Heming hunting
dnes je pondelok,  6. máj 2024,  meniny má Hermína,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:21,  dnes západ slnka: 19:04
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

S alebo bez optiky? - diskusia

autor: off hunter2010
pridané: 10.11.2013 21:22

Dobrý večer! Zaujímalo by ma či sa zmení nástrel keď dám dole puškohľad aj s montážou z CZ 557. V sobotu idem na spoločnú a asi by bolo pre mňa výhodnejšie ho dať dole nakoľko najmenšie zvatšenie na puškohľade mám 3 a povačšine budem v pohone. Ďakujem za odpovede :)


počet zobrazení: 4 114
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off fero, 13.11.2013 o 16:02

Belson - úplný súhlas, ja v mojom veku ani nemám mechanické mieridla na guľovnici. Kolimátor používam keď idem do pohonu so psom, je výborný vtom že môžem zamieriť s otvorenými oboma očami, je to oveľa bezpečnejšie, lebo vidím priestorovo.To isté platí o pohonovom puškohľade so zväčšením 1 - 4x. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 13.11.2013 o 13:35

Bez ohladu na to, ze kolko trenuje steyr alebo aku ma pazbu, ma pravdu. Pri rychlom miereni je jednoduchsie umiestnenie bodu na terc, nez zosuladenie troch bodov do priamky. Okrem toho v optike existuje pojem ako je "hlbka ostrosti". U cloveka po styridsiatke - patdesiatke zacina byt problem ostro vidiet sucasne aj cielnik, aj musku, aj terc. Samozrejme, existuju vynimky, ako su abba1 alebo orol.....:o) Nech vam to dlho vydrzi... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off orol, 13.11.2013 o 9:24

... alebo má "mechanicky" krivú mušku :-o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off abba1, 13.11.2013 o 8:25

steyr ak nemáš pri zalícení rovnú mušku v cieľniku málo trénuješ, alebo ti nesedí pažba ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 12.11.2013 o 22:45

ja si dam na puskohlade ked idem do pohonu 1,5-nasobne zvetsenie a tam je to v pohode... ale 3-nasobne je do pohonu dost vela, radsej by som puskohlad zlozil... tolko moj skromny nazor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 12.11.2013 o 12:49

Pokiaľ je na zbrani kolimátor alebo puškohľad 1,5-6 a pod, tak je oveľa jednoduchšie zamieriť na cieľ jedným bodom, čiže krížom alebo bodkou, ako dvoma teda muškou a hledím... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off slavino, 12.11.2013 o 12:16

Na 10m mam podhlad na montazi a mam tiez svoj nazor. Ja navyse do hustiny zasadne nestrielam a necham zver vyjst tak, aby som videl co je aj za nou v drahe letu strely. Vynimkou je samozrejme postrielana zver, ale to je uz dalsia kapitola a tam by som optiku daval dole automaticky, keby som mal za nou liezt do neprehladnej vegetacie. Najlepsie je mat taky cas optiku v variabilnym zvacsenim, ja mam 1.5-6x takze dole ju nedam, lebo nie je dovod. Je to uplne individualne a co strelec, to ine maniere. Nikto ho nenabada k nepozornosti ani neuvazenym vystrelom a rozhodne by som ziadne sankcie za puskohlady v pohone neriesil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 12.11.2013 o 11:56

Slavino v pohode ale na mna omačky nezaberajú...polujem v revíri kde sa striela cca 120 kusov diviakov ročne a za svoj život som už nejakú tu polovacku absolvoval...takže nehovorme si tu také veci že tam kde je vidieť na cca 150 metrov budu zalahnute diviaky. V 99% prípadov sú diviaky vždy zalahnuté v nepriechodných húsťinách kde sa striela max. na 10,15 metrov. Takže netrepme tu nášmu mladému kamarátovi vtákoviny a jednoznačne mu musíme doporučiť aby si dal puškohľad dole ked ide do pohunu.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slavino, 12.11.2013 o 10:25

@borza222: Zalezi na terene a na tom v akom poraste sa pocas takejto polovacky pohybujes. Kazdy svoju radu aplikoval na vlastne podmienky a nikto sa neopytal, ze kam to vlastne nas mlady kolega ide na tu polovacku :) Ja mam dokonca chut vybit zbran pred niektorymi usekmi co musim absolvovat, lebo su prilis krkolomne a zislo by sa 4x4 (mame v reviri lom a pod nim je to hotova spust, mame rokliny, mame hustiny ale mame aj les kde sa da strielat na 150m a to vsetko na +/- 1200ha celkovej vymery kde su viac ako polovica polia). Takze nesud a nezovseobecnuj pokial nevies preco radia tak ako radia... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 12.11.2013 o 9:34

Ďakujem Vám všetkým za rady! Puškohľad dám určite dole. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 12.11.2013 o 8:17

Chlapi každý kto tu napíše že strelba v pohone je lepšia cez puškohľad okamžite by som mu zobral papiere. Strielat cez puškohľad v pohone je najlepší spôsob ako tam niekoho odvaliť.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slavino, 12.11.2013 o 6:46

Ak nemas natrenovanu strelbu touto zbranou na mechanicke mieridla, tak asi to bude do velkej miery o stasti...nechcem vsak spochynnovat tvoje strelecke kvality, len podotknut,ze to chce hlavne drill. A co sa tyka strelbou pri 3x optike v hone, tak ak si zvyknuty na optiku malo by to byt o poznanie lepsie. V kazdom pripade skoc na strelnicu a vyskusaj kam musis mierit, ked si terc polozis na 15-20m a budes prekvapeny...potom kludne zhod optiku a strielaj na otvorene mieridla pokym nebudes na 50m spokojny so svojim vysledkom. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 12.11.2013 o 0:45

Potvrdzujem motaqove tvrdenie. Tiez som pouzival svojho casu CZ 550 a optiku som obcas snimal bez ujmy na polovnickej presnosti (plati aj pre kozlicu Brno 500). V pripade vyskytu nejakej vole v priecnom vybrani doporucujem pri dotahovani montaze pritlacat palcom kruzky smerom na predny doraz. Eliminuje sa tym vplyv "hegnutia"pri vystrele na zmenu polohy sustavy montaz + optika voci puzdru zaveru .......orol prepac, asi si sa pozabudol, nie sme na stranickej schodzi.....:o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off motaq, 11.11.2013 o 23:23

orol trosku si protirecis, citujem: "cez puškohľad (cez "trojku" to ide aj v pohone), prípadne strelíš bez mierenia :-o))" ta nasuvna montaz ak je presna a nema volu tak je to bez problemov, mam to odskusane.... a do pohonu ked uz zameriavacie zariadenie tak kolimator.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off palo3006, 11.11.2013 o 23:12

Do pohonu zasadne bez optiky ,optika ty neprinesie ziadne vyhody skor bude naobtiaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 11.11.2013 o 22:56

Ale tu sa nehrá na fazuľky... faktom je, že poľovník má mať 100% istotu vo svojej zbrani čo znamená, že zbraň má byť pred lovom presne nastrelená a spoľahlivá ... jednak zver potrebujeme spoľahlivo a čím najrýchlejšie usmrtiť, aby čím najmenej trpela no a ďaĺšia vec je samozrejme samotná bezpečnosť strelca, ako aj iných... predsa len presne nastrelenou a spoľahlivou zbraňou dokážeme úspešne uloviť zver a dokážeme si ochrániť zdravie či život pred poranenou útočiacou nebezpečnou zverou, alebo pomôcť v „nesnázích“ kolegovi, resp. neohrozovať kolegov... no a kto takto nerozmýšĺa, tak ten by mal radšej nosiť kyjak miesto flinty, alebo sa radšej nezúčastnovať SP najmä z bezpečnostných dôvodov :-o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off motaq, 11.11.2013 o 21:36

hunter2010, kludne ho zhod a po zalozeni naspat to bude v pohode...mam to odskusane na CZ537 a je to bez problemov aj ked teraz uz pouzivam weaver... kedze CZ 557 ma na puzdre v sine zarez pre ozub, ktory sluzi aj na to aby si vedel dat montaz na povodne miesto. ak mas montaz ktora nema na tom ozube velku volu tak je to v pohode. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mitko, 11.11.2013 o 21:22

:)) chlapi,nerobte tomu mladému poľovníkovi traumu zo spoločnej poľovačky na ktorú sa určite teší,takými "drobnosťami" ako je použité strelivo,zraková odchýlka,posunutie puškohľadu z dôvodu zloženia a založenia puškohľadu atď.,veď nejde strieľať talibancov na 2000 m za pochodu :))) hunter2010,Ondrík ti to napísal dostatočne jasne... a po spoločnej založ puškohľad na zbraň,prekontroluj a poľuj ďalej...,veľa zdaru! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 11.11.2013 o 21:10

ja osobne by som však po zhodení montáže, pokiaľ to nie je tzv. rýchloupínacia a opätovnom nasadení montáže s puškohľadom puške už neveril a šiel by som si to pred jej ďalším použitím preveriť na strelnicu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Ondrik, 11.11.2013 o 21:07

o tej zrakovej odchýlke sa už niekde v diskusiách písalo, niekto tam tvrdil, že pokiaľ je puška od dobrého strelca na 100% nastrelená, tak niekto iný s ňou nemusí ani stodolu trafiť..čo je totálna kravina...hunter2010..ak máš na montáži podhľad tak si vystrel na 40-50 metrov na terč cez mechanické, určite to ,,padne,, tam kam má, na takú vzdialenosť...zhoď potom puškohľad a choď na spoločnú bez neho... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 11.11.2013 o 20:28

Pri spoločnej polovačke v pohone nie je dôležitá zraková odchýlka (si rád ked vôbec trafíš nie ešte presne zamieriť) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 11.11.2013 o 19:39

Lanus- Ty si húď svoje a ja si budem svoje. Ešte raz, pokiaľ má na puške puškohľad tak je zrejmé, že to má nastrelené a sám to fyzicky odskúšal s náležitým strelivom. Čiže tu má istotu !!! Istotu ale nemá u otvorených (mechanických) mieridiel, lebo z napísaného je zrejmé, že takto ešte nestrieľal. Opiera sa len o nástrelný list. ALE puška mohla byť z výroby nastrelená úplne iným strelivom ! A tiež vieš sám veĺmi dobre, že môže existovať aj tkzv, zraková odchýlka, takže preveriť ! (toto uvádzam v dolunižšom príspevku hneď v prvej vete)! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 11.11.2013 o 17:12

V žiadnom prípade nechoď s puškohľadom po pohonu už len kvôli bezpečnosti a neposlednom rade aj preto že cez puškohľad na 100% v pohone nič netrafíš... Pokiaľ máš násuvnú montáž tak na 99% po nahodení ti bude strieľať tak kde predtým, len ju musíš správne nasadiť. A čo sa týka nastrelenia cez pevné mieridla tak na presnosť streľby ktorú potrebuješ v pohone ti bude bohato postačovať....zase taká odchýlka tam nebude... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on lanus, 11.11.2013 o 14:59

Orol - Presne naopak !!! Ak chce ochrániť puškohľad a verí v správnosti nastrelenia mechanických mieridiel tak puškohľad dolu teraz a "skúšku správnosti " s optikou až po spoločnej poľovke ! hunter2010 - Napíš prečo sa pýtaš na niečo úplne iné než na čo očakávaš odpoveď ?!?! (U mňa by si veru na skúške neprešiel !!! ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 11.11.2013 o 14:38

Elo - veĺmi dobre, hunter2010 - najrozumnejšie, keďže P je v Sobotu by preto bolo to odskúšať. P.s- alebo nedávať TERAZ puškohľad dole, pokiaĺ máš flintu dobre zastrelenú cez puškohľad (cez "trojku" to ide aj v pohone), prípadne strelíš bez mierenia :-o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Elo, 11.11.2013 o 14:19

Záleží od toho, akú tam máš montáž. Predpokladám, že na CZ 557 klasickú násuvnú oceľovú. Tam záleží, či je tá montáž presne dolícovaná so zbraňou, či tam nie sú vôle, rovnakou silou (rukou) je potrebné doťahovať upínacie skrutky montáže.... Ale aj tak to nemusí po spätnom nahodení na zbraň strieľať presne tak, ako predtým. Práve tento problém opätovného nahodenia puškohľadu bez nutnosti nastreľovania a držanie nástelu odstraňujú rýchloupínacie , tzv. schwenk montáže, ale od renomovaných výrobcov - MAK, ERA-RECKNAGEL, nie tie české od Kozapu. Alebo prípadne ešte weawer montáže (lišta + krúžky). Ja osobne tiež na spoločné poľovačky používam zbraň s optikou 3-12x56, natočím klasicky na zväčšenie 3x a dá sa s tým pri troche cviku strieľať aj na pohyblivý cieľ, aj keď ja do pohonu zvyčajne nechodím. Puškohľad dolu zo zbrane nikdy neskladám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 11.11.2013 o 13:49

Áno presne to. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 11.11.2013 o 13:41

máš na mysli, že či po spätnom ,,nahodení,, montáže s puškohľadom na flintu bude rovnaký nástrel? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 11.11.2013 o 13:34

Žiadne nové rady? Prosím Vás nebuďte skúpy :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 10.11.2013 o 21:53

O to odľahčenie tu až tak nejde. Skor ide o rychlosť a o to aby som si niekde nerozbil puškohľad. Podľa nástrelného listu je zbraň cez mieridlá nastrelená super. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 10.11.2013 o 21:34

hunter2010 - I keď odľahčenie flinty isto nejaký rozdiel spraví je to nepodstatné,lebo budeš strieľať cez mechanické mieridlá a teda záleží len na tom ako sú "nastrelené tie" !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov