Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

skriňa na zbraň - diskusia

autor: off michmich
pridané: 29.3.2013 23:02

Je niekde v zákone vymedzené z akeho materialu musí byť skriňa pri uschove zbrane a streliva? Urobil som si drevenú uzamykatelnu osobitne na zbran osobitne na strelivo, no znamy mi tvrdi ze musí byť ocelová alebo železná. V zákone to predsa nie je blizsie upresnené. Ďakujem


počet zobrazení: 2 955
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Belson, 2.4.2013 o 9:08

Čo sa týka napätia a jeho údajného zapríčinenia, nerozumiem jazyku tvojho kmeňa. Ale asi poriadne ani ty, keď si svoj príspevok z 23:42 opäť musel dorábať o 1:13..... Čo sa týka tvojho šifrovaného vulgarizmu, máš relatívnu výhodu v tom, že ty ho zo seba robiť nemusíš. Takže namiesto požadovaného ospravedlnenia prijmi dodatočné blahoželanie k včerajšiemu oficiálnemu dňu vtáctva, orol..... My tu máme konečne trocha slnka, želám ho aj tebe...:D... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 2.4.2013 o 1:13

Belson, nevyvolávaj prosím zbytočné napätie. Zapríčinil si problém o 10:54 v druhom a treťom riadku nesprávnou formuláciou a štylizáciou ( pravdepodobne zámerne ) a mal by si sa mi skôr ospravedlniť, ako robiť v ďaľších príspevkoch zo seba cH.Jk. P.s- áno, prvú a poslednú vetu beriem aj ja, dobrú noc. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 1.4.2013 o 22:30

orol, myslím, že je čas to zabaliť. Michal sa dozvedel pre neho potešujúcu odpoveď (aj keď nie od teba). Nedostatky v štylizácii zákona sme si tiež prebrali. Tvojej nevôli voči povinnosti niečo vysvetľovať policajtom v prípade krádeže zbrane alebo jej zneužitia síce nerozumiem, ale je mi ľahostajná, ako aj tvoj opakovaný plač ohľadom nemožnosti či obmedzenosti policajných kontrôl. Ako neobvyklé mi pripadajú aj tvoje úpravy svojho pôvodného príspevku zo 14:31 o 18:09, ale dnes si v rámci veľkonočnej atmosféry môžeš nejaký ten lapsus s pochopením a toleranciou okolia dovoliť..... Dobrú noc.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 1.4.2013 o 18:09

Ale pochopil ( a naviac som nereagoval na tvoj 8:07 !) ... 10:54 mi vadilo, že "ja" mám niečo vysvetľovať a preukazovať policajtom... preto taká odpoveď z mojej strany. P.s- 9:59 som zámerne písal "medzi riadkami", čo teraz "nahlas" a správne napísal maty. Osobne špeciálnu trezorovú skriňu mám a naviac ešte krátky trezor, takže som zodpovedný, ako aj iní zodpovední ľudia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 1.4.2013 o 14:10

orol, ja som pochopil o čom píšeš, škoda, že ty mňa nie. Myslím, že zodpovednému jedincovi žiadna kontrola na uschovanie zbraní a streliva nechýba. V prípade, že sa niečo stane (krádež, manipulácia neoprávnenou osobou s následkami), asi ako prvé bude polícia skúmať, či bol dodržaný zákon v časti o zabezpečení zbraní a streliva. Sorry, ale špekulovanie o tom, že veď ma aj tak nemôžu skontrolovať, mi pripadá také slovensko-totalitné....... maty, fajn informácie, len vo formulácii na konci príspevku ("v počte viac ako 11 kusov") máš matematickú chybu, lebo podľa tej formulácie by si pri jedenástich kusoch trezor nemusel mať a to nie je pravda. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maty, 1.4.2013 o 13:15

kontrolovať zbrane v byte môže polícia len ak má fyzická osoba zbrane kat. "A", alebo ak sa jedná o držiteľa zbrojnej licencie a táto povinnosť je tu raz za dva roky, ináč v byte iba na požiadanie držiteľa zbraní. kontrola zbraní držiteľa ZP sa robí raz za desať rokov obyčajne na príslušnom odd. dokladov. K počtu zbraní správne by to malo v zákone byť 11 zbraní kat. "B" alebo "C" alebo ľubovolnej kombinácie týchto zbraní v počte viac ako 11 kusov, treba trezor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 1.4.2013 o 12:50

Áno, je povinná a musí. Len to nikto nechodí ku Tebe kontrolovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 1.4.2013 o 10:54

orol.....1. nie "má mať, má mať", ale "je povinná" a "musí"....... 2. "Nedotknuteľnosť" svojho obydlia a dodržanie zákona vysvetľuj a preukazuj policajtom, keď im budeš nahlasovať skapanie zbrane alebo nedajbože nehodu spôsobenú manipuláciou napr. dieťaťom..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 1.4.2013 o 9:59

Fyzická osoba v byte má mať, má mať, má mať ... to sa dá zo zákona ľahko vyčítať. Ale dá sa vyčítať aj to, že byt je "nedotknuteľný" ako aj to, kto, kedy, za akých okolností môže vojsť do XY bytu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 1.4.2013 o 8:07

Áno Stagstalker, máš pravdu a asi väčšina z nás to aj tak vníma. Ale pravdu má aj maty, štylizácia toho ustanovenia je nedokonalá a pripúšťa aj jeho výklad. Pritom slovenčina má dostatok výrazových prostriedkov na jednoznačnú formuláciu. Ale to by ju asi zákonodarné zložky museli ovládať lepšie. Nie je to v našich zákonoch zďaleka jediný prípad....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 1.4.2013 o 0:34

Počet sa samozrejme sčituje(v praxi sa to takto robí). Čiže ak máš 11 zbraní pozostávajúcich zo zbraní B alebo C musíš trezor mať. Význam "alebo" tam vidím skôr vo vymedzení kategórii zbraní nie v počte zbraní na konkrétnu kategóriu. 11 resp. do 10 platí proste plošne. Kategórie iných zbraní, resp. ich rozdielny počet sa zasa spravujú ďalšími odsekmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maty, 31.3.2013 o 23:08

ako tu väčšina tvrdí nikde nie je v zákone 190 uvedený materiál, len zbrane uzamknuté a uložené oddelene od streliva resp. pod vlastným zámkom. čo sa týka skriňového trezoru ten je špecifikovaný normou ( z hlavy ju neviem, ak si dobre spomínam hovorí sa tam niečo o rozmeroch ), ale mám tu pre vás niečo iné čo znamená slovko "alebo"? takže ked mám 10 krátkych zbraní "B" a 10 dlhých "C" stále nemám tých 11 "B" čkových alebo 11"C"čkových a trezor nemusím mať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 31.3.2013 o 13:18

Spiťo, tu naozaj plačeš na nesprávnom hrobe. Pravdepodobne si si zle interpretoval otázku zadávateľa témy, on sa nepýtal na spôsob uloženia zbraní, ale na materiál z akého má byť trezor vyrobený, čo zákon 190/2003 Z.z. nijak nešpecifikuje. A pri množstve vykonávacích vyhlášok a odkazov na rôzne technické normy, ktoré naše zákony často majú je pochopiteľné, že autor témy sa na danú vec pre istotu spýtal. Čo sa týka Belsona, po fórach brúzgam už dlho a je to jeden z mála odborníkov čo do zbraní a streliva troška vidia. Bohužiaľ on a jemu podobní už prispievajú čoraz menej a to asi z dôvodu, že už nemajú silu hádať sa a reagovať na poznámky x diskutérov, ktorý reagujú podobne ako ty a pritom sú mimo misu. Neber to v zlom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michmich, 31.3.2013 o 12:55

nič nové sme sa tam ale nedozvedeli, potom som aj ja senior ktorý ti nerozumie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 31.3.2013 o 11:15

haha, uuurcite kvoli vulgarizmom... kam nesiaha elementarna logika, tam zakroci admin, tu sa nic ine ani cakat neda. Mne to bolo zo znenia zakona po precitani jasne, ak sa tu najdu nahodou este nejaki seniori, ktori nerozumeju, nech si citaju odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 31.3.2013 o 10:50

spito270 tvoj komentár (30.3.2013 o 17:09) bol zablokovaný z dôvodu vulgrazizmov. Nikto sa nepýtal na nákres trezora tak sa týmto neobhajuj. Súhlasím s tým čo napísal Belson, 30.3.2013 o 16:21: Autor diskusie sa pýta jasne na materiál a ty si reagoval že to je v zákone upresnené. Pýtame sa že kde to je v zákone upresnené? Nesnažme sa vyvolať hádku, stačí slušná komunikácia na vysvetlenie. A ak si sa zmýlil, stačí to priznať a neurážať sa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michmich, 30.3.2013 o 18:02

vsak to ovladam :D ináč by mi nepovedali na doplnovej skuške že som mal jednu z najlepsich odpovedi :D ako maju byt uschovane zbrane a strelivo viem, ja sa pýtam na samotný material z ktoreho ma byt zhotovená skrina...lebo tvrdili mi že z dreva byť nemoze, ale ja si myslim niečo iné. a Jožo, este raz to napíšem ze v zákone material z akeho má byť zhotovená schránka na zbran (pre fyzickú osobu) upresnený nie je. aspon som nič take nenašiel. a chvalabohu, aspoň ju nemusim robiť/kupovať novú :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namreh, 30.3.2013 o 17:02

spito270 ked nechceš pomôcť drž .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 30.3.2013 o 16:45

Zákon hovorí jasne. Ak mám ako fyzická osoba menej ako 11 zbraní a do 10000ks streliva, stačí, ak zbrane uzamknem oddelene od streliva. Týmto rozumieme aj uzamknutie v samostatných miestnostiach, bez využitia skrine, debny či trezora (ideálne s jedným vstupom a bez okien). Čiže zákon pri vyššie uvedenom prípade priamo neukladá mať zbraň v trezore, v skrini a podobne. Prakticky môžu byť aj v jednej miestnosti, avšak strelivo by malo byť v samostatnej debne či skrini uzamknuté zámkom. Čo sa týka typu trezora, zákon ho nijak bližšie nešpecifikuje(bezpečnostnou triedou/kat. odolnosti), prakticky postačí hocičo čo sa nazýva trezorom či trezorovou skriňou. Ja osobne by som volil minimálne bezpečnostnú triedu Z2, resp. 0 Susedia česi majú toto špecifikované podrobnejšie. Pre tých, ktorých bezpečnosť zbraní zaujíma odporúčam nasledovný článok odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michmich, 30.3.2013 o 16:30

a je tu ešte vykonávacia vyhláška č.555/2003 k tomuto zákonu no rieši len niektoré ustanovenia, nešpecifikuje bližšie požiadavky na trezory, resp. skrine, v ktorých je možné ukladať zbrane, preto nie som si istý ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michmich, 30.3.2013 o 16:26

Podla zákona č. 190/2003 Z.z. (zmena: 457/2004 Z.z. a 132/2005 Z.z.) v § 55 Zabezpečenie zbraní a streliva vyžaduje: (1) Fyzická osoba, ktorá drží menej ako 11 zbraní kategórie B alebo zbraní kategórie C alebo strelivo v počte do 10 000 kusov a na ich uloženie nepoužije trezor, je povinná zbrane a strelivo uložiť a uzamknúť ich oddelene. Ak strelivo nemôže uložiť v oddelenej uzamknutej miestnosti, skrini alebo debne, musí ho uzamknúť samostatným zámkom. apito aj ja by som chcel vediet kde v zakone to je, ved preto sa aj pýtam, tak žiadne hádky zasa... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 30.3.2013 o 16:21

:-))) Logika celkom elementárna, ale tebe je zjavne aj taká cudzou. Ale napriek tomu to skúsim. Autor otázky sa pýta na materiál skrine a tvrdí (správne), že "v zákone to predsa nie je bližšie upresnené". Na to dostane reakciu, citujem: V ZAKONE TO JE BLIZSIE UPRESNENE! aj s neokrôchaným spochybnením jeho skúšky. Logika hovorí, že autor takej reakcie buď číta iné paragrafy, alebo iné zákony. spiťo, spiťo, vyzerá to tak, že jeden z nás dvoch umrie sprostý, ale ja isto viem, že ja to nebudem..... :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 30.3.2013 o 15:06

mne na tom akosi nezalezi, ci umries sprosty, sorry, to je tvoj problem. Len mam problem pochopit tvoju,, super" logiku. Ako si prosim ta prisiel na to, ze pisem o nejakom inom, ako tebou spominanom §? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 30.3.2013 o 14:01

Pokiaľ sa pýtaš ako fyzická osoba a držíš max. 10 zbraní (z dikcie tvojej otázky vyplýva, že je to tak), vzťahuje sa na teba ako minimum povinnosť držať zbrane a strelivo oddelene uzamknuté. Stanovuje to §55 ods. (1) Zákona č. 190. Ako píšeš, o materiáli skrine alebo debny tam nie je reč, môže byť teda aj drevená (trezor je už iná téma). spito možno číta iné zákony, ale aby som mu nekrivdil, možno nám napíše, kde v zákone sa okrem §55 o zabezpečení zbraní a streliva píše. Skúšky na zbrane som robil preveľmi dávno, nech neumriem sprostý....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 30.3.2013 o 11:01

V ZAKONE TO JE BLIZSIE UPRESNENE! Akym sposobom si presiel skuskou odbornej sposobilosti pre drzanie zbrani a streliva??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM