Heming hunting
dnes je streda,  8. máj 2024,  meniny má Ingrida,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:18,  dnes západ slnka: 19:07
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

srnčia zver - diskusia

autor: off forster
pridané: 12.4.2012 13:39

Už asi týždeň sledujem srnca, podľa mňa cca 3-4 ročného. V súčasnej dobe má už vytlčené parožky. Je pravidelný šestorák. Parožie je svetlejšie a asi tak 4 cm nad ušnice s krátkymi výsadami. V tele celkove zdatný. Viete posúdiť či je to ok, resp. nejaká fyzikálno biologycká odchylka. Prajem príjemný deň.

počet zobrazení: 2 989
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Mercun, 25.5.2012 o 2:07

mne bolo povedané, že dĺžka uší u srnca je priemerne do 15 viac udajne nie,doba vytlkania ale aj prefarbovania pomoze aj ked to záleži viacmenej od "stavu" dotycneho jedinca, obdobia pred, počas prefarbovania, vytlkania. Podla mna tieto veci ovplivnujú desiatky faktorov. Alebo ked ma clovek cas tak tu zver pozna dlhsiu dobu mozno viac rokov ci odmalička a vtedy si je clovek najistejsi... toť môj skromný názor. :) nieze by som chcel byt rozumbrada len som sa vyjadril ked som nieco ohladom toho vedel povedat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 18.4.2012 o 6:59

určite ?, pozri ID 162992 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kevin, 13.4.2012 o 21:43

V Madarsku sa strielajú srnce už od 16 .4..To že je vytlčený je úplne v poriadku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 13.4.2012 o 16:56

"Do Jána pane srnec príde k tebe, po Jáne hľadaj ho ty pane". Takto najako podobne ( už presne neviem ) to hovoriavali starí jágri na "horniakoch". Znamenalo to, že pri love srncov bol poľovník najúspešnejší od 16.mája do 24. júna, kedy sa srnec ešte "neskrýva" :-o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 13.4.2012 o 8:50

...pred rokmi som videl vytĺčeného srnca už 19. marca na Jozefa...a určite nebol chorý...nie vždy platí pravidlo, že prvý vytĺka starý srnec...na čas začatia zbavovania sa lyka z parožia pôsobí veľa faktorov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 13.4.2012 o 7:59

Tiež môžem potvrdiť vytlčené srnce posledný marcový a dalšieho v utorok. Takže nič nezvyčajné. Marec-apríl je najlepší čas na pozorovanie a posúdenie srncov, lebo keď zbujnie vegetácia, niektoré sa stratia, ako keby tam nikdy neboli...orol, áno, vo Viktorovej krajine neobmedzených možností začínajú už v nedeľu...A ešte aj F1 sa u nich jazdí...na porazenie :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.4.2012 o 23:29

Si myslím, že ono to záleží aj hodne od nadmorskej výšky, miesta, veku srnca, slnečných dní resp. počasia, dispozičných, genetických a ešte neviem akých predpokladov daného jedinca, dĺžky zimy, potravy, atď. takže tých faktorov je viac. Tiež napr. na "dolniakoch" je srnec prv vytlčený ako na "horniakoch". Neviem, či v Maďarsku sa neloví srnec dokonca od apríla ( alebo sa lovil ) a mám taký dojem, že kedysi dávno sa v niektorých málo štátoch dokonca lovil asi aj od 15-teho, či 20-teho marca, od apríla určite. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Adam321, 12.4.2012 o 22:31

u nás som videl minulí týždeň tri srnce vytlčené,takže ja si myslím,že žiadna chyba v tom není ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michalvt, 12.4.2012 o 18:29

nic proti wincester, ale 20 cm výška ušníc u srnca? tak to som ešte nepočul. Výška ušníc u srnca je okolo 10 cm, je to dôležitý rozlišovací znak výradovosti u 1.vekovej triedy, pokiaľ sú ihlice kratšie ako ušnice ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 12.4.2012 o 16:21

Je to normálna vec. Vytĺkanie parožia závisí vo veľkej miere od zdravotného stavu zveri a jej vyspelosti. Aj mladší dobre založený, vyspelý srnec môže niesť navonok viacero znakov srnca staršieho. Podľa mňa hlavným kritériom posúdenia veku, ktoré len ťažko oklame je celkové správanie sa jedinca... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off wincester, 12.4.2012 o 16:11

Ak si videl v tejto dobe vytlceneho srnca tak sa jedna o srnca lovneho to je starsi ako 6. rokov,lebo najskôr vytlkaju stare srnce. Pises,ze ma kratke vysady tak v tom pripade sa jedna o spiatocnika t.j.stary srnec. Pises,ze vyska parozia je asi tak 4 cm. nad usi tak ta vyska bude asi tak 24cm.,lebo zaroven z usniciami odpoveda vyska cca.20cm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 12.4.2012 o 16:10

jedného vytlčeného a druhého úplne v lyku som videl spolu už pred dvoma týždňami, je to úplne v poriadku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off PoloVlad, 12.4.2012 o 15:22

Ja som videl prvého vytlčeného srnca u nás posledný marcový týždeň a tiež nešlo o odchýlku alebo chorobu. Teplejšie dni sa prejavili a srnci začali vytĺkať možno o čosi skôr. Srnca som odhadol na vek 5 rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.4.2012 o 15:21

No, určite je to priskoro najmä pre "horniaky", ale individuálne je to možné ( pomerne slnečné dni, teplo, atd atď ). Staršie srnce ako sám dobre vieš vytĺkajú hodne skôr. Kedysi som videl okolo 15-20 apríla dvoch kapitálnych srncov v plnej sile už vytlčených vybehnúcich na lúku a naháňajúcich sa asi 60m odo mňa ( Orava ). Pozoroval som ich určite najmenej celú minútu a ostal som vygúlený. Osobne si myslím, že sa nejedná o nejakú zdravotnú odchýlku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off forster, 12.4.2012 o 14:52

orol, som rád, že si zareagoval, ale mne sa zdá, že v tomto čase a zdravom stave by ešte nemal byť vytlčený ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.4.2012 o 14:42

Čo konkrétne či je ok, spresni otázku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM