Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov jazveca - aký kaliber? - diskusia

autor: off Mysanecko
pridané: 11.9.2012 12:50

Rád by som ulovil jazveca, ktorého dlhší čas pozorujem. Nebolo mi odporúčané loviť ho guľovnicou. Aký máte názor? Ak guľou, tak akým kalibrom? Alebo guľu úplne vylúčiť? Vďaka za rady.

počet zobrazení: 15 302
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off miso111, 14.9.2012 o 8:58

Vždy mi bolo proti srsti jazvece okolo nory už len strieľať, nie ich ešte nedajbože norovať (a teraz nenarážam na Teba lct-S). Mám pár svojich zásad a za tými si zas stojím ja. Viem kam jazvece chodievajú za potravou, tak ak chcem si ich tám vyčkám. Ak mám šťastie v poriadku, ak nie tak sa svet nezrúti. Ja nepotrebujem jazveca streliť za každú cenu a každý rok. Vlani som videl obrovského, tak som ho pukol. Toho roku som borsukov v sadoch videl už celkom slušnú "čriedu" ale ani jeden ma nezaujal natoľko, aby som ho pripravil o chvost. Jazvece pri norách rád pozorujem. Je to fascinujúci tvor... A čo sa týka témy - lovu, doteraz som picol guľou len jedného. Ostatné (6 ks) vždy brokom a vždy bez problémov a prílišného odbiehania. Brok 12, minimag 4,5mm, streľba zásadne do 30m.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

komentáre

zoradiť
off dede, 17.11.2019 o 14:06

Reakcia na príspevok od citulik, 16.11.2019 o 13:36 :
Citulík - kedy hraduje jazvec na jar alebo na jeseň ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off smetko, 16.11.2019 o 20:33

No hej, na vnadisku je lov taký humánny... a hlavne poľovnícky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 16.11.2019 o 19:55

Reakcia na príspevok od danosedo, 16.11.2019 o 19:32 :
Ale Dano! Ty si ešte nevidel jazveca hradovať?... vlastne ani ja!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off danosedo, 16.11.2019 o 19:32

Pri hradovani????... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off citulik, 16.11.2019 o 13:36

Loviť jazveca pri brlohu alebo pri hradovaní je určite nepolovnícke.Ja ho lovím 222 alebo brokom na vnadisku.Lepši je lov brokom, menšie poškodenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 20.10.2018 o 0:10

Mysanecko - /autor temy/, no ako, podarilo sa Ti uz od zalozenia tejto temy datovanej z roku 2012 uz jazveca ulovit? Ak ano, akym sposobom polovacky a akym kalibrom, strelou? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off danosedo, 19.10.2018 o 18:23

U mna jednoznačne .22-250Rem, 5,6x50R Mag, pri hradoch na blízko aj 4- ka brok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on parohacik, 31.10.2016 o 8:12

Jazvec strelený na cca 50m. Zásah šikmo na lopatku výstrel na krku. Vstrel dierka o priemere strely výstrel 2cm. Strielané kalibrom 8x57JS, strelivo S&B SPCE. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 31.10.2016 o 7:27

Áno, kukurica takisto, ale jablká je cítiť lepšie....vyskúšaj... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kubik856, 30.10.2016 o 23:40

Ja som počul aj o kukurici alebo arašidoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 30.10.2016 o 19:08

Jozefff, skús pokrájané jablká, alebo smradľavé vajcia.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozefff, 30.10.2016 o 18:46

Vie mi niekto poradit...na ake dobroty nalakat Jazveca??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vladenko, 14.9.2012 o 10:17

lct-S s poslednou tvojou vetou súhlasím, nie všetky myšlienkové pochody treba naznačovať na monitor. Detaily určitých spôsobov lovu sú mi známe, a nemusí to byť iba zbraň. Inak aj tebe všetko dobré a L.Z. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lct-S, 14.9.2012 o 10:09

spito 270 mas moje sympatie. Prajem vela peknych polovnickych zazitkov. A k tomu predhadz. prispevku, vyhlasku poznam mozno lepsie ako ... Polovacka nie je iba o vystrele. Toť vsio. Pekny den aj Tebe ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vladenko, 14.9.2012 o 9:15

§ 65 Zakázané spôsoby lovu a iné zákazy: odstavec 3, bod g) loviť jazveca brlohárením a rozkopávať jazvečie brlohy. Viac sa nebudem k tomu vyjadrovať, ja som napísal, ako som to pochopil, z príspevku, nikoho som neobvinil , že to robí. A téma je o love, akou zbraňou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vladenko, 14.9.2012 o 9:08

Vážený spito270, načo ten nepríjemný tón, ja som napísal, ako som to pochopil, pokiaľ dobre vidím, na konci príspevku, je jasne napísané, vraj citujem" zapálený majitelia brlohárov, vedia o čom hovorím". Tak neviem kto tu trepe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 14.9.2012 o 8:58

Vždy mi bolo proti srsti jazvece okolo nory už len strieľať, nie ich ešte nedajbože norovať (a teraz nenarážam na Teba lct-S). Mám pár svojich zásad a za tými si zas stojím ja. Viem kam jazvece chodievajú za potravou, tak ak chcem si ich tám vyčkám. Ak mám šťastie v poriadku, ak nie tak sa svet nezrúti. Ja nepotrebujem jazveca streliť za každú cenu a každý rok. Vlani som videl obrovského, tak som ho pukol. Toho roku som borsukov v sadoch videl už celkom slušnú "čriedu" ale ani jeden ma nezaujal natoľko, aby som ho pripravil o chvost. Jazvece pri norách rád pozorujem. Je to fascinujúci tvor... A čo sa týka témy - lovu, doteraz som picol guľou len jedného. Ostatné (6 ks) vždy brokom a vždy bez problémov a prílišného odbiehania. Brok 12, minimag 4,5mm, streľba zásadne do 30m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

off spito270, 14.9.2012 o 8:54

Vladenko, co trepes za hluposti, lct-s tu spominal nieco o kopani??? Neviem, ako to mas alebo chces pochopit, ja som jeho slova pochopil tak, ako ich napisal a myslel. Ci ti to treba este jednoduchsie vysvetlit? Alebo nebodaj nakreslit??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vladenko, 14.9.2012 o 8:42

lct-S. Ak to máme pochopiť, tak, že jazveca vynorovať, alebo vykopať a následne vo vykopanom otvore streliť s malorážkou do čela, tak to nepovažujem za vrchol poľovníckeho kumštu. Okrem toho, norovať jazveca a rozkopávanie jazvečích hradov , zákon zakazuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lct-S, 13.9.2012 o 22:53

miso111 a Vladenko za tym novembrom si stojim, viem preco. Prave preto o com pisete. Tí, ktorí pochopili môj predchadzajuci prispevok a zazili, myslim si, ze su to zazitky na cely zivot ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vladenko, 13.9.2012 o 20:24

miso111, tak to máš úplnú pravdu, pár krát som si to odkladal na koniec októbra a ž november a z úlovku nebolo nič! tak nepravidelne chodili von, čo mi ukázala aj fotopasca ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 13.9.2012 o 19:03

Kolo pol novembra je u nás lov jazveca prakticky utópia. Musel by som ho vyštuchať drichmajúceho z nory... poprípade si zobrať týždeň dovolenku a vyčkať ho pri nore, keď sa 1-2 krát za týždeň ide na dve hoďky v noci vyp.dieť von :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off himelreich, 13.9.2012 o 18:41

Ja som ulovil zatiaľ troch. Dva pri brlohoch vzdialenosť okolo 10 metrov, strelivo české red&black 5,16 mm, oba v ohni. Ako spomína Vladenko, treba umiestniť kríž na spojnicu hlavy a krku a účinok je fatálny.Posledného som ulovil s WMR malorážky z posedu na cca 25 metrov, zásah za lopatku a odbehol približne 30 metrov. Z malorážky by som pri brlohoch neodporúčal... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lct-S, 13.9.2012 o 8:35

Pozeram, ze vela skusenosti uz tohto roku. Nie je to skoda, strielat ich takto skoro? Ani koža suca a ani sadlo. Vhodny cas okolo pol novembra. A co sa tyka odstrelu, ze cim? To prave, orechove : malorazkou do cela - zapalení majitelia brloharov vedia o com hovorim ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.9.2012 o 23:43

Na účinný brokový dostrel-vzdialenosť by som určite nespochybňoval použitie brokovnice pri love jazveca. Však ten sa musí po cielenom zásahu prekopŕcnuť len taká báseň... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 12.9.2012 o 22:36

pred tyzdnom som strelil svojho prveho jazveca... raz 6,5x55se, strelivo RWS 9,1g.dk.. vstrel na krk a gulka ostala rozbita v zadnej nohe ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off startoci, 12.9.2012 o 14:14

ja sa snazim hlavu netrafit, mám ich na stene zatial 3 a štvrtú v chladničke :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 12.9.2012 o 13:19

ja pouzivam brokovnicu na bazanta, kacku, niekedy som nou strielal po slukach. Parkrat som zazil, ze jazvec po zasahu brokmi zdupkal spat do diery. Raz po radne 7x65R na komoru, ked bol od diery uz 15 metrov, aj vtedy stihol dobehnut. Mozno, keby som mal gulobrok, ale inak ostavam verny svojmu sposobu.... gulou do hlavy. Zatial neodbehol ani jeden ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Vladenko, 12.9.2012 o 13:08

Spiťo 270, ty si asi neskúšal krytie brokovej zbrane na 10 - 12 m, keď má zhluk brokov v priemere okolo 20 cm, tam je rozdiel či prikryješ jazveca alebo líšku, na predok, teda komoru ale bo dostane na zadok, čí ty si myslíš , že brokovnica je rúrka ktorá funguje ako kropička, na 10m, umiestnim zásah z guľobroku na spojnicu krku a začiatku hrudníka, a je tam pri napr, 3,5mm broku skoro 100% , že prestrelím aj chrbticu. Len tak pre zaujimavosť, strelil som jazveca na 8m, brokom 3mm, naschvál som si na túto blízku tento brok vybral, preparátor povedal, žer mal v hlave viac ako 50 brokov. Kamarát strelil pri norách 10 jazvecov, používa kozlicu 16, a broky black star , bez košíčku, 2,5 a 3mm. Garantujem Ti , že ani jeden jazvec mu neodišiel. Ale preferuje vzdialenosť od nory do 10m. Howg ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 12.9.2012 o 12:37

pri norách to považujem za trochu riziko, ak ho dobre netrafíš tak ti tam vbehne, na blízko je pravdepodobne brok v poho ale väčšie broky, ja som strelil len 2, guľou na 30-40m, samozrejme že každý máme subjektívny názor... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spito270, 12.9.2012 o 12:36

ty kookso... pri strelbe brokom si vyberat miesto zasahu, to uz chce poriadneho borca toto. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Vladenko, 12.9.2012 o 12:17

Steyr, a koľko, že si ich ulovil, brokom, keď tak usudzuješ ? V našom združení každoročne, dva tri jazvece ulovíme a každý padol brokom . A to ich lovíme pri norách, tak by som broky nespochybňoval. Treba ich použiť s rozumom, správnu veľkosť aj miesto zásahu. Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 12.9.2012 o 12:02

ja som len za gulu, brok je slabota, jazvec je tvrdý na ranu, treba ho trafiť jednoducho tam kde je najhrubší a hotovo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vladenko, 11.9.2012 o 21:07

V tomto konkrétnom prípade má význam guľobroková kozlica, a podľa vzdialenosti a aktuálnej situácie sa rozhodnúť v danom okamžiku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slavomir, 11.9.2012 o 20:35

Jazvec strelený min.rok koniec októbra na 15m 308win jazvec šiel ďalej následne som strieľal ja 7x64 jazvec podišiel cca 1O m a zhasol.Úsmevné podpichovanie s kolegom, kto chybil.Naše prekvapenie nastalo pri sťahovaní kože strely za lopatkou 5cm od seba jazvec vôbec nebol prestrelený. Váha cca 15 až 18 kg.Strely SB SPCE,keď neuvidím neuverím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rado100, 11.9.2012 o 20:17

Jazvec strelený na komoru 308WIN strela Lapua mega 12g vstrel dierka, výstrel dierka.Sako Hamerhead 7x64 to isté mierené na stred tela oba v ohni. Jazvec má kožu podobnú ako diviak nemá blanu a remeň má dosť pevný takže ani zásah guľovnicou ho spravidla nepoškodí. Mimochodom ten prvý jazvec mal na ľavej lopatke 5,1mm broky 3ks už stará zahojená rana. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Mysanecko, 11.9.2012 o 20:08

Vďaka chlapi. Pôjdem z posedu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sovo51, 11.9.2012 o 20:03

Ja som strelil jazveca tento rok a strelil som ho guľovnicou... strielal som z posedu na 30 metrov 8x57 JS S&B . Strelil som ho na komoru len stál trošku z pošika tak výstrel mal zadnú komoru.. Vstrel dierka, výstrel mal 5 cm po dlžke rozrezanú kožu a cez to boli vytiahnute pľuca.. žiadne podliatie ani nič.. Ale záleži ako trafíš keď chytíš voľáku kosť alebo čo tak určite ti ho rozbije.. Ale ked ho chitiš na rebra, alebo na mäko tak to ho len prebije a nemáš skoro žiadne poškodenie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off startoci, 11.9.2012 o 19:46

včera sa mi jedného podarilo pri kukurici. z posedu na 10 metrov, guľou 308W. mieril som na makko, vstrel na boku brušnej dutiny malá dierka, výstrel - "vývrh". v podstate koža neporušená, výstrel bol umiestnený presne v strede brušnej dutiny. koža sa dá pekne vypracovať. Takto som strelil už druhého. dvoch som strelil aj malorážkou zo zeme, ale musel som ich dohľadávať v trnkách a oboch ešte dostreliť. môj názor: ak guľou, tak iba z posedu, teda z hora, aby výstrel bol na bruchu. Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 11.9.2012 o 17:24

gulu neodporucam, zbytocne ho to iba rozbije...bud brok alebo malorazka... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov