Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vek jelenej zvery podla zhodov - diskusia

autor: off max
pridané: 12.1.2008 22:46
Ako sa da urcit vek jelenej zvery podla najdenych zhodov?
počet zobrazení: 7 225
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off fechy, 24.11.2008 o 15:15

není možné, pokud daného jedince neznámé od jeho narození, jedine tehdy je možné určit věk se stoprocentní jistotou, ani podle tvaru pečetě není možné určit věk ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter70, 24.11.2008 o 13:11

Ano, vek sa dá určiť presne ale iba pokiaľ máte v rukách rodný list jedinca. Všetko ostatné je iba ODHAD veku. Neexistuje žiadny spôsob ako určiť vek úplne presne. Dokonca aj vo Výskumnom ústave vo Zvolene tvrdia, že ani výbrus stoličky nie je úplne presný na určenie veku zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off max, 15.1.2008 o 22:26

Preto som zvedavy ako je mozne urcit vek tak presne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off max, 15.1.2008 o 22:24

kocho 82, neviem preto som sa pytal. Pred casom som si precital clanok "Určovanie veku a pohlavia jelenej zvery autor: hunter073" aj dikusiu a tam Vlado2406 spomenul ze vek sa podla parozia da urcit ale len podla zhodov. Preto som sa na tuto temu spytal, lebo ma to zaujalo. Vedel som ze sa da urcit priblizny vek, vekova trieda a vedel som aj ako, ale nevedel som ze sa da urcit s takou presnostou ako pise Vlado2406. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 15.1.2008 o 19:42

Dá sa to určiť veľmi presne,ale momentálne som na nete iba na skok,keď tu budem na dlhšie tak dám odpoveď.Ale dá sa to,mi to v práci robíme s presnosťou na jeden rok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 15.1.2008 o 18:50

maartin dal odpoveď za 1. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomášK, 15.1.2008 o 18:36

Približný odhad veku sa dá určiť podľa tvaru pečate. Mladé jelene 2 až 4 ročné majú pečať vypuklú. Pri 6 až 10 ročných jeleňoch je počať rovnejšia až vydutá. Staré jelene majú pečať miskovité preliačenú do vnútra. Samozrejme treba posúdiť celkovú stavbu a mohutnosť parožia. Parožie dvojročných jeleňov nemá ružicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maartin, 15.1.2008 o 18:36

pre každú oblasť je špecifický poddruh jeleňov, t.j. ich dlžka parožia , tvar, tvar výsad, hrúbka a objem. Nedá sa presne určiť vek jeleňa podľa zhodu. Približne môžeš určiť vekovú triedu. Ale všeobecne je známe, že staršie zhody majú pečať prehlbenú, stredne staré rovnú a mladšie výpuklú. Zhody mladších jeleňov majú pečate dlhšie, staré vtlačené hlboko v ružici. U starých jeleňov sa presúva hmota parožia na spodnú polovicu, staršie zhody majú ostré výsady, v našej oblasti aj sfarbenie je tmavšie.Parožie mladších jeleňov je poreznejšie t.j. sa láme, konce výsad sa lámu. Staršie zhody sú architektonicky vzhľadnejšie. Podľa počtu výsad sa vek jeleňa nedá určiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 15.1.2008 o 14:40

a ty vies ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM