Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vysoké duriče (DP a RR) - poľovať alebo nie? - diskusia

autor: off Igor123
pridané: 25.8.2008 16:41
Prosím zaujímal by ma Váš názor na poľovnú upotrebiteľnosť vysokých duričov, ktoré na Slovensku momentálne poľovať nemôžu. Jedná sa o Dalmatínskeho psa a Rodézskeho ridžbeka. Nemôžu myslím že ani robiť poľovné skúšky. V susednom Česku však môžu (naši majitelia DP a RR tam chodia robiť skúšky), prečo u nás nie?
Ja sám vlastním dalmatínca, s ktorým sa venujem výcviku a je veľmi učenlivý. Rád by som sa s ním venoval poľovnému výcviku zo športových dôvodov a z dôvodov lepšieho chovného upotrebenia. Nie však poľovačke (niesom poľovník), iba výcviku a skúškam. Do ČR sa mi kvôli tomu veľmi nechce. Podobný názor majú viacerí členovia chovateľských klubov týchto dvoch plemien. Myslíte si že sa s tým dá niečo robiť?
počet zobrazení: 1 840
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Igor123, 12.6.2009 o 16:25

no ja neviem, že by tie umiestnenia dostal za vizáž? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 9.6.2009 o 17:20

Riciho predvadzal moj kamarat na ZH , pred tym ho moj pes zaucal v oborke . No poviem vam skoro zle dopadol. A praca ... nenapisem podpriemerna ale slaba. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor123, 7.6.2009 o 11:59

no jasné - tak sa asi aj poznáme :-)
čo sa týka kvality práce ono je to individuálne, veď na to sú skúšky, aby sa ukázalo, či daný pes na to má, alebo nemá. My sme už viac do oplôtku s Jasperom nešli, radšej sme sa viac venovali pachovej práci, keď mu to ide lepšie. Ale možno pri dobrom vedení by z neho niečo bolo. Napríklad tuto pes jednej mojej známej z ČR:
odkaz /> má 5 skúšok
Aj keď je pravda, že to nie je typický dalmatínec (povahou) - je dosť tvrdý. Ale vidíš - dá sa... len je to možno trochu náročnejšie spraviť z DP poľovníka, ako napr. z kopova. Poznám aj viacero majiteľov RR aj od nás z SK, čo robia chodiť skúšky do ČR so svojim psom. Neviem v čom je taký rozdiel medzi našim a českým poľovníctvom, že tam môžu poľovať aj RR a DP. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marceliusko, 7.6.2009 o 10:26

Tuším si sa v mojom príspevku našiel:-) ...Belušské Slatiny –výcvikové dni Teriérov... Ono je to celé dilema pretože je super že pes vypracuje nádherne stopu pofarbenú či nie...ale čo urobí v praxi ked po ja neviem 1km dlhej dohladávke prídete na ležovisko v nepriehladnej šumine kde je zalahnutý postrielaný 150kg kanec? Pošleš tam svojho psa? Nepošleš...to ho môžeš rovno vieš čo...Nič v zlom ale jednoducho prax ukazuje niečo iné...je to len môj subjektívny názor na vec a chápem aj chovatelov týchto plemien že sa chcú zo svojim psom realizovat. Pekný den . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor123, 6.6.2009 o 20:25

marceliusko - neviem či si to náhodou nevidel toho môjho, nebolo to v klobušiciach? lebo tak podobne durí aj môj pes :-)
ale zasa je fantastický na farbe, zo stopy zdvihne nos až pri ratici alebo koži, čo je na konci
tak mi je to trochu ľúto, že sa ďalej ako po výcvik nedostane...
ale tie dôvody trochu chápem - zasa kebyže sa svorka RR vrhne na nejakého zvera, tak asi amen tma. Ale zas dá sa to aplikovať aj na kopovy, to je tiež dosť silný pes, a to nie je prekážka aby poľovali.
Mohol by som pravda spraviť s mojim DP skúšku v ČR, ale radšej by som, keby mohli poľovať u nás... hoc aj s nejakým obmedzením, že by nemohli duriť alebo používať sa na spoločných poľovačkách, neviem... len myšlienka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marceliusko, 6.6.2009 o 13:00

A ešte pridám jednu skúsenost videl som vo výcvikovej obôrke raz v živote Dalmatínca a teda mal asi len jedno štastie že asi aj svinka sa čudovala čo to je ked pri nu pribehol celý štastný a vrtiac chvostom akého ma nového kamoša v tom psovi nebola absolútna vloha duriť viem že podla toho sa nedá súdit plemeno ale moja skúsenosť je taká nemal som možnost vidiet viac v obore Dalmatínca ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marceliusko, 6.6.2009 o 12:47

Neviem ako sa na polovačke správa RR ale už dva krát som videl na spoločnej polovačke ako kopov strhol a zadrhol prasa mohli mat cca 20 kg ostatne o to sa pokuša aj môj 8kg vážiaci bordík len si vyberá protivníka svojej velkosti ale na 10-15kg prasiatko si trúfne bez problému (problém je ked sa otočí 100kg vážiaca bachynka...)ale zaujímalo by ma ako by sa na spoločnej polovačke chovali napr dva či tri RR a na aké velké kusy by si trúfli a či by bolo ešte treba aj pušku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor123, 5.6.2009 o 14:04

Dlhšie som tu nebol, tak sorry za neskorú reakciu. Ďakujem všetkým za názory.
Robo79 - to myslím že nie je fér prirovnanie. Áno aj doga a pitbull je do určitej miery príbuzný loveckým psom. Tak isto ako do určitej miery je aj medveď príbuzný psovi. Ide o mieru príbuzenstva. RR a DP sú s duričmi príbuznejšie ako akékoľvek iné plemená (stačí sa len pozrieť na ich stavbu tela, hlavu, uši, ale hlavne správanie, povahu..). V niektorých deleniach sú aj priamo označovaní za duričov. Napríklad v ČR ich považujú za plnohodnotných duričov, tam aj môžu robiť skúšky a poľovať.
Preto ma zaujímalo, prečo u nás nie...
Trochu svetla do toho vnáša ta vyššia výška, ale aj tak by som roberta chcel poprosiť o bližšie rozvinutie tejto témy. Prečo myslíš že ten rozdiel v rýchlosti je až taký podstatný? Veď úlohou duriča je niečo iné, ako dobehnúť a "chytiť" zver. A takého divočáka vlastne asi dobehne aj kopov, nie? Alebo je tu obava o strhnutie vysokej zveri rýchlejším psom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off roberto, 11.9.2008 o 15:12

igor o kvalitatívny rozdiel tu tak ani nejde ako o kvantitatívny, mýslim tým výšku (cca.70 cm) a samozrejme aj väščiu rýchlosť pri love. neviem si fakt predstaviť takého RR pri love v našich podmienkach, toľko môj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Robo79, 10.9.2008 o 17:32

odjakziva ho pouzivali na prechadzky s konmi a nie ako durica.to sa uz mozu pouzivat potom aj dogy a pitbuly.aj to sa da charakterizovat ako "pribuzne plemeno"...to je len moj nazor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor123, 10.9.2008 o 16:42

veď duriče zver nezabíjajú :) aspoň u nás nie. duriť podľa mňa môže rovnako kopov ako dalmatínec, nie? je v tom nejaký kvalitatívny rozdiel? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off roberto, 8.9.2008 o 16:13

serus chlapi, hoci ešte nie som poľovník, ale mne osobne by to asi trochu vadilo, keby sa s týmito psami poľovalo. podľa mňa treba zveri nechať aspoň akú takú šancu, čo vy na to? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor123, 8.9.2008 o 10:15

Toto mám overené. Sú zaradené v FCI skupine 6 (duriče, farbiare, príbuzné plemená), ako "príbuzné plemená". Vo všeobecnosti sú označované ako vysoké duriče, u nás nie sú v SPZ vedené ako poľovné plemená. U nás sa s vysokými duričmi vraj nepoľuje, tak neviem, v ČR áno. Ale aspoň skúšky by sa im mohli umožniť, to žiaľ u nás tiež nejde. Preto by ma zaujímal názor Vás - poľovníkov - či by Vám nejako vadilo, keby sa dali s týmito psami robiť skúšky, resp. aj poľovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fatran, 26.8.2008 o 21:33

prever si u Jara kučíka na poľovníckej informačnej databáze je na neho kontakt či tieto plemená môžu robiť FSMP a FSD.Pretože ak sú vedené ako poľovné plemená tak tieto skúšky robiť môžu len ich musíš na ne pripraviť. a musia mať samozrejme rodokmeň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov