Heming hunting
dnes je utorok,  7. máj 2024,  meniny má Monika/Róbert,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:19,  dnes západ slnka: 19:05
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Inbreeding - príbuzenská plemenitba - diskusia

autor: off archer
pridané: 3.6.2012 17:30

zdravíčko.. mám pár otázok týkajúcich sa príbuzenskej plemenitby (inbreedingu).. pri niektorých, hlavne mladých plemenách psov patrí inbreeding k hlavným nástrojom kríženia a šlachtenia.. následky tohto typu plemenitby sú mi pomerne známe, preto sa chcem opýtať je vôbec vhodné kupovať psa, ktorý vzyšiel s príbuzenského kríženia dvoch krvne podobných jedincov?? Túto otázku riešime spoločne s jednou kamoškou, ktorá je majiteľkou Airdale terriera a ktorá by mala záujem rozšíriť svoj chov.. Už dlhšiu dobu sleduje rodokmene rôznych jedincov a chovných staníc no prichádza na to, že prakticky "neexistujú" 2 jedince, ktoré by nemali spoločného predka.. Na čo si dať pozor?? kedy je to už OK a kedy by to mohlo spôsobiť nejaký problém?? viem táto tema je naozaj dosť zložitá a s určitosťou sa nedá nič povedať.. no budem rád ak nám s tým pomôžete.. dík a teším sa na vaše rady a komenty!

počet zobrazení: 3 077
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off adushka, 5.6.2012 o 11:54

Samozrejme, ja sa do inbreedingu nemám v pláne púšťať, určite nie kým to nebudem mať dopodrobna preštudované a nejaké tie skúsenosti, zatiaľ si len vyberám šteňa. Preto som pôvodne hľadala spojenia, kde nie je žiadne príbuzenské kríženie, ale výsledkom môjho hľadania boli akurát tak sny o psoch a rodokmeňoch, namiesto nádejných vrhov. Ak sa aj také spojenie našlo, tak jeden z rodičov už vo svojom rodokmeni má jedného jedinca viackrát. A práve tieto úspešné psy majú zvučné mená úspešných staníc, čo by malo predpokladom premysleného chovu, ale záruka asi neexistuje. Skúsim to napísať laicky, ale zrozumiteľne, od šteňaťa. Starý otec šteňaťa (2 stĺpec rodokmeňa šteňaťa- prví sú rodičia) je zároveň pra-prastarý otec (4 stĺpec rodokmeňa šťeňaťa) z matkinej strany. A k tomu dvojnásobný, z matkinej strany je pra-prastarý otec len on, matky sú vždy rôzne. Teda, pokiaľ dobre rozumiem, tak by to nemalo byť to najrizikovejšie. Šteňatá sú zatiaľ len také šúľky, ešte je tažké vyberať, ale samozrejme viem čo by som chcela. Skôr sa bojím povahových vád ako vzhľadových, čo tam po nejakom fľaku, pokiaľ je pes zdravý a psychicky normálny. Radosť prinesie aj tak, nemusí byť silou mocou ďalej v chove. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 4.6.2012 o 8:48

O príbuzenskom krížení má zmysel hovoriť, pokiaľ sú jedince príbuzné do 5. generácie. Kedže negatívne dôsledky ( napr. zvýšený výskyt morfologických odchýliek ) inbrídingu sa zvyšujú stupňom príbuznosti rodičov, pre prax sú najrizikovejšie prvé dva príbuzenské stupne ( Prvý - Otec x dcéra, Druhý - strýko x neter ) Z tohto dôvodu sa pri využívaní inbrídingu s cieľom fixácie nejakého znaku vyberajú jedince príbuzné v 3. a 4. príbuzenskom stupni. Samozrejme netreba zabudnúť, že plemennú úspešnosť psa/suky určujú jej potomkovia. Platí pravidlo, že vyššiu šľachtiteľskú hodnotu má generácia , zjednoduším to, kde mám 7 výborný jedincov, ako generácia, kde mám 2 šampiónov a 5 podpriemerných psíkov... Otázka vhodnosti kúpy konkrétneho jedinca je na individuálnom rozhodnoutí..Ty vieš, prečo toho psa/suku xceš resp. potrebuješ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 4.6.2012 o 6:37

Úzku príbuzenskú plemenitbu treba nechať na odborníkov spolupracujúcich v šľachtiteľských staniciach a v skromných podmienkach sa do nej radšej nepúšťať. Kamoške, a asi ani nikomu, kto chce chovať psov pre niečo iné než pre prachy a pre slávu, neuškodí, ak si prečíta napr. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matulkoh, 3.6.2012 o 22:02

inbreeding je dobra vec pokial majitel vie co chce. pouziva sa ak sa chcu upevnit urcite crty daneho plemena, resp. jedinca. u pittov vlastne sa pouziva jedine inbreeding al napr aju patov od Boothsa. ja som to pouzil 2x a ziadne problemy nenastali. psy bez chyb, plnochrupe, suche po otcovy v type, vyborne lovecke vlastnosti. treba vsak poznat rodokmen dalej ako len 4 gen. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adushka, 3.6.2012 o 17:56

Ono, tie jedince možno aj existujú, ale tie, čo sú atraktívne a sú výstavne (čiže výzorov) veľmi úspešné majú v rodokmeni nejakého jedinca použitého viackrát. Týka sa to hlavne krycích psov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov