Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

6,5x68 ....aky mate názor na tento kaliber ...aké snim máte skusenosti ? - diskusia

autor: off Bele202
pridané: 28.9.2014 15:46
Kaliber
počet zobrazení: 8 898
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
on lanus, 10.9.2015 o 16:09

millos - Keď Ti tá žena dobre poradí aspoň s kúpou konfekcie tak je to o.k. . Ak tam však sedí chlap o ktorom vieš ,že poľuje a napriek tomu trieska somariny len aby niečo predal ,tak by ho človek najradšej poriadne nakopal !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off millos, 10.9.2015 o 15:45

Horvathm: s tym BC si ma rozosmial...mas pravdu, predavac by mal byt fundovany, v Nemecku sa ti snazi pomoct, poradit...jasne, ze nie kazdy...aj u nas je dost firiem, kde chlapci rozumeju strelbe, balistike, prebijaniu...vedia poradit mladym polovnikom ked zacinaju. A ide ma slak trafit, ked zabludim do kramu so zbranami a sedi tam zena, ktora ti vie poradit tak najviac cislo nohavic a kosele. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off millos, 10.9.2015 o 15:33

Steyr: zle si to pochopil, alebo som to zle napisal ja, ten vyvrt 8" mohli davat seriovo do kazdej hlavni v Blaseroch. Aby sa ludia necudovali, ze im lietaju spatne tazke strely. To nechapem preco to takto vyhutali. Zeby preto, ze do hlavne so 6,5x55 daju tych 8", aby sa im minali produkty? Nechce sa mi pozerat na webe na ten twist u tohto kalibru v Blaseroch aky tam hodili. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horvathm, 10.9.2015 o 11:10

No jak ja poznám predavačov - možno čest výnimkam- tak pri tom BC si bude mysleť že je to titul z vysokej školy. A strelivo odporučí také jaké ma práve v regáli za sebou lebo ho potrebuje predať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off steyr, 10.9.2015 o 6:49

millos: tvoje tvrdenie, je nepochybne pravdivé, len sa vzťahuje iba na hŕstku vyvolených, bežný poľovník, nie "ostreľovač" má problém trafiť malú komoru aj na 200m a dovolím si tvrdiť, že ak niekto z bežných poľovníkov, ktorých je cca 90% vôbec niekedy v živote strieľal na 500m tak to bolo skôr z recesie...výkonný a presný kaliber s čo najvyšším BC ani najvhodnejšie stúpanie vývrtu a dĺžka hlavne a super optika, nie sú osamote úspech zaručujúce faktory na streľbu na 500m... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 10.9.2015 o 0:18

Steyr: logicky rozmyslam, pri vyvrte 1:8 mi to utiahne najtazsiu strelu v .264 aku do 6,5x68 mozem dat, raz bola navrhnuta na strelbu na dlhsiu vzdialenost, a idem striielat na ciel povedzme 500m, tak urcite polovnikovi aj v obchode so zbranami predavac odporuci strelivo s co najvyssim BC. A myslim si, ze naklady na vyrobu roznych stupani vyvrtu su zanedbatelne v rozdieloch ceny.mas pravdu, vacsina ludi tomu nerozumie, a potom sa cuduju, ze im to lieta na plocho, ako uviedol napr.Turbiak.To je ako postavit si sutaznu pusku v 300wm na LR sutaze a dat tam vyvrt 1:12. To by si o mne pomysleli, ze som riadny.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 243WIN, 9.9.2015 o 20:26

Ještě k té gramáži,Lfb nabízí 6,5x68 se střelou HP 10,3g. Jenže s touto gramáži se vyjímečná ONV propadá do průměru ostatních ráží. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 9.9.2015 o 15:10

Presne ako píše Steyr. Nebojím, sa že by to marketingové oddelenie nemalo dobre spočítané. Vedia čo sa im oplatí a čo nie. To je zase trochu na škodu tým čo tomu viac rozumejú a vedia si predstaviť, že by z daného kalibra či zbrane vedeli vymáčknuť omnoho viac. No myslím, že sa ráta aj s tým, že perfekcionisti a tí náročnejší sú ochotní prestavať si zbraň, resp. postaviť si svoju podľa špecifických požiadaviek. Durell, nemyslím, si že je to len také slovenské, týka sa to výrobcov mimo SR a sú to aj Nemci aj Američania. Skrátka keď kupuješ sériovú zbraň, musíš rátať s tým, že bude postavená pre čo najväčší okruh zákazníkov a to nie sú určite Tí ktorí vedia čo je to rýchlosť stúpania vývrtu atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 9.9.2015 o 8:04

Niečo na tom je, lebo vela ludí má na pušku jedinú požiadavku " hlavne nech to lieta správnym koncom " , a keď to rozhadzuje tak skrátia loveckú vzdialenosť. To je krásne slovenské, niečo ako oprava výtlkov na ceste dopravnou značkou .:-)))) Všetci vedia že tam jama je, ale nikto netuší prečo ju ešte neopravili, keď je tam už dva roky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 9.9.2015 o 7:56

millos - tvrdenie, že pri inom vývrte by ľudia kupovali viac ich produktov v požadovanej ráži...zvláštny marketing to nie je, je úplne normálny, načo si zvyšovať náklady výroby, keď 95% zákazníkov ani nevie čo je stúpanie drážok vývrtu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 8.9.2015 o 14:13

Veď to nechápem, pri inom vývrte by ľudia kupovali viac ich produktov v požadovanej ráži...ale prečo to robia takto, zvláštny marketing...alebo my sme sprostí...toto bol jediný dôvod čo ma odradilo od TRG v 300WM. Na poľovanie Sako 85 mám tiež v 300WM, tam ma to netrápi, 210 Grain Match Grade VLD Hunting mi ešte utiahne, strieľa vynikajúco.Ale skúšal som 220gr. Hornady RN, to už nechcelo žrať. Nechutilo im Hodgdon 4831, Viht.N165 ani 560. Už to ten vývrt neustabilizuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Turbiak, 8.9.2015 o 13:13

millos : Vyvojari vedia co maju robit, ale brzdou je ekonomicke oddelenie...detto je to pre mna nepochopitelne rovnaky pristup aj u Blasera , vsetky .30 kalibre maju rovnake stupanie drazok , 1:11 ci je to 308W , 30-06, 300WM , 300 WSM , 300 RUM atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 8.9.2015 o 13:00

Alebo si dať urobiť do toho Blasera novú hlaveň podľa svojej chuti...len samozrejme na Slovensku ti to nikto nespraví poriadne, ale veľa "odborníkov" by sa do toho chytilo. dlhšia, kvalitná hlaveň, s kontúrami na požiadavku vyjde okolo 1200e, čo je zase pekná suma, keď to chcem len na poľovanie. Turbiak: to je to isté, ako keď somári vývojári dali do TRG v 300win.mag stúpanie 1:11. Ale dôvod asi nepochopíme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 8.9.2015 o 10:27

Turbiak má pravdu, ja mám v 6,5-284 stúpanie 8" a mám to hlavne na lov. S privretím okom sa to dá porovnávať. Mne lieta dobre aj fabrický oryx a celkom to po ňom aj padá, ale pri tom stúpaní by to bralo asi max 9,1 g. Mám na stole megu a partition . Nad Megou som už trochu špekuloval a S V0 pôjdem niekde 800-815 m/s. Pri vyššej V0 mám obavy z devastácie na tých cca 100-150 m Len tak pre zaujmavosť výňatok z manualu RWS 6,5x68 ....aky mate názor na tento kaliber ...aké snim máte skusenosti ? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 8.9.2015 o 10:10

Tu treba spomenúť jeden veľmi podstatný fakt,a to je ten že 6,5x68S má stúpanie drážok 1:11 resp. 1:9,85, po Slovensky povedané, je to stúpanie určené na ľahké a krátke strely,čiže moderné VLD ťažké strely sú v danom kalibri nepoužiteľné, ak chce niečo ťažšie tak jedine strely s tupou špičkou napr.Lapua Mega,Hornady RN,norma oryx a pod. Napr. 140 gr Nosler Accubond mi lietal na plocho už na 100 m,puška bola Steyr Mannlicher S . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off pepies, 7.9.2015 o 20:44

Marcel Millos ti to pekne popisal a hlavne nemozes porovnávať celomedeny alebo celomosadzny monolit a 9 g.olovenu strelu potiahnutu medenym plášťom osobne poznam čo v 7 mm rem alebo 7STW strielaju 6,7 g. Monolit a strielaju zver na vyše 300m a padá im to a spokojnost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off millos, 7.9.2015 o 20:12

Hornady SST, Nosler Accubond, Barnes ten ale nie na veľké vzdialenosti...140gr Berger VLD Hunting pri bal.koef.0.612 prekvapí, vyhrať sa s laboráciou, ale na akú vzdialenosť ideš strielať...ako "príručná puška" na kamzíky a podobne, v poriadku, ale ja by som volil iný kaliber aj v tomto diametri, mám tiež 6,5mm ale 73cm hlaveň. A tlaky v 6,5x68 a 6,5x55 je markantný rozdiel. síce tá hlaveň nemá dlhú životnosť, ale zase kedy ty vystrielaš na poľovačkách cca 1500rán, asi ťažko.Ak ju máš ako doplnkovú ráž, nechaj si to, ale ako flintu, s ktorou mám chodiť každý deń...tak ja by som to menil. ale to je iba môj názor, je to na tebe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off marceld, 7.9.2015 o 19:46

JA ho mam v blaseri ale normalne v ponuke som nasiel len 8,2g strelu ale chcel by som vyskusat niecio tazsie aku to bude mat ucinost ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 7.9.2015 o 19:42

Prebiť nie je problém, matrice ťa vyjdu od Hornady okolo 50-60eur, RCBS okolo 90e. Výber striel je výborný. Tie si asi budeš musieť kúpiť, lebo túto ráž často nevidíš. Ale zase je pomerne obľúbená v Alpách a vidieť je hlavne v Blaseroch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marceld, 7.9.2015 o 19:39

mate s tym kalibrom skusenosti ci len teoreticke ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 7.9.2015 o 18:00

Uz toje o konstrukci strely...6,5x68 nie je kaliber pre ,,tazke" strely. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off marceld, 7.9.2015 o 17:05

6,9JE dost lahke ja by som potreboval nieco okolo9gramov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 243WIN, 7.9.2015 o 14:00

Jen pro info, RWS na svých stránkách uvádí, že od tohoto měsíce bude v této ráži osazovat 6,9 EVO Green. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marceld, 6.9.2015 o 16:52

6.5x68 - JE tu niekto kto vie poradit kto by mi prebil naboje6.5x68 prosim informacie do posty,dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Bele202, 29.9.2014 o 18:39

Nevravim ze chcem prave tuto raz .citam fora o viac kalibroch skusim vycerpat co najviac informacii od vsetkych ....a o tomto kalibrinsom tu nenasiel taak preto sa pytam :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off millos, 29.9.2014 o 18:02

Bele202: Škandinávci asi najčastejšie používajú 6,5x55 a veľmi radi monolytické strely. Ale ako písal aj Turbiak, dá sa zohnať do tejto ráže strela Nosler Accubond Long range, a ak má taký BC ako firma Nosler uvádza, tak je to úžasné. Ale prečo túto ráž? Na akú vzdialenosť chceš strielať najďalej? Máš nejaké znalosti z vonkajšej balistiky? Strielať na veľkú diaľku za zviera je riziko, pokiaľ sa v tom nevyznáš...prenášať zámer.osnovu pri poľovačke je riziko, a na meranie vzdialenosti niekedy nie je čas a to nehovorím o klikaní a nastavení paralaxy. Len treba ostať pri zemi a zvoliť "bežný kaliber". Časom ak budeš chcieť vyskúšať niečo extra, tak si to kúp. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Bele202, 29.9.2014 o 17:48

milos prečo na škodnú ...nepou zivaju to svedi na losy ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 29.9.2014 o 17:02

Bele202: Tú 6,5x68 u nás využiješ niekde na rovinách, likvidovať škodnú, samozrejme spomenul som aj BC pri výbere strely...rýchlosť v tejto ráži dosahuje mimoriadne vysoké hodnoty...samozrejme bavíme sa o prebitom strelive, lebo strielať s veľkou presnosťou s nejakým SP, nie je výhra. Neviem, neviem...či budeš strielať po trofejovej zveri na 500-600m, predpokladám, že skúsenosti s týmito vzdialenosťami nemáš...tam už nastupujú iné fyzikálne veličiny...samozrejme, nejaký idiot povie: "daj meter nad chrbát", časom sa nad tým pousmeješ. Ja neodsudzujem žiadnu ráž, som zástanca magnum ráží, s 300wm poľujem aj športovo strieľam, ja by som si zvolil niečo v 300wsm, 270wsm...alebo 308w - starý dobrý univerzál, kvoli dostupnosti komponentov... tu je ťažké radiť, treba zvážiť členitosť terénu, vzdialenosti na ktoré budeš najčastejšie strielať... Ak budeš niekedy prebíjať, tak s 308w budeš robiť zázraky. Ale zase by som si kľudne vedel nadeliť niečo v diametri .284, čiže 7mm, napr ráž 7mm-08...ako vravím, ťažko radiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 29.9.2014 o 17:00

Velmi prijemny kaliber na strelbu , balistika bezkonkurencna a zivotnost hlavne nezkonkurencne nizka :D ..,,horuca,, laboracia s 130gr Accubondom dosahovala ustovku 1050m/s a podla slov majitela strela absolutne nepodlievala a nesposkodzovala divinu ,ci uz slo o srnciu alebo aj o diviaciu zver strelenu aj cez kost , ak to slo mimo kost tak odbehnutie do 50 m .. vystrelne priemer do 3,5 cm , vsetci kvazi odbornici sa cudovali ako je to mozne ze pri tak vysokej rychlosti to ma taky ucinok :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bele202, 29.9.2014 o 16:34

Nechcem na zaciatok neaky velky kaliber ...skor postupne :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 29.9.2014 o 12:41

Akykolvek slabsi kaliber by som mlademu a neskusenemu polovnikovi neodporucal. Na strelnici ti to moze ist celkom dobre, ale za sera, v nie idealnej streleckej polohe a pri strelbe na zivi terc....je to o niecom inom. A to ze zver nie vzdy padne aj po silnej razi a dobrom zasahu je asi jasne. Navyse ak neplanujes kupit naraz viac razi, tak by som na podobne fajnsmekroviny zabudol.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 29.9.2014 o 12:40

Bele 202, iba vysvetli z akych dovodov nechces na zaciatok osmičkový kaliber, ta 6,5-polka sa ti pri tych malych vahach striel a rychlostiach bude odklanat aj na malych konarikoch a steblách travy, pricom spatny raz bude rovnaky ako pri klasickej 8x57js, aj zvukovy efekt.. vravím, 6,5x68 je len fajnšmekrovina, na začiatok určite radšej osmičku, ja som snou tiež začal :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slovhunter, 29.9.2014 o 8:52

Pre zaciatok by som urcite doporucil osmickovy kaliber. Minimalne vsak 7mm v stand.kalibri. A strelivo z toho "maksieho", napr. Geco Ak chces predist sklamaniam, roztatemu obociu, pripadne otlcenemu nosu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bele202, 29.9.2014 o 6:37

Ako momentalne som v kurze a pytam sa na rôzne kalibre ..čo a ako do buduca :) pre zaciatok nechcem neaky 8mičkovy kaliber ...tak sa radsej spytqm teraz niekoho kto ma s tymton skusenosti ..:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 28.9.2014 o 23:35

ved ja som to myslel v dobrom, nech sa mladý polovník sám rozhodne, len aby nebolo neskoro po kúpe už. Inač celkovo je praktickych skusenosti minimum ohladom tohto kalibru tak je to aj taky menši experiment pri tejto raži... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 28.9.2014 o 23:27

Jaaaj, ten vek som nepozeral...a mohol si byt trosku setrnejsi k mladencovi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off michal89, 28.9.2014 o 22:41

nech sa páči, može si nájst prebíjača a matrice na tento kaliber, chlap má uvedený vek 16 rokov, preto som mu to tak vysvetlil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off millos, 28.9.2014 o 22:26

Michal89: mozno chce ist chlap posteklit kamziky do Alp, s touto tam popularnou razou. S dobrou volbou strely s vysokym BC, preco nie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off michal89, 28.9.2014 o 21:18

mládenčok to chceš pre seba do buducna či len tak vyzvedáš?.. lebo s tym KS od RWS alebo teilmantlom co ma dost cez 1000m/s. ustovku to bude ,,mierneˇˇ podlievat, hlavne srnčiu... ak nie si špičkový strelec tak ti je to naprd ked nestrielaš s tym pravidelne nad 200 metri a ak si špičkový strelec tak ti je to tiez na prd lebo ti postači aj momentalne dost popularna 6,5x55se, je to len taka fajnšmekovina, že nikto to v mojom okoli nema tak ja to chcem, aj ja som si presiel tymto obdobim, ale pockaj si na rady dakoho kto ma s tym prakticke skusenosti, možno sa dost načakaš.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov