Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
IBO výpredaj

prosim o radu skusenych brlohmajstrov - diskusia

autor: off sirase
pridané: 26.5.2013 11:38
Mam skoro 2 rocnu borderku,robota super,na prirodnej nore vyhana alebo chvat,tuto zimu ma na konte 2 lisky a 2 jazvecov a posledne 2mesiace na treningu na umelej nore lisku do max 10s zatlaci do 3kotla a potom len hlasi a caka bud chvat alebo....neviem co mam
robit alebo zmenit....vcera bola na skuskach bl a 2.c hlasic
ale zase zatlacenie do 3kotla par sekund....dakujem za rady
počet zobrazení: 4 722
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Lycan, 27.5.2013 o 20:03

Dobré rady nad zlato,blbosti tiež nechýbajú. Všetci psíčkári zabúdajú že vždy ide o povahu daného jedinca. Jeden dostane výprask ako hovado a nezastavý sa a iný starší,skúsenejší dostane výprask a má rešpekt alebo aj strach.Ostrosť psa sa nedá cvičiť iba tlmiť.A je to aj o líške.Zúčastnil som sa niekolkých BL ako brlohmajster a preto si dovolím tvrdiť že je to aj o líške. Príklad zo života-border teriér 6 rokov viacnásobn CACIT z BL. Pred BL skoro ráno ma poprosil kamoš aby som mu vybral najhoršiu líšku na tréning.Ráno o 6.00 štartoval pes mimo súťaže a pri otvorení druhého kotla lišiak držal psa za hlavu a pes len čučal lebo sa nevedel ani pohnúť.S úžasom sme pozerali čo to je.A na margo tohoto výprasku na oficiálnom štarte čas 0.25 hrdlo Takže je to hlavne o povahe psa. Treba si psa hlavne všímať ako reaguje na škodnú,treba otvoriť poklop pred kotlom a chváliť.Slabšia líška tiež môže pomôcť. Ťažko sa o tom píše.Najlepšie info je keď nejaký skúsenejší brlohmajster,cvičitel brlohára ti v teréne priamo posúdi psa a poradí ako to riešiť. Toto je môj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jastrab, 27.5.2013 o 18:02

Tá borderka ešte nemá 2 roky.Mohli ste počkať stými jazvecmi aspoň rok.Jednoducho teraz už má rešpekt pred škodnou.To isté sa mi stalo s jazvečíkom,v umelom brlohu bol ako čert,pokial nedostal poriadný výprask v prírodnom brlohu od starej líšky ktorá chránila mladé.Po tej lekcie robil v umelom brlohu to isté čo robí vaša borderka pred tretím kotlom.Nesúhlasím stým že psi ktorí polujú v prírodných norách sú v umelých norách opatrnejšie.Polujem teraz 3-mi jagošmi a sem –tam ich precvičím aj umelom brlohu a bez váhania idú do chvatu v treťom kotli.Najstarší z nich 10-ročný je skôr opatrnejší v prírodnom brlohu,v umelom brlohu robí nekompromisne chvat.Moja rada,dajte borderke zadrhnúť v treťom kotli 2-3 odrastené líščatá,malo by to pomocť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pytliacik, 27.5.2013 o 9:38

3006 ma uplnu pravdu, ak chces aby pes robil skusky v I. cene, nikdy ho pred tym nepustaj do prirodnej diery. Je to uplne nieco ine a pes sa nauci veci, co ho v umelom brlohu odsunu do nizsich cien. A najma ak ma skusenost s jazvecom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sirase, 27.5.2013 o 3:26

Dakujem vam za rady a utvrdenie ze co som si myslel je tak a pravda....nechcem sutaze a 1 miesta,len som chcel bl v 1.c lebo viem ze na nu ma a viem ze na prirodnej robi viac ako 1.c a tvrda je velmi....a macky?!...to nie je super,ani velky kocur to uz viem od jej 9-tich mesiacov....este raz dakujem a mozem si priznat ze som aj ja nieco pokazil....:-);-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Darius, 26.5.2013 o 23:21

Nuz skuseny prehovorili asi na tom nieco bude :) ja ti mozem len poradit co ma napadlo a to ze bud uz toho ma plne zuby , ak s nou brloharcis velmi casto , daj jej oddych , aj pri treningu na stopu pre dskuskami to so psom nemozes robit kazdy den....(urcite vies ako to myslim) .... a iank , keby si jej dal zadrhnut neskodnu macku , mozno by jej to pomohlo , zase ten pocit vitazstva ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off 3006sprg, 26.5.2013 o 23:05

po skusenostiach s prirodnym brlohom a jazvecom si ani nic ine nemohol ocakavat...ide len o to ze je opatrnejsia...vsetci majitelia brloharov ti povedia ze ak chces psa na sutaze tak by si nemal brloharit v prirodnej nore... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 26.5.2013 o 22:48

Úplný súhlas s vlčiaskala! Sám som si takto pokazil psa, zostal ostrý, tvrdý, ale pomalý a opatrný či skôr rozvážny. Aj mne sa zdá, že to malo za následok brlohárenie na jazveca, ktoré sa málokedy zaobišlo bez zranení a šitia - celkom 5x mal šitú papuľu, rozpolené uši a drobné zranenia na hrudi ani nerátam :( Inu, taký je život brlohára a na to treba pamätať hneď pri výbere psa... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LuboT, 26.5.2013 o 17:24

nie som skúsený brlohmajster ale zo života : možno dospela a už vie čo má od líšky/jazveca čakať a dáva si pozor... z iného súdku - moja jagdteriérka bola do roku a pol čisto nezvládnuteľný satan a teraz keď má skoro dva, zmenila sa poriadne .. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sirase, 26.5.2013 o 15:48

said-no moja nemala take poranenie,mala len prekusnuty horny pysk ale vyhnala a nebola zlaknuta a hned ako vytlacili samca sa vratila do nory a vyhnala aj samicu a uplne sama,kamosova jagoska uz nechcela ist dnu a ta nebola ani skrabnuta... vlciaskala-takze uz mam zobudnut na uspechy na umelej,lebo bola velmi rychla a este kym som nebol s nou na prirodnej tak chvatovala a vyhanala....takze to je len opatrnost?dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 26.5.2013 o 15:32

to je bezni jav u psou ze po skusenostiach z prirodnych brlohou su psy rozvaznejsie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 26.5.2013 o 14:47

už sa nikdy nevrátila do normálu, ale na druhej strane bola podstatne staršia 7-8 rokov, tak je možné že tá opatrnosť bola ovplyvnená aj vekom a samozrejme aj utrpenými ranami(našťastie sme ju rýchlo dostali spod zeme, mylne sme si mysleli že je v nore líška, mala čiastočne strhnutú kožu z krku) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sirase, 26.5.2013 o 13:13

said-a ako to dopadlo??vratila sa do normalu a ako to dlho to trvalo??jasne ze sa to neda odmerat ale vidis rozdiel ako bola ostra a aka je teraz-ja to vidim ten rozdiel... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 26.5.2013 o 12:42

sirase, podobnú reakciu som zažil po stretnutí mojej borderky s jazvecom, subjektívne ako keby stratila ostrosť, ale samozrejme "ostrosť" je ťažko merateľná veličina. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sirase, 26.5.2013 o 12:29

Radis,ja som rad ale nepaci sa mi ze nerobi ako robila...ja som mal vzdy a aj chcem ostreho psa,nie sracku...inokedy ked nevyhnala sa aspom pobila ale teraz zatlacila a nic viac...to je super,hovoril som ti ze ten tvoj je ziletka,po takych rodicoch su velke predpoklady....na umelej chvat znamena v prirode vyhnanie,lebo tam liska radseej ujde ked vidi satana pred sebou a aj ked ich bude drhnut...ale je ostry. .asta ako keby tu ostrost nejak potlacila alebo stratila.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 26.5.2013 o 12:20

niektorí dávajú pri tréningu do stredu tretieho kotla klátik, aby sa okolo neho otočili a líšku vyženie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 26.5.2013 o 12:16

Miško a čo by si chcel? Máš super psíka pre prax lebo ty potrebuješ vyhnať a streliť, mŕtva líška v nore ti je na nič. Teraz som prišiel s tréningu a ten môj ide hneď na kontakt. Po nore ide ako duch a keď natrafí na líšku hneď chvatá a ak je líška za mriežkou v treťom kotli, príde až k mriežke a ani necekne len je vyšponovaný ako struna a čaká kedy sa mriežka dvihne. Časom bude na súťaže možno super, ale neviem čo v praxi či ich nebude likvidovať už v nore ale to ukáže čas. Ja by som skôr potreboval aby pekne hlásil poprípade líšku vyhnal. Ty buď rád, že máš to čo máš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM