Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

srnec 1.vekova trieda - diskusia

autor: off caky
pridané: 13.7.2014 19:01

dobry den pani polovnici,chcel by som poznat Vas nazor na zmenu pri prvej vekovej triede u srnca.tj.1-2rocny 1vekova trieda.mam dojem ze komora len chce nahnat peniaze do kasy za pokuty pri nespravnom odstrele.alebo sme tu ozaj taki vsetci ktori presne vedia posudit ze nejde napr.o 2rocneho ale o 3rocneho srnca?


počet zobrazení: 11 013
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Hekler, 14.7.2014 o 21:23

unáhlene zadaná zbytočná téma,... čo sa zmenilo v posudzovaní chovnosti u 2. ročných srncov - nič, všade sú také ako boli aj doteraz len poľ. hospodár vykáže ročného a už aj dvojročného srnca ako I. VT.... a prečo sem pletieš 3. ročných tiež nechápem, tam sa nezmenilo tiež nič v kritériách chovnosti akurát II. VT začína tretím rokom .... čo je na tom nejasné a čo s tým má komora, za chovného dvojročného srnca bol aj je rovnaký postih bez ohľadu na to či bol vlani v II. VT alebo je tento rok v I. VT .... prepáč ináč to už neviem napísať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

komentáre

zoradiť
off cita, 17.7.2014 o 0:16

No a co? U nás je I.vt do dvou let už X roků a žijeme...:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kaso79, 16.7.2014 o 14:23

Možno sťažili selekciu, áno. Ale na budúci rok nech Váš hospodár povie, že kým nebude odstrieľaná I.VT nebude sa II.VT strielať....a keď sa pomýliš, a bude to 3roček, bude do plánu II.VT...a neverím že toľkokrát sa pomýlite...;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off muno211, 16.7.2014 o 13:14

Páni, naopak, myslím si , že práve ono zaradenie do VT je pri odstrele veľmi dôležite... momentálne mame odstrel v plnom prúde a chýba nám do planu lovu nášho PZ streliť 1ks I.VT a 2ks III.VT. U nás v poľnom reviri s relatívne s dobrým genofondom som tento rok este nevidel jednoročiaka gombičkára, všeštko sú silní vydliaci alebo vysoký ihličiaci...zato nepravidelných šestákov i nízkych, slabých som mal už 3x, avšak dovolim si tvrdit, že spravne identifikovat 2ročného srnca v terene je obtiažne... ak by isšlo o 1 ročných srncov, su červení, ak pojde o 3 ročných su to výrady, avsak II.vt máme odstrielanú. Zaradením 2 ročných srncov do I vt stažili selekciu pri odstrele... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 14.7.2014 o 21:23

unáhlene zadaná zbytočná téma,... čo sa zmenilo v posudzovaní chovnosti u 2. ročných srncov - nič, všade sú také ako boli aj doteraz len poľ. hospodár vykáže ročného a už aj dvojročného srnca ako I. VT.... a prečo sem pletieš 3. ročných tiež nechápem, tam sa nezmenilo tiež nič v kritériách chovnosti akurát II. VT začína tretím rokom .... čo je na tom nejasné a čo s tým má komora, za chovného dvojročného srnca bol aj je rovnaký postih bez ohľadu na to či bol vlani v II. VT alebo je tento rok v I. VT .... prepáč ináč to už neviem napísať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

off vladoVT, 14.7.2014 o 11:29

aj ja som nepochopil, aký máš (caky) vlastne problém s tým či je 2r. srnec v 1vt. alebo v 2vt., keďže kritéria odstrelu sú podľa jednotlivých rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kaso79, 14.7.2014 o 10:37

suhlas borza....to iste som napisal, len teraz som si uvedomil ze neviem ci to bolo pochopene. Ci sa chapalo tych 3-5 cm dlzka vysad, alebo kmenov...ja som myslel na kmene a teda gombikov. Aj ked 5cm uz nie je gombickar :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 14.7.2014 o 10:25

presne tak, alebo strieľaj vyslovene gombíkov do 5 cm a nemáš problém....to zvládne aj menej skúsený poľovník a pokiaľ takých nemáte, buď rád. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 14.7.2014 o 10:02

caky, dosť dobre nerozumien tvojmu problému. Zaradenie do VT slúži na pomerné zastúpenie jednicov v kmeňovom stave a kritériá odstrelu sú definované pomocou veku v rokoch. Iné sú pre 1-ročné a iné pre 2-ročné u I.VT, ďalej iné pre 3, 4-5 a 6 +. Myslím si, že spoločné kritérium pre 2 a 3 ročného by bola hlúposť, a ak si si nie istý, či ide o 2-ročného chovného alebo 3-ročného výradového, tak ho radšej nechaj tak, napr srnec 1.vekova trieda - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kaso79, 14.7.2014 o 8:11

Sice bola slaba zima,ale najdes gombickarov....je to gen prenasany srnou, takze urcite matka priroda vsetko nevykompencovala silnymi srncimi samcimi genmi ;) A samozrejme je to blbost toto zaradenie...ale jedine co s tym vies urobit aby nemali dovod kasirovat za nespravne odstrely je strelit len to co musi byt v oboch vekoch (1 aj 2 roku) vyradove...a ak nechas v I.VT srnca aj ked slabsieho dorast do veku 6 rokov, je velka sanca ze vytlaci aspon 75-80 bodov...ak nie, tak mas 3 roky pocas tej doby ho strelit ako vyrad v II.VT. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off caky, 13.7.2014 o 19:44

ok kaso79 a co s ostatnymi jedincami?ja si myslim ze je to zo strany komory nezmysel.toto neschvaluju ani p.Hell,P.Garaj atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 13.7.2014 o 19:29

kaso79 - Aj tak sa dá,ale napr. po takej slabej zime ako bola posledná som tohto roku ešte 3-5 cm ihličiaka nevidel . (Plánovanie dochovania stanoveného počtu nechovných jedincov je totiž roky pretrvávajúci nezmysel !!! ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 13.7.2014 o 19:08

jednoduche, strielaj len to co ma menej ako cca 3-5 cm, a nemozes sa pomylit... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM