Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vplyv zimy na zver - diskusia

autor: off Discover5
pridané: 13.2.2012 12:18

Dobrý deň priatelia. Zaujímal by ma Váš názor na to, ako vplýva táto tvrdá zima na zver, jej zdravotný stav a kondíciu i napriek tomu, že sa intenzívne prikrmuje. Môže vplyvom takých mrazov uhynúť? Ďakujem za názory.

počet zobrazení: 7 107
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Discover5, 17.2.2012 o 8:57

U nás presne to isté ako u vás goret. Len v nižžích polohách revíru je zver stiahnutá, ležoviská do 50 m od krmelcov. Ešte aby som sa tej zveri ospravedlňoval, že či neruším, keď tam nesiem krmivo, tak blbo po mne pozerá. Máme tu zase čerstvý metrík, tak dnes bude fuška. Začínam ľutovať ten môj traktor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 17.2.2012 o 8:07

Teraz aj dole kopcom fučíme ako lokomotívy a tie koťuhy psie sa nám vezú na pätách. Ešteže aspoň po doline občas prejde elkátéčko :) U nás sú tie menej prístupné menej vyžierané ako tie na doline, asi vďaka vlkom i vońavej senáži, ktorú dokážeme rozviezť len dole. Myslím si, že teraz sa dá názorne predviesť ako sa dajú realizovať dočasné neoplotené "oborky" a zver stiahnuť ďalej od mladých porastov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 16.2.2012 o 23:57

Myslím si, že práve takýto záver zimy preverí to, ako sme sa o zver doteraz v jej priebehu starali... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 16.2.2012 o 20:50

chlapci dakujem za podporu,určite mi to s tym pupkom pomože :):),dneska bol predseda aspon na traktore trochu popretlačat kde sa dostal by ste neverili ako sa tej vysokej v tych vyjazdenych kolajach dobre chodi ku senu,seno sa vyvaža už len tam kde sa dostaneme ,pretože seniky su už prazdne,je tu neskutočny odber i čo počuvam od susednych združeni,proste seno ide na dračku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 16.2.2012 o 20:13

lubenko ja by som vsadil na Teba bez najmensich obav. :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 16.2.2012 o 19:13

lubo, čo čakáš od sveta skúseného lovca, že snáď vie, ako vyzerá vysokohorský revír? ani netuší, že keď sa on už povaľuje v tráve, tak ty sa ešte brodíš vo vysokom snehu. nechaj ho, mudráka, pre takýchto ľudí je veľa snehu, keď je zajacovi po brucho. a vidíš sám, že to ani nie je poľovník, má len poľovný lístok. podľa slovníka a neúcty by som povedal, že ho vychovala skôr krčma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 16.2.2012 o 18:36

Dušan ,tak ked mame vraj tie pupky tak treba do tych zavejou,len pochybujem,či by Zigi9 aj stou jeho šlang linijou vedel behat v našom chotari v Jamnickej doline ,kludne by som si to tam s nim rozdal ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 16.2.2012 o 6:03

.. a čo takto vplyv zimy na našu kondičku?? Včera som si ju testoval v čestvých závejoch :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 15.2.2012 o 21:20

jo já se umím smířit s kde čím, ale tobě to dělá problém, to jsou ty staré struktury, uričtě máš i víc nastříleno než já :-) a naježděno autem a odchozeno po lese :-) ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 15.2.2012 o 21:18

lubenko ignoruj zakomlexovaných jedincov, ktorý nevedia o čom majú písať tak stále iba podrývajú na všetky strany. Samozrejme že zveri treba v tomto období čo najviac uľahčiť prístup ku potrave, či už prešľapávaním uvedených chodníkov alebo predkladaním krmenia bližšie k ležoviskám a samozrejme čo najmenším nevyhnutým vyrušovaním. Ešte k tebe zigi, nikdy som nikoho na webe nepomenoval nádavkou, ale pri tebe som na hrane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 15.2.2012 o 21:09

Zigi si ubožiak a ubožiakom aj ostaneš,ale s tym sa už musiš zmierit a až prežiješ v polovnictve čo som prežil ja tak si potom skus spomenut čo si tu naspisal,dufam že ti to nejaky sopliak pripomenie, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 15.2.2012 o 21:06

Máš reagovat na dotaz zadávajícího a né na přispěvatele, i když to platí i o mně, taky se nechám unést kdejakou blbostí. Jinak ty už se toho moc nenaučíš, takže jako nemyslivec i umřeš, ale nevím, jestli to přeneseš přes své ego, no třeba ti kamarádi nalhávají opak, takže se měj fajn a běž prošlapat rysovi nějakou cestičku ke krmelci, 3006sprg ti s tím pomůže - a ještě mi prosím napiš, jak daleko od krmelce se má ta cestička prošlapovat, prosím prosím ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 15.2.2012 o 20:54

a ešte ku tomu nazoru,to co si tu ty odprezentoval ako nazor na diskusiu ktoru zadal diskover ,je nazorom absolventa polovnickeho kurzu a nie absolventa lesnickej školy,jedinna fundovana odpoved ku tejto diskusii bola od Jelšovca,ja som reagoval na Andrejofa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 15.2.2012 o 20:33

Zigi9,myslim si že sa budeš musiet ešte moc učit aby sa s teba stal dobry myslivec ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 15.2.2012 o 19:49

myslím, že Diskusia na Lovuzdar naberá kvality tej (fóra) na Polovnictve.com, aby tak nakoniec aj nedopadla... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 15.2.2012 o 19:28

zigi idem volat kamosovi do ciech, nech mi da kontakt na nejakeho dobreho psychiatra, potom ti ho sem napisem... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 15.2.2012 o 19:25

ano, dobře ses pojmenoval, já od tebe taky nic rozumného nečekal, ale že tady budeš valit klíny do hlavy těm, co se slušně zeptají na názor, to už je tedy síla ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 15.2.2012 o 18:50

od hulvata a nevychovaneho spratka sa ani nič ine čakat nedalo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 15.2.2012 o 18:45

no na naše podmínky se toho moc nenaučím, každý ví, že si má krmelec nabouchat plný tak, aby tam za velkého sněhu našel vše potřebné a nemusel nic dovážet - a hlavně nemusel lozit kolem dokola a vyrušovat zvěř prošlapáváním chodníčků (každý normální taky ví, že za dlouhé zimy ta zvěř ztrácí plachost, tak je škoda ji honit po lese prošlapáváním chodníků) :-). Ti leniví si dělají samosypací zásobníky na zrní (jak máš v galerii), které stejně nikdy nevydrží celou zimu a tak se musí doplnovat. S tvým pupkem stejně nedojdeš dost daleko, typuju to max. od auta k posedu a od posedu k hromadě ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 15.2.2012 o 17:56

Zigi som rad že si ma utvrdil v tom ,že ta tu považuju za najvetšieho chytrolina ,v rozpravke Ferda mravec sa mu vravelo,brouk Pytlik,ale si mlady ešte sa naučiš ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off subaru, 15.2.2012 o 13:48

EDU, Osamely Vlk uz perli zase o srackach, zdutych bruchach, nedobrej kondici, ktoru odhaduje na kilometrovu vzdialenost a z fotky a pod. pozri len pod cerstve fotky. Uz zanechava vsade svoj trus. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.2.2012 o 13:32

No pekne :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Luna, 15.2.2012 o 13:20

Wels, Horné Rakúsko :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.2.2012 o 12:36

Dag Ty si na Kysuciach ? :-D odkaz Som sa dnes i ja riadne nalopatoval a to ešte neprešiel pluh :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Luna, 15.2.2012 o 11:45

Tak aby som už ja zrána o 7 musela pomáhať cestárom s lopatou prehrabávať náš chodník na ulici, aby sme sa vôbec dostali do civilizácie :) Auto som ani nevytiahla lebo sa nedostanem ku garáži :) Ešte že dnes nikam nemusím :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 15.2.2012 o 11:11

tak dnes pekne nakydalo.. neviem či sa radovať a či plakať.. zimu mám rád no už mi pomaly ale isto začína liezť na nervy.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 15.2.2012 o 10:30

lubenko a jak daleko tu cestičku šlapeš od krmelce, 10m nebo 1km -- nebo to hážeš lopatou :-) Na ten svůj věk a "zkušenosti" trepeš až moc velké blbosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.2.2012 o 10:19

osamelyvlk má už nejko dlho ten bann :-DDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 14.2.2012 o 19:27

Zigi9,doufam že ses při te přešlapane cestičce odbavil,myslel sem si že toho viš vic,možna kdyby jsi si přečetl pořadne tu myslivost cos dal do galerky tak bys vedel vic ,ja ji mam doma taktež ,ale je v zachovalejšim stavu ,20roku sem stravil v Mnichove u Vrbna pod Pradedem na horarni a 35 rokou som tu v Tatrach tak viem o čom pišem,takže ked si ešte take kraviny nepočul tak načuvaj možno sa priučiš a už sa ani nedivim že ti podaktory arogantne odpovedaju asi si to zaslužiš ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 14.2.2012 o 9:40

Všeobecne. Teplota je jeden z významných faktorov, ktorá ovplyvňuje kvalitu a intenzitu fyziologických pochodov v organizme. Termolegulácia u cicavcov je , zjednodušene, založená na výdaji energie, tvorenej počas metabolických procesov. Pokiaľ vezmeme do úvahy, že zákon zachovania energie platí, tak aj zver si musí vytvoriť energiu len dvoma spôsobmi - 1, príjem potravy 2, - čerpaním z telových zásob. Potrava pre väčšinu našej zveri je hlavne rastlinného pôvodu, čiže jej kvalita a kvantita je v zime výrazne zmenená oproti ostatným ročným obdobiam. V štandardných podmienkach, ak je to zver zdravá a nie je vyrušovaná, dokáže prežiť aj také extrémne mrazy, ako boli u nás posledné 2-3 týždne. To však neznamená, že terajšie výdaje energie nebudú mať dopad, práve na koniec obdobia zimy, kedy sa okamžite ukáže vplyv nepriaznivých podmienok ( súhlas s pavianom o období zima-jar ). Samozrejme, pokiaľ jedinec nemá dostatok potravy, či adekvátne telové zásoby, môže to v niektorých prípadoch skončiť aj fatálne. Jedná sa hlavne o staršie kusy, kusy ktoré boli alebo sú zranené, kusy často vyrušované, neskoro vrhnuté mláďatá, atď... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 14.2.2012 o 9:09

Nuž Martin, nieje celé Slovensko Orava... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Discover5, 14.2.2012 o 6:20

Pavian, zima je suchá tak akurát u Vás. Minule som bol v Trenčíne, tak som to videl.U nás mám 1,2 m doma v záhrade. Tri dni sme robili cestu aby sme sa dostali ku 2 kŕmelcom. Ostatné časti iba skútrom. Srnčiu nevidno, keď ide chodníkom ku krmelcu, vysokú tak do polovice. Mať tie prachy za tú naftu čo sme minuli na traktoroch, to by bolo ešte krmiva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 14.2.2012 o 3:21

Hmmm... Táto zima je zaťiaľ dosť suchá, čo je pre zver dobre. Mrazy nevadia, snehu nie je extrémne veľa. Ak má zver kľud, nejako veľmi netrpí. Ktovie ale, ako to bude pokračovať ďalej, ak sa oteplí a prípadne prídu vačšie zrážky, môže to byť horšie. A to tu ešte nieje prechod zima-jar, kde každá zver trpí najviac... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 13.2.2012 o 22:03

ja to poviem takto: co sme nestihli vyselektovat my, uhynie teraz... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fatran, 13.2.2012 o 21:37

táto zima určite aspoň u nás preverí kondíciu zveri ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Andrejoff, 13.2.2012 o 21:12

lubenko.. u nas byva meter snehu akurat tak na zaveji :D inacc 0,5 m je maximamum a to uz staci nato aby zver hynula... ja tu neteorizujem ale travim 3-4 dni s tyzdna v reviri, tak viem co mi kedy kape alebo zije a ci bere s krmelcov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 13.2.2012 o 20:50

prešlapat cestičku :-) takovou kravinu jsem ještě neslyšel :-) Když se v krmelci krmí pravidelně, tak cestičky fungují bez lidského prošlapování! Jinak u nás máme jen srnčí zvěř a letos v těch mrazech konečně bere i seno ve velkém množství. Jiné roky téměř vůbec, max. jeden týden, ale letos už asi 3 týdny bere seno intenzivně. Takže není nic lepšího než to seno. Pak samozřemě podat léčiva, je to sice jen symbolické a nikdo se nikdy nedoví, jaký mají účinek, ale aspon pro ten pocit, že člověk pomůže zvěři. Samozřejmostí je sůl u krmelce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 13.2.2012 o 20:28

Andrejov,to stou srnčou si nemyslel važne u nas mame 1m snehu a srnčia zver žije,len je jej treba predkladat kvalitne seno ,sem tam prešlapat cestičku ku krmelcu a jej tu zimu ulahčit a povynašat seno i mimo krmelcou pod zavetvene smreky,srnčia si to najde ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Andrejoff, 13.2.2012 o 19:41

Zdravim, u nas na Zahori doteraz nebol a ani neni sneh, takze zver ma stale dostatok potravy aj na poli aj v lese. Krmelce su stale plne a zver nebere ani jadro, ktore by v pripade snehu bolo behom 2-3 dni prec. A takisto, sice su vysoke mrazy ale bez snehu tak zver ani nehyne. Presiel som cely revir a ziadny cerstvy uhyn. keby bol sneh tak srncia je uhynuta po celom reviri. Tot moje postrehy.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov