Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

daň z príjmu za predaj diviny - diskusia

autor: off puntik
pridané: 23.1.2014 18:52

potrbujem zisitť či sa platí daň z príjmu za divinu a či divina podlieha dni v daňovom priznaní za rok 2013 a ked nie tak ktorý zákon o tom pojednáva



ďakujem




počet zobrazení: 6 751
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 24.1.2014 o 23:02

Katka: Pri s.r.o.čkách je to hádam jasné a nebudem to tu musieť rozvíjať. Čo sa týka profesných komôr/občianskych združení, tie podľa § 12 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov patria medzi daňovníkov pre daňové účely považovaných za daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie. Daň z členského sa neplatí preto, lebo členské príspevky alebo osobné vklady majiteľov sú príjmy, ktoré už raz boli daňou z príj­mu zdanené. Za príjmy od dane oslobodené v súlade s paragrafom 12 ods. 3 a paragrafom 13 ods. 1 zákona 595/2003 o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov považujú len príjmy plynúce z činnosti, na ktorej účel daňovníci vznikli, alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom, teda zákonom o poľovníctve. Podľa § 12 ods. 2 predmetného zákona predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie- čiže aj napr. profesné komory, sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Príjem z členských príspevkov je od dane oslobodený podľa § 13 ods.2 písm . b) predmetného zákona, čiže sa profesných kômor netýka.Podľa § 2 písm.q) Zákona o poľovníctve sa právom a výkonom poľovníctva rozumie súhrn práv a povinností zver cieľavedome chovať a chrániť, loviť ju, ulovenú alebo inak usmrtenú zver a jej vývojové štádiá a zhody parožia si privlastňovať alebo PREDÁVAŤ, zbierať vajcia pernatej zveri na účel jej vyliahnutia a chovu s povolením podľa osobitného predpisu5) a využívať na to v nevyhnutnej miere poľovné pozemky, poľné a lesné cesty. Čiže aj zisk z predaja diviny je podľa môjho názoru pri profesnej komore od dane oslobodený, vzhľadom nato, že § 13 ods. 1 zákona o dani z príjmov oslobodzuje od dane činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pričom predaj diviny s poukazom na zákon o poľovníctve spadá medzi základné činnosti, resp. pod výkon práva poľovníctva a zároveň podľa mňa predaj diviny v tomto prípade nemožno považovať za ekonomickú činnosť /podnikanie/ ani v zmysle § 3, ods. 1 a 2 ZoDPH resp. sa nepovažuje za príjem z podnikania v zmysle § 6 Zákona o dani z príjmov, lebo aj keď predaj diviny môže evokovať "podnikanie" s poukazom na § 13 ods.1 písm.a) zákona o dani z príjmu, je takýto príjem oslobodený od dane, lebo jednak sa nepovažuje za príjem z podnikania a tiež táto činnosť patrí medzi základné činnosti profesnej komory vymedzené osobitným predpisom.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

komentáre

zoradiť
off namreh, 28.1.2014 o 14:52

Daňový poradca je na to,aby ti v rámci zákona umožnil neplatiť dane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 28.1.2014 o 14:06

Ktorému DÚ v žilinskom kraji sa to nepáči? V MT sa to akceptujú, v LM tiež. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 28.1.2014 o 10:32

daňové priznanie vypracúvam ja, chceš ma vymeniť? alebo aký zmysel má tvoj príspevok? a nepáči sa to ani daňovému úradu.tak radšej prispejniečím, čo má význam pre nás všetkých, vidím, že tu sa asi nedozviem nič nové. ale aj tak ďakujem všetkým. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jagos, 28.1.2014 o 7:59

Chlapi, Katkaa je zjavný človek s argumentami a či jej napíšete bielu alebo čiernu tak sa bude s vami hádať z opačnej strany. vždy to bude inak ako napísal niekto iný. Jej prínos pre PO v ktorej pôsobí je istotne zaujímavý. Podľa mňa musí byť daňové priznanie také, aby si ho vedela daná PO na DÚ obhájiť a nemať problémy. Ak to daňováčka nevie urobiť tak treba daňováčku vymeniť za inú a takú, ktorá to vie a pozná, alebo si vie aspoň naštudovať zákon. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 28.1.2014 o 7:54

Baikal, rôzna, keďže predaj z dvora môžu realizovať rôzni prvovýrobcovia, právnické i fyzické osoby. Katkaa, každé, aj nepoľovnícke, občianske združenie zvykne mať stanovy a v nich definovaný aspoň jeden cieľ alias poslanie daného združenia. Zdaňovacie kritériá platné pre občianske združenia platia aj pre organizačné zložky SPZ, právnické osoby. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Baikal, 27.1.2014 o 19:16

kedysi davnejsie som v PaR cital tento clanok, odkaz azda by bolo dobre, keby niekto, kto sa vyzna, napisal, aka je danova povinnost pri "predaji z dvora" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 27.1.2014 o 16:00

nuž ak si v občianskom združení, potom je to v poriadku. určite si aj v registri ministerstva vnútra. no ja som v poľovníckej organizácii, organizačnej zložke a na tú neplatia kritéria občianskeho združenia. a to, že "je organizáciou, ktorá nie je založená na účel dosiahnutia zisku," ju neposúva do iných kategórii uvedených v § 13 ods.2. každý zo spomínaných typov organizácií je definovaný zákonom. občianske združenie tiež a my tam nepatríme. a dokonca máme poslanie predávať zverinu. čo už nevymyslíš. radšej nechaj tak, ja si už nejako dám rady. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.1.2014 o 14:59

katkaa, na ľahšie pochopenie mojich príspevkov sa orientuj predmetom témy diskusie. Ty si od témy odbočila do slepej uličky. Naša poľovnícka organizácia, podobne ako mnohé ďalšie, je občianske združenie, t.j. organizácia založená za iným účelom ako je tvorba zisku. Hlavným účelom založenia našej PO je prenájom výkonu poľovného práva, ktorého poslaním je aj odpredaj zveriny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 27.1.2014 o 14:34

tomuto príspevku nerozumiem. tak na moju otázku si reagoval ty a prepáč, úplne od veci tvrdeniami o občianskom združení, neziskovej organizácií. ani jedno ani druhé nie je pravda. také "rady" nie sú k osohu. tiež kolega podsúva § 13 odsek 2. ja ho radšej zacitujem: od dane sú oslobodené: b) členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami, ----- kde je tam o poľovníckej organizácii? nie sme ani profesijná komora, ani združenie právnických osôb, ani občianske združenie, ani ostatné. a po konzultácii na daňovom úrade spozorneli aj oni! dali sme im aj kópiu príspevku, ktorý zmizol - vyjadrenie drsr a tiež nad tým krútili hlavou. aj nad uznesením prezídia o profesijnej komore. máme si dať na to pozor, lebo to naozaj zaváňa problémom. a upozornili nás, že sme daňovým subjektom. že my budeme znášať prípadný postih. dala som sem túto otázku preto, lebo som sa domnievala, že sa ozve niekto, kto to ovláda, aby sme si navzájom pomohli. škoda. a v ponúknutom odkaze na zákon o poľovníctve je neúplný zákon! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 27.1.2014 o 10:06

katkaa, možno by si najprv mala so znalosti zákona o poľovníctve nespovedať mňa, ale pani účtovníčku i seba a až potom posudzovať poľovnícke organizácie v súvislosti s ekonomickými predpismi a podania daňového priznania. Ak máš chuť môžeš napísať do pošty "expertovi" na paragrafy, ktorého tu viacerí spomenuli :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 25.1.2014 o 16:45

nejdem rozoberať, či niekoho pripomínam. viem čítať a písať, variť i deti mám. a či ma to zaujíma? áno, lebo by som nerada spôsobila poťahovačky s daňovým úradom. bolo by pekné a slušné vecne si povedať, či je nejaký problém, alebo či nejaký hrozí. alebo je dôležitejšie zrovnávať s niekým, navyše zjavne s mužom? ja sa nepýtam len tu, zaujalo to i účtovníčku, ktorá má vysokú kvalifikáciu. otázky sú praktické podľa mňa, lebo nesprávne účtovanie a zdaňovanie môže spôsobiť katastrofu. no ak nedokážete odpovedať, zas nič také s nedeje. na daňový úrad nepôjdete vy, ale ja, všakže. s divinou sa to vyjasnilo, prijali sme to, no ukazuje sa iný problém, členské. a to podľa zákona asi má byť predmetom zdanenia, §13 ods neobsahuje oslobodenie od dane z členského poľovníckej organizácie, ale komory, alebo to vyplýva z niečoho iného? a nepatria do zdaňovania aj poplatkový odstrel, spoločné poľovačky, zábavy? preto som i zacitovala to uznesenie prezídia, lebo podľa účtovníčky nie je pravda, že sa to týka iných právnických osôb združených v komore. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 25.1.2014 o 15:21

No koho by si pripomínala, celé Appleho prevtelenie si, to je tu snáď jasné viacerým :D Téma sa týka daní z predaja diviny, nie komory, ktorou si tak posadnutý. Čo sa týka § 12 ods. 3 zákona ten tam jasne menuje aj organizácie,............ ktorých nezisková činnosť vyplýva z osobitného predpisu,na základe ktorého vznikli; za daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, sa na účely tohto zákona nepovažujú obchodné spoločnosti nezaložené na účel podnikania. Obchodné spoločnosti nezaložené na účel podnikania tu nebudeme pliesť, tie nemajú nič s poľovníckymi organizáciami, ale organizácie, ktorých nezisková činnosť vyplýva z osobitného predpisu, na ktorého základe vznikli, čiže zákon o poľovníctve, poľovníckymi organizáciami sú, ktoré do tejto skupiny patria od 1. 9. 2009 kedže sa zriadili podľa zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a podľa § 32 ods. 1 písm. a) tohto zákona a považujú sa za „neziskové organizácie“. Do termínu účinnosti zákona o poľovníctve sa poľovnícke organizácie považovali za „občianske združenia“. Z hľadiska oslobodenia od dane z predaja diviny čo som popisoval nižšie, je úplne jedno či si občianske združenie, neziskovka alebo profesijná komora, sú v jednej kategórii. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 25.1.2014 o 14:15

a ešte jednu nezodpovedanú otázku: je tá registrácia spk ako profesnej komory v poriadku? asi si pozabudol v tej rýchlosti. ja viem, že asi som trochu otravná, ale keď si taký ochotný, tak mi nedá sa spýtať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 25.1.2014 o 14:11

koho ti pripomínam? a Stagstalker, v čomsi už mám jasno... divinu teda prijímam. no stále je mi divné, keď teda zo zákona vykonávame činnosť, ktorá nesmeruje k zisku, ako môžeme byť členmi profesnej komory? a prečo v tom uznesení prezídia vzťahujú členské ku daniam aj v prípade PO? vyberanie členského a poplatkov nie je činnosťou zo zákona, teda má byť zdanené v PO? a je teda spk profesnou komorou v zmysle zákona? čítala som tu už kdečo, aj zaujímavé state, nie je jednoduché sa v tom orientovať. prečo tu cituješ zákon? mňa sročky nezaujímajú, nie som tam členkou, aj keď je možné, že sú také sročky, ktoré si založili len na užívanie revíru. ale akosi nerozumiem odvolávaniu sa na § 12, ak z toho vyplýva neplatenie daní z členského? zacitujem:------------------odsek(2) Predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. --------- odsek (3) Daňovníkmi podľa odseku 2 sú záujmové združenia právnických osôb, profesijné komory, občianske združenia vrátane odborových organizácií, politické strany a politické hnutia, štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, obce, vyššie územné celky, ----- kde je tu napísané, že nie je predmetom dane členské a príspevky? nečítam to dobre? nemám vzdelanie a ani nejaké lepšie skúsenosti v daniach, no zaujíma ma to, lebo doma robíme pre našu poľovnícku spoločnosť priznania. a mám ešte jednu otázku: citujem: ---Pokiaľ je PZ občianske združenie a podobne .... ktoré PZ sú občianske združenia? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 25.1.2014 o 13:34

strašne je mi podozrivi nick katkaaa,niekoho mi výrazovo strašne,ale strašne pripominá ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 25.1.2014 o 13:12

Tak ja skúsim polopate, lebo troška si veci pletieš, niektoré veci sa v rámci možností budem snažiť zvýrazniť. § 41 ods.4 Zákona o poľovníctve hovorí: Komora sa člení na obvodné komory, ktoré pôsobia spravidla v územnom obvode okresného úradu a ktoré združujú poľovnícke organizácie, základné organizačné jednotky komory a držiteľov platných poľovných lístkov s miestom trvalého bydliska v tomto územnom obvode, ktorí nie sú členmi základných organizačných jednotiek. A TU ČÍTAJ: Základnou organizačnou jednotkou komory sú právnické osoby a fyzické osoby, ktoré v súlade s týmto zákonom vykonávajú právo poľovníctva v poľovných revíroch, ako aj právnické osoby, ktoré majú v predmete činnosti výkon práva poľovníctva, chovu zveri, starostlivosti o zver a jej životné prostredie.........................................................................Poľovný revír majú právo užívať vlastníci- teda vlastníci pozemkov, pokiaľ tak nespravia, môžu užívanie revíru postúpiť a to (1) Užívanie poľovného revíru možno postúpiť písomnou zmluvou a) fyzickej osobe, ak vlastní viac ako 50 % výmery poľovných pozemkov začlenených do poľovného revíru, b) POĽOVNÍCKEJ ORGANIZÁCII podľa § 32, c) fyzickej osobe – podnikateľovi alebo právnickej osobe registrovanej na území Slovenskej republiky, ktorá v poľovnom revíri vykonáva poľnohospodársku činnosť alebo lesnícku činnosť najmenej na 50 % výmery poľovného revíru alebo na časti bažantnice (§ 7 ods. 2), alebo zvernice (§ 6 ods. 1), d) PRÁVNICKEJ OSOBE registrovanej na území Slovenskej republiky, ktorá má vo svojej náplni vedeckú činnosť alebo pedagogickú činnosť v odbore poľovníctva- ČIŽE V TOMTO PRÍPADE NAPR. AJ S.R.Očke, dokonca podľa § 13b. ods.2 môže užívateľom vyhradeného revíru byť právnická osoba9) alebo právnická osoba podľa § 13 ods. 1 písm. d), ktorá uskutočňuje výkon práva poľovníctva svojimi zamestnancami, čiže to ZNAMENÁ, že revír môže užívať viac typov osôb a to aj právnických ...........................................................................Vráťme sa ale k pojmu POĽOVNÍCKA ORGANIZÁCIA, ktorej môže byť postúpené užívanie poľ. revíru a tým padom aj výkon poľovného práva v ňom. V zmysle § 32 je organizáciou, ktorá NIE JE ZALOŽENÁ NA ÚČEL DOSIAHNUTIA ZISKU, ktorá združuje občanov Slovenskej republiky, ktorí sú držiteľmi poľovných lístkov, a iné fyzické osoby na účel ochrany a presadzovania oprávnených záujmov svojich členov na úseku poľovníctva................................................................. ÚČEL DOSIAHNUTIA ZISKU SA = PODNIKANIE pretože to obchodný zákonník v § 2 definuje ako sústavná činnosť uskutočňovaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom DOSIAHNUTIA ZISKU. Z tohto je zrejmé, že poľovná organizácia podľa § 32 patrí medzi organizácie nezriadené alebo nezaložené na podnikanie, pričom podľa § 12 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov medzi daňovníkov pre daňové účely považovaných za daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie TAXATÍVNE ZARADZUJE záujmové združenia právnických osôb, profesijné komory, občianske združenia vrátane odborových organizácií, politické strany a politické hnutia atď, je to tam taxatívne menované. To podľa mňa jednožnačne znamená, že pokiaľ je poľovné združenie S.R.Očka tak nepatrí medzi daňovníkov uvedených v § 12 ods.3 a spravuje sa iným režimom čo sa daní týka. Pokiaľ je PZ občianske združenie a podobne, platí podľa môjho názoru to, čo som písal o daniach nižšie. Členské som vysvetľoval, zákon 595/2003 presne hovorí, kto je od členského oslobodený čo sa daní týka, máš to v príspevku nižšie, oslobodzuje to od dane § 13 ods.2 písm.b) daného zákona. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 25.1.2014 o 11:41

ja som z toho pochopila, že sa stále hovorí o komore - občianskom združení. teda podľa zákona 83/1990. ten však nepozná povinné členstvo, priamo ho vylučuje. teda aký to má súvis? prečo sa stále hovorí o občianskom združení? nie je ním ani naša komora, ani PO. že sa komory netýka daň z členského, no dobre, ale jej členov - PO áno - či nie? komora je predsa iná právnická osoba, s iným právnym postavením, ako PO. a o tých predsa zákon 595/2003 nehovorí. teda nemožno použiť kritéria na komoru pre PO, či áno? ak áno, tak na základe čoho? hovoríš o § 2 písm. q - no ten sa netýka komory, a teda nemožno naň uplatňovať jej nezdaňovanie členského... to akoby sme hovorili, že zubári majú v štatúte ošetrovanie zubov a preto že sú členmi komory, tak sa to nezdaňuje. a ak je niekto členom profesnej komory, tak na základe toho, že vykonáva profesiu. a navyše tu je povinné členstvo zo zákona, ktoré je možné len len preto, že sa vykonáva profesia. v zákone sa však nič nepíše o profesii, profesnej organizácii, tak je to akési naruby zvlášť pri PO. tie žiadny zákon podľa tvojej argumentácie ako člena komory z ničoho neuvoľňuje, ani z platenia daní z členského, ani zo ziskov z predaja. len komoru. možno tomu celkom nerozumiem, ale vadia mi : občianske združenie a aplikácia toho, čo platí na komoru na jej členov. to sú predsa iné právnické osoby. a dlho som hľadala na nete niečo okolo profesných komôr. našla som čosi, čo mi v tejto súvislosti zas len berie dych. volá sa to "zásady činnosti profesijných komôr" - treba si to dať do googlu a stiahnuť si to. v duchu tohoto spk nespĺňa nič! teda akosi nesúhlasím s tvojím názorom, že PO nemajú platiť dane, neplatia pre nich kritéria profesnej komory. a čo je najdôležitejšie, rozhodnutie stať sa profesnou komorou nemá oporu v zákone o poľovníctve. prehľadávala som ho naozaj podrobne. teda celé je to zrejme len o vyhýbaniu sa platení daní. ale to je len domnienka, možno som čosi nepostrehla, hádam mi to fundovane vysvetlíš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 25.1.2014 o 9:28

vysvetlene velmi dobre a srozumitelne,Stagstalker super dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 24.1.2014 o 23:02

Katka: Pri s.r.o.čkách je to hádam jasné a nebudem to tu musieť rozvíjať. Čo sa týka profesných komôr/občianskych združení, tie podľa § 12 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov patria medzi daňovníkov pre daňové účely považovaných za daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie. Daň z členského sa neplatí preto, lebo členské príspevky alebo osobné vklady majiteľov sú príjmy, ktoré už raz boli daňou z príj­mu zdanené. Za príjmy od dane oslobodené v súlade s paragrafom 12 ods. 3 a paragrafom 13 ods. 1 zákona 595/2003 o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov považujú len príjmy plynúce z činnosti, na ktorej účel daňovníci vznikli, alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom, teda zákonom o poľovníctve. Podľa § 12 ods. 2 predmetného zákona predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie- čiže aj napr. profesné komory, sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Príjem z členských príspevkov je od dane oslobodený podľa § 13 ods.2 písm . b) predmetného zákona, čiže sa profesných kômor netýka.Podľa § 2 písm.q) Zákona o poľovníctve sa právom a výkonom poľovníctva rozumie súhrn práv a povinností zver cieľavedome chovať a chrániť, loviť ju, ulovenú alebo inak usmrtenú zver a jej vývojové štádiá a zhody parožia si privlastňovať alebo PREDÁVAŤ, zbierať vajcia pernatej zveri na účel jej vyliahnutia a chovu s povolením podľa osobitného predpisu5) a využívať na to v nevyhnutnej miere poľovné pozemky, poľné a lesné cesty. Čiže aj zisk z predaja diviny je podľa môjho názoru pri profesnej komore od dane oslobodený, vzhľadom nato, že § 13 ods. 1 zákona o dani z príjmov oslobodzuje od dane činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pričom predaj diviny s poukazom na zákon o poľovníctve spadá medzi základné činnosti, resp. pod výkon práva poľovníctva a zároveň podľa mňa predaj diviny v tomto prípade nemožno považovať za ekonomickú činnosť /podnikanie/ ani v zmysle § 3, ods. 1 a 2 ZoDPH resp. sa nepovažuje za príjem z podnikania v zmysle § 6 Zákona o dani z príjmov, lebo aj keď predaj diviny môže evokovať "podnikanie" s poukazom na § 13 ods.1 písm.a) zákona o dani z príjmu, je takýto príjem oslobodený od dane, lebo jednak sa nepovažuje za príjem z podnikania a tiež táto činnosť patrí medzi základné činnosti profesnej komory vymedzené osobitným predpisom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off katkaaa, 24.1.2014 o 15:57

som naozaj zvedavá, nechceš mi povedať či teda polov organizácia je občianske združenie, či je neziskovka, lebo to je dôležité. a aj či sú teda profesnými - za účelom dosahovania zisku, lebo to je v tom uznesení. tam sa tvrdí, že sú profesnými, v zákone zas naopak. puntik sa pýta, či sa platí daň z príjmu /asi myslel zo zisku/ z predanej diviny. z citácie uznesenia prezídia vychádza, že äno. vidím, že sa tomu rozumieš, tak to trochu vysvetli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 24.1.2014 o 14:35

Neboj, ja viem čítať a prečítal som si čo je tam napísané. Tiež viem akej právnickej osoby som členom a každoročne sa na výročnej členskej schôdzi dozviem aké sme mali príjmy a aké výdaje. Ahoj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 24.1.2014 o 14:30

ale tam nie je napísané, že je to neziskovka, ani občianske združenie. to je tam kvôli tomu, aby mohli poberať napr 2%, brať štátna dotácie atd. no podľa registrácie komory sú všetky profesnými organizáciami, teda založené za účelom dosahovania zisku. a tak je spk zaregistrovaná. aby neplatila dane z členského, ani jej členovia. veď to píšu v uznesení! a pozrel si si ten článok II.? poľovnícke organizácie sú občianske združenia? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 24.1.2014 o 14:24

prečítal niekoľkokrát, ale doteraz ma z neho skúšal onakvejší lektor :) Zákon v úplnom znení je publikovaný na stránkach našej komory, odkaz . Pozri si §32 čl.1 bod a) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 24.1.2014 o 14:07

prečítal si si zákon o poľovníctve? tam je napísané, v článku II že sa zo zákona o združovaní občanov škrtajú. hovoríš naozaj o obč zruženiach? ak áno, tak kde si to našiel? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 24.1.2014 o 14:04

poľovnícke organizácie sú poväčšinou občianske združenia a nie obchodné spoločnosti ako napr. s.r.o. alebo a.s. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 24.1.2014 o 14:03

ja som už z toho dopletená. ako môže byť poľovnícka organizácia neziskovkou, keď neni v registri? je zo zákona poľovníckou, alebo tomu nerozumiem? v uznesení je napísané, že sú profesnou, Uznesenie č. 68/2010. a preto nemusí platiť daň z členského, zopakujem: 595/2003 Z.z. § 13 ods. 2 písm. b „ od dane sú oslobodené aj členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami“. ---- poľovnícka organizácia nie je občianske združenie, ani neziskovka, ani nemôže byť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 24.1.2014 o 13:51

Poľovnícka organizácia je právnická osoba. Právnické osoby neplatia daň z príjmu, ale daň zo zisku, tzv. korporátnu daň, t.j. z príjmu poníženého o odpočítateľné položky. Poľovnícke organizácie sú poväčšinou neziskové organizácie a hospodária so stratou, ktorú kompenzujú napr. príjmom z členských príspevkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 24.1.2014 o 13:21

ale to hádam nie... myslím, že registráciou komory ako profesnej aj členovia sú profesní, veď v zmysle toho neplatia dane z členského, tak je tu v citáte uznesenia z prezídia spk napísané. teda aj následne majú byť posudzovaní ako profesné organizácie. aj ich akýkoľvek príjem.mýlim sa? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pandur1, 24.1.2014 o 12:55

katkaaa čo si napísala je pekné, ale do inej témy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off katkaaa, 24.1.2014 o 8:20

K bodu 4 Zmena stanov SPK a zmena právnej formy SPK O aktuálnom stave na úseku poľovníckej legislatívy informoval predseda LK SPK ... Ďalej členovia SPK boli informovaní o zmene právnej formy SPK. Podľa potvrdenia Štatistického úradu SR právna forma SPK je evidovaná pod kódom č. 741 – Stavovská organizácia – profesná komora. Podľa zákona č. 595/2003 Z.z. § 13 ods. 2 písm. b „ od dane sú oslobodené aj členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami“. To znamená, že všetky poľovnícke spoločnosti sú zaregistrované na MP SR. Sú v súlade so zákonom č. 274/2009 § 41 ods. 4 a sú základnou organizačnou jednotkou SPK. Teda aj SPZ je oslobodené od dane z príjmu z členských príspevkov. Uznesenie č. 68/2010 Prezídium SPK 1. b e r i e n a v e d o m i e a) aktuálne informácie na úseku poľovníckej legislatívy b) že všetky poľovnícke spoločnosti sú zaregistrované na MP SR, sú v súlade so zákonom č. 274/2009 § 41 ods. 4 a sú základnou organizačnou jednotkou SPK, teda SPZ je oslobodené od dane z príjmu z členských príspevkov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 24.1.2014 o 7:51

puntik, záleží na tom, či je to vaším poslaním a či vaše výdaje na získanie zveriny presahujú príjmy z jej odpredaja. A týka sa to aj príjmu z poplatkových lovov, odpredaja živej zveri a pod. Ak ste poľovnícka organizácia, príp. jej zložka, tak to vaším poslaním je a môžete si zohľadniť výdaje. Nepýtaj sa ma, čo všetko je možné dať do výdajov. Nájomné za revír a refundáciu škôd spôsobených zverou určite áno. Čo ďalšie, je vecou vášho umu :) Inak pochybujem, že sa u nás nájde poľovnícka organizácia, ktorej príjmy by presahovali výdaje (okrem farmových chovov, zverníc a bažantníc). Pozn. ak vám niekto závidí zverinu a vykrikuje, že za ňu neplatíte daň, pozvite ho na brigádu, príp. teraz vám môže pomôcť s prikrmovaním :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov