Heming hunting
dnes je utorok,  21. máj 2024,  meniny má Zina,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 05:02,  dnes západ slnka: 20:24
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Poľovníctvo a cestovný ruch - diskusia

autor: off lucas1990
pridané: 6.11.2012 12:16

Zdravím všetkých milovníkov poľovníctva. Pripravujem diplomovú prácu na tému Poľovnícky cestovný ruch a preto Vás prosím o pomoc. Potrebujem čo najviac názorov k tejto tému, či si myslíte že spojenie pôvodného užívania prírody lovom a nového spôsobu využívania - turizmom má podľa Vás nejaký význam, zmysel, aký je Váš názor na to, ak sa poľovnícke združenia snažia získať peniaze takýmto spôsobom a pod. Za odpovede vopred ďakujem.

počet zobrazení: 2 715
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off lucas1990, 14.11.2012 o 14:10

goret, vycestoval si už niekde za poľovačkou? alebo by si mal záujem niekam vycestovať, aby si mohol niečo uloviť? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 14.11.2012 o 9:01

cestovanie za poľovačkou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lucas1990, 13.11.2012 o 18:00

ospravedlňujem sa za to odmlčanie, bola som zaneprázdnená. za zmysluplné príspevky ďakujem. Moja otázka znie: ČO SI PREDSTAVUJTE POD POJMOM POĽOVNÍCKY CESTOVNÝ RUCH? za odpovede k téme vopred ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 11.11.2012 o 13:11

belson, ja ti nechcem protirečiť, ani ťa nejako "opravovať". chcem len pomenovať pre pochopenie iných, o čom sa tu bavíme. nič viac. nemám dojem, že ti treba "dávať rozum". a k diplomovke: ak ktokoľvek chce písať trochu solídnu prácu, musí vedieť pomenovať veci a formulovať zadanie. súčasťou takejto práce by nepochybne malo byť, v akom právnom prostredí sa takáto činnosť má vykonávať a rozvíjať. ak som bol netaktný, veľmi a úprimne sa ospravedlňujem, no ak je pravdou, že je to diplomovka, tak exaktnosť je na mieste, nie domnienky. aspoň takto to vnímam, no možno sa mýlim a diplomovka je dnes na úrovni dobšinského. ešte raz sa ospravedlňujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 11.11.2012 o 10:14

goret:..... "komorníkmi" som mal na mysli okresných funkcionárov...... apple:..... veď ja ti v tomto neprotirečím, len každý hovoríme o iných subjektoch.... Mne sa vidí, že Lucia (azda mi odpustí, že nepoužívam jej pseudonym, ktorý mi evokuje chlapa) už oľutovala, že tu "páchla" a že tu už nič nebude nikomu dovysvetľovávať. A to napríklad aj vďaka tebe a tvojej neochote akceptovať slovné spojenie, ktoré nemá storočnú bradu. Myslím, že sa dalo aj taktnejšie..... A až budeš mať ohľadom nezákonnosti (SPZ) sformulované kvalifikované podanie na príslušné orgány, daj vedieť, možno niečo prihodím..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 11.11.2012 o 8:10

ak píšem, že od r. 1993, to neznamená, že mohlo pred týmto rokom, len sa už nechcem tým zaoberať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 11.11.2012 o 8:08

belson, PZ SPZ nie je občianskym združením, ani ním nikdy nebolo. od r 1993 je jeho právne postavenie nulové. ani v zmysle zákona 23 nemohlo vykonávať právo poľovníctva. a nemôže ani dnes! od prijatia zákona 274 je spz znovu mimo zákon a navyše je v zmysle iných zákonov riadnym subjektom zdaňovania. je len zásluhou mafie, že ich už nezvŕta daňové riaditeľstvo a kriminálna polícia. to nepreháňam. ani dnes nemá PZ SPZ žiadne právne postavenie. nič, žiadna právna úprava to neumožňuje. a pritom vykonáva činnosti smerujúce k dosahovaniu zisku!!! teda kde to žijeme, ak možno tvrdiť, že členovia SPZ neoprávnene vykonávajú právo poľovníctva, neoprávnene užívajú revíry, neoprávnene podnikajú atd...? ................ no vidí sa mi, že lucas1990 akosi dlho mlčí a neuvedie veci na správnu mieru, čo to vlastne chce. myslím, že by sama mala dať zrozumiteľné zadanie a nie aby sme sa my domnievali, čo vlastne chce. ak niekto píše diplomovku, mal by vedieť problém zadefinovať a používať správnu terminológiu. nepoznám napríklad termín "poľovnícke združenie" ani " poľovnícky cestovný ruch" atd... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 10.11.2012 o 23:48

Belson, dobrá téma, len príliš okatá :) Inak neviem kde sa u nás hostia "komorníci" ani kto im pritom vyhráva a tam kam ja chodím sa hostím na tom čo si vynesiem v rupsaku a podelím sa o to zvyčajne len so psom. No najnovšie sa raz za rok sa u nás stretne partia z tohoto fóra, .. no však príď na tú "hostinu", zažiješ i hudobnú produkciu. Takýto poľovnícky CR by mohol vydať minimálne za 1 stranu diplomovky, fotodokumentácia v prílohe aj za 3 str. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 10.11.2012 o 23:27

goret, vidím, že Marxov Kapitál ti ide..... Ináč tá "zverinová dekorácia" tiež patrí k veci a ja byť na mieste diplomantky, pár odstavcov by som venoval aj tejto nadstavbe..... apple, ja netvrdím, že neovládaš bežné termíny, len si myslím, že aj keď to možno autorka témy trocha "preštylizovala", každému je jasné, o čom je reč..... Čo sa týka ekonomicko-právnej stránky, ak má občianske združenie IČO a je registrované ako daňový subjekt, všetko je jasné. Ináč neziskovka nemá zákaz sa snažiť o príjmy, ale v prípade, že vytvorí zisk, musí odviesť daň a samozrejme sa zisk nemôže rozdeľovať osobám (funkcionárom, členom) - to je ten hlavný rozdiel voči podnikateľskému subjektu...... Ale myslím si, že Lucia má vedúceho diplomovej práce a konzultanta (ov), ktorí jej v tom určite vedia urobiť jasno, aspoň v dávnych časoch to tak bolo (sem-tam som si aj ja takými "funkciami" nejakú tú stovku privyrobil). Jej asi skôr išlo o názory a poznatky z "terénu". A čo sa dozvedela? Odpovie si každý sám.... goret, tvoj návrh na vypísanie diplomovky by som modifikoval na "Fenomén bezprávia, prebujnelej byrokracie, papalášizmu a dvojtvárnosti v slovenskom poľovníctve". Čo ty na to? Ale ja sa s tebou tu lámať nebudem, na to tu máš iných diskutérov...... Ozaj, aj u vás keď zasadajú "komorníci", hostia sa za vaše prachy a ešte hodia honorár lesničiarom, aby im pri tom na dobrú chuť niečo zahrali? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 9.11.2012 o 12:32

v našom turizme je poľovníctvo najrozšírenejšie ako dekorácia, napr. odkaz alebo odkaz a tak ako existujú všakovaké husacie či kačacie hody, občas sa zjavia aj diviačie alebo inak divinové, pre ortodoxných milovníkov názvoslovia zverinové :) onehdy tu mal niekto problém ako spotrebovať rujného jeleňa, iný môže mať problém z výkupom tlačiacim ceny dole a pod. Mimochodom zaujímavá téma na diplomovku by mohla byť "naša prebujnelá byrokracia v CR v porovnaní s naším okolím" .. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 9.11.2012 o 8:11

belson, ja bežné termíny ovládam, viem, čo je poľovnícky turizmus. no ak si pozrieš zadanie, tak lucas sa pýta na nejaký nový spôsob turizmu. u nás predsa tento typ "poľovníckeho turizmu" existuje desaťročia. tak preto tá otázka. ak ak hovorím o bezprávnych "združeniach", tak hľadajme súvislosť prečo. dohodu - zmluvu môžu uzatvárať len tí, ktorí majú náležité postavenie právnickej osoby. a ak hovoríme o zisku a zdaňovaní, tak právom, lebo nič nestavia žiadnu poľovnícku osobu do polohy nezdaňovaného subjektu. ak sa mýlim, poukáž na ustanovenie v zákone o poľovníctve, kde to je. alebo v inom. nevybíjam sa v tom, no ak má byť diplomovka korektná, tak by sa mala zaoberať aj týmto typickým slovenským fenoménom poľovníctva - bezprávím. na slovku fenomén trvám, pretože trvá od roku 1993 dodnes. z toho totiž vyplývajú aj nejaké garancie pre turistu, jeho právna ochrana. ono aj tá otázka na na gabriela má zmysel, lebo na daňovom úrade môžu zaregistrovať len právnickú osobu - teda takú, ktorá je v registri poľovníckych organizácií. ... ešte k zisku: platené poľovačky sú činnosťou smerujúcou k dosahovaniu zisku. myslím že tak to pozná daňový zákon. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 9.11.2012 o 6:32

Belson, máš pravdu : dnes u nás mnohí nežijú zo zisku, ale zo straty a celkom slušne :) Inak vďaka, že si mi pripomenul m = c + v + m' , kde m' je tebou spomínaná nadhodnota, hoci to nie je iba zisk. Normálna firma, ak chce "prežiť" musí fungovať v rozšírenej reprodukcii a vytvárať spomínanú nadhodnotu v kladných číslach. Ahoj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 9.11.2012 o 0:23

Lucia, zdá sa mi, že si tu šliapla do riadneho lajna. Vyjadrujú sa tu ľudia - chronickí diskutéri, ktorí neovládajú základné ekonomické kategórie a pletú si "hodinky s holínkami" a príjem zo ziskom (zrejme ich to na VUMLi neučili). Pre ilustráciu.....goret, citujem:. "....za účelom vytvárania zisku, z ktorého žijú.".....Milý goret, zisk je nadhodnota, z ktorej sa "nežije", ale ktorá slúži na iné definované účely. Príjmy, vynaložené tak, že sa z nich "žije", patria do kategórie nákladov........ Lucia sa už asi "nakazila" a tiež hovorí o zisku z predaja poľovačiek. Z predaja poľovačiek ide o PRÍJEM a hospodársky výsledok (zisk/strata) sa vyčísľuje na konci zdaňovacieho obdobia tak, že sa robí (zjednodušene povedané) rozdiel medzi príjmami a výdajmi a až ten sa prípadne zdaňuje. Tak, ako píše gabriel8 ........ Poľovnícke organizácie majú počas roka rôzne náklady (prenájom za revír, nákup krmiva a pod.). Nemám k dispozícii žiadne štatistiky, ale nebude na SK veľa organizácií (myslím bežné "dedinské" občianske združenia), ktorým by hrozilo, že príjmy z poplatkových odstrelov budú významne presahovať náklady a že teda vznikne relevantný daňový základ pre zdanenie. Nakoniec, asi preto existujú povinné členské príspevky (stratu treba vykryť)....... apple sa tu zas vybíja na definíciach PZ a bezprávnom postavení SPZ..... Rozumiem ti a už nejaký čas ti v tomto fandím, ale myslíš si, že je to v tejto téme produktívne a že to je to, čo Lucii pomôže? Nerozumieš pojmu "poľovnícky turizmus", lebo turista to je ten, čo síce chodí po horách, ale s ruksakom a bez pušky? Poľovník, ktorý ide na poplatkový odstrel (a nemusí prísť z cudziny) je zároveň TURISTOM. Niekde býva, konzumuje, prípadne, ak je cudzinec, zaujme ho aj nejaká ta blízka pamätihodnosť (pokiaľ hostiteľov obzor nesiaha len po najbližšiu krčmu).... apple, preto poľovnícky TURIZMUS........ Lucia, zober vážne radu od laca11 a ak to potrebuješ pre svoju diplomovku a chceš rozumieť aj ekonomicko-právnemu backgroundu svojej témy, nečitaj tie diletantské táraniny a nájdi si nejakého dobrého ekonóma............ A mimochodom..... nemáte niekto nejakého voľného diviaka pre chtivého Angličana? Netreba "trofejného v kulminačnej vekovej triede" (ako spomína goret), aj oni sú lakomí.....Dajte vedieť na súkromnú poštu....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.11.2012 o 21:16

čo máš na mysli pod tým PZ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabriel8, 8.11.2012 o 20:40

pre apple, zdanenie už funguje 2 alebo 3 roky, každé PZ musí spracovať a podať daňové priznanie na príslušný daňový úrad, takže príjem z poplatkových poľovačiek je príjmom združenia, ktoré sa zdaňuje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.11.2012 o 18:43

tvoja otázka je veľmi nejasná. nie je mi vôbec zrejmé, čo sa tým myslí. niečo na spôsob zabezpečenia poľovačky, lovu cez cestovku? ak áno, tak to predsa funguje. sú firmy, ktoré sa tým zaoberajú. nechápem ten turizmus, keďže sa jedná len o ľudí, ktorí musia spĺňať zákonné predopklady, nie o nejaké autobusové zájazdy bežných turistov do lesa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lucas1990, 8.11.2012 o 13:33

pre laco 11...na tomto všetkom pracujem, toto má byť len ako úvodná časť, aby som aj ja prišla na to, na čom mám ešte zapracovať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 7.11.2012 o 20:39

...pre lucas1990, ak chceš získať skutočne nejaké relevantné referenčné údaje pre svoj empirický výskum v rámci diplomovej práce mala by si postupovať zvolením si niektorej zo všeobecno vedných metód napr. dotazník, riadený rozhovor a pod. a vhodne zvolenými otázkami osloviť ochotných návštevníkov tohoto fóra, inak sa tu rozprúdi nič neriešiaca diskusia, z ktorej nebudeš mať užitok... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lucas1990, 7.11.2012 o 18:28

o zverexe viem, že sa venoval predávaniu poľovačiek ale nezanikla náhodou táto firma?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.11.2012 o 13:53

napr. takto odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lucas1990, 7.11.2012 o 13:27

ako je potom možné, že niektoré poľovnícke združenia fungujú tak, že ponúkajú poplatkový odstrel? to sa samozrejme netýka Lesov SR, ktoré sú podnikom, nie len organizáciou ako PZ. Musia mať sprostredkovateľa ako napr. cestovnú kanceláriu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.11.2012 o 7:39

Smetko, nič v zlom, ale aj poľovník by mal mať svoje priority. Poľovníctvo sa bez peňazí nezaobíde, ale nemali by byť v poľovníctve prvoradé. Myslím si, že trofejnej zveri v kulminačných vekových triedach žijúcej vo voľných ravíroch nemáme toľko, aby sme na nej mohli nejako masívne rozvíjať poľovnícky CR. Apple, ak chceš mať nezdanený príjem, najprv musíš vôbec nejaký mať a potom špekulovať, či ho priznáš alebo nie :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 6.11.2012 o 19:57

goret, naozaj ma mrzí, ale musím ťa poopraviť s princípom občianskeho združenia. poľovnícke združenie spz nie je nič, len akási vágna organizačná jednotka v zmysle zákona a nemá právo na nič, lebo zákon to neumožňuje. a čo je ešte lepšie z tohoto pohľadu, spz je daňovým subjektom podliehajúcim zdaneniu. darmo sú v zákone bláboly, sú k ničomu. žiadny zákon nepozná niečo ako poľovnícku organizáciu a teda na základe čoho by mala mať úľavy? to samé platí aj s 2% z daní. a upozorním ťa dopredu na niečo podstatné: ten zákon si robilo spz a jeho š pičkoví funkcionári, nie ja, ani ty, ani nejakí MY. pripomienky? hrach o stenu! no toto raz praskne a mnohí budú plakať, kde dali rozum, keď si platili čvargu, ktorá všetkých členov spz postavila reálne mimo zákon! takže tu ani nešpekulujte o predajoch odstrelu a pod, lebo si vás ktosi všimne a zdaní. ono je to totiž z pohľadu zákona nezdanený príjem. aj u riadne registrovaných poľovníckych organizácií. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lucas1990, 6.11.2012 o 19:45

ja zdieľam tiež názor, že zisk z predaja poľovačiek môže len prospieť PZ, ktoré má samozrejme vyššie náklady ako zisky. A ak plán lovu nedokáže PZ splniť vlastnými silami, otvára sa tu možnosť spojiť užitočné s ešte viac užitočným. Podľa mňa je jednoduchšie pokryť náklady PZ predajom poľovačiek, ako siahnuť do vrecka svojim členom. Ale ďakujem za názor, akceptujem ho. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off smetko, 6.11.2012 o 15:57

goret- pokiaľ si vlastníkom PR a poľuješ vo svojom, si šťastný človek. Väčšina z nás si čochvíľa rozdá karty. A nebude to mariáš, ale čierny Peter. Nájomné, "komorné" a časom pravdepodobne aj náhrada škôd prinútia užívateľov siahnuť hlboko do vrecka a komercionalizácia lovu bude pre niekoho ešte atraktívnejšia, ak nie priamo nevyhnutnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rempo, 6.11.2012 o 14:56

dal by som si jeden vyvaraný zisk, opekané zemiaky a tatáska..))) A súhlasím s goretom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 6.11.2012 o 14:43

V princípe, poľovnícke združenia sú občianske združenia a teda patria medzi neziskové organizácie, ktorých účelom nie je podnikať a vytvárať zisk. CR je hospodárska aktivita, ktorá je určená podnikateľským subjektom za účelom vyvárania zisku, z ktorého žijú. Aj mariáš má zmysel tam, kde sa hrá o groše a nie o fazuľky. V tomto smere by si svoj prieskum mala viac zamerať na zvernice a bažantnice, než na voľné revíry. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lucas1990, 6.11.2012 o 13:31

Pre upresnenie: Poľovnícky cestovný ruch. Na Slovensku sa u nás touto témou nezaoberá veľa autorov, ale v zahraničí je táto forma cestovného ruchu veľmi obľúbená, pretože prináša príjmy pre poľovnícke združenia. jedná sa najmä o poplatkové poľovačky, ale aj iné činnosti, ako napr. usporadúvanie poľovníckych slávností. Chcem vedieť ako by ste sa ako poľovníci postavili k šíreniu poľovníckeho cestovného ruchu. ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 6.11.2012 o 12:47

polovníctvo a cestovný ruch nejde totiž moc k sebe.. :DD.. ked je v lese mrte turistov moc toho nenapoluješ :DDD.. polovnícky cestovný ruch je už niečo iné ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 6.11.2012 o 12:42

Tak čo vlastne :"Polovníctvo a cestovný ruch",alebo:"Polovnícky cestovný ruch " ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov