Heming hunting
dnes je utorok,  7. máj 2024,  meniny má Monika/Róbert,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:19,  dnes západ slnka: 19:05
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

uhryznutie psa vretenicou - diskusia

autor: off apple
pridané: 28.4.2012 11:19

Na vychádzke mi vretenica uhryzla psa. ako diagnostikovať, konať, liečiť, prípadné trvalé následky.

počet zobrazení: 8 095
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off apple, 22.6.2012 o 9:52

fajn, ďakujem. nie som v tomto zbehlý, tak som požiadal aj strýka googla, no a ten povedal, že do 10 kg to môže byť aj s fatálnymi následkami. ale to nie je tak dôležité. zrejme psík musí mať aj trošku šťastia, ak to dostane do cievy. tox albumíny môžu tiež narobiť paseku s vnútorným krvácaním, atd. môj pes bol od cca 11 hod do rána druhého dňa totálne eliminovaný. na druhý deň - doobeda ak som ho postavil, strácal rovnováhu, mal problém sa vyčurať. cez noc som mu chladil krk, vlhčil tlamu, atd. pritom bol v dobrej kondícii. zrejme sú v hre aj iné okolnosti alebo danosti. pri tak masívnom opuchu som mal obavy aj z dusenia. a ako vyzerá dnes? akoby sa nič nebolo stalo, žiadne zmeny v správaní. no postupne mu vypadala jemná srsť na krku, hrudi, bokoch a na hlave presrstil na ryšavo. tak sa to stáva pri poranení. z bielej hlavy je ryšavá, z čoho vyplýva, že celá hlava sa zachovala ako poranená. ryšavá srsť je v dobrej kodícii. z priebehu po uhryznutí ako laik usudzujem, že ak by pes mal o 5 kg menej, tak by zrejme neprežil. ale súhlasím, že to je zrejme individuálne a závislé od okolností. pre úplnosť, môj demon v tom čase 9 a 3/4 roku, 11,4 kg, vo výbornej kondícii. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marcelbyk, 22.6.2012 o 8:22

odkaz toto len tak pre zaujimavost , neni su to tak caste pripady ani u ludi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marcelbyk, 22.6.2012 o 8:19

apple: ja som tiez veterinar, ked ti uhryzne vretenica maleho psa (ono to trochu zavisi od jeho veku a zdravotneho stavu) ale mal by sa s toho za normalnych okolnosti dostat. prognoza je priazniva aj pri malom psovy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off godi, 21.6.2012 o 23:42

Pred niekoľkými rokmi mi vretenica uhryzla jagteriérku do hlavy.Útok bol bleskurýchly,nebol som si istý či ju uhryzla alebo nie,no asi za hodinu vyzerala ako bulterier ,tak som bežal na veterinu kde dostala kalciovku a na druhý deň ďalšiu. o 5dní už na nej nebolo vidieť že jej niečo bolo....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 21.6.2012 o 19:30

marcelbyk, zacitujem: uhryznutie nasou vretenicou neni smrtelne!... nie je smrteľné pre malého psa? pokiaľ viem, tak hranica 10 kg je predelom, aspoň tak to veterinár uvádza. prosím, máš lepšie informácie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marcelbyk, 21.6.2012 o 16:24

uhryznutie nasou vretenicou neni smrtelne! postaci vecsinou symptomaticka liecba (priznaky + infuzia) miesto pohryznutia byva opuch + bolest ale na psovy je to niekedy problem najst , preto najlepsie je pri podozreni navstivit cim skor veterinara. PS:goret:kavu nedavat!!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 28.4.2012 o 17:24

naprosto nekonfrotačne: nemám naháča, ale hrubého foxa, teda ako zistím podľa charakteristického vpichu, že o čo sa jedná? taktiež ho nemám pri jeho činnostiach bezprostredne na očiach, teda nevidím, od čoho a kam nakúpil, teda čo sa vôbec stalo. hľadať nejaké začervenanie je taktiež bezpredmetné, a len náhodne ho zistím. nejaké zaskučanie som nepozoroval, len zbrechnutie, stalo sa to pár metrov odo mňa. podávať kávu? odmietal piť čokoľvek. uzliny začnú opuchať až po čase, keď môže byť pre menšieho psa - do 10 kg neskoro. myslím, že pre nás je najdôležitejšie popísať charakteristické symptómy správania sa. teda aby sme boli schopní včas podľa správania usúdiť, že sa deje čosi vážne. snažil som sa o to čo najlepšie, no poprosím tých, ktorí majú podobnú skúsenosť, aby sa pokúsili opísať správanie svojho psa. je zrejmé, že väčšie psy budú reagovať odlišne. no pri zásahu hlavy, tlamy to bude zrejme podobné aj u psov s väčšou hmotnosťou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 28.4.2012 o 14:44

Diagnostika: pri takomto niečom pes zvyčajne zaskučí, je zmätený a hľadá pomoc u gazdu. Miesto uhryznutia (stopy zubov) rýchlo sčervenie a opúcha, pričom sa opuch šíri a nabiehajú uzliny. Prvá pomoc: treba dať dolu obojok, alebo ho aspoň riadne uvolniť, aby sa pes nedusil. Psa treba držať v kľude, aby sa mu čím viac znížil krvný obeh a radšej niesť na rukách. Väčší pes má i viac krvi a ľahšie uštipnutie znáša. Ak máme poruke kávu, dáme sa mu jej napiť skrz kofeín. Na miesto uhryznutia mu môžeme dať chladivý obklad. Samozrejme, čím skôr k veterinárovi. Dobré je mať "obľúbeného" veterinára a vec s ním konzultovať už cestou. Uštipnutý pes môže dáviť i hnačkovať, ale i tu je väčší vzrast, dobrá kondícia a mladší vek výhodou. V tomto období nemusia byť hady ešte dostatočne "najedované", ale netreba to podceňovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 28.4.2012 o 13:12

Měl jsem to u bavoračky, dostala se z toho cca za týden... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 28.4.2012 o 12:22

Vela štastia .. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 28.4.2012 o 11:42

pred tromi dňami mi foxa uhryzla s najväčšou pravdepodobnosťou vretenica. stalo sa to na okraji lesnej cesty, v samonáletovom nízkom smrekovom poraste. pes snoril, zabrechal a po chvíli vyšiel von. za niekoľko minút si ľahol/nie na bok/ a správal sa ako unavený. na zavolanie reagoval pomaly, akoby neochotne, no mal snahu poslúchnuť. zas si ľahol, a nechcel ísť ďalej. kúsok podišiel, no zas ľahol. to už bolo podozrenie, že niečo nie je v poriadku. vzal som ho na ruky a odviezol k veterinárovi. od udalosti po ošetrenie to bolo cca 40 min. doktor konštatoval, že bol niečím uhryznutý, alebo pichnutý. dostal kortikoidy, antibiotiká. po niekoľkých hodinách však značne opuchla hlava a trochu i hruď. po telefonickej konzultácii som šiel na veterinu znova. znovu kortikidy, kalcium, no aj infúzia - glukóza. pes len ležal, nepil, apatický. liečba sa opakovala i na druhý deň, k večeru už síce spuchnutý, ale predsa len začal byť aktívnejší, dokonca sa z ruky i napil. a dnes, na tretí deň zjavne aktívnejší, ráno chcel jesť, dostal cca 5 deko vareného mäsa. vodu z misky nevzal, až následne z ruky. stav sa značne polepšil, i keď opuch ešte zreteľne neustupuje. vzhľadom na vývoj lekár konštatoval, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedná o uštipnutie vretenicou. uštipnutie včelou, osou, čmeliakom sme už absolvovali, no to bol úplne iný priebeh i následky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov