Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

propagovaný náboj "NORMA ORYX" - diskusia

autor: off slavomir23
pridané: 15.12.2012 17:36

Na dnešnej poľovačke na ktorej hospodár PZ povolil čisto odstrel prasiat sa mi stala nasledujúca príhoda. Z čriedou asi dvojročných samíc išli 2ks prasiat z ktorých som jedno vystrelil a pri pokuse odstreliť druhý kus mi nevystrelil propagovaný ORYX aj keď som na neho udrel dvakrát. Rana nevyšla, čo sa mi pri lacných SELLIER&BELLOT vôbec nestávalo. Čo sa týka presnosti spomínanej NORMY pred tým klobuk dole, ale, že z vystrelených 20ks nábojov 2x nevyjde rana tak to je už na zváženie. Pri tom 20ks stojí 42€ . Bolo to strielané z VOERE TIROLERIN KUFSTEIN čo tiež nie je lacná zbraň a myslím že v zbrani by chyba nemala byť. Na záver by som chcel napísal že sa jednalo o náboje W 308.

počet zobrazení: 5 080
počet hlasov: 0
propagovaný náboj
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
správca MMasska, 18.12.2012 o 14:33

ok ak je to ozaj v naboji ako vravis tak ma pocuvaj otvor skatulu ak tam najdes este podobny tak to nestrielaj a dame sa do procecu co som ti pisal ale este si prever predajcu ci to nekupuje z dakade pofiderneho poovodu ale ak ti je ukradnuty tak pojdeme do toho? skda ze niesom doma ale daleko takze to nestihame do konca roka ale v novom roku ak chces ..? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 18.12.2012 o 14:12

Slavo, ale to ma prekvapuje. Skutočne od Normy by som to nečakal. Ale máme všetci spoločne poučenie, že keď kupujeme náboje máme krabicu otvoriť a náboje si skontrolovať. Ja to teda tak robím, lebo okrem skúseností z roboty som sa s niečím obdobným stretol aj v minulosti u "továrensky" vyrábaných brokových nábojov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off slavomir23, 18.12.2012 o 13:55

MAX2.,povedal by som že máš pravdu s tou utopenou zápalkou.Vidno to aj voľným okom,že je ináč osadená ako na hilzni ktorá odpálila.Bolo to vidieť aj na pred tým neodpálenom náboji .Flinte by som vinu nedával. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 18.12.2012 o 13:17

Nemám skúsenosti Normou. Popisovaný "zlyhač" podľa môjho názoru môže mať dva dôvody. Prvý môže spočívať v zbrani, že úder na zápalku je nedostatočný a aj keď úderník udrie na zápalku, tak zápalka nezapáli prachovú náplň. Druhá príčina môže byť v náboji, že zápalka je trochu "utopená" vo vnútri nábojnice, čo nemusí byť voľným okom viditeľné, ale postačuje na to, aby zápalka prachovú náplň nezapálila. Toto by sa ale u Normy nemalo stať. U nás vo firne skúšame všetko možné od kalibru 5,6 až po 155 mm a najviac "zlyhačov" bolo práve v dôsledku nepresne nalisovanej zápalky. Rozhodne by som si ale nechal skontrolovať zbraň. Moji kolegovia v práci a poľovníci, alebo športoví strelci prebíjajú. V tomto prípade bez pripomienok súhlas s názorom zekona. A prosím to sú odborníci v balistike od fachu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 18.12.2012 o 11:57

slavomir moja ponuka plati ale ked nechces napis mi aspon seriove cislo skatulky a obchod kde si ju kupoval a mozes aj do posty ja ti vysvetlim preco a skusil si uz strelit ten nrvystreleny s inej zbrane? napis ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 54frencis, 18.12.2012 o 11:38

nekupoval si tie náboje v Poľsku ? :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 18.12.2012 o 7:46

Inak, mám rovnaku skusenosť, s cal. 9,3x62 pri skušobnom nastrelení zbrane jeden z 5 nábojov neodpalil,aj pri opakkovanom natiahnutí záveru. zápalka bola bola uplne normálne tak ako všetky ťuknutá. Zatial to bol len jeden z asi cca 200 kusov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off serax, 18.12.2012 o 4:09

no to nieje velmi dobre... skus od niekoho kupit, alebo pozicat inu seriu a skusit to strielat, ak to bude robit to iste, tak by som mozno chybu hladal niekde inde, tazko takto povedat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slavomir23, 17.12.2012 o 20:12

serax,možnože iba sa o ňom veľa popísalo a ja som ho takto nazval,ale z jednej dvadsiatky mi nevystrelil 1ks a z druhej mám vystrelených 7 ks a už jeden nevystrelil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off serax, 17.12.2012 o 19:00

Celkovo ten nazov "propagovany naboj" no neviem nemam pocit, zeby oryx bol nejako propagovany naboj, ale nevadi, spominany problem som nikdy nemal a ani otom, zeby norma mala taky problem, tod vse. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Edu, 17.12.2012 o 11:29

Alebo keby zrovna poľovník mieril a meteorit ho do čela trafí to by bolo tiež nepríjemné ,keby ešte pri tom zásahu vypálil do vzduchu a trafí paraglajdistu do hlavy hneď je prúser . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 54frencis, 17.12.2012 o 11:28

nemohlo to byť tým že si mal vlhký náboj alebo niečo také...nedostal sa ti tam sneh ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 16.12.2012 o 21:18

to by som este prezil v zdravy aj keby som bol zrejme neskutocne nasraty ak by mi naboj neodpalil na trofejovu zver ale co keby mi neodpalil ak by sa na mna obratil postrielany diviak :D to by uz asi zabavne nebolo.. alebo aj medved, tych je u nas viac nez dost :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 16.12.2012 o 16:00

Rozhodne je to velmi neprijemna situacia ked neodpali naboj, hlavne pri love na trofejovu zver, to cloveka pekne nahneva ... mne keby neodpalilo nejaky naboj z krabice a viem ze zbran je 100% dobra tak by som sa tych nabojov ihned zbavil , ja mam z dvoch gulovnic vystrelenych 2400 nabojov a zatial BEZ zlyhaca ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 16.12.2012 o 15:53

ja uspesne strielam ORYXA v kalibri 8x57js a tu zmienovane problemy som nikdy nemal. strielal som aj RWS A selliera a ani tam sa mi nic take nestalo zeby neodpalilo... aj ked mam zatial vystrelenych malo ran.. asi len okolo 200... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lukra, 16.12.2012 o 15:36

Mne sa stalo, že vždy keď som kúpil zbraň tak mi jeden náboj z prvej krabičky nevystrelil.Strieľam RWS náboje a prvu pušku som si kupil Sauer a druhú Blaser. potom mi to strieľalo všetko len už som nedôverčivý k tej zbrani a stále keď idem strieľať tak si na to spomeniem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.12.2012 o 12:34

Ako popísal Belson ak sa niekomu stane nehoda jeho starej zbrane a zistí sa že mal od nejakého prebíjača strelivo vinník bude hneď na svete a keď môže byť príčina uplne inde nie v prebitom strelive . Hned je prúser na svete . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off shark2, 16.12.2012 o 12:15

otec mal podobnu skusenost, norma vulkan, nebolo to raz ze nevystrelil naboj(asi 3x), zbranou to nebolo. presiel na RWS a je spokojny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 16.12.2012 o 11:53

Je to sice mimo nadpisanej temy, ale chcem trocha poopravit zekona........Na legalne predavanie prebijanych nabojov prislusna zbrojna licencia nestaci, je to len jedna z nutnych podmienok. Naboj ako taky patri medzi vymenovane vyrobky, na ktore sa vztahuje legislativa o schvalovani pri ich uvadzani na trh. A aj predaj niekolkych desiatok kusov druhej osobe je "uvadzanie na trh". Som drzitelom prislusnej zbrojnej licencie, viem o com je rec, riesil som kedysi davnejsie tieto veci so skusobnou v Lieskovci. Kedze takyto schvalovaci proces je nakladna zalezitost, vyplatilo by sa to len pri niekolkotisicovych seriach mesacne, inac je to stratova vec. Viem, ze su ludia, ktori nemaju problem vyrabat a predavat strelivo, lebo maju na to zbrojnu licenciu, ale v ziadnom pripade nie su "v azurite"........ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.12.2012 o 11:01

ved o to ide je to o zodpovenosti potom tu prispievaju chlapci že im hlaven nadulo že im zadymilo volačo že im náboj nejde vytiahnuť a chcú vedieť kde urobili chybu . Proste skúšajú :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 16.12.2012 o 10:43

Edu ja viem presne ako vyzerá terč na combat pár tisíc nábojov som naň už vystrelil a nie jeden som rozstrieľal... ešte by som trochu poopravil to tvrdenie / predávať je ich zakázané / správne by malo byť je ich predávať zakázané pokiaľ nemáš licenciu... lebo u nás pomerne bežne kúpiš prebité náboje a v krajine kde sa bežne zdržiavaš sú ešte ďalej takže asi to má nejaký zmysel... ale zase s tebou musím súhlasiť, že to je o 100% istom procese a zodpovednosti ja viem čo robím a ako to robí s toho tu pramenia naše nespočetné dohadovania, možno keby si to videl tak by si zmenil názor... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.12.2012 o 9:19

zekon Peťo si prebíja strelivo do pištole . Terče sú rozmerov 75 cm krát 45 cm s centrom veľkosti 15 cm predstavujúc „A zónu“. Väčšina pretekov sa koná na malých strelniciach, s maximálnou vzdialenosťou 40 m. Viem ,že v amerike je prebíjanie streliva u strelcov ako hranie sa veľmi oblubené . To aj fajnšmekri na hudbu ešte staré platne vinilové počúvajú a zosilovače majú tiež ručičkové . To neznamená ,že su presnejšie . Ak si v svojich nábojoch utvrdený len tak ďalej . Predávať je ich zakázané čo je len dobre toto strojca zákona naozaj dobre prekukol čiže nejakú zlú reklamu Ti nerobím . Verím ,že dokážeš všetky tie úkony urobiť a na žiaden v žiadnom prípade nezapudneš a si neomylný . Žial veľa ľudí omylných je a potom sa stavajú kadejaké zlé veci . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 16.12.2012 o 9:13

predpokladám, že si chcel reagovať do diskusie "prebíjanie guľového streliva" a omylom si to dal sem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 16.12.2012 o 8:46

chlapci ste vedľa jak tá jedľa :-) inak Edu všetko vybavenie na prebíjanie mám Made in USA... chlapci nemám problém si to s vami kedykoľvek na strelnici rozdať so svojimi prebíjanými a potom to už nebude štatistika ale holý fakt, kto ma pozná má na to názor vy len môžte kecať... ale aj tak to je zbytočné lebo by ste dostali na frak a váš záver by bol stále rovnaký / prebíjané náboje sú nespoľahlivý šrot / Edu písal som to už x krát tlačíš tu ľuďom do hlavy kareláby o niečom o čom nemáš ani páru a robíš záver z jedného prípadu čo sa ani nemal stať lebo tvoj dotyčný kamarát si nemal dať nikomu prebiť a ten čo mu to robil to nikdy robiť nemal a ak to urobil bolo to len nezodpovedné ale podľa teba je všetko zle, Turbiak ti to myslím dobre napísal, že továrensky náboj nikdy nedosiahne presnosť prebíjaného streliva robeného na mieru na konkrétnu zbraň... máš pravdu Hekler štatistika je sviňa a tá moja vykazuje 100% spoľahlivosť mojich prebíjaných nábojov a to napr. Norma je moja srdcovka... inak Edu keby to nefungovalo a boli by prebíjané také nespoľahlivé tak by asi Kopunec s ktorým som minochodom pred pár rokmi nejeden pretek odstrielal asi nemal tých pohárov viac ako prázdnych nábojníc nie ??? a ešte niečo, zase len blábol / človek je omylný, stroj je presnejší / prečo je potom rozdiel úsťových rýchlostí na továrenských nábojoch väčší ako na mojich prebíjaných a to je merateľná a nespochybniteľná veličina ???? to nechápem, máš na to nejaké vysvetlenie ???? lebo mne to vychádza tak že moja práca je precíznejšia ako fabrická... ale to je škoda tu diskutovať bude nasledovať ako vždy že tebe to do 5 cm stačí a s tým mi nezostáva nič iné len súhlasiť aj keď ťažisko témy je niekde úplne inde... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 16.12.2012 o 8:06

zekon, štatistika je sviňa a nepustí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Sokolik, 15.12.2012 o 22:26

Edu 1+++!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.12.2012 o 21:28

zekon ani mne sa to s prebíjaným strelivom nikdy nestalo a mám výhodu ,že mne sa to s prebíjaným strelivom ani nikdy nestane :-D Ty to prezentuješ tak ,že ty keď starú zápalku vyčukáš ručne zo starej nadudej nábojnice a nalisuješ novú tak to norma v novej nábojnici na supermoderných cnc strojoch nedokáže :-D Dokáže! A nemusí ani starú hilzňu ako tak do pôvodného stavu lisovať ani zrezávať ani tam strelu ručne lisovať a iné úkony . To robia supermoderné a presné mašiny renomnej muničky akou určite norma je . Tam sa merajú iné veci ako doma v pivnici na čínskych vážkach. Kamarátovi sa to na prebíjanom strelive stalo a to vystrelil len dva náboje vlastne jeden . Lebo jeden nevystrelil a druhý zase vystrelil ale príliš lebo sa mu v pripiekol tak že nešlo záver otvoriť . Ostatných 18 už nepoužil nikdy :-D kvalita za rozumnú cenu sa nekonala :-D asi sa niečo zle orezalo či zlisovalo prípadne vážky zle vážili . Človek je omylný stroj je presnejší ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off zekon, 15.12.2012 o 21:13

ťažkooooooo.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 15.12.2012 o 21:09

zekon, to len znamená že každým výstrelom sa k tomu blížiš (: ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 15.12.2012 o 21:04

vidíš Edu toto sa mi nikdy v živote ešte s prebíjaným nestalo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slavomir23, 15.12.2012 o 20:29

Chlapci raz vás pozvem na polovačku príďte, môžme podebatovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 15.12.2012 o 19:46

všetko čo sa môže pokaziť alebo zlomiť to skôr alebo neskôr spraví, skontroľuj pružinu a úderník a bude to OK ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 15.12.2012 o 19:06

to staci ked je to tak na hrane z dlzkou nevid vtom tragediu niekedy staci zbran precistit staci v dosadacej ploche dajake zrnko prachu horsie ked je akurat sklepnuty ze je to na hrane neviem ako je tam presne ulozenny udernik niekde je taka matka a tym sa reguluje dlzka vysunutia uderniku alebo sa da nastavovat protitlacna pruzina treba si to dat dakomu zmerat . pocuj ak je to v nabojoch tak kupim od teba tie nevystrelene a celu seriu v krabicke aj ostetne krabice z tej serie a to ti garantujem ze mi poslu ospravedlnujuci list aj s novou seriou a dokonca viac ako budeme vracat municke uz som to neraz spravil sice nie s normou ale mam na to fajne tlacivo a zatial mi to stale vyslo:-DDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slavomir23, 15.12.2012 o 18:38

jeden dôsledne a jeden nedôsledne,ako to ten úderník vie keď sa s ním nič nerobilo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 15.12.2012 o 18:19

Tak aj moj tata tvrdil ze aj roys roys sa pokazi ale norma? ano je viditelne udrete po zapalke ale mozes mat udernik o cosi kracsi a neklepne dosledne a dostatocne silno skus to dat niekomu v inej zbrani to staci mikrometer menej a uz to nemusi byt spolahlive. Nechcem sa zastavat normi ale strielam rocne spustu streliva a nemozem povedat ze sa mi to este nestalo normu kazdy rok strielam cca 300 ks a toho roku som to este nemal a z minuleho roku mi nestrelil jeden kus tak si myslim ze je to statisticky v pohode a chyba bude v tvojom uderniku ked za skatule nestrelili 2? ci? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.12.2012 o 18:03

Ja normu strielam nikdy sa mi nestalo ,že by náboj nevystrelil . Keď som kedysi pred desaťročiami strielal sellier bellot tiež sa mi nestalo ,že by nevystrelil . Ale videl som už klepnúť aj RWS EVO . Neviem podľa čoho by mala byť norma oryx nejako propagovaná ? Propagovaný bol puškohľad edemberg :-D nie norma . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off laco11, 15.12.2012 o 18:02

...používam NORMU Oryx v SAUER 202 v kalibri 9,3x62, z viac ako sto nábojov sa mi nestalo, že by niektorý nevystrelil...predtým som NORMU používal pomerne dlho v SAUER bbf 54 v kalibri 7x65R, rovnako maximálna spoľahlivosť...závada môže byť úplne kľudne v zbrani, ak sa Ti v nej "vŕtal" nejaký náš puškár...priateľ má zlamovaciu guľovnicu ZIMMERMANN, na ktorej mu menil puškohľad známy Bratislavský puškár, v rámci toho mu "dolaďoval" spúšť a tiež mu puška vystrelila ten istý náboj RWS až na tretí krát... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM