Heming hunting
dnes je utorok,  16. apríl 2024,  meniny má Dana/Danica,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:56,  dnes západ slnka: 18:36
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Prikrmovanie raticovej a diviačej zveri - rady a skúsenosti - diskusia

autor: off Jelsovec
pridané: 16.1.2012 10:35

Z dôvodu, že predchádzajúca téma o prikrmovaní bola vymazaná, pretože prestala plniť svoj účel, poprosím kolegov, aby do tejto témy písali praktické rady a skúsenosti s prikrmovaním u jednotlivých druhov zvierat, a zároveň aby sa podelili o odborné články, ktoré nájdu na internete a týkajú sa prikrmovania, či výživy divo žijúcich zvierat. Téma má slúžiť ako pomoc pre všetkých, ktorí majú záujem sa dozvedieť nové, prípadne oprášiť staršie poznatky. Poprosím vyjadrovať sa k meritu veci...

počet zobrazení: 28 833
počet hlasov: 9
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off lovec1967, 19.2.2017 o 11:00

Zdravím Vás priatelia, chcel by som sa informovať či nemáte skúsenosti s prikrmovaním veľkými balíkmi sena. Niekto ich rozrezáva, že aby sa zver dostala lepšie k senu, ale stačí jeden dážď a je po kvalite. Ja si myslím, že je lepšie balík postaviť na tú stranu ako aj vyjde z lisu, dobre je ho položiť na nejaké dosky alebo paletu aby nevlhol od zeme a tým je chránený pred dažďom aj snehom a zver si z bočných strán môže vyberať sena koľko chce. Prikrmovanie raticovej a diviačej  zveri - rady a skúsenosti - diskusia

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 164 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off citulik, 13.1.2018 o 21:31

Nijako,les neni maštal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off brano654321, 13.1.2018 o 21:02

Ako celorocne prikrmovat vysoku zver? - Prosim vas, ktore krmiva su idealne na prikrmivanie vylucne iba vysokej zveri pocas celeho roka? Ako podla vas idealne prikrmovat (nie krmit, vnadit) pocas celeho roka? Idete o to, ze sudedne zdruzenia vo velkom krmia cely rok kukuricnou silazou, jadrovym krmivom (ovos) a od jesene do jari tonami repy a u nas nie je ziadna zver. Chceli by sme takto prikrmovat len vysoku zver, tak aby napr.diviacia zver nam to nezozrala. Dakujem za kazdy nazor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off citulik, 1.12.2017 o 19:49

lovec1967.tú plastovú sieťku treba odstrániť aby sa nenamotala jeleňom na paroh, lebo oni sa v tom hrabú a rozhadzujú parožím seno. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mepl, 1.12.2017 o 3:17

Zdravím. Vas. Cjcem sa opitat čí. Je dobre krmit srnciu. Z celkovu kukuricu a ako predkladať. Seno spolu z psenicu ovsom a kukuricou?ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kjuby, 11.10.2017 o 12:48

Chcel by som sa so staršími a skúsenejšími poradiť. Ako bolo nižšie uvedené, odporúčali by ste seno vybrať z krmelca von a trebárs posypať soľou. Ja by som to spojil s tým, že by som dotiahol balík sena (300 kg). Ale moja otázka stojí že či keď balíky nechám na otvorenom priestore, (nebudú v krmelci) nezhnije mi počas zimy ak na neho napadá sneh, poprípade neprší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec1967, 19.2.2017 o 11:00

Zdravím Vás priatelia, chcel by som sa informovať či nemáte skúsenosti s prikrmovaním veľkými balíkmi sena. Niekto ich rozrezáva, že aby sa zver dostala lepšie k senu, ale stačí jeden dážď a je po kvalite. Ja si myslím, že je lepšie balík postaviť na tú stranu ako aj vyjde z lisu, dobre je ho položiť na nejaké dosky alebo paletu aby nevlhol od zeme a tým je chránený pred dažďom aj snehom a zver si z bočných strán môže vyberať sena koľko chce. Prikrmovanie raticovej a diviačej  zveri - rady a skúsenosti - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off hunter4321, 27.1.2017 o 19:43

lubenko, to som ešte neskúšal ale ďakujem za radu, aj keď si myslím že čerstvé, voňavé seno je najlepšie a viac bohaté na výživné látky. A to s tou soľou funguje aj na ovce ? Aktuálne mam taký istý problém že im nejako nechutí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 27.1.2017 o 19:34

hunter vyber seno s krmelca von a posyp solou ,možno ani soliť nemusiš,uvidiš ako ho budu brat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hunter4321, 27.1.2017 o 14:53

inginier, win243: presne to isté robím aj ja a na druhý deň je to skoro vždy zožraté. A krmelce plné sena ( nevoňavého ) zver ani moc nenavštevuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off inginier, 27.1.2017 o 11:05

Dobré voňavé seno uložené na kríčkoch- trnka, hloh aj ihličnany- berie zver, že aj omrvinky neostávajú. Aj moja skúsenosť. Ale zdôrazňujem: voňavé seno !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off win243, 27.1.2017 o 8:08

Seno voľne uložené na porastoch trnky, alebo iných krovín, zver berie oveľa lepšie, ako z krmelca. Aj staršie seno. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off sinko, 26.1.2017 o 16:57

Diviaky zožerú všetko, teraz v zime ide vysoká dobre na senáž a hlavne keď sa posype kuchynskou soľou, z jadra mix kukurice, jačmeňa a pšenice. Na jeseň by som vynechal kukuricu a jablká lebo sa nezbavíš medveďov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off ujec112, 24.1.2017 o 16:25

Zacal som prikrmovat suchym chlebom a mrkvou.Chlieb zozraty a mrkvi sa ani nedotkli.Hadam sa na nu naucia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miltrax, 28.12.2016 o 11:18

Možem krmiť v zimnom obdoby zver ked som poľovnik ale niesom v združeni kedže je to dnes problem sa niekam dostať?Mam poľovneho psa a chodim s nim na pole vybehať ho a tak stale prihodim niečo do krmelca.Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off valo7319, 21.4.2016 o 20:16

Pouzivate niekto agatovie listie na pripravu letniny? Lebo som v jednej starsej knihe cital ze je bohate na bielkoviny a vitamin C ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 5.3.2016 o 4:08

ja suchym chlebom prikrmujem, ale zdoraznujem suchym, nie plesnivym...ponukam ho ale zveri ako pochutku, nie ako "hlavny chod". Do valova davam zmes jadroveho krmiva a premixu a vedla par kuskov sucheho chleba a jablcka. To ma srncie ako zakusok.nikdy som sa srniek nepytal ako to chuti, ale vzdy vsetko spratali:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off jaro1, 4.3.2016 o 23:26

Rozne :-o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 4.3.2016 o 21:24

Aké sú názory na prikrmovanie suchým chlebom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 4.3.2016 o 17:56

Nezabudni, že v prvom rade sa jedná o odpad. Neviem, či by ťa niekto pochválil keby si mu (trebárs ak aj s jeho vedomím tam krmelisko už je) niekde vyvalil fekál výpalkov. Neuveriteľne to prekyselí pôdu a 2-3 roky tam nič neporastie, znečistí podzemnú vodu. Ja som osobne za minimálne prikrmovanie zveri pri takýchto zimách a o vnadení vo väčšom množstve ani nehovorím. Toto je jedna z vecí, ktorá by sa mala viacej kontrolovať ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off radovancopan, 4.3.2016 o 10:58

Prikrmovanie výpalkami - Dobrý deň, rád by som sa Vás spýtal, aké máte skúsenosti s prikrmovaním so zvyškami vypáleného kvasu z ovocia. Mám k nemu prístup, no bojím sa, či to nie je vo väčšom množstve škodlivé. Skúšali sme to v menšom, diviaky za tým idú ako šialené, no predsa to nepatrí na ich jedálniček a bojím sa to vyvážať vo väčšom. Za rady vopred ďakujem :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off yaskynar, 31.1.2016 o 16:57

OK, v poriadku, nevedel som, že ako súkromná osoba prikrmovať nesmiem. V tom prípade je pre mňa táto otázka uzatvorená. Vďaka! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 31.1.2016 o 8:14

prečo nenapišeš o ktore združenie sa jedna,ale len obviníš,ale či je to pravda či nie to už nevieme,volako sa mi to nezda že by pol.združenie odmietlo taku pomoc,zadarmo krmenie,skor je problem ten že ako sukromná osoba zver prikrmovat nesmieš ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off yaskynar, 30.1.2016 o 21:39

Premin - kŕmne zmesi - Zdravím, chcel by som sa spýtať, či má niekto z Vás skúsenosti s granulovaným krmivom "Premin zmes myslivecká". Chcel by som totiž pomôcť zveri v zime prikrmovaním. Nie som poľovník a nemám bohužiaľ ani možnosť pripraviť letninu ani seno, nemám to ani kde skladovať. Nemôžem ani objednať a poprosiť poľovníkov vyviesť krmivo do hôr. Skúsenosti s domácimi poľovnými združeniami totiž nemám veľmi dobré, lebo tých je u nás ako maku a každý si chce uchmatnúť čo najväčší kus pre seba aby nemusel pohnúť ani prstom. Takže ani moja prosba na nich, či by som im mohol pomôcť s prikrmovaním sa nestretla s pochopením, ale skôr s údivom, že či som OK, načo by niekto obetoval peniaze a čas, keď z toho nebude nič mať. A že ani oni mi krmivo nevyvezú, lebo tú zver potom "strelí" aj tak niekto druhý. Preto by som chcel možno pomôcť aspoň v malom, nezávisle na nich. Alebo poraďte prosím niečo lepšie. Vďaka! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 29.1.2016 o 17:33

Juraj,divijak v reviri je dôsledok toho že v revíri mizne drobna zver, chcete mat drobnu a lebo diviakou???????,treba sa rozhodnut a nie si potom stažovat ako si podaktore združenia stažuju na polnohospodarov a viem o čom rozpravam,u nas v bažantnici ked sa objavil divočak bolo v pohybe cele polesie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 29.1.2016 o 14:20

U nás pri Nitre berú bažantie vajíčka videl som aj malého zajaca.Vyzeralo to,že si dal zákusok.Škoda,že bol ďaleko! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 29.1.2016 o 11:45

Daniel8 berú ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 29.1.2016 o 11:43

Dobry den. Chcem sa spytat, ci beru diviaky aj vlašske orechy v celku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maly, 20.1.2016 o 20:16

U nas je 5 cm snehu a beru vsetko.ci srncia ci jelenia.zajtra budem 3 krat plnit krmelec a to im davam seno z predminuleho roku.ale kvalitne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miro09, 19.1.2016 o 21:12

.... Vážení ... neverím... téma ktorá znamená pre poľovníctvo najviac...je ZRUŠENÁ .... hlavne, že každý ma čo povedať do strieľania, ďalekohľadov... legislatívy.. lovu.. a prijímania do združenia...... ešte zrušíme tému o psoch... a môžme to tu zabaliť... ... neviem dokedy budú pribúdať príspevky v téme starostlivosti o zver..... a presne tam je aj poľovníctvo u Nás...... ... diskutujú sa len bludy...a podstata tá uniká..... sorryyy.. ale nedalo mi to sem nenapísať.... Miro.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off koval, 19.10.2015 o 18:57

Prene tak ako píše cagi, ale chcem ešte dodať, že ak nemáš miesto na sušenie, je dobré tieto viazaničky napr. zmladého malinčia, žihľavy a z letorastov, napr. aj z vŕbovín sušiť v krmelci pod strechov celé leto a na zimu ich máš po ruke, ale myslím, že aktuálne je to až na budúci rok -je to výborne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off cagi, 19.10.2015 o 15:19

Valo, da sa to aj "senazovat" ale aj susit. Senazovanie je v domacich podmienkach trosku narocnejsi proces, ale priprava letniny (tak sa to vola) je jednoducha, hoci tiez to chce dodrzat par zasad. Na pripravu letniny su idealne jednorocne vyhonky makkych drevin, ktore sa zberaju najneskor v juli. Totiz v neskorsom obdobi uz tieto vyhonky drevnateju a su menej vhodne. Ja rad pripravujem letninu z mladych jablonovych letorastov. Po zbere ich viazem do viazanic a necham ich volne susit povedzme polozene na rebriku tak aby vzduch prudil zo vsetkych stran. Idealne je letninu susit v tieni, nie na priamom slnku. Po vysuseni je ju dobre skladovat az do casu predkladania zveri v suchu a mimo slnka. Vyborna letnina je aj z malincia, tiez sa ale musi brat mlada. Dobre pripravena letnina...asi sa tazko najde nieco cim by si sa najma srncej zveri zavdacil viac... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stajerak, 19.10.2015 o 13:06

Kto vie poradit kde sa da v okrese Martin kupit kamenna sol? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off valo7319, 4.10.2015 o 20:23

obhryzové dreviny - chcel by som sa opýtať raz som vo farmárskej revue vydel ze v jednom PZ pouzivajú cez zimu zmes obhryzových drevín chcel by som vedieť aká je príprava tohto krmidla a či sa to suší alebo sa to nieak skladuje za zelena?
Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 26.10.2014 o 12:30

Prave srncia berie pagastan VYNIKAJUCO ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off radvan14, 26.10.2014 o 10:53

s prikrmovaním diviakov gaštanmi je bežné ale neviem či aj jelenia danielia a srnčia by to brala...ak ano tak asi skorej posekané ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 4.10.2014 o 15:19

Ano, je gastan jedly a nejedly. Ten nejedly (pre cloveka) sa vola pagastan konsky, ale ma zas velmi dobre liecive ucinky (trombozy - zily,cievy, atd)najmä zvonku vo forme masti, ale pouzivam ho opatrne aj vnutorne. No a zver ho ma rada. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off abba1, 4.10.2014 o 11:43

orol gaštan/pagaštan, viem, že ich rozoznáš, ale pre niekoho je to španielska dedina ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 3.10.2014 o 12:33

Je mozne. Gastan aspon podla starej literatury by sa ale nemal podavat zveri len samotny. Ja som prikrmoval zmesou (rozdrvene suche gastany na hrubsiu mucku, kukuricna drt, otruby, slnecnicove semeno, atd. podla potreby a co bolo). Podiel gastanov v zmeske bol tak do 20- 30%. P.s- inak zver berie dobre aj pohodene cerstve gastany na zem vedla krmelca s objemovym krmivom a rovnako dobre aj z korytkoveho krmidla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bullystafford, 2.10.2014 o 15:14

neraz som videl pri vyvrhovani gaštany v bachore v celku nerozzute tak ako aj plane jabĺčka rovnakej velkosti....svokor co robil polesneho v LSR s tym v čase ked existovali polnohosp. vyzkumne ustavy ...či ako sa to volalo ...prikrmoval na tony a vraj sa s tym da pomerne dobre stiahnut - zkoncentrovat vysoká zo sirokeho okolia v zime ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off laco11, 2.10.2014 o 9:05

...zver to veľmi rada bere, horšie to je z plodmi, ktoré boli dopestované v meste alebo pri frekventovaných cestách, toto zver vníma a nekonzumuje... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 164 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM