Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Aký kaliber do zlamovacej gulovnice? - diskusia

autor: off upchavac
pridané: 1.3.2012 22:13

Zdravím všetkých, chcem sa spitat na vhodný kaliber do lahkej zlamovacej jednoranovej gulovnice, ktorý nerozbíja divinu a má malý spatný ráz. Uvažujem nad 7x57R alebo 8x 57jrs. Malo by to byt hlavne na diviaciu a srnciu zver, dakujem za prispevky.

počet zobrazení: 18 261
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off strednyjozo, 2.3.2012 o 23:28

Joj ale pozri na ten ich postoj, veď to držia ako panna k....

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

komentáre

zoradiť
off whitenigga, 4.3.2012 o 18:05

Vlastním gulobrok Blaser kaliber 8x75 RS spetný ráz to má ako 30-06 a zbran má váhu 2,8 kg v mojom prípade sa pri strelbe na zver alebo aj na terč nesustredujem na spetný ráz vobec si to netreba všimat všetko je otázka cviku a zvyku ja na tvojom mieste kebyže by som poloval na srnčiu a diviačiu vybral by som si kaliber len z R okrajom to je to pravé polovnícke a od 6,5x 57 R a vyšie 7x65 R alebo 8 kalibre alebo 30R Blaser je to už na tebe Lovu Zdar . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 4.3.2012 o 17:52

moj nazor je ze vlastnit gulove dvojca idealne jeden maly kaliber 222 a velky napr. 7*65R a mas to na vsetko co v reviri mas idealne riesenie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off zolo64, 4.3.2012 o 12:16

Dakujem za informaciu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zolo64, 4.3.2012 o 10:23

Pani majitelia zlamovaciek Efecct,ma tato zbran automaticku poistku,to znamena ze pri otvoreni hlavne sa automaticky zaisti? Tiez totiz uvazujem o tejto zbrani v kal. 6,5x57R ale toto zaistovanie je podmienkou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 3.3.2012 o 20:12

kulti presne ako píšeš, pri streľbe na zver si človek neuvedomuje až tak ani silnejší spätný ráz, resp. nevníma ho tak, ako pri streľbe na strelnici. Na strelnici človek doslovne vníma všetko. Sprievodný dej výstrelu - akustika, frekvencia, spätný náraz atď... P.s- veľakrát som sa tiež ale stretol s prípadmi, keď subtílnejší strelec nedosahoval opakovane dobré výsledky pri streľbe na živú zver práve z dôvodov, že mal v podvedomí "zakódované", že ho zbraň po výstrele prílišne "kopne"-30-06 a vlastne preto pri streľbe na zver pred stlačením spúšte zavieral oči a strhával. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kulti, 3.3.2012 o 19:17

Mám dve guľovnice so sklopnou hlavňou- .222Rem a 8X57JRS (ZBK a EFECCTA) a mal som IŽ 7,62x39. Jednoznačne je komfortnejšie prebiť náboj s okrajom. Osobne by som volil kaliber 7x57R, aj keď 8x57JRS. je tiež dobrý.Pri streľbe na zver spätný náraz necítim(v 8x57JRS), na strelnici áno.Na druhej strane som kamarátovi nastreľoval Effect v 6,5x57R,nebolo to o moc menej cítiť,ako v mojej 8x57JRS. Pre voľbu kalibru platí pomôcka, koľko váži zbraň v gramoch,toľko má mať úsťovú energiu v J.Ale svoje spraví pažba na mieru pre daného strelca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lycan, 3.3.2012 o 16:15

Už spomínanú ižku som mal volakedy aj ja v kalibri 7,62x54R tam som nemal nikdy žiadny problém s vyťahovaním nábojnice dokonca sa sa dalo aj dosť rýchlo prebiť.Mal som na predpažbí puzdro na dva náboje tak že to šlo celkom rýchlo.Jeden známy ju mal v 30-06 -ke a jemu to nešlo až tak rýchlo prebiť a aj samotné vyťahovanie nebolo tak lahké ako v mojej zbrani.Ale zase on si mohol otvoriť zbraň a náboj mu držal kolík pri zavesení na plece a ja som som musel náboj vybrať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 3.3.2012 o 15:45

Eko-verzie flínt (a žiaľ aj nielen tých !) treba pri nákupe dobre poobzerať a zobrať len tie čo sa dajú ľahko "pošolíchať"; ak však si niekto myslí,že mu hoci aj niekoľko tisícová (€) finta nezamrzne resp. pri zanedbanej údržbe sa nezasekne tak je na obrovskom omyle!Dôkazom tejto skutočnosti je puškárský "buúm" v tomto treťom tisícročí !!!Väčšia šírka drážky uľahčuje úchop náboja prstami a umožňuje použitie masívnejšieho vyťahovacieho kolíka,ak nie je však celá oblasť náležite odihlená (resp. očistená) dochádza k závadám ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 3.3.2012 o 15:12

mibe to som dal len tak na zasmiatie :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off holz1, 3.3.2012 o 11:13

Lanus neviem ako Ty, ale ja som kedysi podľahol ,,čaru" IŽ18 a z nej som pár krát musel vyťahovať náboj skrutkovačom najhorší vyťahovač aký som kedy mal, už je na šťastie z domu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off strednyjozo, 3.3.2012 o 11:04

Ja mám práve tú brnenskú efecctu v kalibri 30-06 a problém s vytiahnutím náboja z komory som mal. Nemiem či 308 má širšiu drážku , ale podľa mňa je úplne jedno aká je šírka drážky lebo problém je v odpružení vyťahovacieho kolíka resp. jeho zablokovaní či už nečistotou alebo zamrznutím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 3.3.2012 o 8:14

pandur1-to video je tam asi pre pobavenie ludu :-D upchavac-9,3x74R pri vhodnej strele ti srnciu nerozbije a na diviaka velmi dobry kaliber-strelivo norma oryx 18,5 gramove ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off strednyjozo, 2.3.2012 o 23:28

Joj ale pozri na ten ich postoj, veď to držia ako panna k.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off pandur1, 2.3.2012 o 16:25

chlapi ja len tak, že ozaj niektoré flinty "kopú" odkaz :-)))))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 2.3.2012 o 16:22

strednyjozo, ale áno, chápem Ťa moc dobre. Ako správne uvádzaš, tam je pes zakopaný! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 2.3.2012 o 15:41

Chalani teória je síce pekná "veda",ale platí vždy až po overení v praxi preto na základe dlhoročných praktických skúseností tvrdím,že náboj 308 Win.(má širšiu drážku ako napr. 8x57 JS ;treba vyskúšať) sa dá aj pri -20°C vždy bez problémov vytiahnuť z Brnenských jednotiek i Iž-iek ;kým u Blasser-a i Merkel-a je to nešikovné aj pri +20°C; podobne nešikovné je to i pri guľobrokoch resp."kozloch" zo spodnej hlavne ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 2.3.2012 o 14:59

Jozo to popísal myslím dobre a zrozumiteľne. Čo sa týka horšieho vyťahovania bezokrojavej nábojnice je to myslím dúfam tiež dosť jasné keďže úchop R-kovej nábojnice za jej okraj je v pri skrehnutých prstoch istejší a pevnejší a navyše tam tiež neprekonávaš odpor vyťahovacieho (odpruženého) kolíčka, ktorý zapadá do drážky nábojnice. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off strednyjozo, 2.3.2012 o 14:41

orol bez okrajový náboj je vyťahovný kolíkom ktorý zapadá do drážky na dne nábojnice, tento kolík je odpružený aby pri zasunutí náboja tento količek skočil do danéj drážky, problém nastáva vtedy keď sa na toto odpruženie dostane nečistota prípadne voda kt. v zime zamrzne. Neviem či si ma pochopil, nepoužívam odbornú termonológiu iba som sa snažil laicky popísať aké problémy som niekedy mal ja ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off holz1, 2.3.2012 o 14:12

Ťažko povedať aký je kaliber naj, keby som mal voliť iba jeden asi by to bol 8x57JRS. A prečo R asi ako orol podotkol predsa len majú tieto náboje menšie komorové tlaky a tým pádom je menej namáhaná konštrukcia zbrane a je lepšia manipulácia s nábojom pri vyberaní zo zbrane. Lanus to čo píšeš je síce pravda, ale je aj pravda že sa môže a aj stáva že problém ten náboj z komory vybrať. Mám efecctu a mal som pár krát tento problém.Osobne som veľkým fanúšikom ,,jednoranoviek" mám ich niekoľko od rôznych výrobcov 5,6x50R, 8,15x46R, 6,5x57R, 7,62x39, 30-06, 9,3x72R a 9,3x74R a ani pri posledne menovanom nemám pocit žeby zbraň nejako extrémne kopala, všetko zavisí od spomenutých faktorov a od toho či sa strelec rany bojí ak áno bude ho kopať aj .22LR. Len príklad moja vtedy 13 ročná dcéra strieľala z 30-06 a rany sa nebála (bola zvyknutá strieľať) a ani výstrel nehodnotila negatívne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 2.3.2012 o 14:09

Puškári uvádzajú, že v zlamovacej zbrani s bezokrajovým nábojom dochádza často k zlomeniu kolíčkov... a druhá častá príčina je veľmi zlé vyťahovanie bezokrajovej nábojnice najmä v mrazivom počasí. Vie niekto vysvetliť aké to "kolíčky" sa lámu a prečo nejde, resp. ide ťažko - zdĺhavo vytiahnuť z hlavne bezokrajovú nábojnicu so zlamovacej zbrane počas mrazivého počasia? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 2.3.2012 o 14:01

Osobne mám takýto názor- náboje s okrajom teda R-kové boli pôvodne konštruované do zbraní zlamovacích a bezokrajové do zbraní opakovacích a automatických pokiaľ mám správne informácie. Že sa konštrukčne do určitej miery podarilo vyriešiť použitie R-kových nábojov v opakovačkách a bezokrajových v zlamovačkách ešte neznamená že sa jedná o ideálne riešenie aj keď na druhej strane môže to fungovať bezproblémovo a nebude to nijako obmedzovať. Pri konštrukcii R-kových nábojov konštruktéri vedeli čo robia. R-kové náboje bývajú v zlamovacích zbraniach menej problémové a okrem toho aj komfortnejšie resp. používateľsky príjemnejšie už len kvoli tomu že úchop náboja za okraj pri prebíjaní je istejší a pohodlnejší. Sú tam potom aj iné aspekty , ako napr. zväčšenie celkovej plochy o ktorou náboj dosadá do baskule pri výstrele a pod. Dnes je výber široký a každý si môže vybrať čo sa mu páči alebo vyhovuje a ostatných je prd po tom čo si si vybral, je to výhradne vec majiteľa. Ale beriem to tak že jednoranová zlamovačka je typ zbrane zväčša pre poľovníkov ktorí preferujú klasiku, čo najšportovejší lov spätý s tradíciami a k tomu mi neodmysliteľne pasuje aj R-kový náboj ktorý je v zlamovačke do určitej miery tiež klasikou. Lanus môj príspevok vôbec nebol písaný v súvislosti s Tvojim, aj keď neviem čo si myslel tým vypadávaním nábojov, to tu vôbec neriešime. Ak zbraň zlamuješ správne tak o vypadávaní nábojov či nábojníc nie je ani reči. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 2.3.2012 o 13:14

A čo na to konštrukcia zbrane ( lôžkový záver atď ) jednoranných zlamovacích guľovníc?? Trvanlivosť zbrane?? Je dobré z toho strieľať "vysokotlakové" náboje? P.s- 30-06 - náboje s okrajom (R) sa používajú napr. aj do guľovničky Hornet ( 5,6x36R ), predtým do guľovnice kal. 5,6x52R atď... P.s- tú odpoveď na otázku som chcel zrozumiteľnejšiu, ale nevadí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 2.3.2012 o 12:04

este k tomu kopancu...ta hmotnost zbrane spatny raz zvacsi iba o trosku oproti klaisckej opakovacke, ako som uz povedla, ak je dobre spravena pazba, ani flinta nebude neunosne kopat...a zase s abudem opakovat, co je silny spatny raz? preco mi vadi? ked neviem vydrzat jeden kopanec tak naco polujem? pri jednoranovke je jasne ze na spolocne to brat nebudes, a pri tej jednej rane z posedu, aj keby to bola 300WM tak sa to da vydrzat a povacsine popri vzruseni z lovu to ani nevnimas... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 2.3.2012 o 12:01

orol je to len o vkuse jednotlivca, jednoducho do zlamovacky boli vymyslene R kalibre a tak ako si do opakovaciek nedavame kalibre s okrajom tak si nedavame ani do zlamovaciek kalibre bez okraja. V dnesnej dobe je uz taky vyber kalibrov R ze nevidim jediny dovod preco by som si mal davat kaliber bez okraja ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 2.3.2012 o 11:58

3006, vysvetli prosím zrozumiteľne, prečo do zlamovacích zbraní náboj s okrajom (R) a prečo nie bezokrajový náboj??? Tiež prosím vysvetli, či zlamovacia guľovnica s hmotnosťou 2,7-2,8kg na náboj 7x65R, 308W, 8x75RS VÝRAZNEJŠIE NEKOPE, vzhľadom ku nízkej hmotnosti zbrane... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 2.3.2012 o 11:49

3006sprg/Poacher - Čítate povrchne príspevky;dôvod som napísal (pri sklopení hlavne nevypadávajú náboje)!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 2.3.2012 o 11:32

súhlas s 30-06sprg tiež by som do zlamovačky volil R-kový kaliber ...najradšej by som bral zlamovačku brno efecctu v tejto záži ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 2.3.2012 o 11:05

ja napriklad nevidim dovod preco by si niekto mal do zlamovacky davat kaliber bez okraja... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 2.3.2012 o 10:35

upchavac - Keby som mal Tvoje zadanie aplikovať na seba tak by som si vybral toto : odkaz v kalibry 308 Win. !!! V tejto zlamovačke sa 308-kové náboje na rozdiel od viacerých iných typov zbraní (napr.:odkaz )rýchlo a bezproblémovo vyberajú a pri sklopení hlavne nevypadávajú !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 2.3.2012 o 9:26

Od 6mm hore...6x62R,6,5,57R(tu je naozaj velmi slusny vyber sreliva),6,5x65R(v tomto kal. zas pomerne uzky sortiment), 7x65R,8x75RS,30R Blaser.atd atd... Vyhoda jednoranovej zlamovačky je,že si môžeš dokupovať hlavne podla chuti.Od maja do septembra nejaka 6,5mm a na vitalnu zver nieco ,,silnejsie"..napr 30R alebo 8x75RS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 2.3.2012 o 9:06

Je vždy iba k dobru veci, keď je nábojnica v takejto zbrani s okrajom - R. Súhlasím s 3006sprg, len dodávam, že spätný ráz je závislý nielen od tvaru pažby, ale od hmotnosti celej zbrane a jej konštrukcie. Viac by ale o tom asi povedali zbrojári a pažbári, samozrejme tí kvalitní ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Poacher, 2.3.2012 o 9:00

Ja by som volil 6,5x57 R, zbraň je ľahká, dostatočne výkonná na našu zver, spätný náraz tam je príjemný a menej tak zaťažuje baskulu a lôžko hlavní. Skrátka puštička pre potechu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubos2, 2.3.2012 o 8:42

.30 R Blaser je super... s tým spätným razom sa stotožňujem s názorom od 3006sprg-má pravdu!- a do zlamovačky jednoznačne R-ový kaliber... poľubuje sa mi taktiež 6.5x65 R RWS, ale nie je zlý ani 7x65 R ;)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hirko2, 2.3.2012 o 8:03

ja mám 7,62x39 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 2.3.2012 o 7:35

...viac záleží od výrobcu zbrane, mám pomerne dobré skúsenosti so 7x65R v zbrani SAUER BBF 54, voľakedy som bol spokojný aj so 7x57R v ZH - dnes by som to už nechcel, nie kvôli kalibru, ale kvôli zbrani... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off JimmyPifPaf, 1.3.2012 o 23:25

Spatný ráz závisí aj od kalibru a tiež od hmotnosti zbrane. Jednoranová zlamovačka a silné kalibre akosi nejdú dokopy najma ak požaduješ malý spatný ráz.Ak silnejší kaliber tak s pomalšou strelou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 1.3.2012 o 22:49

6,5x57R v brno efeccta je super ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 1.3.2012 o 22:35

aj tak nechapem co mate vsetci s tym spatnym razom a tu dvojnasobne, ved ak chcem jednoranovku tak pocas jednej vychadzky dam max. 2 rany a navyse spatny raz vobec nezavisi od kalibru ale od tvaru pazby... kaliber je v podstate jedno aky, vsetko od 7 mm vyssie na tebou uvedene postacuje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov