Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

poľovnícke zvyky a tradície v súčasnosti - diskusia

autor: off detti
pridané: 20.10.2011 21:32

Vážené kolegyne, kolegovia!



Dovoľujem si Vás touto cestou požiadať o vyplnenie dotazníka „Poľovnícke zvyky a tradície v súčasnosti“, ktorý bude súčasťou riešenia mojej diplomovej práce na tému: „Analýza histórie a súčastného stavu v dodržiavaní poľovníckych zvyklosti a tradícií na kolektívnych poľovačkách na diviačiu a malú zver v podmienkach Slovenska.“

Dotazník vyplníte prostredníctvom nasledujúceho odkazu, po jeho vyplnení je potrebné ho odoslať prostredníctvom tlačidla submit/odoslať.



https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHd0eU5YTVVzREViUnZmRWJVTGp2Y1E6MAodkaz />


Za účelom získania presných a objektívnych informácií na túto tému Vás prosím, aby ste odpovedali úprimne. Dotazník je anonymný. Jednotlivé odpovede nebudú vyhodnocované oddelene. Do úvahy budem brať zhrnuté odpovede na každú otázku a budem na ne odkazovať v diplomovej práci. Jednotlivé otázky môžu mať aj viac odpovedí. Odpovedať na podotázky (napr. e)iné...aké?) by stemali len v prípade ak ste volili v predchádzajúcej otázke možnosť "iné".

Vyplnenie dotazníka zaberie 5 minút Vášho času. V prípade akýchkoľvek Vašich otázok, námetov alebo pripomienok ma môžete kontaktovať na uvedenej e-mailovej adrese.

Za čas strávený vyplnením dotazníka a za Vašu trpezlivosť vopred ďakujem!



Bc. Bernadeta Velebná



Odbor: Poľovníctvo

Katedra ochrany lesa a poľovníctva

Lesnícka fakulta

Technická univerzita vo Zvolene

Ul. T. G. Masaryka 2117/24

960 53 Zvolen

email: bernadetavelebna@gmail.sk

počet zobrazení: 9 384
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off cita, 11.11.2016 o 17:48

Kde se co píše a kdo co tvrdí je dosti rozdílné, tak jako zvyky české a slovenské. Vezměme si ale na pomoc logiku. "Poslední hryz" je symbolický poslední kousek potravy z rodného lesa. Není tedy asi zrovna přirozené, aby vlk měl umístěnou v papuly, mordě (zde ať si vybere každý podle národnosti)smrkovou větvičku. Samozřejmě, že to působí dekorativně, ale je to nějak proti přirozenosti. A to už pomíjím vysvětlení, které jsem tu nedávno viděl, že ta větvička má být omočena v krvi, farbe ulovené zvěře. Bylo to popsáno, že jako poslední hryz u jakékoliv zvěře. Opět se mi nezdá vhodné a ani nechápu, proč má jelen dostat do svíráku pobarvenou větvičku. Na druhé straně chápu, že se někteří snaží zanechat svou stopu v historii a proto se snaží prosazovat svou pravdu... Tak ať si z toho udělá každý svůj závěr...:-)

dať hlas príspevku | počet hlasov: 14

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 45 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off miso111, 13.4.2017 o 19:32

Pre mňa je to úplne prirodzená vec. K úlovku mi zbraň jednoducho patrí. Bežne robím fotky s opretou zbraňou, prípadne ju rovno pri úlovku držím a nemyslím si a ani nemám pocit, že by som tým ulovenú zver nejako dehonestoval. Keď si fotky občas spätne prezerám, má pre mňa foto zo zbraňou oveľa väčšiu výpovednú hodnotu ako bez zbrane. Čo jáger-to názor ale ja sa na vec pozerám tak a určite patrím k poľovníkom, ktorí na tradície a úctu k zveri nezabúdajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off lubenko, 13.4.2017 o 15:49

podla mna sa tím nič nevyjadruje,len sa chce každý pochváliť svojou humporou,ja som to urobil raz so svojou mauserkou a Blazer mi napisaL že taku humporu by ani do hrachu nedal:):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 13.4.2017 o 15:23

Jene, mne to stačí takto :) ale to nie je dôležité. Skôr mi šlo o to, či je to nejaká tradícia oprieť zbraň o ulovenú zver a čo sa tým vyjadruje? poľovnícke zvyky a tradície v súčasnosti - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off binka, 13.4.2017 o 13:04

Podle mě je lov spojený se zbraní a hlavně u těch, kteří zbraně mění je to hezká vzpomínka. Za zvěř se zbraň hůř ukládá, aby byla vidět a netrčel z poza zvěře jen lauf.PS:Dušane zkus odfotit zbraň v pozadí :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mamilittt, 13.4.2017 o 9:20

Podla mna bėė je spravne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 13.4.2017 o 9:05

Ahoj vospolok, nič proti tým, ktorí to robia, ale zaujímalo by ma prečo opierajú flintu o ulovenú zver a fotia ju v popredí? Vyplýva im to z nejakej poľovníckej tradície, či miestneho zvyku, alebo je pre nich len potrebné detailne dokumentovať akou zbraňou danú zver ulovili? Na dokumentáciu by mohlo stačiť odfotiť zbraň v pozadí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off apple, 28.11.2016 o 9:44

cita, ono , neuraz sa, v dnešnej dobe rozoberať až také drobnosti o hlucháňovi, ktorého som nevidel ani ja, je len zakrývaním vážnych problémov v kultúre a teda i tradíciach poľovníctva - myslivectva. no povedz mi, čo je u vás tradičného na skutočnosti, že tlmiť mačku, psa môže len myslivecká stráž... povinnosť chrániť majú predsa všetci. alebo čo je tradičného na rozmáhajúcom sa love ťažkými psami a následnom zaklatí prasaťa. odpoveď je: nie je to tradičné, ale zákon to umožňuje. a ak by bola pochybnosť, tak to zaklatie nazveme zárazom... priateľu, toto napríklad sú tradície, s ktorými sa treba vysporiadať a nie s so zálomkom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off cita, 27.11.2016 o 21:41

Drobná připomínka k poslednímu příspěvku apple. Nevím už, kdo předmětnou citaci vytvořil, taky jsem ji někde četl. Ale domnívám se, že autor zapomněl uvést do výčtu hlucháňa a holniaka. Naopak na dropa si vzpomněl :-) Dále ten třívýhonkový, velikosti dlaně... A co v listnatém lese, mají být tři listy, v zimě pupeny, nebo jak? Dále odlomím doprovodu, případně vůdci psa, který provedl dosled a ještě je opomenuto, pokud se lovu zúčastnila dáma, tak i ta má nárok. Co už tomu lovci na klobouku zůstane??? Třívýhonkový úlomek dávat 150 kg jelenovi do svíráku, jako poslední hryz taky asi nebude to pravé. Už vidím jak autora takové fotky tady sjedou za to, že na hryz zapomněl, protože tam nebude ani vidět. Nejsem příznivcem "větví" z polovina stromu, ale doporučoval bych v tomto používat logiku, nebo zdravý selský rozum a nedržet se toho, že někdo někdy něco napsal i když se jedná o zjevnou "blbost". Ale kdo chce, ať se striktně drží toho co je někde napsáno. Mimochodem, teď jsem si vzpomněl, že jeden velký strážce mysl. tradic napsal, že hlucháň má v podtatrčí bílá péra. To když si přečte adept, který v životě velkýho kohouta neviděl a možná ani neuvidí, ale zato to bude možná celý svůj další život všem tvrdit, že to tak je, protože to napsal pan XY. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off apple, 13.11.2016 o 17:37

niečo podobné ako u nás - teda netuším, kde je problém! zacitujem, nechce sa mi to prekladať: "Za úspěšný lov (lovecký úlomek) – třívýhonkový, nebo listnatý ve velikosti dlaně. Po lehkém smočení v barvě se dává na pravou stranu klobouku. Je-li lovec sám, udělá to takto, má-li doprovd, počká, až k předání dojde od něho. Předává se levou rukou položený na klobouku, nebo na rukojeti tesáku ulomenou částí ke střelci. Úlomek se dává za veškerou spárkatou, za velké šelmy, lišku, z pernaté nyní jen za divokého krocana, dropa a bažanta královského. Nosí se jen do konce dne lovu. Chce-li lovec působivě poděkovat průvodci za jeho zásluhy, přivábení, či jinému za úspěšný dosled barvářem, pak po obdržení úlomku ulomí jednu boční snítku a předá průvodci, či majiteli psa – (možno i psovi za obojek)." ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Leon, 13.11.2016 o 17:00

posledný hryz - vetvička, ktorá sa dáva ulovenej raticovej zveri do papule posledný zob - vetvička, ktorá sa dáva ulovenej vzácnej pernatej zveri do zobáka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 13.11.2016 o 16:36

To zanechání stopy v historii je příkladné např. v českém jelenu evropském, pak lesním a pak znovu evropském :-) Daňka skvrnitého přejmenujeme pro jistotu na evropského a hasiče na požárníky a pak znovu na hasiče. Chudáka vlka pojmenujeme dravým, abychom zdůraznili, že je schopen požírat i Červené čiapočky i když by bylo určitě vhodnější např. vlk sivý a z černé vrány uděláme túlavů. Myslivecká mluva a zvyky na Slovensku i v Česku jsou jsou pod vlivem dříve používaných germanizmů, ať se nám to líbí nebo ne. Všude budeme psát, že jelení zvěř má kelce, ale stejně 90% lidí používá výraz grandle, který je čistě německý. Český výraz "holá zvěř" je přesný překlad z německé Kahl Wild. Na Slovensku je "uzákoněn" výraz bezparohá zver. Kolik lidí ho ale v praxi používá? Taky bych chtěl vidět, kdo používá a zvládá cs tradici, že lovec musí zvládnout vyvrhnout ulovenou zvěř, bez vyhrnutých rukávů a ty si nesmí znečistit. Ať mi to ukáže u 150 kilového jelena, nebo metrákového diviaka. Ale je to prostě tradice, kterou někdo bude slepě vyžadovat i když je to nesmysl, jen proto, že to někdo někdy řekl, nebo napsal. Tak zatím stačí a teď do mě :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off apple, 13.11.2016 o 16:26

cita, naozaj sa ťa nechcem dotknúť, no nie je mi jasné, čo ťa vedie kriticky sa vyjadrovať o tradíciach trošku inej poľovníckej komunity. historicky nemáme totožné základy tradícii, teda sa aj trochu líšia. je to normálne. tvojimi slovami: nie je prirodzené, aby radil a vyhodnocoval vhodnosť niekto, kto o tom vie len z dávnej minulosti svojej krajiny. rozmením ti to na drobné: poslený vlk v čechác 2. prosince 1874, posledný medveď 14. listopadu 1856. trochu mi (bez urážky) pripomínaš európsku komisiu, ktorá tiež všetko vie najlepšie. pozri sa okolo seba, aké tradície sú okolo teba, aké vznikajú. vyhodnoť etickosť poľovných praktík o ktorých sa dozvedám, že sú v súlade so zákonom. no rozhodne nie s tradíciou... dúfam, že tieto riadky pochopíš správne. a nedaj na každého mudrlanta ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Leon, 13.11.2016 o 16:21

Stagstalker nemáš něco věrohodnějšího že se na Slovensku dává zálomok šelmám ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 13.11.2016 o 11:17

Já to všechno vím, jen jsem chtěl navodit směr k předchozím zálomkům u vlka v návaznosti na tradice. Takže jágerek, krásný germanismus ze slova jager recht, myslivecké (polovné) právo. Bixka, opět z německého bichsflinte... Tak, teď jedu nakrmit zvířátka a až bude chvilka, tak se vrátím k pokračování. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso243, 13.11.2016 o 8:37

Správny názov je guľobrokovnica,nie obojetnica a bixa. Jedlu sa hovorí aj jágerek ale rovnako sa označuje aj poľovnícke právo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off yegi, 13.11.2016 o 8:25

cita,je to bixa a pochúťke sa hovorí jagerák. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stetien, 13.11.2016 o 6:58

Pre cita ,takej puške sa hovorí bixa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 13.11.2016 o 2:27

1. kombinovaná zbraň :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 12.11.2016 o 23:19

Lidi, prosím povězte mi, jak se říká slovensky zlamovací flintě, která má vedle sebe kulovou a brokovou hlaveň a jak se říká pochoutce připravené na divoko z pečienky, oblíček, srdce, většinou brzy po ulovení a vyvrhnutí zvěře... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 12.11.2016 o 18:14

Jaro som rad že som ta rozosmial,ved polovnictvo je o tom aby sme z toho mali radost a uživali si to a nie aby sme sa škriepili a dakujem za hlas ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 12.11.2016 o 17:19

Po precitani Vasich prispevkov (Jaro a Lubo) si Vam dovolujem okamzite dat hlas aj z dovodov, ze schuti som sa na Vasich prispevkoch zasmial:-o))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 12.11.2016 o 16:35

mňa zas zaujalo ,že stalstarger je asi moc mladý na to aby mohol niečo vysvetlit ,či??????,zatial čo Leon si z toho môže robit posmech. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 12.11.2016 o 15:46

jaro, mňa zaujalo, že už extrémne nie je nutné ukladať zver na pravý bok. takže ono to tá tradícia, ktorá sa opiera o mýtus, legendu už nie je potrebná a jej zmenou dôjde k zániku zas jedného kusu histórie a kultúry. takže udržovanie tradícii nie je udržovanie. pre seba hľadám vysvetlenie takých myšlienkových pochodov a napadá ma, že zrejme prijal konanie niekoho, koho má ako vzor. pre mňa je také znevažovanie a spochybňovanie tradícií naprosto neprijateľné. no skúsim ten vzor. je z knihy, ktorú po 10€ predávajú OPk a používa sa ako učebná pomôcka, metodický pokyn. podľa mňa hnoj. v nej nájdeme aj toto: poľovnícke zvyky a tradície v súčasnosti - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off jaro1, 12.11.2016 o 15:23

Stagstalker, riadok 12,13,14 = "Dnes uz tiez nema extremny vyznam ukladat zver na pravy bok (pricom mnoho polovnikov ani netusi preco sa to tak robi) a predsa sa to zvykne dodrziavat". PS- tusime a pravdepodobne aj vieme. Srdce je na lavej strane, je blizsie, vystreleny šíp hlbsie zasiahol srdce, komoru. Naviac, šíp bol pekne vidiet zabodnuty, kedze zver padla na pravy bok, resp. ulozila sa na pravy bok.Dalej ju tu zrejme aj dovod "srdcom ku zveri".Asi tak nejako, ci ako povies? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on Stagstalker, 12.11.2016 o 10:05

Leon, to co som tam odcitoval je oficialne znenie polovnickeho poriadku, ktory tvori prilohu c. 2 k stanovam SPK, konkretne cl. 12 odkaz To u nas zatial plati a pokial sa to nezmeni, mali by to polovnici dodrziavat, najma pri oficialnych prilezitostiach, bez ohladu nato ci im to logicke pride alebo nie. Ja viem, ze v CR si bohuzial zalomok velkym selmam dat velmi asi velmi nemozete, lebo ich tam oficialne ani nelovite a tych par ks co tam mate aj tak primigrovalo z inych statov, takze taketo ustanovenie je pre vas v sucasnosti zbytocne. Preto ma zaraza, ze opat maju plne usta pouceni pri teme suvisiacej s velkymi selmami opat cesi, ktori si ich v minulosti vytlkli a v sucasnosti ich maju problem udrzat a ich stav sa poniektori snazia zvysovat casto tym, ze chcu obmedzovat v love nas, aby im tam snad uspesne nejake tie velke selmy odmigrovali, ked im uz u nas bude tesno. Co sa tyka zvykov, vyradiska a pod., ide tu najma o vzdanie ucty zveri a udrziavanie tradicii, ktore sa dedia. Dnes uz tiez nema extremny vyznam ukladat zver na pravy bok (pricom mnoho polovnikov ani netusi preco sa to tak robi) a predsa sa to zvykne dodrziavat. Posledny hryz je v prvom rade symbolika, ide o prejav ucty a tradiciu, nie o striktne dodrzanie potravinoveho prijmu toho konkretneho zvierata. Ja ho vnimam ako rozlucku s lesom, kde dana zver travila svoj zivot a ano, ma aj dekorativny efekt. Ulovenie velkej selmy je sviatok a tak by k tomu mal aj polovnik pristupovat. Dat si tu namahu a cas a zver pekne ulozit, podlozit cecinou a dodrzat zvyklosti, ktore u nas oficialne platia vratane posledneho hryzu a zalomkov, nie odfotit ju niekde na boku, idealne rozkmasnutu gulou, vyvalenu v trave bez vsetkeho. Spravit si pekne foto a tu chvilu zvecnit, ved je to vyznamny okamih polovnika v jeho zivote a spomienka na cely zivot. Nehovoriac o tom, ze vzal zivot vzacnemu obyvatelovi lesa a prejav ucty uz len tym casom, ktory mu zaberie priprava takehoto vyradiska a uprava trofeje je to najmenej, co pre zver ako prejav ucty a pokory moze vykonat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

off Leon, 11.11.2016 o 22:55

Josefe Stagstalker ti ten poslední hryz určitě vysvětlí :-)) Ještě že nedoporučuje jako poslední hryz šelmám kus jelena :-) odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off cita, 11.11.2016 o 17:48

Kde se co píše a kdo co tvrdí je dosti rozdílné, tak jako zvyky české a slovenské. Vezměme si ale na pomoc logiku. "Poslední hryz" je symbolický poslední kousek potravy z rodného lesa. Není tedy asi zrovna přirozené, aby vlk měl umístěnou v papuly, mordě (zde ať si vybere každý podle národnosti)smrkovou větvičku. Samozřejmě, že to působí dekorativně, ale je to nějak proti přirozenosti. A to už pomíjím vysvětlení, které jsem tu nedávno viděl, že ta větvička má být omočena v krvi, farbe ulovené zvěře. Bylo to popsáno, že jako poslední hryz u jakékoliv zvěře. Opět se mi nezdá vhodné a ani nechápu, proč má jelen dostat do svíráku pobarvenou větvičku. Na druhé straně chápu, že se někteří snaží zanechat svou stopu v historii a proto se snaží prosazovat svou pravdu... Tak ať si z toho udělá každý svůj závěr...:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 14

off polovnicek96, 11.11.2016 o 15:30

Páni kedže je to téma o tradícíach a zvykoch tak by som sa chcel spýtať ako je to s posledným hryzom u velkých šeliem, lebo na istej socialnej sieti jeden dotýčný z tejto stranky napísal že nič take neexistuje pri medveďovi a vlkovi tak ma prosím uvedte na pravú mieru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 24.10.2011 o 12:25

Nepomůžu, západ vás zjevně nezajímá hehe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off operak, 24.10.2011 o 11:28

Snáď som aj ja trošku pomohol :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 24.10.2011 o 11:01

vplyv súčasnosti na poľovnícke tradície sa prejavuje napr. vo fotení úlovkov mobilom a rozosielaní msm :) a to nielen pri kolektívnych, ale aj individuálnych poľovačkách ... ak si podobné postrehy vhodne zakomponuješ, páni docenti si zlepšia náladu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomko, 24.10.2011 o 10:08

Vyplnená. A želám veľa šťastia!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 24.10.2011 o 9:32

Vyplnil som a odoslal ak to nedôjde treba ma kontaktovať, vypíšem znova.Držím palce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off detti, 21.10.2011 o 23:10

no jasné... výsledok bude asi tak v decembri... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lycan, 21.10.2011 o 19:56

poslané.mohli by sme sa potom dozvedieť výsledok?veľa šťastia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 21.10.2011 o 18:27

nech ti to dobre dopadne,držim palce ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 21.10.2011 o 17:30

detti sú tam nejaké nepresné otázočky, ale inak fajn. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo7227, 21.10.2011 o 11:50

odoslané...hodne šťastia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off detti, 21.10.2011 o 10:47

Ďakujem za spoluprácu! :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bracho, 21.10.2011 o 9:55

vyplnene odoslane...prajem uspesnu obhajobu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 45 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM