Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

BRNO EFFECT v kal. 243W - diskusia

autor: off jager7
pridané: 25.5.2008 12:13
Čo to dokáže, má s tým niekto skúsenosti? Je to dobrá zbraň na potulky prírodou? Ďakujem
počet zobrazení: 6 986
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off mibe74, 25.4.2011 o 15:36

Zdravim, otec ma ZKK 601 v kalibri 243 win. K tomu: strielame Norma Oryx, presnost super, spatny naraz takmer ziadny-je to individualne. Dakoho kope aj 222 rem. Kedze ma plochu draho letu, da sa s tym strielat aj dalej-nemusis sa bat. Otec s tym postrielal aj diviakov, srnciu, jeleniu zver. Na vascie kusy by som to uz nebral-chce to daco lepsie. Nie ze by si s 243 win nestrelil velkeho jelena, ale chce to presne mierit. Skus naboje so strelou Nosler. Nekupuj S&B - je to smejd a zbytocne vyhodene peniaze. Vyber je na tebe. Tento kaliber u mna na srnciu, lanstiak, jelienca, liska. A na zbran lepsiu optiku, s ktorou mozes strielat aj dalej-ten kaliber si ju zasluzi. Zatial tolko... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off PETAJKO, 25.4.2011 o 14:50

Nazdar ja sa vyjadrim len ku kalibru. Je tu kopec diskusií ktoré sa venujú 243-trojkám a je zrejmé ze kazda líska si chváli svoj chvost :)(hlavne ked ma iba jeden). Ja vlastnim tiez 243.trojku, pouzívam strelivo nosler partition 6,5g prebijane, ceske SB vobec nepouzivaj, vystrielal som jednu krabicku a bola to hroza!!! Vratim sa k nosleru, srncie na 99% v ohni prestrelene (aj cez lopatku) a diviaky do 90 kg malokedy odbehnu max 30, raz mi odbehol cca 60 m, velmi slabo farbia, takze tazsia dohladavka bez psa ak ti odbehne do hustiny alebo ak strelis na "mako". Strelil som s nou muflona v ruji 6 rocneho cez obe lopatky, horko tazko prekracal 10 metrov a padol. Mam s nou srelenych aj 3 jelenov vaha bola od 132-158 kg (vyvrhnute), co ma dost hneva je, ze zver (hlavne vysoka) skoro vobec neznaci, co ma trosku zneistilo ci som vobec trafil, hlavne pri prvych kusoch. Jeden jelen mi odbehol, teda odkracal 30m tak ako keby sa nic nestalo a potom jednoducho padol, srielal som cca na 75-80m trosku z uhla vstrel 2-3 cm za lopatku cez rebro a strela presla cez druhu lopatku a zostala hned pod kozou a druhy jelen sreleny na krk, takze bez problemov v ohni a treti zadna komora presiel asi 100-120m, chvala bohu dlho odkazoval, inak bez psa by sme ho neasli. Je to dory kaliber, ale na vacsiu resp. tazsiu zver musis byt skusenejsi strelec, dobre umiestnit ranu alebo strielat na krk, co uz je o nieco tazsie a zradnejsie hlavne ked podstrelis a netrafis stavce. Do horskeho reviru s hustejsimi porastami s tazsou zverou, by som volil iny kaliber. Ak polujes v polnom reviri so srncou, dancou a ciernou zverou, tak je to vynikajuci kaliber. Hlavna prednost je ,ze vobec nekope a je velmi s presny so super balistikou, nevyhoda je ,ze strela neznasa ani drobne prekazky vo svojej drahe, co zapricinuje vychylenie alebo uplne roztriestenie strely. Precitaj si diskusie a klad konkretne otazky co ta na tom kalibri zaujima resp. pritahuje:) LOVU ZDAR!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 857jrs, 25.1.2011 o 11:40

chlapi ma niekto dalšie skusenosti s touto zbranou,aka je presnost ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MieN, 27.5.2008 o 9:06

Zdar, ja mám jej predchodcu ZK 99 práve v tomto kalibri, je to veľmi presná, ľahúčka a pekná zbraň, podľa mňa má o hodne krajšiu pažbu ako Effect, má podľa mňa niekoľko malých technických nedostatkov ale zase je jednou z mála lacnejších zbraní tohto typu, ak nerátam IŽ, s tými sa ale asi nedá ani porovnávať. Je to podľa mňa veľmi pohodová zbraň podporujúca a viac vyžadujúca etiku pri love vzhľadom na kaliber, je potrebné byť rozvážnym a dobrým strelcom a strieľať len za dobrých podmienok a bez náhlenia. Podmienkou by malo byť používanie kvalitného streliva, napr. klasický poloplášť S&B je vzhľadom na vysokú rýchlosť kalibru a mäkkosť a konštrukciu strely síce hodne ranivý ale vzhľadom na častú fragmentáciu a asi aj destabilizáciu strely v tele aj dosť devastujúci. Strela S&B aj dosť rýchlo vzdialenosťou stráca rýchlosť a energiu. Osobne používam jedno z nejvýkonnejších strelív na trhu 6,5 g Sako s veľmi kvalitnou strelou Nosler partition, žiaľ, zatial som väčšieho kusa ( tie som strelil 7x64 ) nestrelil, takže nepopíšem účinok. Ale vzhľadom na kaliber, môže byť účinok menej vyrovnaný ako u " hrubších " striel a viac závislý napr. na mieste zásahu a množstve ďaľších okolností. Osobne si myslím, že v pohode stačí na všetku našu zver, len u väčších kancov a jeleňov treba rátať s občasným dohľadávaním pri horších zásahoch. Výhodou je výborná balistika a presnosť, nevýhodou podľa mňa asi bude nižší zastavovací efekt a nižší efekt zlomenia v ohni najmä u väčších kusov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milanko12, 26.5.2008 o 19:32

for jager7- minulu sobotu sme presne nastrelovali tuto gulovnicu ale v kalibri 6.5x57R zbran je na pohlad pekna ale ked ju chytis do ruky podpazbie je dost hranate ako keby si drzal neaky hranol ale na to sa da zviknut inak 243W dost rozbija je to taky silnejsi remington inac vysok sokovy ucinok kamarat ju ma v cz550 a vlani v ruji sme boli na jelena ten dostal sikmo na lopatku strala sa rozbila jedna cas viletela cez ladvinu pred zadnou kytou a druhu sme nasli na rebrach .jelen sa len rozkrocil sklonil hlavu a celeho ho roztriaslo toto bolo mozno 5 sekund ja neviem potom posledne sily vlozil do skoku a padol chvilu odkazovala a zhasol . po vyvrnuti bola lopatka rozbyta a cela polovicka podliata pluca boli znacne poskodene nevhodne na konzumaciu. a potom ako postrilal kanca a nedohladal ho dokupil si 7X64 ked niekomu nevadi rozbyjanie diviny a podlievanie je to sikovny kaliber ale polovat na vecisu zver asi by som si najskor kupil sikovneho farbiara ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 26.5.2008 o 15:24

Dobrá.Ľahká,len mne osobne do zlamovačky pasuje skor R-kový caliber.Pre mna by bolo ideal-5,6x52R. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM