Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Jelenia ruja - diskusia

autor: off Jakubec
pridané: 21.8.2014 18:23
No čo priaznivci jelenej ruje ochvilu je tu ruja. Počul niekto vo svojom okolí neakeho jelienka?
počet zobrazení: 76 543
počet hlasov: 6
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off m98, 20.9.2013 o 11:03

Včera som bol pozrieť. Chcel som ísť za spolubesedníkom z minula. Ešte pred tým som vybehol za dedinu na polia. Tam sa motal jeden okolo 6 jeleníc. Trošku sme hodili reč no nie dlho, lebo som mal zlý vietor. A potom rovno dohovoriť debatu z minula. Prichádzam na lúku- a hlásim príchod, kamarát odpovedá: že je tu len o dve lúky ďalej. Tak ja mu na to, idem k tebe. On na to: keď chceš poď. Idem, idem- odpovedám. No zo stráne naproti znie : " chlapci" aj ja som tu. Nemachrujte, schytáte. Stará známosť ide bokom a venujem sa "svalnáčovi". Urážky, provokácie, neslušné slová sa sypú z oboch strán. A vzdialenosť sa z oboch strán skracuje. Pomaly sa dostávam na úroveň " starého kamaráta" Pozdravím, odpovedá. Z hustnúcej situácie si ťažkú hlavu nerobí.Trošku ho poobdivujem je asi 150 m odo mňa na lúke. Sadám na okraj na peň a pokračujem v urážkach smerujúcich na svalnáča. Ten sa na chvíľu odmlčal, tuším prečo. Nové nadávky sa už ozývajú dosť blízko, ešte sedím, no začínam tušiť, že dlho nebudem. Ide na mňa, uši dole a ustupujem, ale vyhrážať sa neprestávam. Zrazu je von. V tom mi helfne "starý kamoš" svalnáč sa mu zahlási, ale veľmi dobre vie kto ho " serie" Ustupujem, chcem sa skryť, svalnáč si to šinie za mnou čoraz rýchlejšie, už je asi na 50m, ustupujem a urážam. V tom cítim, že sa mi vietor oprel do chrbta, naháňačky je koniec. Svalnáč sa vracia, odkiaľ prišiel a cestou "kľaje" Osmutnel som. No stará známosť je stále na svojom mieste. Idem bližšie ako sa na kamarátov patrí. Debatovali sme ešte 2,5 hodiny. Potom sme sa rozlúčili, no dúfam, že sa opäť stretneme.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 31

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 623 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off fatran, 11.9.2018 o 8:41

včera večer kláštorské lúky turiec ručalo cca 12 jeleňov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off stefa, 11.9.2018 o 7:51

U mňa (Lovinobaňa, Uderiná, okr. LC) pod oknom tejto noci medzi 23:00 do cca 02:30 taký koncert - no radosť nespať !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off ciprianko, 8.9.2018 o 9:49

Reakcia na príspevok od JAGER18, 30.8.2018 o 11:24 :
už počut ... na goraloch to uz ide Osturna a Velka frankova uz počut ... v pondelok zistim ako to je u nas :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on mirro, 5.9.2018 o 20:39

Horná orava dnes večer ručalo 6 jelenov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos.majer, 3.9.2018 o 20:24

Aj ja som už začul také slabšie ručanie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fatran, 3.9.2018 o 12:01

včera večer turiec kláštorské lúky tri krát mrnkol ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zalesak888, 30.8.2018 o 19:05

Reakcia na príspevok od peterD, 30.8.2018 o 17:00 :
Času dosť, hlavne nech vyjde počasie keď to bude vrcholiť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterD, 30.8.2018 o 17:00

Reakcia na príspevok od zalesak888, 27.8.2018 o 5:12 :
este musíš par dni počkat,nakolko bude dost teploodkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off JAGER18, 30.8.2018 o 11:24

Ešte im dajte čas ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off bertii, 30.8.2018 o 7:15

dnes ráno 2 jelene sa ozývali, síce velmi sporadický, ale bolo počuť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off zalesak888, 27.8.2018 o 5:12

Tak dnes ráno som počul prvého...ruja sa blíži ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Jeger, 26.10.2017 o 20:09

Chlape počul som aj v decembri revat a nie jedného. O tomto čase je to bežná vec... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 357AS, 26.10.2017 o 18:35

A čo teraz ? Kto počul teraz ešte ručať jelena ? Dnes 26.10.2017 o 18,00h reval ako v polke ruje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marfik, 24.9.2017 o 15:59

Ahojte, dnes sme vybehli za Žilinu smerom na Kotrčinu lúčku a počas dňa tam zreteľne ručali min. 3 jelene. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off william1888, 21.9.2017 o 23:21

Dobrý večer...Poloniny, počuť niečo ? Lebo vraj momentálne celkom slabota ... Viete niekto niečo ? Vďaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on mirro, 13.9.2017 o 8:38

na orave od 6.9 ručia dva jelene ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Brut, 12.9.2017 o 9:24

Ja som včera počul na obed a potom ešte o 14:00. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off luboslav, 10.9.2017 o 22:03

Kremnické hory-Turová,rozbieha sa to. Teraz večer mi ručali dva, začali okolo 20.00 h.Jedného z ich, koniec trojky som si dotiahol na 20 m, škoda, že už bola tma. Krásny zážitok. Lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off caky, 10.9.2017 o 20:04

Ondavska vrchovina:tu sa sem tam nejaky ozve ale zarial nic mimoriadne.uz prveho septembra sa ozvali traja.no k tej pravej ruji sa to neda prirovnat.aj ked potesi aj taketo mrmlanie.ono vyzera to slubne no uvidime ci nam to nepokazi pocasie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mira, 8.9.2017 o 22:22

Ano v okrese Levice v plnom prude,vcera rano rucali 3 jelene,jedneho som aj videl na 120m na strnisku repky so 6 jelenicami a dnes rano na tom istom mieste rucali 3 jelene od 04,00 hod do O7,OO hod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off scrofak, 8.9.2017 o 21:27

Mal som možnosť porovnať, okres prievidza, dnes okolo 19:30 jedno zaručanie, včera okres Levice sa to pekne rozospievalo, ručalo mi 6 jeleňov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 8.9.2017 o 15:27

Horehronie a Čierny Balog ? Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 8.9.2017 o 15:12

Dnes ráno vo V.F. 5,45 jedna Toyota plná zvedavcov amatérov, revala na lúke asi pol hodinu,potom sa presunula na inú lúku,inak ticho.Abnormalita 4vt.škoda že sme nemali na ňu povolenku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off martajs, 7.9.2017 o 11:11

Dnes ráno v oboře na jižní Moravě již dobře troubilo cca 7 jelenů.Pozoroval jsem i sbíjení laní. Na horách ale zatím ani zatroubení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rubi764, 7.9.2017 o 8:16

Prvé ručanie tento rok som zaznamenal 19.8.2017. Bolo to v oblasti medzi Levicami a Dudincami. V kukurici sa ozývali 2 jelene ale k ruji to malo velmi, velmi daleko. Takže môžem potvrdiť slová Stagstalkera. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 5.9.2017 o 10:19

:-) cagi,pravdu vravíš :-) som ako Tomáš (neveriaci) dokial nevložím prst do diery po "osmičke" neuverím :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off cagi, 5.9.2017 o 8:19

blahoslaveni ti ktori nevideli a uverili...:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 357AS, 4.9.2017 o 21:41

cagi,vieš počuť naozaj nič neznamená,ak by niekto napísal "videl som ručať jeleňa v auguste" poprípade by ho odfotil,to by bolo iné,ale viem ako sa dá dobre napodobnit ručanie,sám som raz "trénoval" a z pod smrečka som sledoval ako sa ku mne plíži nadšenec s kamerou a bol poriadne sklamaný ked ma tam objavil . Inak dnes večer som aj ja POČUL ručanie,no nemôžem s istotou tvrdit že to bol jelen,nevidel som ho . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 4.9.2017 o 20:15

357AS, divim ze Ty ako skuseny horal a skvely fotograf nasej volnezijucej zveri tak zaryto nepripustas iny nazor v tejto veci. Az mi je divne ze si rucat jelena nepocul aj Ty, neverim ze sa vo VF taky nenajde. Ako uvadza Stagstalker, pravou rujou sa to nazvat neda, ale to ze sa jeleni ozyvaju uz v auguste je uplne normalne, nech uz su dovody viac alebo menej zname. Verim ze raz zmenis nazor ked zacujes, uvidis a verim ze aj odfotis:-). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Stagstalker, 1.9.2017 o 11:46

Ospravedlnujem sa, bolo to v roku 2015. Kazdopadne augustove rucanie, najma v jeho druhej polovici nie je ziadny mytus, ale fakt, velmi vsak zalezi aj na oblasti a nie je v tom ziadne pravidlo, v oblasti Dudiniec videl znamy rucat jelena uz v druhej polovici augusta, ako citam nizsie, na Orave je zatial ticho. Okrem teploty ma podla mojich skusenosti na rucanie vplyv aj atmosfericky tlak. Samozrejme v auguste o ruji hovorit nemozeme, ale mozno aj vdaka zmenam pocasia sa zvykne jej priebeh posuvat. V literature sa casto pise, ze vrchol ruje je okolo Vaclava-Michala, posledne roky mam pocit, ze je to troska skor, medzi 23-26.9....potom sa casto objavia dozvuky, ked som jelena pocul zarucat aj v druhej polovici oktobra.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Stagstalker, 31.8.2017 o 22:17

Ja som prve zarucanie tohto roku pocul 26.8., minuly rok som pocul a pozoroval rucanie jelenov 30. a 31.8., cize som jelene rucat aj videl, dokopy 4 a tahali celu noc az do briezdenia, tusim bol aj spln. Posledne dni aj napriek teplu u nas jelene rucia uz celkom pravidelne, najma v noci. Odpozorovane, ziadni celadnici :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off zalesak888, 31.8.2017 o 22:12

Netreba to spochybňovať, jelene sa zriedkavo naozaj ozvú...každý deň počujem aspoň raz, dnes dokonca trikrát a som si úplne istý že to bol jeleň nie človek s vábničkou...ale nie je to také "pravé ručanie", iba také pokusy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on mirro, 31.8.2017 o 20:25

ani v Hurbanove nebolo 20 stupnov v noci ,ale u nás na orave boli tieto rána 6 stupnov ale zatiaľ ticho ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 31.8.2017 o 17:41

Dobre chlapáci,len počúvajte :-)cagi,Odborná literatúra,kedy napísaná ??? Lebo teraz ,ked je cez den 32"C a v noci 20,reve možno naozaj pred chatkou len nejaký čeladník alebo aj na posede,lebo videl prd makový tak si aspon potrénuje a ide domov. Ale mne je to vlastne 28,ak vám revú,počúvajte :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 31.8.2017 o 12:53

Ja som neskoro vecer pocul v prestavkach kratko rucat najskor zabudnutu kravu z miestneho druzstva.Bol to tak "verny" zvuk, ze keby som sa nepresvedcil na vlastne oci, naletim :-o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off cagi, 31.8.2017 o 7:28

Ozyvanie sa jelenov uz v auguste nie je nic nezvycajne, popisuje to aj odborna literatura. Ruja to ale este nie je. Minuly tyzden ked boli u nas chladne noci pod 10 st. tak sa dost intenzivne ozyvali dva jelene od susedov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fehir, 30.8.2017 o 22:42

Nikto nevraví že už celá hora reve, ale pár kusov sa už sem tam ozve, a keď ste taký skúsený ako vravíte tak by ste mali vedieť že o takomto dátume nieje nič výnimočné počuť prípadne vidieť dáky ten kus, reagujem lebo váš komentár vyznel tak ako keby to nebolo možné. Tento rok som počul zatiaľ len dva krát a aj poľovníci mi vraveli že už sem tam počuli, foto nemám, ozýval sa až v noci a vnoci sa asi nikto nebude učiť vábiť pred posedom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 357AS, 30.8.2017 o 21:15

Fehir,vyznám sa,lebo počuť neznamená vidiet,ked to "u vás už tak reve" pridaj nejaké foto pre potešenie :-)Alebo lukas01315 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fehir, 30.8.2017 o 16:37

357AS vidno že sa vyznáte :) zato že u vás je ticho tak v iných revíroch to tak nemusí byť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 30.8.2017 o 16:19

počut môžete niekoho kto si kúpil novú vábničku a skúša ju,alebo niekoho kto si to zas po roku nacvičuje, lebo to pozabudol,jelene teraz pasú ako divé a zbierajú energiu ,lebo vedia že ich čaká mesiac pôstu ,kedy sa pre samotnú vášen nebudú mať čas napásť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

zobrazené 41-80 z 623 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM