Heming hunting
dnes je utorok,  23. apríl 2024,  meniny má Vojtech,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:43,  dnes západ slnka: 18:46
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

fotenie za sera - diskusia

autor: off Mire8
pridané: 21.8.2014 22:52

zdravim, mam zrkadlovku nikon 5000 objektiv sigma 70-300 ... a pri fotografovani za sera mam vzdy rozmazane fotky nevite mi niako poradit ako to zlepsit?


počet zobrazení: 2 704
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Edu, 26.8.2014 o 22:28

PhotoFiltre odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mire8, 25.8.2014 o 16:28

Edu to doostrujes pomocou akeho programu ako sa presne vola? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 24.8.2014 o 23:13

horšie je že som sa Mere8 snažil poradiť ohladne doostrenia a nejako to vôbec nepochopil :-D odkaz odkaz odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off ferio, 23.8.2014 o 22:57

Edu neskopíroval si ma len si použil iné slová :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 23.8.2014 o 22:38

až teraz som si všimol že som takmer skopíroval feria :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 23.8.2014 o 22:37

Mire8 výhoda fotenia do rawu je tá že môžeš relatívne vytiahnuť prepal a tiež správnejšie vyvážiť v postprocese bielu v RGB . Nechcem spochybnovať surový format , ale osobne do RAW nefotím pre jeho nevýhody čiže je obrovský treba ho upravovať a nasledne aj tak previesť do jpg . Niekto si vak raw formát uskladnuje v tiffe . Preto sa snažím správne dovažiť bielu poloautomat na to uplne stačí a tiež sa straniť prepalu spravnou expozíciou . Netvrdím však že sa z RAW nedá niečo malo viac zmajstrovať . Dá sa ale iba tomu kto to vie . Kto nevie narabať z RAW editorom urobí viacej škody ako osohu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ferio, 23.8.2014 o 20:00

Hlavné výhody sú , že nemusíš dbať nato, aké vyváženie bielej máš nastavené, čiže kľudne to môžeš nechať na automatike a doladiť to v PC, a maximálne využitie dynamického rozsahu , čiže záchrana prepalov a podexpozície, samozrejme viac detailov a pod..., celkovo väčšia kontrola nad kvalitou fotky, ale ak RAW nevieš spracovať tak to radšej nechaj na JPEG a uč sa pomaly pracovať s raw-kom, pretože to môžeš viac pokaziť ako vylepšiť... :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mire8, 23.8.2014 o 19:25

Aka je este vyhoda fotenia do rawu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 22.8.2014 o 19:00

ISO 2500 dat len ked je to potrebné,nie zas zbytočne a ked to budeš kontrolovat vo fotáku tak sa nedaj pomýlit,lebo tam sa ti zobrazí len ten jpg,raw bude ostrejší ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mire8, 22.8.2014 o 18:33

nastavil som si fotenie do raw+jpeg zvysil iso na 2500 zatial zbytok musim nastudovat este ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 357AS, 21.8.2014 o 23:46

málo pracuješ s ISO-m,pozeral som tvoje fotky a skoro všetky na ISO 640,nemusíš sa bát použit aj hodnotu 1600 aj 2500 a fotit do rawu,bude ti vychádzat kratší čas prípadný šum odstrániš v programoch na úpravu foto,trebárs v Lightroom-e ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hyperon, 21.8.2014 o 23:31

odkaz skus pozriet ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 21.8.2014 o 23:26

nenapisal si akym sposobom a co fotis. vo sveobecnosti plati, ze pri zhorsenych svetelnych podmienkach sa predlzuju expozicne casy, zvysuje sa ISO, otvara sa clona na co najmensiu hodnotu - to znamena, ze ak sa uz dostanes na hranicne hodnoty a nemas stabilizator, treba pouzit stativ a bud dialkovu spust, alebo aspom casovanu spust a pokial aparat podporuje funkciu predsklopenia zrkadla, tak aj to. tvoj objektiv ma clonu 4-5,6 co nie je zrovna idealna kombinacia na fotenie napr. wildlife za sera, aj ked to nie je nemozne, len to chce cvik a velku davku stastia. dalsia vec je nepisane pravidlo fotenia z ruky, ktore hovori ze najdlhsiy exp. cas by nemal byt dlhsi ako 1/X sekundy, kde X je dlzka ohniska - co v praxi znamena ze pri napr. ohnisku 300mm by si nemal z ruky fotit casom dlhsim ako 1/300s, ale samozrejme ze je to velmi individualne a vela zalezi aj od svetla. treba vela studovat literaturu a skusat v praxi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 21.8.2014 o 23:19

ked fotíš na ohnisku 300 potrebuješ čas minimalne 1/300 inak to bude rozmazané . Samozrejme fotku doostríš ešte v softe . Čas môžeš zmenšiť vyšším isom odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov