungovali vynikajúco. Ale žiaľ, ako som už písal, iba na menších vzdialenostiach. A ďakujem za kontakt. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 2.1.2016 o 22:59

Janko, možno kolega Durell narážal na moje prakticko-zábavné testovanie, keď som si pred pár rokmi kúpil 9,3-jku. Bola to reakcia na tradičné označenie 9,3x62 ako knedlíkometu. Vtedy som mal na puške osadený Swaro Z6i 2-12x50. Maximum, čo sa dalo v reále naklikať bolo 525 metrov. Strieľal som fabrické náboje Norma Jaktmatch, je v tom 15,0g celoplášť (úsťovka 765m/s, bal. koeficient G1= .275), tu je narýchlo balistika do 500m: odkaz V mojom Blaseri R8 mali tie náboje veľmi slušnú presnosť, pokiaľ do toho nekecal vietor, tak nebol problém zasahovať oceľový gong s priemerom cca. 28cm na 525 metrov. Samozrejme, strieľané v ľahu, vpredu podložený batoh, vzadu pieskové vrecko. Streľba bola veľmi zábavná jednak preto, že to tam padalo ako malo a po druhé, v poslednej tretine dráhy tá strela letí fakt pomaličky, krásne ju bolo vidieť v optike ako na ňu svietilo slnko. Na tú vzdialenosť letí celú sekundu... pozorovatelia sa takisto bavili, zásah alebo minutie gongu sa dalo pekne odhadnúť dobrých sto metrov pred dopadom strely. S tak nízkym bal. koeficientom si však musí človek najprv vymodliť bezvetrie... To taká domáca laborácia s Accubondom je trošku iné kafe: odkaz Ale aj z tejto tabuľky je vidno, že hraničná vzdialenosť, kde by Accubond mal fungovať podľa dát výrobcu, je niekde okolo 400 metrov, plus mínus pár metrov. Ani nie tak energeticky, Joulov je tam pomerne dosť, ale pre Accubond je kriticky dôležitá tá dopadová rýchlosť. Úsťovka 820-830m/s je už dosť na hrane, skúšal som, ale presnosť išla dole. Optimum vychádzalo okolo tých 800m/s. Kontakt na toho chlapíka s 9,3 posielam do pošty, až budeš zase za veľkou mlákou, prípadne ho oslov alebo navštív...... K téme, prikláňam sa takisto k 338 Blaser Magnum. Blaser ponúka momentálne dve laborácie fabrického streliva, s Barnes TTSX 13,6g a Nosler Accubond 13,0g. Rebov náboj má na tento priemer strely trošku malý "zdvihový objem" :-))) V podstate všetky tie malé 338" kalibre (338 Federal, 338-06, 8,5 Reb a iné klony) sú zaujímavé skôr s tými ľahšími strelami, pokiaľ to má mať aspoň trošku švih. Na väčšie hmotnosti striel, kde má kal. 338" z pohľadu balistiky a dopadovej energie voči menším priemerom výraznejšie navrch, čiže tak od 16,0g-250grs. vyššie, tam už proste treba väčšiu hilzňu. Na druhej strane to neznamená, že budúci majiteľ nebude spokojný s 8,5x63 za predpokladu vhodne zvolenej strely.... Možnosť slobodnej voľby je na každom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Belson, 2.1.2016 o 20:50

"Je to skôr podnet na zamyslenie". Prepáč, ale ja by som podnety na zamyslenie nepodával formou "v pohode zvláda". Mňa si nepomýlil, ale treba rátať s tým, že môžu tu byť čitatelia, ktorých možno áno. Keď už nainštaluješ QL, prerátal by si tlak pri V0=825-830m/s pre Accubond? Asi taká mi vychádza, aby sa strela vo vzdialenosti 500m ešte otvorila. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 2.1.2016 o 18:49

Momentálne som ešte nestihol nainštalovať QL inak bych to prehnal. Ak si dobre spomínam tak písal o vlastných laboráciach. Takže, čo si spomínam bol to nejaký pán pôvodom z nemecka alebo rakúska, ktorý robil profesionálneho sprievodcu v severnej amerike. 9,3 bola jeho srdcovka a preto ju hnal do extremu. Nevravím, že je to najvhodnejšie a najoptimálnejšie, sú vhodnejšie kalibre, ale je to ukážka, že keď sa chce všetko ide pokiaľ je to možné. Písal som to kôli tomu, že všeobecne vžité klišé o 9,3 je do 100 m a potom to stáááášne padá, ale padá to dosť rovnako a to je podstatné. Dobrá zbraň a strelivo je limitované strelcom a podľa svojich schopností ludia hodnotiea kalibre . Pri BT by to mohlo fungovať okolo tých 500 m pri rane na rebrá v prehľadnom terene. Je to skôr podnet na zamyslenie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 2.1.2016 o 18:38

Durell, ďakujem za blahoželanie. Podobne i ja želám pevné zdravie a úspechy tebe i ostatným na fóre........Decibelové definície fungujú nezávisle na našich osobných názoroch. Ale nechce sa mi veriť, že rozdiel v náplni fabrických nábojov môže spôsobiť až 12%-nú zmenu tlaku na ústi. Vedel by si nahrubo odhadnúť, aká zmena vo váhe prachu by bola potrebná?...... Nemám problém uveriť, že sa na uvedené vzdialenosti dá trafiť so spomínaným kalibrom gong. Ja mám na mysli terminálny účinok na nejakom jeleňovi alebo diviakovi na päťsto metroch (reč je o poľovníckych kalibroch). To je škoda, že nemôžeš dať nejaký link, rád by som si to pozrel. Tu sa totiž (momentálne som za oceánom) na také vzdialenosti bežne loví, ale používajú sa celkom iné kalibre. Ale nemôžem vylúčiť ani takého dobrodruha. Dobrodruha preto, že tu nemajú s nedohľadaním úlovku problém. Hovoria, že aj vlky a kojoty potrebujú žrať..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 2.1.2016 o 16:57

No hlavne všetko dobré v novom roku. Doupresňujem. Tie Db sa chovajú ako píšeš, rozdiel v dB nieje lineárny - a je to skôr v rovine osobného názoru. Pri rozdieloch vo várke fabrických nábojov aj o 30 m/s na ústi k tomu zakladá predpoklad. 6,5 - 284 s 65 cm ťažkou hlavňou. 9,3x62 - 300 m s dobrým strelivom ( vlastným ) triafa. Mám odskúšané. 500 m s norma Jagdmatch presnosť na cca 30 cm gong Blaser R8 semi hlaveň - Kamarátová skúsenosť. Úlovky okolo 500 m sú s ameriky ten článok by som dlho hladal Ak si dobre spomínam strela bola ACB alebo bal tip a zbraň s dlhšou hlavňou custom. 500 m nieje pre každeho a aj na 300 m s mojim TOG by som to bez dialkomera neriskoval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 1.1.2016 o 23:10

Ešte otázka mimo témy na Durella: V závere svojho prvého príspevku píšeš, že 9,3x62 zvláda aj vzdialenosť 500m. Fakt by ma zaujímalo s akou strelou (typ, váha) a úsťovou rýchlosťou? Prípadne daj nejaký príbeh s úlovkom, ak je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Belson, 1.1.2016 o 22:41

Durell: Ak prejdeme z logaritmickej mierky do lineárneho prostredia, tak nárast akustického tlaku o 1 dB predstavuje nárast o vyše 12%. Neverím, žeby rozdiel v náplni fabrických nábojov mohol spôsobiť takú zmenu akustického tlaku. Ale je to na úrovni názoru, ak máš niečo relevantné, rád sa nechám poučiť....... tthunt: Mohol by si dať nejaký link na prameň o meraniach hluku pri skracovaní hlavne?....... Ale už k téme.......Monty26: arko, keď si pred piatimi rokmi tento kaliber vychvaľoval a doporučoval, tak ťa "pravidelny pisatelia" na stránke horar.sk nekritizovali pre to, čo propaguješ, ale pre spôsob, akým to propaguješ, netreba prekrúcať a zavádzať. Ku kolegovi lovcovi som sa pridal aj ja, pretože si obracal naruby fyzikálne zákony platiace v našom priestore. Je tomu už viac než desať rokov, čo som si postavil pušku v kalibri 338-06, čo je len o niečo menej výkonný Rebov brat (tipoval by som, že Reb sa ním inšpiroval a tento americký wildcat optimalizoval v Ackleyho štýle, takže asi bude matkou Rebovho kalibru, nie bratom). S rýchlikmi tu radšej nemanipuluj, nečítal som nikoho, kto by ten kaliber "krytizoval". Bol by som jeden z posledných, kto by Rebov kaliber hanobil, ale tvrdiť, že nič lepšie neexistuje pokladám za, odpusť, trocha prihlúple........ Napríklad ja keby som dnes išiel do toho priemeru strely (0,338"), ku ktorému mám ináč veľké sympatie, určite by som išiel do kalibru 338 Blaser Mag., ktorý má rovnakú dĺžku ako spomínané dva kalibre, akurát že je "tučnejší" o nejaké dva milimetre, ale nákružok tiež nemá (tie ja nemusím). Normalizovaný max. tlak má voči Rebovi o 10MPa menší, normalizovanú max. energiu o cca 15% väčšiu. Moje skúsenosti s 338-06 hovoria, že je to spoľahlivý kaliber tak do 150-170m, u Reba nech je to o niečo viac, ale nebude to zas o veľa. Na väčšie vzdialenosti by to už chcelo aj vyššiu úsťovú rýchlosť. Výkonová rezerva u náboja Blaser na vzdialenosť už cca 200m (a viac) neškodí a mierna podlaborácia na úroveň Reba je vždy možná. Nechce sa mi teraz pátrať po dostupnosti streliva, či nábojníc v kalibri 338 Blaser Mag., ale ak by aj bola zlá, aký rozdiel voči Rebovi? Takže zevlik, moja rada, ak už exotika, tak nie Reb, ale Blaser. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off fholly, 29.12.2015 o 23:25

Durell - aka je to 6,5 hlaven? Myslel si 65cm dlhu hlaven? Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 28.12.2015 o 10:23

Ten 1 decibel môže kľudne robiť aj rozdiel v náplni fabrických nábojov. Mám ťažkú 6,5 hlaveň a ani tá sa nepreklápa do predu ak držím zbraň jednou rukou za predpažbie opretú v pleci. Vyváženie je veľmi dôležité hlavne na terčových zbraniach s extra dlhou a hrubou hlavňou aby na nožičkách nepreklápala a lahko sa držala v pleci tak že nepada ani nedvíha a ak ju pustím musí sadnuť na pažbu . Musím Priznať, že 6,5 z volnej ruky je už náročná disciplína váha poznať. 4,7 kg komplet je v pohode. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2015 o 7:58

Je to pochopiteľné, že chlapa v mladšom veku sa netýka problém dlžky hlavne , či plameň vyšľahuje alebo nie, zdvih hlavne pri strelbe a vyváženosť zbrane. Ako pozerám prispievajú starší, ktorí majú skúsenosti a ktorých začína zaujímať zdvih hlavne, vyšľahovanie plameňu a vyváženosť zbrane... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 27.12.2015 o 15:16

Ja len okrajovo k tomu Blaseru, môj plastový R8 Professional v kal. 9,3x62mm so semiweight 58cm laufom, montážou, šínovým puškohľadom Zeiss V8 1,8-14x50 ASv, látkovým návlekom na náboje na pažbe, remeňom Niggeloh, nenabitý váži 4,7kg. Zbraň vyvážená na stred je z hľadiska pohodlia a komfortu streľby horšia, ako zbraň, ktorá má ťažisko vpredu. Ťažšia hlaveň do určitej miery obmedzuje zdvih zbrane pri výstrele, najmarkantnejšie to je pri streľbe z voľnej ruky. Zbraň s ľahkým predkom a váhou v strede, alebo dokonca vzadu, má z pohľadu strelca vnímateľne horšie správanie pri výstrele. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

off tthunt, 26.12.2015 o 19:03

Lanus-pardon je to cca 1decibel na 1cm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 26.12.2015 o 17:29

tthunt - Podľa tvojho návodu by mal kal. 30-06 s 20" hlavňou (51 cm)o 90 decibelov silnejší hluk výstrelu ako s hlavňou 60 cm ,čo je nehnevaj sa nezmysel !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tthunt, 26.12.2015 o 16:54

Su konkretne merania s takymto vysledkom. Pri kal. 30-06 skracovanim hlavne pod 60cm o kazdy 1cm sa zvysuje hluk zhruba o 10decibel. Kazdy kto ma r8 alebo r93 co je konstrukcne velmi kratka zbran v kal. Napr. 30-06 s hlavnou 58cm alebo 51cm pozna velmi dobre ten pocit ked vystreli a pol dna mu pyska v uchu :-) s plamenom vyslahnutym z hlavne je to podobne. Kazdy cm sa pocita :-) pri blaserke posuva semiweight hlaven tazisko dopredu, stava sa tak nevyvazenou zbranou, je vhodne na vratenie taziska do stredu mat v pazbe kickstop alebo ocelovu baskulu, ktora je 3x tazsia ako klasicka ergalova. Takato blaserka ma uz viac ako 5kg s optikou.Mam s tym skusenosti, to iste plati aj pre semiweight hlaven s kanilom, je to iba o chlp lepsie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 26.12.2015 o 14:04

No jediné s čim by som nesúhlasil je 58-60 prakticky bezvýznamný rozdiel. Ten semiweight nebude asi až taký rozdiel vo váhe a presnosti na dlhšiu vzdialenosť len pomôže. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tthunt, 25.12.2015 o 20:15

Nosit na pleci taku tazku R8 by som teda nechcel, nedoporucujem semiweight hlaven je to prilis tazke na beznu lovecku zbran. REB nepotrebuje 65cm hlaven, idealna by bola 60cm avsak blaser robi iba 58cm. V tejto 58cm dlzke to slaha plamen a trieska do ucha. Nastreloval som dve r8cky v tomto kalibri obe 17mm hlaven 58cm strelivo LFB 14.6g. Problem zohnat strelivom, absolutna spicka je strela 13g accubond. Chcel by som mat aj ja R8 v REB kal ale jedine s hlavnou dlhou 60cm a seriovym strelivom 13g accubond, je to vsak nerealne momentalne.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Monty26, 25.12.2015 o 19:33

Keď som sa o tomto strelive pred par rokmi vyjadril že nič lepšieho nepoznam tak ma pravidelny pisatelia na polovnickych strankach vysmiali. Postavil som niekoľko pušiek v tomto Kalibry.Momentalne Ich Mam vDielni 3. Ti ktory to krytizuju okolo tohoto naboja prešli rychlikom ktorý isiel rychlostou asi 200km/hodinu.Do tohoto streliva možete nalaborovat streli od 9do20gramov.Sam som Sito vyskušal.Ak ste sa rozhodol pre tento naboj tak Vám to ozaj doporučujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 26.9.2015 o 21:00

Super kaliber .338 je aj mne sympatický. Skúsenosti nemám, ale E0 môže ist až na skoro 6000 J a to bude cítiť v akejkoľvek loveckej zbrani. Ak si mal 8x57 JS a chceš dačo výkonnejšieho tak do 200 m strelby plne vyhovie 9,3x62. Ak nie si prebíjač bude to náročnejšie na to strelivo a to nábojnice myslím že robí len REB, ostatné konponenty OK . 8,5x63 - ak to musíš mať OK, ale ak nie tak zober tú 9,3 . Ako si písal 300 WM nevyužiješ - tak podmienky predpokladám vhodné pre 9,3 a strelba je ešte v celku príjemná - teda na väčší kaliber a nepočúvaj reči, že je to kaliber do 100 m v pohode zvláda 300-500 m - len treba vhodný náboj a zbraň. Vela šťastia pri výbere. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov