Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

príčina ubytku hoľniakov a hluchánov - diskusia

autor: off adam52
pridané: 12.4.2008 22:04
v com vidite hlavnu pricinu ubytku tychto krasnych vtakov?v zmensovani rozlohy prostredia ich vyskytu?nadmerne predovanie?ruch z turizmu?alebo lov?v com myslite spociva najvacsi problem?mate nejake osobne skusenosti?
počet zobrazení: 8 775
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Peter10, 14.5.2020 o 20:24

Vypočul som si prednášku p. Baláža a s nemým úžasom som počúval tie jeho protirečenia o zarastených stromoch s vetvami až po zem a následným vysvetľovaním o ponechaní lesa na samo vývoj. Ľudia, ktorí žijú v regiónoch vysokohorských smrečín a nemusia to byť ani odborníci na les, vidia, čo sa deje s lesom. Žerie ho lykožrút. Lesy veľkoplošne vyschýnajú. A na miesto toho, aby sme tomu lesu pomohli , máme ho nechať úplne napospas osudu ?. Práve tie lesy, o ktoré sa teraz máme prestať starať a kde teraz žije hlucháň, sú všetko lesy vypestované ľudskou rukou. Práve tie lesy, ktoré hrdo p. Baláž prezentuje, ako vhodný biotop hlucháňa, vypestovali ľudia. Prečo si myslí, že teraz už ľudia takéto lesy vypestovať nedokážu ? Jeho jedine riešenie je nechať les na samo vývoj. Nechať les zožrať lykožrútom a nechať ho vyschnúť. Spôsobiť miliardovú hospodársku škodu , za ktorú nebude nikto niesť zodpovednosť. A keď to všetko vyschne, pod aké,, zavetvené“ vyschnuté smreky sa tie nebožiatka skryjú? Či sa zahrabú na 50 rokov do zeme a počkajú na ten úžasný biotop. Pán Baláž rozpráva o príkladoch Šumavy a Bavorského lesa, prečo si nejde po príklady do Ruska, Bieloruska a pod. Žeby preto, že by tie jeho scestné teórie boli vyvrátené. Tam totiž predátorov loviť neprestali, ako u nás. Pre lovcov z Ruska bol lov kožušinovej zveri základom obživy./Líšky , sobole , rosomáky, rysi, medveďe atď/. Nie je pravda , že predátorský tlak je hrozba pre dva jedince. Premnožení predátori –medvede, líšky, vlky krkavce atď- zdevastujú akúkoľvek základňu. Aj tú, ktorá sa z dôvodu tlaku predátora, ani nemá schopnosť sa vytvoriť. Ale pre tých, ktorí vysokohorský les poznajú iba s fotiek p. Baláža, sa tie jeho odborne výrazy- mortalita, nalita, extinčný dlh- počúvajú veľmi dobre. Ľudia, žijeme v 21 storočí a uvedomme si, že nič už nebude také, ako bolo predtým .Nebudú z nás pastieri, ani drotári. Pastviny zo 60 rokov, už dávno zmenili svoju podobu .Tak žijme rozumne s tým čo nám dnešná doba dáva, správajme sa inteligentne a šetrne. Ale nechať vymrieť 100 ročný les v nariadení,, bezzásahu“ nie je ani inteligentné, ani šetrné a už vôbec nie rozumné.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 25

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 63 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off HUGO09, 10.7.2020 o 20:50

Reakcia na príspevok od sailormoon81, 9.7.2020 o 15:03 :
Aj ja ich sledujem že ich je akosi priveľa , nuž ale keď niekde niečo pribúda zákonite musí dačo ubúdať inde.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off sailormoon81, 9.7.2020 o 15:03

krkavec? minule som napočítal 150ks kŕdeľ.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 8.7.2020 o 16:09

Reakcia na príspevok od rys2, 8.7.2020 o 11:51 :
u nás ten človek nieje až taký aktualný,pretože tokaniská sú v dosť neprístupných miestách,ale tý ostatní činitelia sú dosť aktuálný ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rys2, 8.7.2020 o 11:51

Reakcia na príspevok od lubenko, 8.7.2020 o 7:56 :
Presne. A patrilo by do toho zoznamu priratat aj cloveka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 8.7.2020 o 7:56

Reakcia na príspevok od boris29, 7.7.2020 o 21:35 :
nechapem,prečo sa len stále spomíná,kuna líška a diviak,kde je krkavec ,medveď,rys, vlk,orol,jastrab,ktorých je tu toľko, že popri tom má hlucháň strašne malú šancu na rozmnožovanie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Peter10, 28.6.2020 o 15:18

Za povšimnutie stojí článok, ktorý len potvrdzuje moje slova 14.5.2020 o 20:24 , že najväčším problémom hlucháňa sú predátori a nie lesníci. Toto by mali púšťať v televíznych novinách, aspoň mesiac dookola. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off dede, 7.6.2020 o 21:01

Americkí vedci zistili, že na slovensku sa rodia ochrancovia prirody ktorí nepotrebujú sa vzdelavat a tým sa šetria finančne prostriedky ekonomiky SR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

správca MMasska, 17.5.2020 o 18:15

Reakcia na príspevok od Peter10, 17.5.2020 o 12:44 :
Dobrí odborník sa nenarodí tan musí poctivo študovať a vzdelávať sa v danom odbore, dobrého odborníka treba hľadať. Narozdiel od ochranára ten nemusi nič len sa niekde nájdu peniaze a ochrnár najväčší odborník na svete sa zrazu vyskytne! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off Peter10, 17.5.2020 o 12:44

Na zamyslenie stojí ešte jedná vec. Každá profesia má svoje vzdelanie. Lekár musí vyštudovať medicínu, ekonóm ekonomiku, učiteľ pedagogiku, farár teológiu, lesník lesníctvo, len ochranár sa rodí....Alebo je to diagnóza ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

off HUGO09, 16.5.2020 o 1:39

Reakcia na príspevok od Peter10, 14.5.2020 o 20:24 :
Peter10 plne súhlasím a napadla ma jedna paralela teraz s naším "priateľom COV19" ,prečo je taká hystéria a také drastické opatrenia prečo sa to nenechalo na samovývoj však príroda sa s tým najlepšie vysporiada . Erik Baláž poradca najpovolanejší môže dávať rady už je tam blízko skoro na MŽP možno by aj v krízovom štábe uspel s jeho radami.Jedna perla za druhou tie jeho nápady, vidíme aké problémy sú z medveďom ale ľudia mu lezú do špajze takže ľudkovia milý pobaliť kufre a hajde tu je medveď pánom.Lykožrút mi príde ako ten náš covid len si tak papká a papká len za chvíľu nebude čo, ale nikto za to nesedí a nič sa nedeje, na druhej strane covid tiež trochu papká a tam, čuduj sa svet vypnutý, nie slovensko SVET pomaly celý, nechápem Erik nevysvetlíš?? No a čo hlucháň fakt neviem čo náš "odborník" vymyslí lebo neviem či má čím rozmýšľať lebo ak to dopadne tak ako s medveďmi a lykožrútmi s pánom Jánom aj keď v prípade hlucháňa by to vlastne bolo dobré ale ten chudák nemá pazúry ani zahnutý zobák tak asi neuspeje.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Peter10, 14.5.2020 o 20:24

Vypočul som si prednášku p. Baláža a s nemým úžasom som počúval tie jeho protirečenia o zarastených stromoch s vetvami až po zem a následným vysvetľovaním o ponechaní lesa na samo vývoj. Ľudia, ktorí žijú v regiónoch vysokohorských smrečín a nemusia to byť ani odborníci na les, vidia, čo sa deje s lesom. Žerie ho lykožrút. Lesy veľkoplošne vyschýnajú. A na miesto toho, aby sme tomu lesu pomohli , máme ho nechať úplne napospas osudu ?. Práve tie lesy, o ktoré sa teraz máme prestať starať a kde teraz žije hlucháň, sú všetko lesy vypestované ľudskou rukou. Práve tie lesy, ktoré hrdo p. Baláž prezentuje, ako vhodný biotop hlucháňa, vypestovali ľudia. Prečo si myslí, že teraz už ľudia takéto lesy vypestovať nedokážu ? Jeho jedine riešenie je nechať les na samo vývoj. Nechať les zožrať lykožrútom a nechať ho vyschnúť. Spôsobiť miliardovú hospodársku škodu , za ktorú nebude nikto niesť zodpovednosť. A keď to všetko vyschne, pod aké,, zavetvené“ vyschnuté smreky sa tie nebožiatka skryjú? Či sa zahrabú na 50 rokov do zeme a počkajú na ten úžasný biotop. Pán Baláž rozpráva o príkladoch Šumavy a Bavorského lesa, prečo si nejde po príklady do Ruska, Bieloruska a pod. Žeby preto, že by tie jeho scestné teórie boli vyvrátené. Tam totiž predátorov loviť neprestali, ako u nás. Pre lovcov z Ruska bol lov kožušinovej zveri základom obživy./Líšky , sobole , rosomáky, rysi, medveďe atď/. Nie je pravda , že predátorský tlak je hrozba pre dva jedince. Premnožení predátori –medvede, líšky, vlky krkavce atď- zdevastujú akúkoľvek základňu. Aj tú, ktorá sa z dôvodu tlaku predátora, ani nemá schopnosť sa vytvoriť. Ale pre tých, ktorí vysokohorský les poznajú iba s fotiek p. Baláža, sa tie jeho odborne výrazy- mortalita, nalita, extinčný dlh- počúvajú veľmi dobre. Ľudia, žijeme v 21 storočí a uvedomme si, že nič už nebude také, ako bolo predtým .Nebudú z nás pastieri, ani drotári. Pastviny zo 60 rokov, už dávno zmenili svoju podobu .Tak žijme rozumne s tým čo nám dnešná doba dáva, správajme sa inteligentne a šetrne. Ale nechať vymrieť 100 ročný les v nariadení,, bezzásahu“ nie je ani inteligentné, ani šetrné a už vôbec nie rozumné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 25

off HUGO09, 6.5.2020 o 19:53

Ach jaj zasa len jednostranný a veľmi pre hlucháňa zlý pohľad,už v nižších príspevkoch je to popísané, potrava je prvý a základný prvok na prežitie každého druhu hlucháňa nevynímajúc,tam je treba hľadať príčinu úbytku potom je to spomenutý predačný tlak a možno do určitej miery aj tá ťažba ,ale nemôže si "pán EB"vytrhnúť len jeden druh a na ňom prezentovať stav našej prírody lenže on to rád robí a pred ľuďmi ktorý do toho až tak nevidia alebo tomu nerozumejú a že dostáva veľký mediálny priestor to tiež o niečom svedčí a veľa to aj stojí, takže kto mu platí za tie jeho pseudoprednašky má iste svoje zámery,spomenul šumavu a tuším bavorsko a koľko je na šumave a v bavorsku medveďov vlkov rysov orlov krkavcov? aj to by bola asi zaujímavá štúdia,reťaz je len taká silná ako jej najslabšie ohnivko.Pán Erik Baláž hlucháne nemajú potravu preto ubúdajú tak ako vrabce lastovičky včely ryby raky žaby hmyz,a za to môže len a v tomto sa asi zhodneme len človek a jeho činnosť ,ale keď si aj vy užívate všetky vymoženosti tejto doby nemáte právo kritizovať alebo potom povedzte svojím chlebodarcom nech presadnú zo svojich limuzín na konské záprahy,rád čítam a počúvam fundovaných ľudí ktorí už niečo vo svojom živote dokázali ale hlavne zostali skromný a pokorný a to mi u vás chýba žiaľ.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off Huskyman, 6.5.2020 o 16:44

Niečo od Baláža, že vraj predátori nie sú zodpovední za pokles stavu hlucháňa, tak už neviem odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 21.4.2020 o 22:38

Reakcia na príspevok od goret, 23.1.2019 o 14:13 :
Ano, aj krkavce, podla serioznych zdrojov udajne az 18 %, co je pomerne alarmujuce cislo ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Huskyman, 21.4.2020 o 18:48

odkaz Presne tak mravenísk niet- veľa medveďov, medveď žerie mravce rovnako ako kuriatka hlucháňa, keby bolo dost mravcov tak aj lykozruta je menej, jedno súvisí s druhým, len títo ch.ji pseudoochranarsky chránia len vlka a medveďa, treba sa zamerať na všetko, a aj regulovať vsetko ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off tapko, 7.4.2020 o 14:28

Zdravím diskutujúcich Nájde sa medzi vami človek, ktorý by ma pozval na pozorovanie prebiehajúceho toku hlucháňa? Budem mu veľmi povďačný, nakoľko by sa mi splnil môj životný sen. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 23.1.2019 o 14:13

Reakcia na príspevok od jaro1, 23.1.2019 o 12:18 :
krkavce ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 23.1.2019 o 12:18

Ano. Z dravcov prichadza do uvahy najma vyr skalny a jastrab. Tieto dravce napadaju i dospele hluchane /zautocia s oblubou i na tokajuceho hluchana/ a mozu velmi preriedit stavy hluchancat. Znesene vajcia a hniezda hluchanic MOZU ohrozovat i sojky, vrany. Zo seliem robia skody najma kuny, lisky, jazvec, diva macka, rys. No a o diviakovi sa hadam netreba osobitne zmienovat, aky je predator hniezd a kuriatok. Preto v blizkosti lokalit hluchana nie je ziaduce, aby sa diviacia zver sustredovala /prikrmovanie/ v blizkosti uvedenych miest. Takisto je bezpodmienecne nutne povolit odstrel medvedov, ktori vyrazne zdecimovali stavy mravenisk - vajicka, kukly, larvy, mravce su velmi dolezitou sucastou jedalneho listka hluchana. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off kormp, 23.1.2019 o 8:54

Reakcia na príspevok od Huskyman, 20.1.2019 o 17:49 :
Huskyman - A čo tak krkavec? A ostatné chránené dravce? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off traper1, 22.1.2019 o 6:51

veľa predátorov, absencia mravca lesného. to sú príčiny, lov alebo návštevnosť to rozhodne nebude. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 21.1.2019 o 14:20

Reakcia na príspevok od Huskyman, 21.1.2019 o 13:08 :
Huskyman- presiel som zbezne cely rok 2018. To myslis ten clanok od autora Pavla Bukovana ( PaR 4/2018 s nazvom koniec hluchana na Slovensku)? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 21.1.2019 o 13:18

Keď som bol šuhaj tak som si všimol, že na hniezda spevavcov, kurence okrem sojky útočila aj pipíška. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Huskyman, 21.1.2019 o 13:08

Reakcia na príspevok od jaro1, 21.1.2019 o 11:49 :
z PaR číslo neviem ročník 2018, na všetkých fotopasciach pri hniezde im škodu v 90% prípadov urobila sojka, mne bolo vždy ľúto strielať sojku, len kôli pierku za klobúk, ale nedávno som strelil 2 jednou ranou z gule, idem po nich ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 21.1.2019 o 11:49

Reakcia na príspevok od Huskyman, 20.1.2019 o 17:49 :
Huskyman- odkial mas, ze az 90% znasky "hluchanov" znici sojka? Daj zdroj, vdaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 20.1.2019 o 19:59

Reakcia na príspevok od Huskyman, 20.1.2019 o 17:49 :
čo stále máte proti starším poľovníkom,strašne by ma zaujímalo koľko sojek strelili mladí poľovníci,nakoniec zato že niesu hlucháni môžu starší poľovníci, pretože nestrielajú sojky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Huskyman, 20.1.2019 o 17:54

Reakcia na príspevok od Huskyman, 20.1.2019 o 17:49 :
Graf hlucháň príčina ubytku hoľniakov a hluchánov - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Huskyman, 20.1.2019 o 17:53

Reakcia na príspevok od Huskyman, 20.1.2019 o 17:49 :
Graf príčina ubytku hoľniakov a hluchánov - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Huskyman, 20.1.2019 o 17:49

Jednoznačne Sojka škriekavá, až 90% znášky hluchanov zničí práve Sojka a keď si pozriete grafy jarného zčítania hluchaňov s grafmi lovu sojky tak je to priamo úmerne, od r69-2012.. prestala sa loviť spolu s kunou, ruku na srdce koľkí z vás strelia aspoň 1 sojku ročne, starí poľovníci ani netrafil, česť výnimkám a ak aj áno tak povedia že škoda náboja, pre niektorých je to zas neatraktívne ako aj strielať norka amerického pri Dunaji ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 28.5.2018 o 9:06

a holniak,keby nechranili tak vehementne medvedov a krkavcov tak by bol aj on ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 28.5.2018 o 9:04

nech Kaliský s Balážom vytvorí dajakú koncepciu na zlikvidovanie likožruta ,ktore oni sú príčinou v akom množstve je v narodných parkoch,potom ostanu stare hory a zmiznú aj harvestory ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jtulacik, 27.5.2018 o 22:06

Dúfam že nepôjdu k tomu vencu aj palit sviecky ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mbartko41, 1.11.2011 o 20:12

poľujem 40 rokov, v mladšom veku som sa venoval hlucháňom a strávil som pár noci a rán na stanovištiach. V posledných rokoch hluchanej zveri ubúda. Na Čiernom Balogu, kde poľujem , už starší súvislý porast nie je. Všetko zničil kôrovec. Staré porasty boli zničené a hlucháň potrebuje aj také porasty.Ďalej je tu veľa krkavcov, líšok, rôznych dravcov, ktorí tiež neprispejú k rozmnožovaniu.Turistika, a rôzne adrenalínové športy, tiež nepridajú na zlepšení prostredia pre hluchaniu zver.Zber plodov tiež nepridá na stav hluchanej zveri.V Poľaku robia odchov a celkom sa im darí. U nás sa niečo robilo na Horehroní, 60-70 rokoch, ale to skončilo nezdarom. Čo tak skúsiť z nová. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jano88, 24.5.2008 o 12:18

ja chodim na tokanska tychto ,pre mna vzacnych vtakov rok co rok,a vidim ze ich pomali zo slovenska ubuda.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off casster444, 9.5.2008 o 19:12

no ale fotky mas dobre...toť vše... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 9.5.2008 o 10:03

surzo s teba bude asi tak len pytliak alebo pečienkar, ked nevieš povedat niečo normálne tak nehovor nič. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 63 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov