Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

strely Berger VLD Hunting - diskusia

autor: off michal89
pridané: 31.7.2014 8:42

má tu niekto prakticke skusenosti pri love s tymito strelami?. dakujem za postrehy...


počet zobrazení: 3 670
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Durell, 14.9.2015 o 8:34

Miloš to napísal pekne a dobre. Ja som sa ešte neprestrielal cez bežnú vzdialenosť a už aj tých 300 m na líšku je dosť velký kumšt, hlavne zaujat dobrú polohu strelby. Klimatické a poveternostné podmienky, ešte tak nevplývajú, a človek vidí aj s bežným kvalitným vybavením čo vlastne loví. Nad 300 m ( 400-500) už je to hlavne o treningu a tej zodpovednosti, mimo iných technických požiadaviek. Trochu sa už stráca kontakt so zverou a u nás to fakt nieje nutnosť, ale neodsudzujem to ak to človek fakt vie. Bez toho aby človek športovo strielal sa to ani nenaučí a nenatrénuje - nemá moc kde. V US na pláňach to nutnosť môže byť. Človek, ktorý dosiahne na 500 m úspešnosť ako väčšina z nás z posedu do 150 m nech tak kľudne loví ak je to bezpečné, lebo tu je u nás pes zakopaný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off millos, 13.9.2015 o 16:41

Sailormoon: za oceanom je velmi popularne "Long range hunting" a tato strela s jej BC je na to vynikajuca. Samozrejme strelit na dlhu vzdialenost chce nejake vedomosti o balistike, musis zohladnovat vela faktorov... Vhodnu optiku s dobrou osnovou... Ale ked mam strielat na povedzme lisku na 500m, kym si to odmeriam, pozriem tabulku, rychlo preklikam...mam co robit aby mi neodbehla dalej. Vacsinou to chce inu "aparaturu" ale trepat sa do lesa s 9kg na pleci tiez nie je pohodlne. Ale neda mi to, obcas aj tuto pusku v hore vyvetram. Ako pises, poskladaj nejake hrube zelezo v dobrej razi a vyskusaj strelbu na dlhe trate. Je to fajn, ked sa na pretekoch hodi rec o polovacke a dlhych vzdialenostiach, nie je tam vela ludi ktori poluju a sutazne strielaju od 600m a podla novych propozicii do 1400m. Vacsinou su to nepolovnici. Hlavne Cesi, s tymi obcas kvakame o zasahoch na dialku. Ale v kazdom uz je aj kus zodpovednosti, a nezmyselne nebude riskovat neuspesnu dohladavku. Ale zase chlapci spominali aj uspesny zasah na diviaka na 1000m. To uz je velmi pekne a zaroven velke riziko. Dal ho udajne druhou ranou. Polovat na dlhe vzdialenosti je tema mnohych polemik, vela ludi to zatracuje, ze je to nepolovnicke, chce zo uctu voci tej zveri, mnohi zase v tom vidia kus umenia: odkaz neuspokoja sa s beznou vzdialenostou. To je skoda sa s niekym hadat, do takych debat sa radsej nepustat. Moj nazor je taky, ze ked mam strelit na vacsou dialku, tak musim si byt co najviac isty, ze zasah bude uspesny a brat ohlad na zver. Ale v nasich horach a podmienkach strielat na povedzme 700m je hlupost, mozes na papier vystrielat centre, ale o den, dva sa zmeni teplota, tlak, vlhkost a je problem pri farbe a nedohladani v horsom pripade pri uhyne pri nezodpovednej strelbe. Takze asi tolko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off sailormoon81, 13.9.2015 o 15:11

však ja nič miloš ja len že loviť zver na 700 m už podľa mňa nie je poľovačka to je skor snajperská úloha, či nesplnený sen o snajperovi aj keď možno sa to dá a niekde to môže byť aj nevyhnutnosť a tam je asi tá strela vhodnejšia. Ja som najďalej strieľal na zver na 200m a do terča na 300 ale s ďialkomerom s poznaním balistiky prečo nie aj ďalej. A aj keď som chcel skúsiť aj na tých 300 tak proste nie je treba, nie je kde a nie je taká príležitosť či svetelné podmienky, či vybavenie a nenosím so sebou ťažkú zbraň s dvojnožkou či vrecká s pieskom a karimatku aby som si pred výstrelom niekde pohodlne zaľahol Trénovať streľbu na dlhé vzdialenosti prečo nie, do toho by som sa tiež niekedy chcel dostať ale loviť takto v tunajších podmienkach asi nič pre mňa.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off millos, 13.9.2015 o 14:49

Durell: my sme skusali na 500m strelit do myslim 1cm hrubeho gongu strielali sme 300gr Scenar v 338LM, 208gr A-max v 300WM a v 308W to bol myslim 167gr Scenar. Prve dve raze to priam roztrhali a 308w to ako keby len zaprasil, absolutne nebolo vidiet ani len naznak po jamke od projektilu. Je to ciste len strela na papier, lovit s nou je nezmysel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 13.9.2015 o 14:38

Sailormoon: berger vacsinou pouzivaju lovci na dlhe vzdialenosti, ako pisal aj Belson, jeho kamarati v zahranici su ironicky voci Accubond, pretoze, ked maju strelit na zver poviem priklad 700m, tak Nosler uz neodvedie taku robotu, co sa tyka ranivosti ako Berger. Ale zase ja mam skusenost, Berger mi nikdy nepodlieval, vo vnutri to bola niekedy paseka, zalezi od umiestnenia rany. Zalezi aj od terenu, kde sa poluje, ak sa niekomu podari horsia rana a ma sa trapit s tazsim kusom niekde zo zarastenej trniny, tak vtedy oceni ucinok tejto strely. Ale nemysli si, ze je to take, ako sme s Belsonom popisali, niekedy ti SP urobi viac bordelu ako spominany Berger. Belson: urcite je to ina koncepcia strely, sice nikdy som to nepozeral na nete, ale pri zasahu na hlavu, krk ... Robilo to slusnu dieru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 13.9.2015 o 14:22

Keď som zabiehal 6,5-284 tka som to púšťal na 50 m do 15 mm hrubej ocelovej platne. Mal som urobené také anorektické139 gr scenare s V0 720 m/s. Po nich išli oryxy s V0 829 m/s. Je tu rozdiel 110 m/s ale oryxom chýbalo len vlások a vyrobyli také cca 12-14 mm velké diery ktoré už na druhej strane trhali vyduté viečka. Scenar sa rozprskly a urobili cca 3-5 mm hlbolé krátery a nepredpokladám, že pri zhodnej, alebo aj vyššej V0 by prešli. Ale tento fakt si do jary isto overím v praxi. a dám vedieť So scenarmi to skúšalo hodne ludí, a väčšina od toho ustúpila . TOG je tiež dutinka a všeobecne funguje dobre. strely Berger VLD Hunting - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sailormoon81, 13.9.2015 o 13:57

no neviem,neviem ale podľa toho čo tu čítam by som ten berger asi nikdy nepoužil. Ale u mňa nie je prioritou aby zver ostala v ohni, vnútri to vypadalo ako po granáte a vnútornosti sa vysypali same z hrudnej dutiny, takmer bez použitia noža. Ja radšej nech je istý priestrel, farba pre psíka a či odbehne 20 alebo 50 m je jedno. Psík ma robotu a radosť, ja zaujímavú dohľadávku, a pekne čistú zverinu bez olova, ktoré je mimochodom pekne jedovaté. Vyvrhovať keď je všetko na kašu to nie je nič pre mňa, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Belson, 13.9.2015 o 13:15

Tretia strana. strely Berger VLD Hunting - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 13.9.2015 o 13:14

Jasné, tá strela Lapua je určená na športovú streľbu. Bergerka je určená na poľovanie, t.j. jej konštrukcia zrejme nie je identická. Pokiaľ si dobre pamätám z toho článku (nechce sa mi to teraz hľadať), strieľali aj na hlavu s prierazom lebečnej kosti. Asi nie je dutinka ako dutinka..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off millos, 13.9.2015 o 11:46

Tvoji priatelia Belson za oceanom veruze vedia co je dobre. Len tie drobunke prekazky su pre tuto strelu velky problem, ja som raz davno strielal na diviaka na cca 50m cez den, kamaratovi som povedal, ze nech dobre pozoruje ako sa zver zachova po zasahu Bergrom, strela mi zachytila par stebielok travy a ja som netrafil, stalo sa mi to dva krat a tiez som potom zistoval niekde na americkych forach, ze som nebol jediny, amici pisali, ze strela pri naraze na travu exploduje, takze neviem, nie je to z mojej hlavy, snad tvoji znami by povedali viac o tom, kedze maju dlhorocne skusenosti. Zaujimalo by ma to. Bol som pri jednom zasahu strielane s 210gr Bergrom v 300wm na vzdialenost presne 300m, danielka trafena na trochu zadnu komoru, zostala v ohni a pri vyvrhu sa pomaly nemusel ani noz pouzit, vnutornosti skoro vypadli same. Explozia a kopec drobnych fragmentov urobilo svoje. A zase znamy mi spominal polovacku, strielal na jelenicu na 600m s 338lapua mag, zasah na lopatku, farbila vraj neskutocne a po 1km farbit prestala a ani ju nedohladali. Pouzita 300gr Lapua scenar. Udajne pri naraze na kost Scenar sa rozbije a neprenika dalej, tak asi preto tolko farby, s tymito strelami nemam ziadne skusenosti. Takto som to niekde vycital na "skandinavskych forach". Je to sutazna strela, tak sa necudujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Belson, 13.9.2015 o 10:55

Ďalšia strana. Poučte ma niekto, či nejde naraz viac fotiek. strely Berger VLD Hunting - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 13.9.2015 o 10:51

Niečo som už na tému použitia dutinkových striel pri love písal, len si nepamätám kedy a kde (v mojom veku už radšej porozlievať od Parkinsona, než zabudnúť vypiť od Alzheimera :-))))))). Takže znova a tentoraz trocha aktualizované. Pred nejakými 12-13 rokmi som testoval na presnosť náboje Lapua s dutinkou s vtedajšou ČZ Varmintkou v kalibri 308W. Neodolal som pokušeniu s nimi zapoľovať. Na jelenici na viac než 200m, aj na jeleňovi na nejakých cca 50m bol účinok rovnaký. Maličký vstrel, ŽIADEN výstrel, vnútornosti na kašu a drobné fragmenty strely som vyberal z vnútornej strany hrudného koša pinzetou. Proste explózia. Domýšľal som si, že keby strela chytila kosť, mohol som nedohľadať ani jeden z tých kusov. Preto zvyšok nábojov išiel do papiera a experimenty skončili. Až neskôr som si v americkom časopise Handloader prečítal článok o testovaní diskutovaných loveckých Bergeroviek na poľovačke na Novom Zélande. Mám z neho fotokópie, ktoré som kedysi vyhotovil pre svojich kanadských "buddies". Skúsim to tu pridať, ale asi to bude musieť ísť na viackrát, je to deviatich stranách. Stojí to za prečítanie. Zrejme ide tak trocha aj o marketing, ale podstatu si Johny vymýšľať nemohol. Vlastné praktické skúsenosti s týmito Bergermi nemám, ale moji dvaja kanadskí priatelia už pár rokov s ničím iným nepoľujú. Jeden v kalibri 300 WinMag, druhý v 300-378 WeathMag. Od malého deera po losa, od pár desiatok do pár stovák metrov a nedajú na tie strely dopustiť. Na moje Accubondy v 300 WSM, ktoré tam do zbrane nabíjam, sa pozerajú s dešpektom a robia si srandu, že prečo ešte stále používam tie "discontinued" strely....... strely Berger VLD Hunting - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off millos, 13.9.2015 o 0:25

Jager68: Berger povazujem za najlepsie polovne a matchove strely na svete, na volny priestor, bohuzial aj pri 210gr im vadi aj steblo travy...to, ze neprestrelia jelena pri tej vzdialenosti a pri tej rychlosti, nie je nic vynimocne, ale za to im patri hold devastacnemu ucinku pri "skaredych" ranach , kde by pri inych projektiloch zver odbiehala a zhasla po niekolko 100m, tak Berger si vybera svoju dan na par metroch. Konstrukcia strely, typ strely, uprava jadra strely...tomu zodpoveda. A spickovy BC tejto strely kazdeho prebijaca provokuje pustit presnu ranu aj na dlhsiu vzdialenost ako pri inych strelach na ktore sme zvyknuti. O presnosti a BC striel typu match hybrid target je zbytocne nieci hovorit...len ta cena nas hneva, ale aj tak ich kupujeme a prebijame. Mimochodom, prekvapilo ma, ze zo strely, ktore si sam molykujem uplne zmizlla povrchova uprava, po molybdene ani zmienka, sposobene urcite oterom v tkanive pti vysokej rychlosti. Bohuzial tieto polovne strely som uz nestrielal niekolko rokov, teraz sa im budem "venovat" asi nejake dve, tri sezony, prachu je dost, nervov a trpezivosti na molykovanie tiez..takze pravidelne podam objektivnu recenziu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jager68, 12.9.2015 o 10:15

Milos z 300WM Berger neprestrelil jelena na 200m? .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off millos, 11.9.2015 o 23:48

210 gr VLD Match Grade VLD Hunting, v 300wm, pozostatok strely ktora mala 881m/s, strielane na 204m, jelen. Komorova rana. strely Berger VLD Hunting - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off michal89, 31.7.2014 o 9:02

konkretne si chcem dat tieto strely prebijat v kalibry 6,5x55se, 140grain ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM