Heming hunting
dnes je streda,  8. máj 2024,  meniny má Ingrida,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:18,  dnes západ slnka: 19:07
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

ODLOV SRNCŮ - diskusia

autor: off FOXMEN
pridané: 6.6.2012 11:28

Vážení kolegové - doba lovu srnce je v plném proudu. Zajímalo by mě jaké nepsané nebo domluvené nebo odsouhlasené pravidla odlovu máte u vás nebo jakým stylem přistupujete k odlovu srnce ....například : jestli lovíte nejdříve 1.věkovou a pak dále......nebo jestli například potkáte 16.máje raritu a odlovíte jí ..nebo jestli musíte čekat než ulovíte paličkáře....a hlavně jak vy samotní myslivci (polovníci)...si myslíte že je to správně nebo jak by to mělo být....vaše příspěvky budou sloužit k mé studii na téma : " NADEŠEL ČAS SRNCŮ "........předem děkuji za vaše názory a poznatky a rád se zapojím do debaty.

počet zobrazení: 3 018
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off pavian, 11.6.2012 o 15:34

Je to dosť špecifické, tak budem písať sám za seba. Veľký rozdiel je podľa mňa v srncoch dolniackych a horniackych. Srnec v I. VT z podhorských a horských oblastí má málokedy takú bodovú a chovnú hodnotu ako na rovine. Úhyn je u nás omnoho väčší nielen pre okolnosti ktoré spomínaš ty, ale hlavne pre tuhé zimy s vysokou snehovou pokrývkou a predačný tlak šeliem. Taktiež úživnosť revíru a početnosť srnčej celkovo nie je až tak vysoká. Preto je podľa mňa vhodné aj takýchto srncov ponechať aspoň do 6-7 rokov v chove. Ale ako som písal, je to špecifické a dá sa povedať, že trošku odlišné revír od revíru. Každý by mal poznať, čo je pre neho najlepšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michalvt, 11.6.2012 o 10:21

Pri odlove srncov treba pozerať na rozdiel v štruktúre a povahe revírov, poľujem aj v srnčom revíri, kde družstvo nefunguje a skosí raz ročne trávou zarastené polia, je veľký problém sa k srncom za dva mesiace dostať. Mimo iného revírom prechádzajú dve štátne cesty, jedna železničná trať a každý rok v apríli-máji-júni máme zrazené vysoko chovné "jedničky" väčšinou šestoráky, dokonca o dlžke aj 20 cm. Je samozrejmé, že teritoriálne srnce ich toľko preháňajú, až sa držia mimo teritória, v blízkosti ciet. Pytam sa prečo mám vlastne držať v revíri 6-7 ročného srnca v hodnote cca 70-90 bodov do ruje, ktorý už lepší ťažko bude, keď sú tu natoľko nádejné jedince, ktoré potrebujú svoj životný priestor a na začiatku sezóny ho neodloviť? Úplne slabučkého "ročka" srnec nechá v svojom teritóriu, keďže sa ruje nezúčastnuje, takže tiež nerozumiem lovu srncov s nevytlčeným parožím, aký to má vlastne zmysel, ked sa dajú odloviť od jula do konca septembra. Ale ako píšem je to naozaj veľký rozdiel poľovať na nížine s vysokými kultúrami, na pahorkatine či v horách, vážne je potrebné sa prispôsobiť prírodným a časovým okolnostiam. A ešte k tvojej otázke: u nás vydávam povolenia na odstrel srncov na dobu 1,5 mesiaca,od začiatku odstrelu u všetkých vekových triedach, ak sa niektoré jedince neodlovia, další členovia podľa bodoveho hodnotenia dostanú povolenia od 1.jula,15.augusta, čiže sa to určitým spôsobom aspoň vystrieda, aj členovia su spokojnejší, že majú šancu a podobne. Dalo by sa to samozrejme aj iným spôsobom, ale kto pozná situáciu v poľovníctve na východe Slovenska a morálku dnešných členov a najmä úroveň ich poľovníckeho vzdelania v oblasti výradovosti srnčej zveri tak...som rád naozaj ak sa vôbec strelí výradový jedinec(co by som dal za to, byť v normálnom združení, kde to naozaj funguje). Ja sa snažim pred odstrelom mať prehľad o vyradových srncoch a členov usmerniť v tú lokalitu, prípadne s nimi aj ist, ked sa dá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 8.6.2012 o 7:45

Mišo a kedy mal podľa teba 6 ročný srnec dosť času na odovzdanie génov? A keby aj, nie je žiadúce aby sa kvalitný srnec páril čo najviac krát? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FOXMEN, 8.6.2012 o 7:44

ááá...........kurt....to sem chtěl slišet.....no...to je dobré...myslím si že zajímaví a spravedliví postup pro PZ...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FOXMEN, 8.6.2012 o 7:42

já se samozřejmě přidám do debaty.....určitě máte každý pravdu....je hlavně spousta faktorů který samotný odlov ovlivńují a né v každé oblasti to bude stejné.......záleží především na kvalitě a populaci samotné srnčí zvěře.......velkou roli hraje ůživnost a rozmanitost krajiny v které se zvěř nachází a samozřejmě samotný početní stav... - opěrákova - výtka k nedostatečnému odlovu srn je určitě na místě.....protože jen málokdo si uvědomuje že právě silná a zdravá populace holé srnčí zvěře nám zaručuje ůspěch v chovu a kvalitě...co se tíče kulminace parožení s tím také souhlasím -3. 7 . let...nakonec přesvědčil jsem se o tom sám...byl jsem u odlovu dvou 7. letých srnců oba přes 115.bodů.....natom by nebylo nic tak divného...ale byli obeznáváni už od věku 3. let.....ale až v druhém vrcholu se dostali tak vysoko..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 8.6.2012 o 7:41

U nás je to tak, že sme dostali všetci čo spĺňali podmienky povolenku na I. II. III. v.t. s tým, že na čs sa odhlasoval nasledovný postup. Každý má možnosť streliť 2 srnce, z toho jednu jednotku a jedného staršieho. Na poradí odstrelu nezáleží a môže streliť len staršieho. Rarity sa strieľajú na stretnutie. III. sa strieľa až od polovice júla. Každý kto strelí srnca, musí streliť aj holú. Minulý rok boli srnce na voľno a nebolo to dobré. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 7.6.2012 o 22:55

Oňahdy sa lovili a v iných krajinách lovia srnce bez obmedzenia veku a sily trofeje. Netvrdím, že je to práve to orechové, ale videl som i srnce veľmi silné v mladom veku a veľmi priemerné vo vyššom veku.....napr. pre Trubu ako to možem vedieť?...JEDNODUCHO!!! POZNÁM ICH!!! :)))... a pavian čo má dobrá kondícia 7-8 r. srnca s mojou a nie len mojou hypotézou? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 7.6.2012 o 21:57

...v odbornej literatúre sa píše, že srnce majú dve maximá kulminácie. V 3eťom roku a v 7-mom roku. Takže na tom bude niečo pravdy. Ale to nie je odpoveď na moju otázku...! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 7.6.2012 o 21:56

ja osobne si myslim ze to je v podstate jedno, ako uz bolo napisane, 3 vekova uz stihla zahenchat dostatok potomstva predchadzajuce roky...niekde je to tak, ze pokial sa neodlovi srnec v maji tak ho do oktobra uz prakticky nie je mozne vidiet...ale jednoznacne by mali mat prednost vyradove srnce a spiatocniky, proste vsetko co nejakym sposobom moze uskodit v ruji ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 7.6.2012 o 21:54

Trošku áno... Je rozdiel kulminácie dobrého trofejovo vyspelého srnca a jeleňa, kým jeleň po zhruba 12 roku ide dosť dolu, srnci 7-8 ročný sú väčšinou ešte v dobrej kodícii... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 7.6.2012 o 21:39

myslím si...že srnce III. VT. splnili svoju úlohu už v predchádzajúcich rokoch, tak neviem, načo by sa mali púšťať do ruje aj naďalej ak kulminujú v trofeji ... :) Som to prehnal?...:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 7.6.2012 o 16:14

konkretne u nas dostavame povolenky na srnca od 1. 6 najprv 1 a 2 VT a od 15. jula aj na 3 VT ale nakolko sme srncia oblast so silnou populaciou srncej nevidel by som problem strielat 3. VT aj v juni. Pokial je to raz vyradovy jedinec do ruje by sa nemal odstat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 7.6.2012 o 15:43

Andrej trafili ste klinec po hlavičke :) drahá trúba existujú aj združenia kde sa plán odlovu srncov aj dodržiava podla vekových tried . najskôr I a II a potom III veková trieda ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 7.6.2012 o 15:40

No u nás to tak určite nie je. V máji dostaneme povolenku na IaII V.T. Na III V.T. dostaneme povolenku od 15teho júla. To že sa lovia ročné výradové srnce do septembra ako problém nevidím ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 7.6.2012 o 15:39

Truba napísala si zle... Paušalizuješ ako keby nebol rozdiel v rôznych častiach Slovenska.Tam kde je silná populácia srnčej zveri so stabilnými úlovkami lovných medailových srncov nie je žiaden hriech ho odloviť.Naopak tam kde sa vrcholový srnec objaví sporadicky je pochopiteľne žiadúce ho ponechať dlhšie.Ćo sa týka ročkov som za ich odlov začiatkom sezóny ale nie z chovateľského hladiska (do ruje nejdú) ale pre neskoršiu vysokú vegetáciu a hlavne problém neskúsených poľovníkov že ku koncu sezóny nevedia rozoznať jednotku od dobre založeného srnčaťa. V čom ja vidím hlavný problém srnčej zveri respektíve jej kvality je nedostatočný lov sŕn v jeseni.Pomer samčieho a samičieho pohlavia je hlavne v poľných revíroch zlý.V tejto vete si dovolím paušalizovať. Tvoja veta na môj vkus pôsobila lacno ako keby sa na srncov drístalo bez hlavy a paty od Malaciek až po Čiernu na d Tisou.Máš svoj názor ja ho mám však tiež :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off truba, 7.6.2012 o 15:18

Drahý operák, napísal som niečo zlé? Nieje pravda že na Slovensku strieľame ročky od mája do septembra...tak isto nemáme problém streliť silnú 3-ku v máji tak na čo sa tu budeme hrať? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 7.6.2012 o 14:53

Dlho som rozmýšľal prečo taký nick a až teraz som pochopil ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off truba, 7.6.2012 o 14:35

Vážený kolego ,na Slovensku to beží tak ,že čo vyjde to padne od I. po III. a od III. po I. takže tak a či to je v júni alebo septembri to je úplne jedno... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FOXMEN, 7.6.2012 o 12:23

tak kolegové vážení...nehodíte nic do placu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov