Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

neporiadok v malej fatre - diskusia

autor: off bystricka
pridané: 21.3.2011 11:36

srdecne vas vsetrkych pozdravujem a chcem sa s vami podelit o svoje negativne skusenosti pri prechadzkach po lesoch malej fatry a samozrejme si vypocut aj vas nazor ....neviem, ci je to vsade tak , ale u nas v lesoch je stale vacsi neporiadok po tazbe, niektori majiterlia lesov si zakon vysvetluju po svojom, svoj les vytazia, ale co tam zostane potom to uz nikoho nezaujima-cest vynimkam, su miesta cez ktore sa vobec neda prejst, vsetko zatarasene, pohadzane jedno cez druhe, je mi z toho az zle, hlavne, ze maju vo vrecku eurace za predaj stromov, a legislativa z olu na to kasle, vyjadrite sa prosim aj vy ci sa to zda len mne, alebo je to naozaj tak, dakujem

počet zobrazení: 13 987
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 56 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Edu, 28.3.2011 o 13:15

bobo1 ja si lesníkov vážim ako i ich prácu . Keď má niekto podozrenie na nejakú činnosť ,ktorá nie je v poriadku, môže podať podnet napríklad na Slovenskú inšpekciu životného prostredia odkaz Vyrozumejú vás písomne a dozviete sa podrobnosti . Poľovníci to nevyriešia . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bobo1, 28.3.2011 o 11:49

edu tu nik nekydá na lesníkov. Ale ked takéto skúsenosti majú goret, steffan, brandys, bystricka, ja a pod, ktorí sme z rôznych častí Slovenska, tak toto bude asi niečo, čo sa týka celeho uzemia štátu, nie je to žial asi ojedinelí jav. Žial! Ale samozrejme nie sú všetci lesníci rovnaký!! TO ozaj nie ! Poznáš to, aký generál taká armáda... (-: Ako píše goret, aj naša chudoba môže byť dôstojná... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.3.2011 o 6:51

v každej profesii sa nájdu takí i onakí. skutočný profík v danom obore po sebe zanechá čosi viac než iba kopec bordelu a nasratých ľudí a to ako sa u nás hospodári s lesmi je síce vizitkou našich lesníkov, ale nie iba ich. je to vizitkou aj našej nevšímavosti, ľahostajnosti, vriťsapchajstva a podobných vlastnosti híkame nad krajinami kde sa dá v lese zarobiť a z lesa slušne žiť, ale nemalo by mám stačiť zmieriť sa s faktom, že tomu tak u nich je a v nás nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.3.2011 o 0:05

Treba nakaydať na lesníkov čo do ních vojde !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Felix12, 25.3.2011 o 22:04

Bordel bol je a bude ešte väčší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Steffan, 25.3.2011 o 21:53

Gonet úplný súhlas....brandys ano chodiť dnes po lese je dnes naozaj niekedy akrobaticý výkon...bobo1, áno veľa záleží na ľudoch ktorý v lese pracujú. Ale človeka ťažko zmeníš. A to je problém ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bobo1, 25.3.2011 o 15:11

hector, edu viete, i ked som rodený optimista, žial si nemyslím, že keby slovenský lesník / a aj les robotník / zarábal tolko ako nemecký a fínsky, že by sa niečo zásadné zmenilo zo dňa na deň... to samozrejme platí aj o iných profesiách na Slovensku. A ako píšem nižšie, poriadok nič nestojí čiže toto nie je o zárobkoch ale o laxnosti a ľahostajnosti k svojmu okoliu. Zvlášť tragické je to, keď si uvedomíme, že sa v tomto prípade jedná o ľudí, ktorí sú každý deň v prírode a sú s ňou bytostne spojení / veď je to ich obživa /. Toto je podľa mňa vážne!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brandys, 25.3.2011 o 14:10

Bordel je všade nielen v Malej Fatre,vidím to u nás trebars v našich lesoch kde poľujem ja.Je to dávno čo sa dalo po lese chodit a polovat bez toho žeby človek musel obíst nejaký vývrat,teraz je to neskuotčné.Ked sa trebars vyberem na postriežku do lesa alebo obíst revír po hranici tak ma ide trafit šlak,nedá sa súvisle prejst po lese ako to bolo trebars 10 rokov spet lebo je to všade bud zaváľane od stromov a konárov po tažbe ktoré ležia v lese už niekolko rokov nezpracovane.Nehovoriac keby som sa mal v noci presuvát trebars po lese,tak v zime sa to ešte dá lebo je aspon dobre vidno pod nohy a je lepšia orientácia po lese ale v lete je to hrozné,lebo tie pováľané stromy su snad všade nohovoriac o konároch a pozostatkoch z tažby,to vás raz dva zmetie v lese a potom není problém i zablúdit..Inak nemám slov v našich lesoch poriadok asi nikdy nebude,každý pozerá len ako viac nahrabat a nazdar.A na koniec jedna závažna záležitost že po tažbe zostávajú plastové flaše od benzínu a oleja to je nehoráznost a stáva sa to asi tradiciov u nás.Kreténí vynesú plné flaše z palivom do lesa ale už je problém zniest prazdne flaše z lesa,lebo je to neskutočná zátaž a v lese sa to podla niekotých jedincov asi stratí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bobo1, 25.3.2011 o 11:22

Samozrejme, že u nás nie je situácia ružová / v ničom asi / ale myslím si, že viesť vo svojom useku robotnikov čo tam pracujú k poriadku nestojí nič. Nehovorim o haluzine po ťažbe samozrejme... Ide o plastový odpad obalov po olejoch, roztrhaných lanách,konzervách a pod. S haluzinou si časom príroda poradí sama k svojmu prospechu ale s pe fľašami určite nie! Toto je len o celkovom prístupe a kontrole! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.3.2011 o 10:50

Páni, teraz som fakt nepochopil čo obhajujete? Že musíme žiť skromnejšie a preto v bordeli? Nemali by sme naopak žiť hospodárnejšie a nie len vyzobávať kde sa dá hrozienka z koláča? Vybrať len to najlepšie a ostatok ponechať na vnivoč, to dokáže hocikto, na to lesných ani iných inžinierov nepotrebujeme. A potom čo? Asi po nás potopa, ktorá asi fakt aj hrozí, ak sa pred jarnými vodami zaserie vodnisko čečinou a niet toho boha, ktorý by ju po sebe upratal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hector, 25.3.2011 o 9:20

neni zaco :) no jasne v nemecku je to ine, tam su lesnici pravdaze plateny inak.Ja som tam bol tiez u jedneho a ten mal barak ako hovado, ohrev vody a kurenie riesene tak ze som to ani nepocul este, vyuzival dazdovu vodu a vseliake ine vymozenosti..na dvore parkoval tak terenny mercedes ako aj limuzina, tiez mercedes samozrejme..podobna situacia je aj v skandinavii, dokonca v polsku maju platy okolo 2000e co sa s nasimi neda zrovnavat..to je ale uz na inu debatu, preco je to tak a zas by nas tu zavrhli ze kritizujeme system na SR :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 24.3.2011 o 22:19

hector ďakujem za odbornú odpoveď .Ja nie som natoľko zdatný v tejto téme kedže nie som lesník. Ale mám predebatované hodiny k tejto téme od priateľov lesníkov . Jedného lesníka poznám čo je krátko po škole a vozí sa v jeep cherocke ide stavať nový dom a zarába niekoľko tisíc euro mesačne . Je to les.ing ,pracuje v svojom obore a fyzicky vysádza stomčeky ,natiera terminále a všetko čo v lese treba . Faktom je ,že to robí v Nemecku :-DDDD V našom pz má terenne auto viac ako polovica členov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hector, 24.3.2011 o 21:09

vsetko zalezi od danych dielcov o ktorych tu diskutujeme.nevieme aky je tam stupen ochrany, nevieme aky je tam predpisany hospodarsky sposob, aky cas ubehol od tazby, ci je uz tazba dokoncena nevieme nic..Vieme ze niekde su porozhadzovane konare.Ak je to vysledok kalamity v najvyssich stupnoch ochrany neni sa o com bavit.Ak je to vysledok umyselnej tazby tiez to automaticky neznamena ze si lesnici napchali vrecka peniazmi a idu dalej.Potazbova uprava tazbovych ploch sa predsa nikde nerobi ihned po tazbe, haluzina sa uhadzuje az v lete, pripadne po roku ak je nutne zalesnovat..Tu niekto ospevoval ako sa dakedy odtal holorub a pekne zalestnil, vysledkom su rovnorode, nestabilne porasty o bioklimatickych podmienkach na holorube ani nehovoriac..To bolo, v sucastnosti sa ide cestou prirodzenej obnovy, predsa naklady na umelu obnovu su vysoke a prirodzena, pripadne kombinovana je aj lepsia..A uz ked tu citam o tom ako sa horar za peniaze s kubikov vozi na terenaku..Kuknite si na nete co stoji taky terenak budete prekvapeny, ojazdene nie su vobec drahe a chcem vidiet horara tuctoveho na novom, utopia :)A ked ma usek 3000ha tak neviem ci ho ma obiehat pesi alebo co..Inak tie ceny dreva vobec nie su take zavratne ako si laici myslia, zeto naklady na kubik dreva na OM su ovela vyssie ako si mnohy myslia, takze tak je to s tym nabalovanim sa.Lesy ziadnu dotaciu na rozdiel od polnohospodarov, ci vodarov nedostanu..Dalsia vec, lesnici maju udrzovat bystriny, co je v drvivej vacsine zdroj vody na SR - horske bystriny..Ale vodari nepustia ani cent, takze tolko k ekonomike..A peniaze su rozhodujuce..Predsa niekto nemoze si dovolit robit v sucastnej dobe cinnosti ktore su stratove..Ze je situacia s lesnictvom taka ako je to je skor vina spolocnosti nie lesnikov..A prosim vas ukazte mi niekto uz tych lesnikov topiacich sa v peniazoch..neviem ci som slepy poznam ich teda mnozstvo, ale prachaci to zial nie su.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 24.3.2011 o 12:01

Hector som rád že sme sa pochopili . Ospravedlňujem sa že sme od harvestora odbočili cez ťažbu do USA. Iba som zareagoval na názor. Prosím objasni im prečo sa ťaží tak ako sa ťaží a prečo sa haluzina v národných parkoch nespaluje . Prečo sa na istých miestach nechávajú popadané stromy len tak atď. :)) ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 24.3.2011 o 10:47

hector, čo povieš na vodnisko plné čečiny teraz na jar? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hector, 24.3.2011 o 10:40

mne zas ako lesnemu inzinierovi (druha generacia lesnikov v rodine) je zas najblizsi a je aj najrealnejsi eduho nazor.Velmi spravne sa vyjadril tak k lesnej tazbe ako aj zakladaniu a pestovaniu lesov.To su fakty.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 24.3.2011 o 10:39

v Belianskej doline (VF oproti Bystričke) za bordel súvisiaci s ťažbou dreva môže súkromná spoločnosť. V nedeľu som tam zažil chlapíka s plácačkou, kontroloval vozidlá a ten bordel akosi nevidel, a možno i videl, ale hovno voči nemu zmohol, kedže prvý krát tam nebol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 24.3.2011 o 10:34

edko prestan ma uz ohurovat uz som dost ...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 24.3.2011 o 10:22

Vidíš Bystrička čo všetko si sa dozvedela od neporiadku v národnom parku až :-DDDDD Podľa štatistík v súčasnosti žije v Pensylvánii 400 000 Slovákov alebo ich potomkov. Mnohí z nich sú verní viere, ktorú získali od svojich predkov, chcú sa v nej prehlbovať a rovnako túžia pokračovať v slovenských zvykoch a tradíciách... Slováci v Pittsburghu majú aj svoje rozhlasové vysielanie. Každú nedeľu je jedna hodina venovaná slovenskej hudbe, oznamom aktivít . Prostredníctvom rozhlasu sa dajú osloviť aj ľudia žijúci vo vzdialenejších kútoch Pensylvánie a tak rozhlasové vysielanie spája Slovákov žijúcich v celom okolí. Podľa sčítania ľudu v USA 1991 Celkovo 1.8 million ludi sa identifikovalo svoj slovensky povod pri scitani ludu v USA v roku 1990. Po Slovensku, toto je druha najvacsia koncentracia ludi, kt. su Slovaci alebo Slovenskeho povodu. to bolo však pred 21 rokmi .odkaz Dnes je odhad 2 500 000 . Podotknem ,že samozrejme nejde iba o emigráciu z dôb komunizmu. Steffan všetko je politika aj keď niekoho vezmú či nie do pz musí viesť správnu politiku . Ja som zatiaľ poľoval v dvoch PZ v oboch som dostal 100% hlasov v tajnom hlasovaní v PZ Bošáca ako i PZ Ivanovce . Takže som asi viedol aktívnu a správnu politiku :-D V ochoch PZ bola nadpolovičná väčšina členov bývalých komunistov :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 24.3.2011 o 9:49

chlapci som sa pobavila, pre vas len vymysliet nejaku temu a budete sa bavit od od ameriky, cez teroristov az po krmelceky, ktore da postavit horar robotnikovi...., mate naozaj siroky zaber, ani som nevedela, co vsetko sa da v takejto teme pospominat, edko to, ze je v pensylvanii kazdy 4 clovek slovak to som fakt nevedela, rozsirujes okruh mojho poznania,ja suhlasim so steffanom, jeho nazor je mi najblizsi/ prepac edko/, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Steffan, 23.3.2011 o 22:15

Ako som už povedal nenienim sa tu už baviť o politike. Keď si myslíš že v USA je všetko OK, tak OK. Beriem tvoj názor. Nad podobnými článkami ako si dal odkazy sa ani nezastavujem. Aj novinári musia z niečoho žiť.A už o tom nediskutujem, lebo je to úplne mimo tému. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 23.3.2011 o 22:03

Steffan ja ti tvoj antiamerikanizmus neberiem . Proste ich máš plné zuby ani nevieš prečo ale ok . V USA žije asi 2,5 miliona ľudí ktorý sa hlasia k slovenskej národnosti . V štate penysylvania je slovak každý 4 človek v New yorku žije 6% slovákov . Ty ich nenávidíš ? Máš na to nejaký dôvod nenávidieť polovicu slovenska ? Ale nie si v tom antiamerikanizme sám takže žiaden strach tu sú tiež dvaja čo okamžite vedeli že ten nápis vyrobili nad žilinou američania :-D odkaz odkaz- odkaz Takže každý veríme asi niečomu inému . Prosím ťa čo takého ovládli zlý amíci jednu krajinu mi prosím ťa povedz za posledných 100 rokov ? Poznáš takú ktorú ovladli alebo sa snažia ovladnuť ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Steffan, 23.3.2011 o 21:48

Edu tvoj prehľad nepozná hraníc, ty si preborník v každej téme :D:D. Ak si myslíš že američania nerozpútali vojny kôli svojmu prospechu, či už to bola ropa alebo iné komodity, tak to je tvoj názor. Môj názor je iný. Keď počujem tie hlbokodušné prejavy ako chránia svoj ľud a podobne blbosti, tak sa mi krv varí. Keby amíci nechceli ovládať celý svet tak by na nich nikto neútočil. To je ich problém. A za mŕtvych nevinných ľudí si môžu v konečnom dôsledku sami. Ja mám amíkov až po krk. A v realite žijem, akurát neverím všetkým drístom čo sú v TV alebo v rôznych článkoch zo spoľahlivých zdrojov. Ale nechajme radšej politické reči na pokoji. Táto téma je o inom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 23.3.2011 o 21:28

Steffan žial nie si v realite amerika nefinguje teroristov . Teroristi napadli všetky europske krajiny . V najväčšom rozsahu práve USA . Druhé asi anglicko ,španielsko ,Taliansko atď . Je to vojna kde je vyhlasené dokedy bude žiť jeden jediný neverec v proroka Mohameda bude trvať a križiaci budú vyvraždený . Asi si neuvedomuješ zavažnosť situacie a zrejme si presvedšený že USA po napadnutí do srdca americkej ekonomiky na nevinných ľudí malo ujsť do kúta a v afganistane sa asi rozhodli bojovať pre nejakú ropu :-D ktorá tam mimochodom nie je :-D Okrem pár kôz a drôg tam je naozaj máločo . to je dosť komická myšlienka . V Iraku nezautočili USA ale NATO po rozhodnutí OSN po rokoch sústavného porušovania nariadení osn .To NATO ktorého členom je i Slovensko ! Žiadnu ropu im USA ani ine krajiny neukradli .To su take sudružské drísty :-D Ropa patrí Iraku a peniaze za ropu patria Irackému ľudu nie diktatorovi Huasajnovi ,ktorý používal zbrane hromadného ničenia na vyhladzovanie kurdov tak ich musel mať keď ich používal :-D chemická zbraň nie je voda že sa vyleje do rieky . Vlastne NATO bolo na neuspech odsudene sudruhmi ihned . Keby našli zbrane HN písali by sudruhovia že ich tam doniesli čo už písali po predu :-D ked ich nenašili vydedukovali sudruhovia že ich nemali .-D Otázka je ako ich mohli používať keď ich nemali ? :-D Steffan na zmladzovanie porastu sa opýtaj lesníkov je ich tu celá kopa. Ten kráčajúci traktor je celkom určite na niečo inak by ho nevyvíjali a nevyrábali :-D Tak to v normálnych krajinách chodí že sa nevyrábaju veci ktoré sa nedaju predať . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 23.3.2011 o 21:11

edu,krmelček dal horár postavit lesnému robotníkovi,v lese na kraji horskej lúčky,ten istý lesný robotník tam aj nakosil a nasušil seno,to nie je počuté alebo videné v telke,to BOL reál. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Steffan, 23.3.2011 o 21:04

Edu o tej amerike to by som nepovedal že neužívajú na tažbu aj kone. odkaz odkaz Samozrejem všade je tlak na to aby sa využívali harvestory a vyvýžačky. Ale len preto lebo je to ekonomickejšie. A amerika ide na čele takýchto postupov. Všade iba rentabilita čo najväčšie HDP a podobne.A to je všetko čo vidia. Nepoznajú prekažky. Keď im chýba ropa, tak jednoducho šikovne nafingujú že ich ohrozuju teroristi a vojna s požehnaním celého sveta môže začať.Alebo zhodia atómovku...Edu len by ma zaujímalo z akého dôvodu sa ťaží taký mladý porast? odkaz A ten kráčajúci traktor, tak to ma pobavilo :D:D Má to aj nejaké využitie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.3.2011 o 23:50

hawk3 ja chodím po Slovensku a tiež po Malej Fatre . Nepoznám dobu kedy lesný robotníci stavali krmelček a už vôbec nechápem prečo by tak svojvoľne robili a zasahovali do nejakého PZ? To by babičky klčujúce kríčky klčovnicami museli stavať tiež krmelčok v poľnej časti na pastvinách a poľonohospodári orajúci roľu by si tiež trávili voľné chvílky stlkaním nejakého krmelčoka . To bolo vždy od druhej svetovej v správe PZ . Les je les a zákrok doma v zahradke a v lese je odlišný . Rozhádzané konáre sa ponechávajú niekde úmyselne . V určitých územiach nie je ani povolené zužitkovanie dreva a musí sa ponechať práve také popadané a rozhádzané . I V Malej Fatre ú územia s 4 a 5 stupňom ochrany prírody . Stefan harvestor rozdrbe Crambo zošrotuje následne príde stroj ktorý upraví terén a zvážnicu robotníci vysadia podľa vopred vypracovaného porastového plánu potom sa natierajú termináli atď . Všetko záleží či ide o les hospodársky prípadne prales či les z určitým stupňom ochrany . Malá Fatra je národným parkom asi od roku 1988 alebo 89 . Les nie je zahrádka kde máme mrkvičku v riadkoch a hráme sa na šetrnosť v papučkách ju vyťahujeme z chodníčka . Harvestori sú stroje do náročných a ťažkých terénov na celom svete . Sú krajiny ktoré majú oveľa väčšie a ťažko prístupnejšie horstvá ako na Slovensku . A nemysli si ,že v USA,Canade a severských krajinách niekto pochoduje po koníku :-D odkaz john deear má všakovaké kráčajúce traktori odkaz a brutus techniku odkaz používajú sa vrtulníky a samozrejme najviacej lanovky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Steffan, 22.3.2011 o 22:34

...príde harvestor a všetko to tam rozdrbe. Neviem čo je na tažbe harvestorom také šetrné. Mne to nepríde vôbec šetrné. Všetko zmladenie sa tým zničí. A keď sa ťaží v daždoch tak od vyvážačky je cesta taká zmaľovaná že strach na to pozrieť, nie ešte sa tak po nej prejsť. A celý slávny harvestor ved na tom videu odkaz režú tak max 50 ročné smreky, k čomu to je? Ale keď už nie je ťažiť nič iné tak aspoň niečo.A ako píše Hawk v kopcoch sa môžeš z harvestora akurát tak divať ako tam kedysi dedo s bruchatkou a s koňom ťažli 6-7 kubične svrčiny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 22.3.2011 o 22:19

Edu,možno starnem,ale tie stroje sa do tunajšieho terénu nedostanú,pofotím možno pár tažieb aby si mal predstavu o čom píšem,tu sa doslova DEVASTUJE LES,tak ako píše Steffan,kolaje po kolená,hromadí sa v nich voda,po preplnení sa to všetko uvolní aj s cestou,konáre nikto nešrotuje,všetko je rozhádzané kade-tade,ako pripravené na požiar atd. ten krmelček práve dokázali postavit lesní robotníci,aj pokosit polianku(i ked s tažbou to nemá nič spoločné.) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.3.2011 o 22:05

hawk3 to bude tým ,že stárneš a stávaš sa ufrflaný starý dedo . To možno boli časy keď sa z jedným stromom bruchačkou pílou trápili dedovia tri dni :-D potom za koníkom trepali dva dni domov :-D Sotva mali čas ešte krmelec riešiť ,ktorý nemal s ťažbou mimochodom absolútne nič spoločné . Dnes príde harvestor odkaz a za pár sekúnd je to všetko vybavené . Konáre sa zošrotujú na biomasu a peň sa sfrézuje . Samozrejme vo vyspelých krajinách kde nemusia spomínať ako dedko krájal na pníku slaninku :-D odkaz Samozrejme strojový park sa obnovuje i na Slovensku . Dokedy budú lesy štátne bude vždy poriadne pozadu . Kamarát pracuje u jednej rodiny v Nemecku ktorá má 46 000 ha lesa . Vedel by Ti o tom rozprávať v čom je rozdiel v štátnych a súkromných lesoch :-D Stefan samozrejme ,že každý sa chce nabaliť a zo štátneho podniku to ide ako po masle :-DDD Nikomu nič nechýba :-DDD Samozrejme prebudenie býva ťažké . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 22.3.2011 o 21:46

Steffan,dnes o 20:17,tu si to napísal úplne presne,je to tak,keby takto hospodárili "starí lesníci"tak teraz by mali velký PRD,na zvážniciach boli odrážky vody,pravidelne sa čistili,na skoro každej čistinke bol krmelec,čistinka vykosená a krmelec plný VOŇAVÉHO sena,nespočet solísk,haluzina po tažbe uprataná,skrátka poriadok,teraz bordel nad bordel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Steffan, 22.3.2011 o 21:42

Edu viem, myslel som to obrazne, len som zabudol na úvodzovky :). Nezatracujem prácu odborníkov, ktorý sa starajú o les. Všetko záleží od ľudskej povahy a tá sa bohužiaľ s mocou a peniazmi častokrát mení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.3.2011 o 21:26

stefan žiadny les nie je bez ochrany . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Steffan, 22.3.2011 o 21:09

Netvrdím že po NP behá neznalá banda ľudí a vyznačuje holoruby. Hovoril som skôr o lesoch bez ochrany ako je to u nás. Samozrejme všade musia byť odborníci, ktorý sa vo veci vyznajú. Aj keď si myslím že "neodborník" by danú prácu urobil niekedy lepšie. Aj odborníci niekdy robia "neodborné" rozhodnutia (či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne). A k tomu zisku štátnych lesov, to sa je škoda o tom vyjadrovať. Svedčí to o hospodárení v SP ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.3.2011 o 20:40

Štefan všetko má svoje pravidlá aj ťažba aj kalamita aj výsadba natieranie terminálov atď . Máme a musíme mať pri zásahu do lesa respektíve hory odborne zdatného a vzdelaného lesníka . Myslieť si ,že nejaká banda ľudí chodí len tak po národnom parku Malá Fatra a tam tvoria holorub alebo si tam robia čo chcú nie je pravda . Je to veľmi povrchné videnie skutočného stavu . Tak ako vidia nepoľovníci v poľovníkovi človeka ktorý si chodí po lese zastrelí zvieratko donesie si ho domov a uvarí si guláš . Obrovské zisky z ťažby ??? Hm myslím ,že priemerný zisk z 1 ha lesa je max 1 euro teda ak ešte nejaký vôbec je :-D faktom je ,že všade na svete najhoršie hospodária štátne podniky . Samozrejme i Slovensko nie je iné viď Kargo ,stv či letisko :-D Proste najlepšie sa kradne zo štatnych podnikov a to až tak ,že prestanú vykazovať zisk a veselo si produkujú obrovské dlhy . Dávajú sa zvrátené platy napríklad 13 000€ mesačne po 40 dňoch tejto tvrdej práce :-D dostane takto zrobený človek od štátu 90 000 € odstupné . To len jeden príklad hospodárenia štátneho podniku :-D odkaz Načo privatizovať takéto výnosné podniky ? Všetci to pekne zaplatíme kde tu niečo podražie v tých monopoloch a ideme ďalej . Bolo nám málo štruktúr SPZ tak máme i komoru prave dne pýtala komora skoro 300€ že potrebujú :-D tak sme ako PZ museli uhradiť :-D Kto vie možno by bola dobrá aj komora č.III . okolo tísíc úradníkov by to zvládlo :-D nejaký ten ruský sponzor . Lebo SPZ a SPK majú výhradne rusov za sponzorov :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Steffan, 22.3.2011 o 20:17

Myslím si, že tento problém nie je iba v Malej a Veľkej Fatre ale na väčšine územia slovenska. Nebránim sa prirodzenému zmladeniu, myslím že je to účinnejšia forma zalesňovania ako vysádzanie. Je úžasné pozorovať v lese prirodzené zmladenie, ako pod starými svrčinami rašia trsy náletu alebo podobne pri starých presvetlených bučinách ktoré sú prirodzene podrastené mladinou. Ale pri holoruboch je toto len ťažko predstaviteľné. Aj keď je zmladenie pod stromami tak sa to všetko väčšinou zničí. Lebo dnes sa hladí iba na zisky. Nikto nehľadí na to čo je pod stromami. Jednoducho všetci potrebujú iba naváľať čo najviac kubíkov. A po ťažbe zostane iba spúšť. Neviem ako lesníkom nemôže vadiť keď sa pri ťažbe zvalcuje kus mladiny. Toto vidím u nás často. Veď sa to zase vysadí, len čo z toho, že sa im ujme max. polovica sadeníc. Hlavne že sú kubíky. A lesné cesty? Nie je roka čo by v lese nepribudla nová cesta. Jednoducho sa buldozérom prebúra nová cesta, keď sa ide ťažiť. Nie že by cesta nebola, ale je stará, rozdrbaná po predošlej ťažbe, kolaje po pás a lepšie sa bude ťažiť keď bude cesta o 20 m bližšie... Jednoduchšie je urobiť novú, rozbúrať zem buldozérom, vyťažiť drevo a potom nech to už čert zoberie. Potom už nikto tú cestu nepotrebuje. Keď zaprší tak potoky idú kalné ako kakao, keďže sa všetka voda zlieva po novovytvorených holých cestách bez vegetácie. Kedysi sa cesty udržiavali, dnes sa všetko iba drancuje. Lesné cesty sú v žalostnom stave, aspoň u nás. A keď lesy potrebujú zase ťažiť, tak sa cesta jednoducho zrovná buldozérom. Cesta ostane krásna, ale len do prvého dažďa, lebo potom je to to isté ako predtým. Ale vyťažené už je, tak kde je problém!!! Človek ktorý má v úcte prírodu a vidí ako sa drancujú naše lesy, tak je mu z toho až zle. Ja nie som žiadny ochranársky aktivista. Ťažba dreva patrí do lesa, ale nie takou bezohľadnou formou, kde sa hladí iba na zisky a príroda zostáva niekde bokom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.3.2011 o 17:35

Na území, na ktorom platí IV. stupeň ochrany, je napr. zakázané ťažiť drevnú hmotu holorubným hospodárskym spôsobom, umiestniť informačné, reklamné alebo propagačné zariadenie, ako aj akýkoľvek iný reklamný alebo propagačný pútač, alebo tabuľu, aplikovať chemické látky a hnojivá, rozorávať existujúce trvalé trávne porasty a rúbať dreviny, zbierať nerasty alebo skameneliny, oplocovať pozemok okrem oplotenia lesnej škôlky, ovocného sadu a vinice, umiestniť košiar, stavbu alebo iné zariadenie na ochranu hospodárskych zvierat, vykonávať geologické práce, umiestniť zariadenie na vodnom toku alebo inej vodnej ploche neslúžiacej plavbe alebo správe vodného toku alebo vodného diela, voľne pustiť psa okrem psa používaného na plnenie úloh podľa osobitných predpisov (služobný pes) a poľovného psa. Na území, na ktorom platí štvrtý stupeň ochrany, sa vyžaduje súhlas orgánu oprávneného na vyhlásenie (ustanovenie) chráneného územia a jeho ochranného pásma na pasenie, napájanie, preháňanie a nocovanie hospodárskych zvierat na voľných ležoviskách, ako aj ich ustajňovanie mimo stavieb alebo zariadení pri veľkosti stáda nad tridsať veľkých dobytčích jednotiek. Navyše sa tu vyžaduje súhlas pre niektoré činnosti, na ktoré je potrebný súhlas už v II., resp. v III. ochrannom stupni (viď vyššie body 1, 3, 9, 10, 12 a 15 v časti o II. ochrannom stupni a body 4- 6 v časti o III. ochrannom stupni). Na území, na ktorom platí V. stupeň ochrany, je zakázané: zasiahnuť do lesného porastu a poškodiť vegetačný a pôdny kryt, stavať lesnú cestu alebo zvážnicu, zriadiť poľovnícke zariadenie alebo rybochovné zariadenie, osvetľovať bežeckú trať, lyžiarsku trať alebo športový areál, rušiť pokoj a ticho, chytať, usmrtiť alebo loviť živočícha, meniť stav mokrade alebo koryto vodného toku, najmä ich úpravou, zasypávaním, odvodňovaním, ťažbou tŕstia, rašeliny, bahna a riečneho materiálu okrem vykonávania týchto činností v koryte vodného toku jeho správcom v súlade s osobitným predpisom, umiestniť stavbu. Na území, na ktorom platí piaty stupeň ochrany, sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody na vykonávanie činností, pri ktorých sa vyžaduje už v II. ochrannom stupni (viď body (1, 9, 10, 12 a 15), resp. v III. ochrannom stupni (viď body 4 a 6), resp. v IV. ochrannom stupni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bobo1, 22.3.2011 o 11:51

teraz na jar aj ja pravidelne vo vrecku nosím aj vrece, ktoré často naplním pri prechádzkach odpadom zväčša plastovým... Je pre mňa zarážajúce, že vela tohto odpadu ostáva po ťažbe a najmä že lesník, ktorý sa v danej lokalite pohybuje denne nedohliadne po skončení prác na odstránenie tohto nebezpečného odpadu! Ďaľšou kapitolou je údržba / resp neúdržba / lesných ciest. Temer nik sa nepostará o odvedenie vody z nich tzv odrážkami a cesty pomaly ale isto erodujú a ničia sa... A po väčšine by stačila len motyka. Korunou všetkého je môj včerajší zážitok, kedy mnou vyčistené odrážky asi o 2 hod pokazilo služobné terénne auto ŠL... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 22.3.2011 o 11:32

vies viktormt, to co ty zbieras po lese to je ina tema, na diskusiu, aj ja to tak robim, ale odnesiem to do svojeho smetiaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off viktormt, 22.3.2011 o 11:23

ja to robim svojsky. ked ideme po horach a vidim nejaky odpad nazbieram ho a vyhodim ho bud na stred dediny alebo na stred najblizsej cesty.. hm.. a preco nie? v lesoch to moze byt, na ceste nie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 56 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov