Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Ako je to s o srncom I . VT - diskusia

autor: off atyla13
pridané: 25.5.2011 16:25

Dobrý deň , ako je to vlastne s kritériami na srnce I.VT Výrad je pod 10 cm alebo pod 12 cm.


zatial som sa stretol s obydvoma "verziami" Ďakujem

počet zobrazení: 5 979
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Leon, 26.5.2011 o 22:45

možná to někoho bude zajímat odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.5.2011 o 20:04

Edo maš uplnu pravdu ,pametam si na už zosnuleho ing,Krištofa riaditela SLTŠ v Liptovskom hradku,čest jeho pamiatke,s ktorym sme na tuto temu odstrelu 1 v.tr ako u srncou tak u jelenou sem tam podiskutovali i on bol zastancom toho aby sa jednotky nestrielali a vedel to i dobre zdôvodnit na škole tomu bola zasvedcena cela jedna chodba ako fotografie tak trofeje,dobre sa to tam dalo okukat a hlavne pri chovatelskych prehliadkach bol vždy ochotny s každym podiskutovat o selektivnom odstrele čo mi teraz dost chyba,sice mne ani nie tym nechcem povedat že to nepotrebujem:):):) ,ale zišlo by sa to tym začinajucim polovnikom a tym čo si už myslia že su odbornici,pretože v otazke chovnosti sa budeme učit stale ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.5.2011 o 19:09

lubenko presne ako píšeš . Žial nemajú problém iba s dvojkou a totálny s trojkou :-D ale ako vidíš otázku atyla13 nepozná pravidlá odstrelu ani u jednotky :-D Naštudovať sa to dá do 2 minút len treba chcieť . Parohy ako ukazovateľ kvalitného chovu nepovažujem za meradlo . Hlavne selekcia holej zaručuje kvalitu chovu . To že má srnec na hlave krivé ihličky ako ceruzka dlhé 13cm nepovažujem za chovného jedinca za ktorého odstrel by mal byť poľovník trestaný !!!Žial podľa zákona je to inak . Vidliak v silnej hmote a parádnym perlením s 10cm výškou je ďaleko kvalitnejší do chovu .Pri odlove hlavne rozhoduje stavba tela ,ktorú každý vidí tak u sŕn ako i u srncov . Premerávanie na prehliadke so šublérou v ruke považujem za jednu z mnohých komedialnych kúskov v poľovníctve . Tzv hranie sa na zušlachťovanie chovu . To ešte odhliadnem od toho koľko % je vymenených za iné jedince ako boli strelené .veroslavorlovsky súhlasím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 26.5.2011 o 18:54

ja osobne by som uplne zakazal lov 1 v.tr,nech srnec v 2 v.tr. ukaže čo z neho bude,ale nastane druhy problem vyselektovat z tohoto odstrelove srnce,hodne polovnikou ma z 2 v.tr velky problem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 26.5.2011 o 16:05

Áno je to jeden z hlavných dôvodov klesajúcej kvality srnčích trofejí.Loviť srny by mal skúsený poľovník.Skutočnosť je však presne opačná.Lovia ju tí,ktorí si naivne myslia že tým nič nepokazia keď spustia akúkoľvek srnu.Lov holej je v mnohých združeniach chápaný ako trest,je to len o robote a starostiach čo potom s ním. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off veroslavorlovsky, 26.5.2011 o 14:55

hej...no Edu a co sa týče holé tak to bývá pak opravdu tragedia co je vidět odlovené...u srnca aj trůba pozná či má neco na hlavě a pak to svede na cm...ale jak vysvětlit trůbovi jaků holů střelit, to už je horší....když pak člověk vidí ulovenů 17kilovů("na prodaj") čiplenu...pak už centimetry nepomožů...pak třeba přes prsty... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.5.2011 o 14:42

Rozvetvený do 10 ihličiak do 12 cm . Tragikomické je však to , že pri srnách nie je sankciované žiadne kritérium chovnosti . Holá zver je však minimálne 50 % nositeľ genetiky. Takže je to zase len o hraní sa na selektívny odstrel . Prajem príjemné meranie , ktoré je podľa mňa dosť o ničom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 26.5.2011 o 14:33

Jager68-pozdravujem Ťa :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 26.5.2011 o 14:23

operak...s tou komisiou suhlas na 100%.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 26.5.2011 o 14:17

Jasné Věroslave,ja som len citoval parametre chovnosti.Že máš pravdu o tom niet pochýb,tiež som toho názoru že hlavne k ročkom treba pristupovať nie vždy v súlade s kritériami.Či tak bude však aj komisia o tom nie som vôbec presvedčený :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 26.5.2011 o 13:54

VEd o tom je rec....vero...mnohym to ,,pomože"..ved nema dlzku..to budu argumenty...žiaľ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off veroslavorlovsky, 26.5.2011 o 13:40

-))) furt všeci centimetry...pokud budu mět vedle sebe dva ročky na dostřel :1)15 cm tenký jak lehká marska 2)8 cm a sila jak palec u nohy tak na kterého by ste zmáčkli??? asi na teho druhého...hmm já určitě ne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Ondrik, 26.5.2011 o 11:51

Minulý rok boli kritéria pre 1.vt v CHC okresov Nitra a Zlaté Moravce nasledovné: ihličiak minimálna dĺžka kmeňov 14 cm a srnec s členitým parožím minimálne vidliak s dĺžkou 12cm. Inak v poľovnej oblasti J XXVIII Tribeč platili kritéria 12 cm ihličiak a 10 cm členitý kmeň. Hmotnosť 110 gramov v oboch prípadoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 25.5.2011 o 21:16

Uz ani tie cm neplatia. V niektorych oblastiach tie cm este pridali a myslia si ,ze ako paradne vylepsia genofond.Nejako pozabudli na slabu disciplinu a hlavne ochotu vydrzat ,,par "rokov aby vysledky boli badatelne. Dlžka členiteho nad 12cm a bez vetiev 15cm...aj toto je realita.V PZ kde vsetky srnce padnu do 17.5....to nema sancu na uspech..akurat sa strelcom ..ulaví",ze snad neodlovili chovný kus... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 25.5.2011 o 21:09

alebo nad 200 CIC ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 25.5.2011 o 20:59

Brano,Andrej to nevystihol on sa to od niekoho dozvedel:):):):)a lebo čita odbornu literaturu a priručky ktore sa tykaju odstrelu trofejovej zveri a to preto aby sa tu potom nemusel vypytovat ako je to s kriterijami ,čo si myslim že by mal mat každy polovnik v maličku,keby som sa to opytal ja pochopim už mam nejake roky ,zabudam,ale mlady polovnik ten by to mal vediet nazpamet:):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brandys, 25.5.2011 o 20:44

operak vystihol si to presne a stručne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 25.5.2011 o 16:57

Srnec I.V.TR. je chovný ak má - dĺžka kmeňa bez vetiev nad 12 cm dĺžka členitého kmeňa nad 10 cm redukovaná hmotnosť parožia - 110 gr. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov