Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

výklad § 55 - diskusia

autor: off zekon
pridané: 19.1.2014 13:46

Rád by som poznal váš názor resp. výklad § 55 Lov zveri



(12) V poľovných oblastiach s chovom malej zveri, kde nie je diviak zaradený do kvalitatívnej triedy, možno loviť diviaka v dobe lovu bez schváleného plánu chovu a lovu, a to aj na spoločnej poľovačke a na vnadisku. Zaujíma ma čo presne si zákonodarca predstavuje pod pojmom diviak, resp. ako sa to u vás PZ zmenilo / nezmenilo po nadobudnutí účinnosti lebo pravdu povediac sa na túto tému v mojom okolí vedú búrlivé diskusie a vytvorili sa dva tábory ktoré tvrdia že ich výklad je správny...






počet zobrazení: 2 504
počet hlasov: 1

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Hunter243, 19.1.2014 o 21:28

Tak tomu už nezabránime, je to kolobeh prírody, mňa v škole chrúmu profesori a tiež tomu nezabránim :D:D:D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 19.1.2014 o 21:18

SIAD, súhlasím! no toto je parketa, kde môžeme pomôcť my priamo. druhým dôležitým cieľom je tlak na parcelizáciu plôch. tretím úroveň a typ chemizácie. no pri tomto rozvrate poľovníctva a aj štátnej správy je jediným citeľným zásahom zodpovedný prístup k odstrelu diviačej. ....hunter, v tomto prípade city bokom. malej ti nie je ľúto, ako ju za živa chrúme diviak? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.1.2014 o 21:16

a dalši problem male prasiatko je male musi sa počkat až vyrastie,možno by bolo dobre keby sa na dolniakoch rozmnožili vlky:):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 19.1.2014 o 21:10

dosiahnuť nulový stav "diviačej"je prakticky nemožné(obrovské plochy kukurice) a je to len jeden z aspektov nízkeho stavu malej zveri, ale to už je iná téma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 19.1.2014 o 21:09

... veď ja to chápem, som z poľného revíru a malej zveri už tuná niet, zato diviačia zver sa tu valí akonáhle začne kvitnúť repka olejnatá.... a posledný diviak opustí revír až keď padne posledný pás kukurice, takže je to pekný počet mesiacov a za tú dobu malá zver dostáva riadne zabrať, nielen na stratách, ale aj napríklad tým, že je narušená aj srnčia ruja... Často sa stalo, že prvý "prieskumník" z diviačej zveri uhynul na diaľnici už v apríli. K etike chcem len to spomenúť, že som už videl túliť sa k sebe osem prasiatok, keď mama "pripažila"... a nebol to pekný pohľad, nevedeli ani ktorým smerom sa majú pohnúť, potom sa stratili ako včelí roj neustále v "kope" v láne kukurici, samozrejme, že ja som nebol strelcom! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.1.2014 o 20:57

Hunter čo to ma spoločne z etikou ,bud chceme bažantou a zajacou a lebo diviakou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.1.2014 o 20:55

len ma to malý hačik ,hodne združeni na dolniakoch začina davat diviakom prednost pred drobnou a potom plaču že im z reviru mizne zajac aj bažant a vyhovaraju sa na špatne počasie a chemicke postreky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 19.1.2014 o 20:55

takže v poľných revíroch ide v tomto prípade "etika lovu" bokom, keď ideme loviť aj vodiace diviačice? Ja viem, že keď takáto "rodinka" sa zoradí v poľnom revíri do rojnice, tak nič živé z malej zveri v ich pásme postupu neprežije, včetne malých srnčiat. Ale podľa mňa sa takto situácia nevyrieši, lebo je to iba "odpustenie" vody zo spojitých nádob, následne dôjde do poľa ďalšia partia a plienenie pokračuje... Ak narušíme štruktúru "alfa" diviačice, potom máme na výradoch aj plné lanštiačky. Osobne som videl v auguste večer na strnisku ako kanček páril lanštiačku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 19.1.2014 o 20:50

presne tak, lubo! a žiadne drísty o vodiacich, nestrieľajte bachyne a pod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.1.2014 o 20:45

Jaro velmô dobre a srozumitelne napisane ,tam kde chcu mat volaku drobnu zver diviak nepatri,pametam ked sa u nas v bažantnici nahodou objavili diviaky ,okamžite na nich poloval celý Lesný zavod ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 19.1.2014 o 20:01

skúsim ešte raz: v revíri so zaradeným na chov malej zveri je diviak nežiadúci. vieme, nemusíme sa o tom presviedčať, že ideálny stav je nulový. podľa mňa je v zákone napísaný skrátene diviak ako druh zveri - diviak lesný v zmysle prílohy č.1 zákona. teda nejaká vyhláška pre mňa nemá v tomto ohľade význam. a zákon hovorí:"možno loviť diviaka v dobe lovu bez schváleného plánu chovu a lovu" teda žiadny plán lovu a počty v štruktúre veku a pohlavia. následne však musím dodržať doby lovu podľa štruktúry, tak ako je už dolu písané. no a ďalej mi z toho vyplýva, keďže nie je stanovená štruktúra, že v záujme ochrany poľovníctva je odloviť maximum. to je môj názor a presvedčenie, že je to tak správne. a poviem to na rovinu - včetne vodiacich a malých prasiat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pandur1, 19.1.2014 o 19:07

kaso myslím, že ohlásenie spoločnej polovačky nesúvisí s plánom chovu a lovu. Ano možeš spoločnú urobiť aj v auguste, ale poľovačka musí byť ohlásená. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 19.1.2014 o 19:05

Mna zaujala ta veta ze v case lovu a to aj na spolocnej polovacke...t.j. si mozme prehnat kukuricu v auguste ak su v nej diviaci? :D bez ohlasenia LU ako sa spolocne robia, kedze to nepodlieha planovaniu tato zver v polnom reviry ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.1.2014 o 18:58

doby lovu pre jednotlivé pohlavia a vek sú jasné, tam ide o to, aby sa redukoval diviak v dobe lovu pre jednotlivé pohlavia a vek v čo najväčšej miere ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 19.1.2014 o 18:38

tak ako uviedol Apple a Stagstalker, vsetka diviacia zver v case jej lovu, takze lanstiak a diviaca celorocne (kedze je taky cas lovu). Je to vynimka na ochranu drobnej zveri, tak ako uz napisal Apple. Diviak je pre malu zver vazny problem, a nie len pre drobnu ale aj pre srnciu...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 19.1.2014 o 18:05

Diviakom sa rozumie diviak lanstiak a diviaca, pri celorocnom love. Upravuje to vyhlaska MPSR k zakonu o polovnictve c. 344/2009, konkretne paragraf 29 ods. 6. odkaz MPSR nato aj odkazuje v usmerneniach, napr. tu odkaz Pri diviakovi a diviacici podla mna plati, ze len v case lovu, ako bolo uvedene. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 19.1.2014 o 17:56

zekon, ja som zástanca názoru, že aj diviačica je zo sorty diviakov a tiež je vysávač mladi, aj dospelej malej zveri. môj názor je, že sa treba zbaviť všetkej diviačej. diviačica je zdrojom ďalších vysávačov, presne to som mal na mysli: --nerešpektovať žiadne "zaužívané" zvyklosti -- ! musíme si vybrať, či chceme v revíri malú, alebo diviaky. spolu to akosi nejde, lebo malá zver je pre diviaka len vítaným zdrojom potravy. a vzhľadom na to, že podľa mňa došlo k zániku sociálnych štruktúr, je enormný nárast diviačej. minulý týždeň mi volal kamarát, že pri vyvrhovaní prasaťa - bachynky našiel štyri plody. a nie je to prvá taká správa, ktorú mám. takže nie je iná cesta, ako razantný prístup. a pozri na to aj z ekonomickej stránky, koľko vyjde podpora a obnova chovu..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 19.1.2014 o 15:36

apple pevne som dúfal že sa k tomu vyjadríš aj som zvažoval že ti pošlem SZ ale dal som to takto verejne aby sa nazbierali viaceré názory... ja som presne v tom tábore čo zastáva názor, že ,,diviak,, je diviača, lanštiak aj dospelý jedinec samec tj. v dobe lovu máme nárok loviť aj tieto / ja osobne som si to vyložil bez možnosti lovu diviačíc /... náš hospodár tvrdí presný opak a drží sa stavu minulého... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 19.1.2014 o 14:19

môj názor: v dobe lovu loviť bez rozdielu pohlavia a veku, mimo doby lovu lanštiak a diviača. nerešpektovať žiadne "zaužívané" zvyklosti. podstata: diviak je absolútne nežiadúci v revíri s malou... treba si rozmyslieť, čo je dôležitejšie, lebo pár diviakov zlikviduje na jar prírastok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov