Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Predlžovanie PL, je v súlade so zákonom??? - diskusia

autor: off hubert2012
pridané: 27.7.2015 15:48
Zdravím priatelia poľovníci, v časopise Naše poľovníctvo, v č.8 je zaujímavý článok o poplatkoch za predĺženie poľovných lístkov.Čo si o tom myslíte?
počet zobrazení: 7 537
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off apple, 29.7.2015 o 9:27

predmetný článok: Je poplatok za predĺženie poľovného lístka zákonný? V minulosti sme už neraz upozorňovali, že vyberanie poplatku za predĺženie poľovného lístka je v rozpore so zákonom. Keďže tak ho vnímali aj mnohí ďalší členovia, obrátil som sa listom na verejnú och ranky ňu práv o podrobnejší výklad tohto problému. Vychádzal som z faktu, že SPK nemá v zákone o poľovníctve výslovné zmocnenie určovať výšku a vyberať poplatky za vydávanie či predlžovanie platnosti poľovných lístkov. Dôvod? Prijatím zákona o poľovníctve v r. 2009 sa zmenil aj zákon o správnych poplatkoch, ktorý uvedené poplatky s účinnosťou od 1. 6. 2010 zrušil. Teda nielenže neexistuje legislatívny titul pre SPK na určovanie a vyberanie poplatkov za vydávanie či predlžovanie platnosti poľovných lístkov, ale ani výšku týchto poplatkov neupravuje žiadna zákonná právna úprava. No podľa vyjadrenia SPK k tomuto problému vyplýva, že uvedený poplatok sa v súčasnosti nevyberá na základe zákona, ale iba na základe „Metodického pokynu pre vydávanie poľovných lístkov a predlžovanie ich platnosti pre OPK". Po overení spomenutých faktov a praxe verejná ochrankyňa práv dospela k názoru, že Slovenská poľovnícka komora pri vyberaní poplatkov za vydávame a predlžovanie platnosti poľovného lístka nepostupuje v súlade so zákonom, lebo ju na to nezmocňuje žiadny právny predpis. Preto ani nie je v súlade s ústavnou požiadavkou vyjadrenou v či. 59 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, v zmysle ktorej možno dane a poplatky ukladať iba zákonom alebo na základe zákona. Pre mnohých je odpoveď možno prekvapením, lebo si naraz uvedomíme, že sami podporujeme nezákonnosť tým, že slepo veríme ľuďom, ktorí sú za svoju prácu platení z našich príspevkov a, že si ju budú nielen vážiť, ale aj vykonávať tak, aby nás nepoškodzovali. A za samozrejmosť považujeme i fakt, že pritom vždy budú postupovať v súlade so zákonom, veď práve to bol, ak si dobre spomínam, jeden z hlavných dôvodov prečo sa na Slovensku sformovala a zákonom zriadila táto profesijná stavovská komora. V tejto súvislosti možno uviesť istú paralelu: každý z ás je držiteľom občianskeho (alebo aj vodičského či iného) preukazu, ktorý je zo zákona, tak ako poľovný lístok, verejnou listinou. Tie si však nemusíme za poplatok predlžovať vždy po uplynutí piatich rokov. Prečo to potom neplatí pri predlžovaní poľovného lístka? Nie je to len preto, že ide o zaujímavý zdroj príjmu pre SPK? Verím, že financovanie tejto dobrovoľnej jednotnej profesnej organizácie, ktorá vznikla na základe osobitného zákona je možné a aj reálne zabezpečiť iným, ako týmto, v súčasnosti nezákonným spôsobom. Vysvetlenie k tomuto závažnému zisteniu by malo podať samotné vedenie Slovenskej poľovníckej komory a vykonať nápravu, aby sa aktuálna prax dostala do súladu so zákonom. Veď keby sa každý člen SPK dožadoval vrátenia už uhradených poplatkov (napr. aj súdnou cestou) bol by to iste začiatok konca SPK. JUDr. Ing. ROLAND MARSCHAL

dať hlas príspevku | počet hlasov: 21

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 46 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off hubert2012, 19.12.2019 o 14:33

Pri predlžovaní PL sa platí členské a poistné do PO, čo je asi v poriadku, platí sa poplatok OPK za predlženie, s čím nesúhlasíme, ani s predlžovaním, je to zbytočne a niektoré OPK napr. Senica si schválili ďaľší poplatok do OPK 10.-EUR na rok, spolu 50 EUR. Ďaľšie peniaze tejto výpalníckej organizácií...OPK su organizačné jednotky bez právnej subjektivity, je stanovenie tohto poplatku v súlade so zákonom a stanovami???Právnici, čo Vy na to??? SPK treba zrušiť povinné členstvo a nech sa ukáže ako túto firmu potrebujeme....máme šancu rozhodnúť vo voľbách... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hubert2012, 19.12.2019 o 6:40

predlžovanie PL je iba obyčajné vyťahovanie peňazí od poľovníkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off tibor112, 30.1.2017 o 22:44

pandur1, dnes o 19:36 tak to ti trocha zavidím,ušetrené €-če by som investoval užitočnejšie, trebárs do krmiva,výbavy... a nie plnil kasičku niekomu inému. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 30.1.2017 o 19:49

Tibor samozrejme ze to je za 2-nasobok.... ziadna mnozstevna zlava. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 30.1.2017 o 19:38

Tu :odkaz by sa možno pri náležitej snahe a správnej nominácii zúčastnených voľačo po-riešiť dalo ?!?!?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 30.1.2017 o 19:36

Mňa stojí 5 ročný lístok 90 Eur slovenských. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 30.1.2017 o 19:29

Tibor bude ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tibor112, 30.1.2017 o 18:55

motaq, dnes o 17:34 - a nebude to aj za 2-násobok poplatku?!? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 30.1.2017 o 17:34

tibor112, jedine co sa pohlo je doba platnosti PL da sa uz aj na 10 rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Huskyman, 30.1.2017 o 17:12

Zaujímavé čítanie ako sa tu kradne to je sila, no chlapi poraďte mi ako obísť tie drahé poplatky, ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tibor112, 30.1.2017 o 16:22

Zrdavím,tohto roku mi skončí PL,pohlo sa dačo v tomto ohľade(poplatky,doba platnosti) alebo si mám už pomaly šetriť -stálo ma to u nás 170€, dofrasa aj ZP...o tom sa manželka nesmie dozvedieť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku |