Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
IBO výpredaj

Vytĺkanie jednoročných srncov - diskusia

autor: off lupty
pridané: 8.5.2014 13:00

Zdravím priatelia poľovníci, zaujímal by ma Váš názor a podelenie sa o vaše skúsenosti s pozorovaním vytĺkania jednoročných srncov, hlavne v tomto roku, v ktorom nebola zima. Pýtam sa preto, lebo som sledoval 2 srnce, ktoré sa mi podľa správania a postavy zdali ako jednoročné, avšak obidva už boli pekne vytlčené v prvý májový týždeň. Literatúra uvádza že by to malo byť ku koncu mesiaca, no prax je samozrejme iná. Ďakujem za vaše názory a postrehy. Lovu zdar!


počet zobrazení: 3 145
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off brandys, 21.5.2015 o 10:11

Srnčia zver neni dostatočne prefarbená ani u nás. Niektoré jedince sú niektoré ešte nie bez rozdielu pohlavia. Je otázne či sa tento fakt dá prikladat tuhej či slabej zime. U nás snehu veľa nebolo. Posúdi ta asi iba sama zver kedy je jej čas. Videl som pri posliedkách v našom PZ niekoľko srncov 1.vekovej ihličiakov z parožím ešte v lyku dokonca 6 toráka nádejného mladého srnca. Z lovom u 1 vekovej treba trocha počkat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 19.5.2015 o 8:50

Ano plne suhlasim, len po minule roky v takom case u nas uz bola väcsina srncov uz prefarbena, tohto roku to je nejako neskor, preto som na to poukazal ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 18.5.2015 o 22:38

No ved tak sme sa to aj ucili. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milan49, 18.5.2015 o 21:26

Chcel by som doplniť komentáre "Rimo" a "peters". Čas prefarbovania srncov zvyčajne závisí od ich veku. Na jar i na jeseň sa prafarbujú ako prvé ročné a dvojročné srnce, troj- až sedemročné srnce neskôr a najstaršie srnce sa prefarbujú ako posledné. Opačný postup je pri vytĺkaní parožia. Čím je jedinec starší, tým skôr vytĺka parožky /koniec marca až začiatok mája/. Že táto zásada platí, mám odpozorované z dlhoročnej poľovníckej praxe, a píše to aj odborná literatúra. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Rimo, 18.5.2015 o 7:50

no po vikendovych postriezkach aj u nas su rocne srnceky povytlkane len niektore... 2 som videl v lyku a 2 vytlcene. Starsie su väcsinou uz vytlcene len ako to uz bolo spominane nejako sa im nechce prefarbovat :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off peters, 17.5.2015 o 22:05

Záleží to asi na konkrétnom kuse ako sa cíti. Dnes som videl ročka komplet v lyku, mladý šestorák napoly vytlčený a starý vidliak vytlčený komplet no ešte celkom nepresrstený. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 17.5.2015 o 16:12

Jaro1: predsa ten šikovnejší ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 17.5.2015 o 11:06

SIAD a ktory srnec skor vytlka, ihliciak a ci vidliak :-o)) ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 17.5.2015 o 10:50

"srnca - vidliaka",ročné srnce vytĺkajú parožky zvyčajne v mesiacoch máj,jún, občas aj neskôr ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Gyuri, 17.5.2015 o 10:06

snec v liku - Na rannej postriežke som videl srnu I. VT vydlyčaka ešte v plnom lyku. V tomto období je to ešte normálne, alebo už nevyžadujúce (výradoví) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kaso79, 8.5.2014 o 20:31

Je fakt, že srnci začali vytĺkať toho roku o takmer 3 týždne skôr. Ak sa jedná o ihličiakov nízkych alebo gombičkárov, tí už môžu mať vytlčené parožky. Ak sú to nádejní ročáci s nahodenými šestorákmi v paroží, to by malo byť ešte v lyku. Vytĺkanie je podmienené nielen teplými dňami, ale dĺžkou denného svitu a to zmena klímy až tak silne neovplyvní. Toľko môj názor a odpozorované... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pochyba, 8.5.2014 o 18:41

Ano rocaky je za normalnych podmienok este na zaciatku maja by mali mat lyko a vytlkavaju az ku koncu maja.Preto je termin zaciatku odlovu srncov vhodny pre lov hlavne rocnych srncov,kedy su dobre rozpoznatelne od starsich kusov.Ale ako hovorite,moze to byt tou slabou zimou.Alebo mohli byt dvojrocne.Treba pocitat,ze aj ruja bude mozno tento rok skor.Teda podla mna.Lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel