Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Nácvik psa na strelbu - diskusia

autor: off haluska
pridané: 15.5.2014 14:07

Potrebujem poradiť ako postupovať pri nácviku. Pri durení si pes výstrel ani nevšimne ale keď vystrelím v jeho blízkosti tak sa správa dosť nervozne . Už ked vidí že sa pripravujem na streľbu tak sa začne nervozne vrtieť. Mame spolu odlovených niekoľko diviakov no stále je to rovnaké. Čo by ste mi poradili..


počet zobrazení: 3 805
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off majko12, 14.1.2015 o 8:28

Začať úplne od šteňaťa, aj s malými petardami v bezpečnej vzdialenosti od psa, aj na dvore, napr. hodiť za kopu dreva a pod.Stačí dva tri krát a budeš vidieť reakciu a potom silnejšiu petardu. Potom v revíri s brokovnicou, keď psík trochu odbehne, po výstrele privolanie, pamlsok. Potom odloženie pod posedom, výstrel z posedu, pri dodržaní kľudu pochvala, pri nervozite pokarhanie. Potom pochodzka, odloženie výstrel, po príchode ku psovi pochvala. Potom výstrel, aby ťa pes nevidel, z jarku a pod.Mám štvrtého kopova za 25 rokov a každý už ako cca sedem mesačný ročný mi to zvládal veľmi dobre. Základ privykať čím skorej. A samozrejme spájať s úlovkami. Kopovy beriem na každú čakanú a nie je problém. Vekom začnú byť po rane nervózne, lebo sa tešia ale po rane čert ho ber. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 13.1.2015 o 20:54

Pri petardach by som si dal pozor na psa. Problem je, ak hodis petardu blizko psa, on sa instinktivne otoci pozriet sa co to je a vtedy mu petarda vybuchne do tvare. Nebodaj by tu petardu chytil do papule...Ja radsej pouzivam startovaciu pistol, ale verim ze pri opatrnom pouzivani su dobre vyzitelne aj petardy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off miltrax, 13.1.2015 o 19:40

Mam MKS a tiež sa bal vystrelov,ked som prinom vystrelil utiekol na kilometer odomna.Potom som s nim chodil na prechadzky a ked stopoval zver a bol zaneprazdneny tak som hodil petardu daleko od neho a ked som videl že sa trochu zlakol a poodbehol tak som ho privolal a ukludnoval a chválil,potom som dlžku odhodu petardy skracoval a hadzal poprinom a už sa nebal vobec.Potom na polovačke sa už nebal vobec,ale zaleži aj od povahe psa,je to individualne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 22.5.2014 o 16:59

moja skúsenosť: spojil som výstrel s úlovkom. ideálne je, ak pes vidí lovený kus. podstata spočíva v tom, že si spája výstrel s úlovkom a fungovalo to! vyskúšané pri troch psoch. až následne sa zvládala poslušnosť po výstrele... ale funguje aj ten jarov recept, treba poskúšať, výsledok sa dostaví. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 22.5.2014 o 15:32

Potrebuješ pomocníka. Je to roky využívaná metóda. Pomocník sa vzdiali na nejakú vzdialenosť a vystrelí z dlhej zbrane. Ty sám uvidíš reakciu psa. Podľa toho aká bude dáš vedieť pomocnikovi ci sa ma priblížiť o kus bližšie. Chce to len trpezlivosť a nakoniec môžeš pri psovi strieľať aj z kanona. Ak pes ostane kľudný treba chváliť. Toto používam roky na bojacnejsie psy a funguje to. Človek musí obetovať nejaké tie brokové náboje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 22.5.2014 o 14:48

Uff, skús oboje a uvidíš :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off haluska, 22.5.2014 o 14:44

Je lepšie ho mať pri nohe a ukľudňovať ho alebo ho odložiť a pomaly sa k nemu približovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 22.5.2014 o 12:46

Malokalibrovka píska ma úplne odlišný zvuk od guľovej ci brokovej rany, ktorá má dunivy zvuk. Skúšal som reakciu psov na oboje a mali negatívnu reakciu hlavne na zvuk malokalibrovky ak boli pri nohe. Toť moja skúsenosť. Osvedčila sa mi metóda využitia brokovej rany s postupným približovanim sa ku psovi. Ďalšia vec je ak boli pri psovi ulovene už nejaké kusy zveri, pes sa choval nekludne a mal tendenciu utekať v smere vystrelu. Dokonca som mal pri psovi ulovene nejaké kusy už pred skúškami a psa som chcel na skúškach odkladať na voľno. Na skúškach bol však pes na remeni nakoľko už mal vzite ze výstrel rovná sa úlovok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off haluska, 22.5.2014 o 11:44

Prečo nie malokalibrovku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 21.5.2014 o 12:59

Nemá strach z dlouhé zbraně? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 21.5.2014 o 12:23

Mam otázku, pes sa chová bojazlivo alebo naopak je nervózny vzrušenim z lovu? Poplašnu pištoľ alebo malokalibrovku neodporúčam! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 21.5.2014 o 8:44

Skús ho zobrať na strelnicu, ale tam kde sa strieľa batéria, aby videl strelcov aj na čo pália. Počas streľby sa k strelcom pomaly približujte, najlepšie cik-cakovo. Keď sa nestrieľa aj vy si dajte pauzu, a keď zbadáš, že strelci opäť nastúpili, upozorni na to psa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off haluska, 21.5.2014 o 8:05

Vďaka za príspevky reagujem trochu opozdene ale bol som mimo slovenska .Tak aby som bol konkrétny psíkovi vadí streľba v blízkosti s toho pramení tá nervozita pred streľbou , cíti že príde výstrel tak sa začne vrtieť a tlačí sa ku mne . Proste správa sa tak ako keby som ho išiel vytrestať. Pri durení je zaujatý prácou tak výstrel ani nevníma .Odlovili sme spolu niekoľko kusov tak som mal možnosť vidieť jeho správanie zblízka a vždy je úplne v pohode tak včil buďte múdri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor43, 16.5.2014 o 12:19

Nesúhlasím s goretom! Ak sa psík evidentne bojí, ja ako majiteľ by som ho vzal do prírody, hral sa s ním, event. odvrátil jeho pozornosť, venoval sa mu a požiadal by som inú osobu- kamaráta, aby vystrelil z poplašnej pištole z väčšej vzdialenosti,psíka by som pri tom chlácholil a ukľudňoval. Podľa toho čo napísal haluskya, ,psík asi s tým výstrelom až taký problém mať nebude, keď mu to pri durení nevadí. Vidím v tom potenciál na vyriešenie situácie, keďže sa nejedná o psíka, ktorý evidentne prejavuje strach z výstrelu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 16.5.2014 o 11:29

ak dobre rozumiem textu, tak psík je nervózny po výstrele, a tiež reaguje na prípravu k streľbe. podľa môjho názoru je to v poriadku, lebo vie, že výstrel mu spôsobí radosť - úlovok prípadne prácu na ktoré sa teší. takže ja by som vôbec neriešil zvykanie na streľbu, tá mu problém nerobí - to by sa bál. treba len trochu popracovať na poslušnosti, aby sa moc nevrtel, a v tom nevidím nejaký problém. chvilku to trvá, ale pochopí a budeš mať z neho radosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 16.5.2014 o 10:55

Podľa mojich skúsenosti sa pes oveľa viac zľakne, ak nie je na streľbu pripravený, ako keď je upozornený, že sa niečo bude diať. Mám na mysli neskúsené šteňa, dorastenca. Preto, ak ide o mladého psa, postupoval by som inak, než Urssus a Igor. Psa by som pred seba obložil (hoci aj na remeni) asi na 10 m a udržiaval s ním očný kontakt. Po výstrele by som chvíľu ostal na mieste a v prípade potreby psa kľudným hlasom upokojoval, aby ostal v odložení. Žiadne "tvrdé" a hlasité povely. Postupne by som predlžoval odloženie a počet výstrelov počas neho, ale stále mal psa pod kontrolou (očný kontakt). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Igor43, 16.5.2014 o 10:31

Tak ako píše urssus. Ale s tým odložením by som počkal. Vždy strieľaj s poplašnou pištoľou ( menšia intenzita) alebo najprv napr. s malorážkou len keď je pes zaujatý alebo pobehuje, hľadá, hrá sa a podobne ale nikdy nestrieľaj ( aspoň zatiaľ ) keď je pri Tebe, ale až keď je od Teba vzdialený aspoň 20m. Tiež si myslím, že môže byť nervózny z očakávaného úlovku. Nepopísal si totiž, ako sa tá jeho nervozita navonok prejavuje. Výstrel s odložením by som riešil až v druhom slede, keď už budeš mať istotu, že už na výstrel nereaguje bojazlivo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 16.5.2014 o 7:58

Skus si zaobstarat poplasnu pistol a pri vychadzkas, ked pes bude niecim zaujaty tak vystrel. Ked nebude prejavovat znaky nervozity tak ho odloz a vystrel pred nim. Aspon ja som tak psa zvykal na strelbu. Nie je nahodou tvoj pes pred vystrelom nervozny preto, lebo sa nevie dockat diviaka? Aj to by mohlo byt. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off goret, 16.5.2014 o 6:33

princíp je jednoduchý: klin sa klinom vybíja, detaily záležia na konkrétnom psovi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov