Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lesný inžinier - diskusia

autor: off Flow
pridané: 24.2.2014 13:49

Takže pomaly sa mi blíži výber vysokej školy a najviac ma zaujala práca lesný inžinier. Za posledné roky som si vypracoval velký vzťah k prírode a myslím že táto práca by ma naozaj bavila(teda aspoň z počúvania). Predsa každí hovorí, že človek by mal v živote robiť len to čo ho baví :). Moja otázka znie v čom vlastne spočíva práca lesný inžinier?(chcem si byť istý). Aké je uplatnenie a nájdem si vlastne prácu? Samozrejme je tu aj otázka platu, práca by ma bavila ale treba z niečoho aj žiť... Ďakujem každému, kto si nájde čas :)


počet zobrazení: 8 465
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off win243, 20.1.2015 o 17:31

Je to poslanie a nie povolanie. Znie to pekne, ale realita je iná. Ak sa Ti podarí skončiť školu, 3 roky musím mať prax. Potom si musíš dať žiadosť o skúšky na odborného lesného hospodára, lebo ako absolvent TU si, alebo sme úplní kok..i. Ak máš šťastie a komisia Ťa preskúša, máš pokoj na ďalších 5 rokov.Samozrejme, že skúšky OLH a aj štúdium si zaplatíš.Daj sa radšej k jebnu..m ochranárom. Žiadna zodpovednosť, odbornosť, ale eurograndy, preje.. na žaby, a iné pozorovania. Lesník je na 5 koľaji. Prepáč, ale to je realita. Lesu a lovu nazdar!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

komentáre

zoradiť
off moravak, 4.2.2015 o 18:46

Ja tiež nedoporučujem aplikovanú zoologiu, mám ju vyštudovanú. A to čo napísal thomas3789 je pravda.Ak ťa baví poĺovníctvo, tak sa tomu venuj v PZ, PS a zveĺaďuj ho.Mne už tiež spadli ružové okuliare ohladom uplatnenia čisto v poĺovníctve.Ten odbor za niečo stál, keď tam boli prof. Hell, Sládek.Teraz viem že to drží nad vodou prof. Garaj.Keď ten skončí tak neviem kdo bude robiť garanta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Jeger, 4.2.2015 o 8:43

Balanda presne tak ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off balanda, 4.2.2015 o 5:44

Všetci máte v niečom pravdu, aj ked je tu pár riadnych bludov. Peniaze, uznanie, uplatnenie... No ja si aj tak neviem predstaviť, že by som robil niečo iné.... A myslím že o tom to je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off thomas3789, 27.1.2015 o 13:50

Hunter, ten odbor je tak z 10%o poľovníctve, základ sú lesnícke predmety a uplatnenie žiadne. Ak nemáš súkromný revír alebo zvernicu, ktorá ťa živý, zabudni na tento odbor. A majú na pláne ho zrušiť. Druhá vec je, že ak sa nevieš naučiť, neprejdeš už prvý ročník. Druhý a tretí ani nespomínam... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 26.1.2015 o 16:11

Viem že veľmi ťažko nájdem uplatnenie, ale nehorázne ma poľovníctvo baví a chcem svoje vedomosti posunúť ďalej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 26.1.2015 o 8:26

hunter 2010..to je odbor,ktory je absolutne na hovno.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 25.1.2015 o 21:10

Študuje niekto z vás, alebo sa chystá študovať aplikovanú zoologiu a poľovníctvo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 24.1.2015 o 12:00

Zdravím Vás, trochu odbočím od témy lesného inžiniera a poprosím Vás o Vaše názory štúdia na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach..., poradí niekto svojimi skúsenosťami z Vášho štúdia na tejto škole, ohľadom voľby odboru, atď..., ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 22.1.2015 o 19:15

remeslo je to pekne, ale za malo penazi...preto som odisiel zo statnych lesov...kazdopadne boli to naj chvile, polovacky, potulky prirodou a zazitky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fanda, 22.1.2015 o 18:32

V česku je to to samé a jestli chceš vydělávat peníze, tak na les zapomeň, v lese najdeš max. houbi, a ty už taky poslední roky nerostou a běž na práva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 22.1.2015 o 16:46

Majo ,ale ved už ti v urbare držia miesto hajneho a štatný dozor:):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off thomas3789, 22.1.2015 o 14:00

Chlapci, teraz končím TU, a priznávam, že som nevedel do čoho idem. Preto každého zanietenca zeleného remesla odrádzam od TU, keď už tak Česko, alebo iný štát. Dnešná doba si vyžaduje iné povolania, aby mohol človek žiť plnohodnotný život. Zelené remeslo, len ako koníček! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off win243, 20.1.2015 o 17:31

Je to poslanie a nie povolanie. Znie to pekne, ale realita je iná. Ak sa Ti podarí skončiť školu, 3 roky musím mať prax. Potom si musíš dať žiadosť o skúšky na odborného lesného hospodára, lebo ako absolvent TU si, alebo sme úplní kok..i. Ak máš šťastie a komisia Ťa preskúša, máš pokoj na ďalších 5 rokov.Samozrejme, že skúšky OLH a aj štúdium si zaplatíš.Daj sa radšej k jebnu..m ochranárom. Žiadna zodpovednosť, odbornosť, ale eurograndy, preje.. na žaby, a iné pozorovania. Lesník je na 5 koľaji. Prepáč, ale to je realita. Lesu a lovu nazdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off Lesanek, 12.1.2015 o 17:51

Po škole môžeš robiť s koňom v približovaní dreva v nejakom urbáre, ako to robia absolventi u nás. Subjekty riadia všetci v tejto republike, len nie absolventi lesníckych škôl. Lesnícke školstvo nestojí za nič, nemusíš byť lesník, aby si bol riaditeľom, či konateľom v subjekte hospodariacom v lesoch. Všade rozhoduje politika, korupcia, známosti, rodinkárstvo.Atď...atď... Taká je totiž aj legislatíva, ktorá v tomto štáte toto všetko umožňuje!!! Vysoká škola v súčasnosti vôbec nepripravuje dostatočne ľudí na život, absolvent VŠ na výberovom konaní do štátnej správy nevedel čítať porastovú mapu a už vôbec plán starostlivosti o les ( LHP ). Toto potvrdzujem ako člen výberovej komisie!!! Choď niekde inde ak si nechceš skaziť život!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 12.1.2015 o 17:28

:):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 12.1.2015 o 17:20

Flow, keďže už máš 24 rokov a pomaly sa ti blíži čas výberu vysokej školy tak si musel doteraz opakovať každý ročník na strednej škole a ešte aj min. jeden na ZDŠ, preto túto otázku vôbec nerieš, venuj sa niečomu inému ako lesníctvu, urobíš mu tým tú najlepšiu službu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Jager68, 12.1.2015 o 16:50

Skus to..bakalara sprav vo Zvolene Brne alebo Prahe a ing.vo Viedni. potom sa ti v tomto povolani otvoria dvere v zahranici..ani tam to nebude jednoduche ale predsa...no a nezabudaj na Anglictinu a nemcinu..to drv do gebule a potom sa v cudzine uplatnis..na SVK je to o nicom.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kubik856, 12.1.2015 o 13:45

Nehovorím že štúdium lesníctva by bola v chyba no po vyštudovaní budeš musieť vynaložiť omnoho väčšie úsilie aby si zarábal dostatočné peniaze a súčasne robil to čo ťa baví čiže lesníctvo. Študujem lesníctvo vo ZV druhý rok (Bc.), a myslím že jedinou cestou ako sa dajú skĺbiť pekný plat s lesníctvom je že sa budeš venovať tiež jazyku a pekne krásne sa odoberieš do zahraničia (odkaz ) kde sa lesníctvo ešte cení (FIN, NOR, SWE, CAN). Pobyt v lese a v prírode celkom ma odjakživa bavil preto som tu, a o svoje budúce uplatnenie sa tiež budem musieť usilovať zo všetkých síl. Keby mám svoje rozhodnutie o VŠ prehodnotiť, čo ja viem...asi by som váhal o niečo dlhšie ako pred 2 rokmi , porozhliadol by som sa aj po niečom inom a dvakrát by som si to rozmyslel. No čo už? Takže nezabúdaj: Hlúpi sa učia na vlastných chybách, múdri sa učia na chybách ostatných. Ak by si predsa len zavítal, do Zvolena, tak ti prajem veľa trpezlivosti a štúdijných úspechov, pretože nie vždy to pôjde podľa tvojich predstáv, je len na tebe ako sa k tomu postavíš. Škola ako taká je fajn, spoznáš tu veľa zaujímavých ľudí, dejú sa tu rôzne akcie, krúžky, kurzy, niekedy aj diskotéky a pod. Pri výbere budúceho povolania ti prajem jasnú hlavu. Lesu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Dapusch, 11.1.2015 o 23:24

Možnosti uplatnenia v lesníctve sú v dnešnej dobe veľmi zlé. Mali sme stretnutie na VŠ po 30 rokoch a terajší absolventi majú uplatnenie 10% v lesníctve. Môj syn už ako tretiak na Gymnáziu už mal zbrojný a poľoval, no lesníctvo som mu nedoporučil, lebo sám mám problémy a tie platy sú po 30 rokoch praxe 600 eur. V 80 rokoch to bolo iné a lesník mal svoje postavenie. Dnes sú lesy rozrobené a aj v súkromných lesoch je to veľmi ťažké. Rozhodnutie čo robiť je každého vlastné rozhodnutie.Ak nemáš dobré známosti odbornú lenícku robotu nenájdeš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off bandita, 11.1.2015 o 20:55

Nimrod77: 100 bodov !! Ako absolvent TU suhlasim. Ked nemas "stastie" tak mozes po skole skoncit maximalne ako kseftar s drevom z TANAPU a.i. :D Janohorar: Oznacenie "obycajny lesnik" tu bolo aj bude !!! Nic si u nikoho nevyprosuj, presne ako hovoris ten poctivy horar je onen obycajny lesnik... Kedze sa nenarodil ako poctivy pravnik, lekar , politik atd ktory tiez chodi do prace za kazdeho pocasia, ale na limuzine :D :D Ludia uz davno nepouzivaju drevenne ceruzky tak sa zabuda na les.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off janohorar, 11.1.2015 o 20:18

To co je za označenie obyčajný lesník, si to vyprosujem v mene všetkých poctivých horárov makajúcich v lesoch štátnych alebo neštátnych za každého počasia.Lesu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off nimrod77, 11.1.2015 o 8:27

Možnosť uplatnenia v obore po vyštudovaní TU (Ing) alebo SLŠ je mizivá , všetko ide cez známosti respektíve generačne dedenie miest. Za všetko môže chorý systém financovania školstva čím viac študentov tým viac peňazí... Vyber si niečo iné čo ťa uživí a poľovníctvo si nechaj ako záľubu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off LESLOV, 24.2.2014 o 19:50

Ano tak som to napisal, lebo vela absolventov ci uz z SLS alebo zo Zvolena skoci priamo nie do praxe ale na LS alebo OZ a potom "vynechajú" tak dolezitu cast ako je prax. Su vzdelany to ano ale prakticke vedomosti su nulove - resp. len teoreticke zo skoly. A takyto ludia su potom Veduci LS ale su riaditelmi na OZ alebo Genr. riaditelstve. Nuz potom sa necudujme ze z hora chodia take alebo onake prikazy a nariadenia ktore su v praxi nerealne a nesplnitelne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off bakchus, 24.2.2014 o 18:26

LESLOV, v prispevku si pre Flow napisal ze sa ma pripravit ze bude robit "obycajného lesnika". moj názor je ze by mal kazdy odtial zacat. ak skocí chlapec zo skoly rovno na generalne riaditelstvo tak bude mat prd a nie prirodu. mam kolegov lesnych inzinierov ale niektori by nemenili pracu lesnika za "vyssiu" funkciu aj ked im to bolo ponuknute. Flow, ak chces vediet o com je praca lesnika, zajdi niekde na spravu, najdu sa ochotny chlapi co ti to poukazuju na placi. ako sa vravi lepsie raz vidiet... ak je moznost tak najlepsie na nestatne lesy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 24.2.2014 o 17:37

To teda je smutné..no čo už narobíš? Lesníctvo už nie je to čo kedysi bývalo.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Flow, 24.2.2014 o 17:30

LuboT áno Zvolen ... LESLOV tak to je trocha smutné no.. Ďakujem aj tak ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 24.2.2014 o 17:18

Aby som zbytočne nezavádzal tak toto platí pri zamestnaní sa u Štátnych lesov. Inde ako urbariáty, súkromné, cirkevné tam to môže ale aj nemusí byť lepšie..čo zväčša aj je lepšie ako u ŠL. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 24.2.2014 o 17:16

Flow: v dnešnej dobe je ťažko špecifikovať čo má alebo nemá v náplni práce lesník - je to proste bordel aký v tom majú, resp. asi sú aj OZ alebo LS kde taký veľký bordel neni. Neviem.Je to otázka kde - bude tvoje miesto. Rozdielne OZ alebo LS môžu mať odlišné nároky na prácu lesníka- ono to záleží od toho akého budeš mať nad sebou vedúceho od toho sa budú odvíjať tvoje pracovné povinnosti. Áno takto to funguje čo by ale pravdaže nemalo ale je to tak. Čo sa týka platu tak mám poznatky že lesný inžinieri robia lesníkov za nie inžiniersky plat ale lesnícky. Tak si podľa toho sprav obraz. Po platovej stránke je to smutné ale je to dosť veľká bieda - ako som už písal záleží do ktorej platovej triedy ťa zaradia od toho sa odvíja výška zárobku. V dnešnej dobe je práca lesníka zväčša asi tak 80% papierová - kancelárska robota a len ten zbytok je v lese. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LuboT, 24.2.2014 o 17:13

univerzita vo zvolene ? ja sa tam chystám ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Flow, 24.2.2014 o 16:45

+ v čom spočíva práca "obyčajného" lesníka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Flow, 24.2.2014 o 16:43

jarodt a LESLOV vďaka za odpoveď... Ak by sa teda niečo podarilo a bol by som lesník ako je ohodnotený?(plat),, Jeden známy ma prehováral na túto cestu, vraj by sme v okolí mohli spravovať vlastný revír a všetko okolo toho... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 24.2.2014 o 16:05

Stručne povedane priprav sa na to že ako vyštudovaný lesný inžinier môžeš robiť aj obyčajného lesníka na správe, prípadne aj manuálne makať s pílou v lese - na živnosť. Bohužiaľ aj taká je realita dnes v lesníctve. V škole človeka učia naozaj pekné veci ale realita a prax sú dosť odlišné...viem to z vlastnej skúsenosti... Musím ale zase povedať že mňa osobne viac teší keď manuálne pracujem v lese - hlavne pestovné výchovné zásahy - prerezávky. Tu sa ukáže ako a kto sa vyzná v lese a vie rozumne a s citom zasiahnt do výchovy lesa. ..a samozrejme po tom za pár rokov sa ísť pozrieť na svoj výsledok. Preto ja tvrdím a zastávam názor že každý kto chce byť či už lesníkom alebo inžinierom alebo trebárs generálnym riaditeľom by mal začať pracovaž najprv manuálne v lese a prejsť tzv. celým systémom týchto prác a až potom v lese niekoho iného riadiť ako sa daná práca má správne vykonávať. Škola z teba odborníka neurobí ale prax a skúsenosti áno. Bohužiaľ dnes je to inak a podľa toho aj tie lesy vyzerajú. Kde kto si otvorí živnosť a ide robiť do hory bez potrebných znalostí a potom to tak aj vyzerá..Nuž čo..Ale naozaj lesníctvo je povolanie- poslanie- ktoré človek musí mať v sebe od narodenia..a keď je od mladosti správne tento človek vedený a usmerňovaný skúsenými ľudmi tak potom to má veľký význam.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jarodt, 24.2.2014 o 15:01

Flow, 23 ročný som už rok praxoval po vysokej škole :-) ale pekne od teba, že si sa rozhodol pre takéto povolanie. Žiaľ v dnešnej dobe už nie je lesníctvo to, čo za starých čias, časy sa zmenili a dnes si o lesníka obtrie hubu kdejaký elektrikár, inštalatér, alebo sfetovaný dredista. Asi nemá zmysel ťa odrádzať, pretože ak máš vzťah k prírode tak je to zbytočné, mnoho lesníkov to už ani nerobí pre peniaze, ale práve pre ten pocit, ktorý pretrváva snáď od detských čias, počítaj aj ty s tým, že sa k ním zaradíš. Nepoznám však krajší pocit, ako prejsť sa po lese po 10,20 rokoch a vidieť za sebou výsledky svojej práce. Asi to stojí za to. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov