Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

6XC - diskusia

autor: off Ravanelli
pridané: 2.8.2014 21:46

Chcel by som si rozšíriť obzor. Používa niekto športový kaliber 6XC aj na lov? A aký je pri športovej streľbe a aký pri love ? Pozeral som zahraničné fóra a tam sa používajú na lov srnčej a škodnej. Dajte par info ak mate.


počet zobrazení: 3 005
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off xwolf, 14.3.2019 o 11:06

Reakcia na príspevok od danosedo, 13.3.2019 o 21:33 :
Skúsenosť zatiaľ nemám. Ja sa na tento kaliber chystám, keď vystrieľam hlaveň 7mm-08 Rem. (čo bude skôr, než mi je milé :-) ). Do 6XC je momentálne veľmi úzky výber streliva, Norma napr. ponúka iba dva lovecké patróny s Noslerom Ballistic Tip a s Oryxom. Čo by malo síce teoreticky stačiť, otázne je, že ako si to sadne s konkrétnou hlavňou. Na terč majú tiež dva náboje, ten so 105gr. Bergerom je špičkový (takisto ako v 6,5 Creedmoor so 130gr. Bergerom). Z môjho pohľadu je to kaliber pre človeka, ktorý aj prebíja, ten má podstatne širšie možnosti a dokáže využiť jeho potenciál. Ak to chceš len, alebo prevažne na lov, v Európe asi lepšie pochodíš s kalibrom 243 Win, do ktorého je niekoľkonásobne širší sortiment fabrického streliva so všemožnými strelami. V USA sa zase tlačí do popredia 6mm Creedmoor do ktorého už teraz ponúkajú relatívne slušný výber loveckej aj športovej fabrickej munície. Každopádne ťa neodrádzam, mne sa ten kaliber páči - lenže ja prebíjam, takže je to jednoduchšie s voľbou vhodnej konfigurácie náboja. Výhodou fabrickej pušky v kalibri 6XC je osem palcové stúpanie vývrtu, ustabilizuje aj dlhé, ťažšie strely modernej konštrukcie, ktoré potrebujú kratšie stúpanie. Naproti tomu je odvekým nešťastím kalibru 243 Win, že má vo väčšine fabrických zbraní iba 10" stúpanie (výnimka je Remington 700 s twistom 9,125" a Savage má 9,25"), ktoré síce zvládne ťažšie strely, ale sú to väčšinou len poloplášte s biednym balistickým koeficientom, takže potom sa celkom vytráca pointa ľahkého kalibru s plochou balistickou krivkou. Samozrejme, aj ľahšie strely okolo 90-95gr. stačia na škodnú, alebo na srnčie na väčšie vzdialenosti. Len potenciál kalibru je tak trochu nevyužitý. Blaser niekedy ponúkal na výber dve stúpania vývrtu pre 243 Win - 8" a 10", neviem či ešte jestvuje táto možnosť. Dávnejšie bol v jednom nemeckom časopise (už si nepamätám, či to bol Visier, alebo DWJ...), kde testovali obe hlavne. Možno to ešte nájdem. Tak veľa šťastie pri výbere. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off danosedo, 13.3.2019 o 21:33

6XC - Chcem kúpiť výmennú hlaveň na Blaser R8 v kalibri 6XC. Má niekto skúsenosti??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 3.8.2014 o 21:45

Osobnú skúsenost nemám,ale viem,že sa používajú temer identické strely čo do váhy ako u 243WIN,dokonca Norma robí to so strelou ORYXa tiež Balistic Tip 95gr-takže na škodnú viac menej predimenzovaný ale zas vhodný na dlhšie vzdialenosti na srnčiu,príp.holú zver.Prepokladám aj náchylnost na prekážky u tejto ráže,BST je už dávno preverená strela a v rýchlych kalibroch pri stredných vzdialenostiach strelby funguje ako hodinky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM